Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon-jaki?

Danielnis 27 Sie 2007 21:52 15928 95
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Pablo1964 napisał:
    ZBIGNIEW GOGULSKI napisał:
    Natomiast mc to wejscie sygnałowe na wkładkę krystalisczną ( taką jak w Arturze).

Nie. MC (moving coil) to najwyższej klasy wkładka magnetyczna z ruchomą zworą. Daje jeszcze niższy poziom sygnału niż MM. Gramofon z wkładką piezoelektryczną można natomiast podłączyć do dowolnego wejścia, ale jej jakość (i siła nacisku igły na płytę) jest odpowiednia jedynie do pocztówek dźwiękowych.

Rzeczywiście przyznaje się do błedu jeśli chodzi o wkładkę typu Mc. Natomiast są gramofony z wkładką piezoceramiczną które mają regulcję ciężaru ramienia i można wyregulować ciężar nawet 1 gram i takim przykładem jest właśnie Artur.
    Pablo1964
    Moderator
    Tylko, że przy nacisku 1g sygnał z wkładki ceraeramicznej będzie zniekształcony. Wkladka ta wymaga nacisku ok 5g, MM 1-2g, MC ok. 0,5g.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Pablo1964 napisał:
    Tylko, że przy nacisku 1g sygnał z wkładki ceraeramicznej będzie zniekształcony. Wkladka ta wymaga nacisku ok 5g, MM 1-2g, MC ok. 0,5g.

Witam mam pytanie do Pablo czy z tym ciężarem to gdzieś wyczytałeś czy to sprawdziłeś praktycznie . Ja kiedyś mialem Artura zza kawalerskich czasów dodawano do niego nawet wagę do ustawiania ciężaru ramienia i nie przypominam sobie aby w instrukