Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na 10" do domu i na imprezki.

wiewior_kg 20 Sie 2007 22:20 4125 43
  • #1 20 Sie 2007 22:20
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Witam. Mam zamiar wykonać kolumny do użytku domowego jak i rownież chcę aby wytrzymały jakieś domowe imprezki lub też małe klasowe disco na sali max 40m2. Szukałem dobrego głośnika 10", ktory będzie miał moc tak minimum te 60 watt i efektywności minimum te 92dB. Myślałem o jakims Tonsilu np. GDN 25/80 ale nie wiem czy dałby sobie rade na takich salach oraz czy nie będzie potęznej dziury w paśmie w połączeniu z jakims gwizdkiem, mozliwe, że rownież tonsila. I szukam dalej jakiegos głosnika 10" ktory byłby odpowiedni do takich zastosowań. Pierwsze co sobie pomyślałem to HH 25/40 ale strasznie ciężko o nie podobno, a nie chcę poł roku czekać na głosniki. Wzmacniacz jaki posiadam to JVC RX-212. Pobiera z sieci 280 watt. Nie wiem ile ma mocy tak dokładnie na każdy kanał. Mam nadzieję, że mi pomożecie w jakże trudnym wyborze :D. Pozdrawiam.

0 29
  • #2 22 Sie 2007 13:30
    wiewior_kg
    Poziom 26  

:( czy nikt nie potrafi pomoc ??

0
  • #4 23 Sie 2007 11:18
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Dzięki za odpowiedź :). A gdzie moge kupic te głośniki ??
    Wiem, że najlepiej było by zrobić 3 drożny zestaw ale mam okazję kupić praktycznie za darmo skrzynki na 10"+gdwt. Są tam wsadzone jakieś chińskie No Name i piezo, ale to bym wywalil ;]. Pozdrawiam.

0
  • #6 23 Sie 2007 16:17
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja mam inny pomysł. Zadaj sobie pytanko, co jest priorytetem. Granie w domu czy na imprezkach klasowych? Przecież głównie będziesz słuchał tego w swoim pokoju.
    Może warto zastanowić się nad wypróbowanym:
    GDN 22-120-4SC 2SZT
    ARX 150-08/8
    SC10N8
    Myślę, że w domu lepiej to zabrzmi, a i impręzkę też tym "pogonisz". :D

0
  • #7 23 Sie 2007 16:35
    md
    Poziom 39  

To chyba jakiś żart, głośniki GDN o Spl na poziomie 88dB mają nagłaśniać imprezy? Autor pytania określił wymagania na poziomie 92dB, trzymajmy się tego. Ma już tanie głośniki, teraz dajmy mu szansę zrobić dobre za drugim razem, w przeciwnym razie sprawdzi się powiedzenie: do trzech razy sztuka. Tradycyjnie, jestem zdania, że trzeba robić dobrze i nie koniecznie tanio, bo się okaże, że tanie znaczy dużo droższe.
    Zaproponowałem solidny głośnik sprawdzony w bojach, nieźle się spisuje w domu, potrafi też pokazać pazur kiedy trzeba zagrać imprezę. Ma szerokie pasmo przenoszenia, więc można go podeprzeć dowolnym tanim głośnikiem wysokotonowym.

0
  • #8 23 Sie 2007 17:19
    gófer
    Poziom 34  

A może bibostrady na gds 30-120+jakiś wysoki. Basu super nie bedzie z tego, za to nie bedzie dziury na średnicy i efektywność takiego zestawu bedzie już dość spora.

0
  • Pomocny post
    #9 23 Sie 2007 17:35
    przemo-lukas

Akurat nie wiem co miał wiewior_kg. :D
    Pytanie również do md.
    co jest priorytetem? Dom, czy impreza.
    Beyma jest fajna, ale w domu będzie potrzeba raczej zrobić 3-wey.
    1. może mam słaba wyobraźnię, ale jakoś nie widzę 10" głośnika w średnicy.
    2. ciągnie on max do 2kHz (ja bym go ciął niżej) i żaden "domowy" tweeter tyle nie pociągnie, a tuba w domu ni jak ma się z pojęciem "dobry dźwięk" w h-a.
    Rozważ jeszcze jeden fakt, kolega ma słabiutki, domowy piecyk,może 35W.
    I najważniejsze: 3-wey na głośnikach o efektywności 92dB to już spory wydatek.
    Ale nasza polemika w tej chwili jest bezsensowna. Wiewior_kg, oszczędza na "paczkach" więc zapytam wprost: ile masz kaski na swój projekt. :D
    p.s.
    akurat ten gdn nie jest taki najgorszy, moim zdaniem lepszy od arn226, efektywność jaką nam dadzą dwie sztuki jest wyższa o 3dB (oczywiście po cięciu nie będzie miał 91dB jak beyma 92)

0
  • #10 23 Sie 2007 18:02
    md
    Poziom 39  

przemo-lukas napisał:

1. może mam słaba wyobraźnię, ale jakoś nie widzę 10" głośnika w średnicy.

Popatrz na charakterystyki głośnika Beymy i STX, a zrozumiesz dlaczego jeden jest pięć razy droższy od drugiego. STX może grać najwyżej do ok. 1 kHz, Beyma śmiało pociągnie na tyle wysoko, by wystarczył podział w okolicach 3500Hz
    przemo-lukas napisał:
    2. ciągnie on max do 2kHz (ja bym go ciął niżej) i żaden "domowy" tweeter tyle nie pociągnie, a tuba w domu ni jak ma się z pojęciem "dobry dźwięk" w h-a.

Który ciągnie do 2kHz? Jeszcze raz namawiam do porównania charakterystyk przenoszenia porównywanych głośników
    przemo-lukas napisał:
    Rozważ jeszcze jeden fakt, kolega ma słabiutki, domowy piecyk,może 35W.

A Ty chcesz, by napędził nim znane z żarłoczności głośniki stx, które potrzebują sporo mocy by nad nimi zapanować?
    przemo-lukas napisał:
    I najważniejsze: 3-wey na głośnikach o efektywności 92dB to już spory wydatek.

akurat ten gdn nie jest taki najgorszy, moim zdaniem lepszy od arn226, efektywność jaką nam dadzą dwie sztuki jest wyższa o 3dB (oczywiście po cięciu nie będzie miał 91dB jak beyma 92)

Nadal twierdzę, że zaproponowana przeze mnie Beyma będzie dużo lepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w domu jak i na imprezach, ze względu na efektywność, brzmienie, wykonanie i zapotrzebowanie na moc wzmacniacza. Poleciłem głośnik, który sam sprawdziłem w różnych warunkach, montowałem jako zamiennik w Altusach 200.

0
  • #11 23 Sie 2007 18:31
    przemo-lukas

md
    żeby było jasne. Nie twierdzę, że beyma to słaby głośnik.Można go ciąć wyżej ale w trzech drogach nie ma to sensu, gdyż rasowy śreniak lepiej sobie poradzi z tymi częstotliwościami.
    Mi nie odpowiada w domu dźwięk, na głośniku 10" i tubie.
    Po drugie, że ciężko będzie znaleźć głośniki do 3-wey o takiej efektywności i przystępnej cenie.
    Ale może poczekajmy co na to najbardziej zainteresowany. Ile kaski na to przeznacza.
    :D

0
  • Pomocny post
    #12 23 Sie 2007 20:26
    gacekm
    Poziom 18  

Głośnik Beymy możnaby uzupełnić szerokopasmowym Monacor SP-155x - ma efektywność 93dB i kusi mnie żeby coś takiego zrobić, bo też potrzebuję efektywnych i dobrze grających kolumn. Trochę jednak to drogo wychodzi i szkoda szerokopasmówkę ciąć tak wysoko.Brzmienie i efektywność taniego głośnika np. STX-22-120-8 może też wydatnie podbić obudowa labiryntowa i odcięte nisko można uzupełnić szerokopasmowym ARZ6608 lub lepiej Monacorem SPH-60x Obawiam się jednak o wytrzymałość mocową STX na imprezkach.

0
  • #13 24 Sie 2007 00:24
    maxdata
    Poziom 12  

MD oszust.
    Dlaczego?
    Dlatego iż powołując się na charakterystyki wymienionej
    przez niego Beymy:

http://profesional.beyma.com/ENGLISH/pdf/descarga.php?pdf=SM-110%20N.pdf

twierdzi, że GDN 22-120-4-STX jest o wiele gorszy
    do wymienionych przez autora tematu zastosowań.
    Dlaczego MD ŁżE zaraz przedstawię argumenty:

1. Charakterystyka Beymy ma odchyłki w paśmie średnich tonów aż UWAGA !!
    12 db
    natomiast STX GDN 22-120-4-SC tylko 4 db!!!
    To właśnie różni między innymi formułę sprzętu domowego od estradowego.
    2. Fs głosnika Beymy to 43 Hz
    natomiast Fs STX-a to 30 Hz!

Dlaczego MD kazał Ci porównać charakterystyki i wyciągnąć wnioski takie, jakie napisał? Nie wiem.
    Ale inni pewnie wiedzą i ... pewnie coś z tym zrobią.

Prawda jest taka, że:
    Sprzęt estradowy- do estradowych wyzwań (efektywność, wytrzymałość, często kosztem jakości)
    Sprzęt domowy- do domowych wyzwań (jakość- często kosztem efektywności i wytrzymałości)
    Chociaż ta Beyma to śmiech na sali czyli 10”=200 w AES

Takim przykładem jest głośnik wysokotonowy tubowy lub kopułkowy

Tylko Md nie pisz, że charakterystyki i parametry STX nie mówią Tobie prawdy lub zbyt wiele,
    bo mówią i to aż za wiele. (porównaj z innymi, podawaną rozdzielczość przy współrzędnych)

... a i tak podobno masz nagrabine he he.

Moderowany przez chaka:

I tą wypowiedzią Pan Maxdata zafundował sobie wakacje.

Dodam że w wypowiedzi jest nieprawda ponieważ ten użytkownik nie potrafi poprawnie odczytywać wykresów.

0
  • #14 24 Sie 2007 08:53
    md
    Poziom 39  

Kolejny przykład dyskusji na poziomie ludzi związanych z stx, straszenie, agresja, epitety, personalne ataki. Najbardziej zabawne w tym jest to, że myślicie iż takie zachowanie przekona klientów siebie. Nikt nie lubi być obrażany i oszukiwany, a sposób promocji głośników stx wypracowany na tym forum jest żenujący. Ponawiam sugestię - zadbajcie o opinię klientów poprzez podniesienie jakości produktów i właściwe podejście do potencjalnych klientów, agresja rodzi agresję, a maxdata i inni, którzy mają po kilka kont i obrażają forumowiczów niejako w imieniu firmy stx są najgorszym z możliwych rzecznikami firmy.
    Piszesz oszust, jak podałem charakterystyk do porównania i stwierdziłem, że moim zdaniem głośnik Beymy jest lepszy od proponowanego stx-a, dalej tak twierdzę. Skoro jesteś taki mądry, dlaczego wiewior_kg tyle czekał na odpowiedź, a kiedy zaproponowałem rozwiązanie, zwolennicy stx rozpoczynają prywatną wojnę? Mieliście szansę podsunąć mu rozwiązanie, dlaczego tego nie zrobiliście? Zachowujecie się jak kibole lub inni zadymiarze, którzy włączają się do dyskusji tylko po to by zaatakować, obrażać, a ostatnio straszyć.
    Nie dyskutuję więcej na tym poziomie, bo to nie jest dyskusja, to żenująca próba wyeliminowania z forum ludzi, którzy krytycznie wypowiadają się o produktach firmy stx. Cytuję: "... a i tak podobno masz nagrabine he he." podobno, czekam na wezwanie do sądu, mam już komplet dokumentów, zdjęcia wypalone na płytce, oj będzie się działo. Postaram się też nagłośnić sprawę w mediach, będzie zabawnie poczytać o sposobach forumowiczów jawiących się nam jako przedstawiciele pewnej firmy (cytuję: rozmawialiśmy w stx) na promocję i podejściu do klienta. Myślę jednak, że nie macie szans, w Polsce już nie zamykają za inne myślenie niż życzy sobie ten czy ów, trudno również karać ludzi za to, że nie używają głośników stx lub mają przykre doświadczenia związane z tymi głośnikami. Więcej rozsądku panowie, zwolennicy stx, więcej szacunku dla innych i przy okazji siebie samych, karczemne awantury na forach dyskusyjnych nie przysparzają klientów, a obrażanie adwersarzy może tylko zniechęcić do produktów.
    Maxdata o wielu nickach i inni - firma stx powinna przywołać was do porządku, nie rozumiecie zasad gospodarki rynkowej, nie macie pojęcia o marketingu, robicie krecią robotę na forum, powodujecie, że marka, którą niby promujecie czy bronicie przed krytyką kojarzy się z agresją, epitetami, kłótniami itp. negatywnymi zjawiskami, a to nie jest działanie w interesie firmy, to antyreklama i działanie na szkodę firmy.

0
  • Pomocny post
    #15 24 Sie 2007 10:12
    Tremolo
    Poziom 43  

może kupić Selenium 15"? Lub nawet 10" http://www.westmusic.pl/index.php?p152,-selenium-10-pw3-slf Ta Beyma to te z bardzo ciekawy głośnik.

Selenium 10" ma a aż 98dB (wg noty) na moje oko 96dB.
    ten ma też podobne SPL no i http://www.westmusic.pl/index.php?p601,-selenium-15cv4 219 złotych. Dałby radę z jakimś Driverem sobie pograć. To na imprezy.

A do domu to mozna sobie posłuchać muzyki nawet na zwykłym 13cm + wysokotonowy 1cm

Co do STX, rzeczywiście widzę, że są jakby na chama wciskane wszędzie tam, gdzie nie trzeba. Już od dłuższego czasu, na chama, bo za podobne ceny szłoby kupic proste zestawy nawet na Eminencach. Ale niech piszą, ja i tak nie zamierzam ich kupować, więc udaję, że tego nie widzę.

0
  • #16 24 Sie 2007 11:54
    przemo-lukas

md, mam tylko cichą nadzieję, że pisząc ostatni post nie miałeś mnie na myśli. :D
    Podałem tylko tanią alternatywę, do tego, co zaproponowałeś.
    Sam jestem przeciwnikiem 2 w 1. Albo robimy sprzęt nagłośnieniowy do dużych pomieszczeń i "plenerów", albo do naszych "pomieszczeń odsłuchowych". Nie jestem zagorzałym i fanatycznym zwolennikiem stx'a. Uważam jedynie, że niektóre przetworniki ma całkiem niezłe biorąc pod uwagę kryterium: jakość/cena, chociaż znam firmę polską, która używa niskotonowców stx'a, w swoich konstrukcjach za parę kilo-złotych :D .
    Ja i tak wyżej wymienionych głośników nie widzę w swoim sprzęcie, że tak powiem, podstawowym (beymy, stx'a, tesli) :wink:

Brzydzi mnie jeden fakt. Niektórzy załatwiają swoje interesy na forach dyskusyjnych. A fe Panowie.
    Mój serdeczny kolega powiedział:
    "Urok polemiki ludzi inteligentnych polega na pięknym różnieniu się w poglądach."
    I życzę wszystkim, aby te forum takie było.

0
  • #17 24 Sie 2007 12:16
    md
    Poziom 39  

przemo-lukas napisał:
    md, mam tylko cichą nadzieję, że pisząc ostatni post nie miałeś mnie na myśli. :D

Nie miałem Ciebie na myśli, polemizowałem z Tobą, bo dopatrzyłem się rozbieżności między oczekiwaniami autora pytania (92 dB i zastosowanie "imprezowe"), a Twoją propozycją, podałem inną, dużo droższą propozycję, dla niektórych zbyt drogą, ale zareagowałem na ponowną prośbę o pomoc i poleciłem to, co sam sprawdziłem na własnej skórze i czego jestem pewien.
    Forum jest otwarte i wskazane jest podawanie innych propozycji oraz dyskutowanie propozycji już podanych, zauważ jednak, że od pewnego czasu reakcją na moje wypowiedzi nie są argumenty, a agresywne ataki, epitety i insynuacje, teksty są personifikowane i nie dotyczą dyskutowanego problemu, mają za zadanie skompromitować mnie, a ostatnio nawet straszy się mnie konsekwencjami wyrażania swoich opinii na publicznym forum, robi to kilka osób domyślam się, że związanych z wiadomą firmą, które mają po kilka kont na tym forum, aktywnie działają na innych forach są tam osobami decyzyjnymi, tutaj wpadają rozognieni i dokopują mi osobiście - zauważ, że nie reagują na krytykę stx-ów przez innych forumowiczów, za to błyskawicznie reagują gdy zamiast stx zaproponuję inne rozwiązanie lub wskażę, że proponowane głośniki stx nie są najlepszym rozwiązaniem. Cała ta historia zaniża poziom forum, zaognia sytuację i pokazuje brak kultury niektórych dyskutantów. Pokazuje również małostkowość ludzi, którzy mszczą się za słuszna i rzeczową krytykę - brak im argumentów, więc atakują wściekle stosując przeróżne epitety.
    Wracając do tematu - Tremolo dał najlepszą propozycję, nie należy mieszać nagłośnienia domowego z quasi estradowym, to dwie różne bajki i dwa różne rodzaje sprzętu. Tradycyjnie namawiam do zainwestowania w solidny markowy sprzęt, bo to się zawsze opłaca. Najpierw solidne kolumny, a potem wymiana wzmacniacza na taki, który potraf nagłośnić większe pomieszczenia i nie padnie przy długotrwałym obciążeniu.

0
  • #18 24 Sie 2007 12:45
    przemo-lukas

wiewior_kg
    Myślę, że doszliśmy do konsensusu.
    Koledzy doradzą co na salę. A ja tobie do domu, radzę zrobić coś na tych głośniczkach:
    http://akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczeg...firma=usher&model=YS-13225W-2XP&lang=pl&dh=dt
    http://akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczegoly&firma=usher&model=T-9930&lang=pl&dh=dt
    Jeśli większe pomieszczenie to może mida zamienić na 7,5”
    http://akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczegoly&firma=usher&model=8945A&lang=pl&dh=dt
    Tańszym rozwiązaniem byłby ten zestawik:
    http://www.visaton.de/en/1/8/266.html
    http://trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=80&kt=&id=39

Jeśli zaś dysponujesz większą kwotą, to namawiam Ciebie na coś takiego:
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=9514
    Tylko "piecyk" musi być sprawny elektrycznie :wink:

0
  • #19 24 Sie 2007 20:40
    Tremolo
    Poziom 43  

Do domu można kupić GDN 16/50vz allegro (czasami są tanie wersje) + wysokotonowy Powinieneś się zmieścić w 180 złotych za całe 2-drożne kolumny do domu.

0
  • #20 24 Sie 2007 23:42
    marjannn
    Poziom 2  

Proszę niech Pan o nicku MD mi wyjaśni o co chodzi z tymi charakterystykami o których pisał Pan o nicku MAXDATA.Kto tu w końcu mówi prawdę o kto kłamie.
    Tak się przyglądam tej żenującej dyskusji chyba firm konkurencyjnych ale nich to będzie walka na argumenty mówiące o tym co nas interesuje tj. parametry itd.

A tak nawiasem mówiąc, bo sprawdziłem, Pan o nicku MD jest niekwestionowanym liderem w użyciu słowa STX. Czy ten fakt jest czymś uwarunkowany?

0
  • #21 24 Sie 2007 23:50
    Tremolo
    Poziom 43  

Jest po prostu wiele osób, które się na tej firmie zawiodły.

0
  • #22 25 Sie 2007 00:09
    marjannn
    Poziom 2  

Drogi Panie Tremolo.
    Pan Md to nie WIELE OSÓB tylko JEDNA!
    Rozumiem Pańskie intencje ale proszę tylko i wyłącznie o wypowiedzenie się na temat charakterystyk wspomnianych nota bene właśnie przez Pana o nicku Md!

A ha i jeszcze przed chwilą znaleziona w tym serwisie wypowiedż, która niestety potwierdza moje przypuszczenia o konkurencyjności firm.
    Cytuję wypowiedż Pana Md.

Cytat:
    Tak się składa, że jestem właścicielem firmy handlowo-usługowej i głośniki te kupiłem u polskiego dstrybutora do dalszej odsprzedaży

0
  • #23 25 Sie 2007 06:23
    md
    Poziom 39  

marjannn napisał:
    Proszę niech Pan o nicku MD mi wyjaśni o co chodzi z tymi charakterystykami o których pisał Pan o nicku MAXDATA.Kto tu w końcu mówi prawdę o kto kłamie.

Już wyjaśniam - z charakterystyki głośnika stx wynika, że jest to najlepszy głośnik na świecie, pracuje liniowo od 16Hz do 10 000Hz, głośniki te stosowane są od stuleci w highendowych i estradowych konstrukcjach wszystkich wiodących producentów sprzętu nagłośnieniowego, najnowsze badania archeologiczne potwierdziły fakt, że Rzym nie zostal spalony przez Nerona, Rzym obrócił się w ruinę po tym, jak Neron uchylił okno podczas dyskoteki w swoim pałacu, dyskoteka nagłaśniana była jeną kolumną na 12-to calowym głośniku znanej firmy ciętym około 8kHz i tubie wysokotonowej tej samej firmy. W związku z powyższymi faktami wprowadza się korektę do listy siedmiu cudów świata, na pierwszym miejscu znajdują się głośniki pewnej firmy, której nazwy nie wspomnę, by nie przeszkodzić w liczeniu marjanowi o bardzo wielu nickach i trudnych charakterze.

marjannn napisał:
    A tak nawiasem mówiąc, bo sprawdziłem, Pan o nicku MD jest niekwestionowanym liderem w użyciu słowa STX. Czy ten fakt jest czymś uwarunkowany?

Kolejne konto założone na użytek tej konkretnej dyskusji, to już nie rozdwojenie, a zwielokrotnienie jaźni.
    Piszesz, że sprawdziłeś, więc ile to razy wymieniłem słowo STX, podaj liczbę, a potem porównaj do innych - twierdzę, że nie sprawdziłeś - tak właśnie powstają baśnie i bajania ludowe. Już pisałem, że nie dyskutuję z tobą na tym poziomie.

Rozśmieszył mnie argument, że jestem mało wiarygodny, bo jestem właścicielem firmy handlującej głośnikami i stanowię jakąś konkurencję dla producenta - to już paranoja. Kto ma większą wiedzę o produktach - właściciel firmy na bieżąco poinformowany o popycie na konkretne produkty, o ilości reklamacji konkretnych produktów, mający na codzień do czynienia z szeroką gamą produktów różnych firm, czy młodzieniec, który poza produktami jednej firmy niewiele więcej widział?
    Nie rozumiem tej ciągłej nagonki na mnie osobiście, powtarzam po raz kolejny, że działasz na szkodę firmy, której niby chcesz bronić, firma powinna sama się bronić jakością i solidnością produktów. Rynek jest ogromny ale nie ja jestem waszym konkurentem, przegrywacie z chińską tandetą, której zalew ostatnio obserwujemy, tak jak miał kłopoty Tonsil i inni. Zamiast zakładać coraz to nowe konta i szukać haków na mnie szperając w archiwalnych tematach, zajmij się sobą, poziom nieuzasadnionej agresji, jaki reprezentujesz swoimi wypowiedziami na forum jest niepokojący i może wskazywać na problemy zdrowotne, tym bardziej, że ciągle przedstawiasz się nowym nickiem.
    Definitywnie kończę dyskusję z tobą pod jakimkolwiek starym i nowym nickiem, nie odpowiada mi wymiana zdań na takim poziomie, nie przysłuży się to też opinii o forum.

0
  • #24 25 Sie 2007 09:59
    Tremolo
    Poziom 43  

czytam te forum od 5 lat. Pamiętam pierwsze hity Stx'a, jak sobie kupili system liczenia parametrów, poskładali nowe atrakcyjne głośniki, a pół roku potem afery o połamanych koszach, stukaniach o nabiegunniki i innych cudach. Pamiętam też jako były moderator tego forum ile to było uganiania się za niecenzuralnymi i obrzydliwymi postami pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej firmy.

0
  • #25 25 Sie 2007 10:28
    md
    Poziom 39  

Dla uściślenia - nie jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem jakiejś firmy, toczymy dyskusje o konkretnych głośnikach w konkretnych zastosowaniach. Odbieranie dyskusji na forum jako walkę konkurujących firm jest nieporozumieniem, a wynika ono z faktu, że to ekipa zwolenników stx traktuje forum jako medium służące promocji głośników i każdą krytykę traktuje jako atak na firmę.
    Moje problemy zaczęły się w chwili, gdy podważyłem projekt kolumny na GDN stx-a i GDWT ciętym na 3500Hz, stwierdziłem wtedy, że niskotonowy od stx tak wysoko nie pociągnie i będzie dziura w paśmie. Przede mną zasugerował to inny forumowicz ale przeszło to bez echa, na mnie skupiła się uwaga i zaciekłe ataki zwolenników produktów tej firmy. Następnym moim przestępstwem było napisanie, że GDN STX-a ma pasmo od około 60Hz do niewiele ponad 1kHz - zyskałem kolejnego wroga. Zaczęły się podchody, była próba skompromitowania firmy Midis czy coś w tym stylu, bo myśleli, że to moja firma - czy tak się dyskutuje na forum? Gdzie jest zapis regulaminowy mówiący o tym, że nie wolno pisać krytycznych uwag na temat konkretnych rozwiązań czy produktów? Jak chorym trzeba być, by straszyć sądem za to, że ktoś ma inne zdanie?
    Gdyby użytkownicy głośników Alphard, Dibeisi i innych byli w 10% tak agresywni jak wielbiciele stx, to na tym forum krew by się lała strumieniami, ile niepochlebnych opinii pisano na temat wielu tych głośników, a mimo to te głośniki nadal sprzedają się znakomicie, bo są tanie i znajdują swoje zastosowanie w różnych konstrukcjach. Dystrybutorzy i importerzy tych głośników nie wszczynają karczemnych awantur, bo wiedzą, że to nie jest poważne zachowanie i nie służy ono renomie firmy. Zdają sobie również sprawę tego, że to forum nie jest jedyną na świecie wyrocznią i wszystko co tu jest napisane jest święte.
    To, że zablokowanie maxdaty nic nie dało widać po tym, że dział już pod nowym nickiem, niech działa ale niech włącza się do dyskusji z rzeczowymi wypowiedziami na konkretny temat, a nie szuka okazji do sprowokowania awantury i skompromitowania interlokutorów.

0
  • #26 25 Sie 2007 12:48
    przemo-lukas

md, całym sercem jestem za Tobą. Brzydzę się wszelkimi "nagonkami" i szkalowaniem userów, oraz załatwianie swoich prywatnych spraw na forum bądź co bądź "publicznym" (chyba nie dostanę ostrzeżenia :D ).
    Ale widzę, że zapomnieliśmy tu o najważniejszej sprawie. POMOC w projekcie kolegi.
    Kilka postów w górę nadaje się do kosza, lub utworzenie nowego tematu. :D
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #27 25 Sie 2007 15:18
    czaroslaww
    Poziom 26  

jeszcze dodam co do sprawy "md"

to jest forum dyskusyjne i kazdy ma prawo miec swoja opinie na dany temat !

JESTESMY Z TOBA ! ;]

0
  • #28 25 Sie 2007 18:18
    gacekm
    Poziom 18  

Padły również zarzuty co do jakości głośników STX a tu oprócz natrętnej promocji i prywatnych wojenek nic o tym jednak mnie jak i innych forumowiczów najbardziej to interesuje (wykonanie. efektywność i wytrzymałość). Sam na bazie doświadczeń z dwoma tylko głośnikami STX w konkretnej aplikacji nie mogę nic złego o nich powiedzieć.
    NIe mogę też wiele dobrego powiedzieć o głośniku GDN 25/80 jest on lub przedział cenowy w jakim się znajduje powodem zainteresowania autora wątku. Głośnik może i jest efektywny, ale jego buczące brzmienie w przeróżnych aplikacjach było nieakceptowalne. Nie opowiadajcie też panowie, że do nagłośnienia 40m2 potrzebny jest koniecznie specjalny sprzęt. Moim zdaniem wystarczą kolumny z glośnikami GDN 20/80/2 z dodatkowym tunelem BR np. z tyłu obudowy odtykanym na czas imprezy, da to większą wytrzymałość głośnika i podbicie najbardziej pożądanych basów. Jeszcze coś fajnego na srednie od 250Hz do 5kHz i wysokie .. Warto by poszukać jakiegoś gotowego projektu z tym jednak na elektrodzie cieńko, bo albo chce ktoś zarobić, albo autor projektu boi się, że ktoś na nim zarobi.

0
  • #29 27 Sie 2007 21:56
    marjannn
    Poziom 2  

Widzę, że Pan Md poczuł się urażony.
    Przepraszam.
    Proszę tylko o jedno,
    nich mi Pan wytłumaczy o co chodzi z tymi charakterystykami STX I BEYMY, o których pisał MAXDATA.
    Pańska odpowiedż mi wszystko wytłumaczy!

Post s.
    I jeżeli się da, to proszę przy okazji nie ubliżać i nie szukać teorii spiskowych, które to rzekomo mają zdyskredytować Pańską osobę.

0
  • #30 27 Sie 2007 22:42
    Tremolo
    Poziom 43  

chodzi zapewne o liniowośc pasma i jego dlugość (odpowiednia do wykorzystaina w układzie 2 lub 3 drożnym lub 2drożnym + subwoofer)

Pasmo przenoszenia to przebieg SPL czyli ciśnienia akustycznego dla kazdej częstotliwosci. Wymagana jest liniowość, aby było jak najbardziej zbliżone do linii prostej nie było górek i dołków oraz jesli jest to zestaw estradowy to SPL im wyższe tym lepsze. 88dB to trochę mało.

Po za tym bzdury MAXDATA napisał. Większosć producentów z tanim arsenałem przyrządów pomiarowych ma zbyt słabą rozdzielczość by zarejestrować rezonanse wyższych pasm średnich tonów o pomiarze harmonicznych zniekształceń nie wspomnę. Te odchyłki naturalnie scinaja się w obudowie za pomocą pułapek po za tym silnie sa tłumione odpowiednio dobraną zwrotnicą. Dzięki czemu można to zrównać dokładnie do prawie linii prostej. Po za tym Beyma to trwałośc parametrów i bardzo dobre laboratorium pomiarowe daleko wykraczające po za możliwości Tonsila a co dopiero STX malego przedsiębiorstwa produkujacego glosniki.

Rezonanse wyzszych częstotliwosci wystepują w prawie każdym glośniku. Powiedzmy w ARZ 6604 jest koszmarny bo prawie 100dB rezonans mimo, że głosnik ma jakieś 92 dB w usrednionym pasmie 100-10000Hz (jak widac efektywnosć zależy od średniej)

Po za tym co ma ten rezonans do gadania i porównywania jakości głośników. Wystarczy popatrzec na HiEnd czyli górny pułap głosników audio do domu:

http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczegoly&firma=accuton&model=C92-6&lang=pl&dh=dt
    C92-6
    niskośredniotonowy dynamiczny 180mm, 6ohm
    890.00 PLN/szt.
    Strona katalogu do druku

Peerlessy:
    można by kupić 10 STX
    Scan Speak.

Zauwazcie,że pod kątem innym niż 0stopni charakterystyki i tak opadają i są nieliniowe dla wyższych częstotliwości.

0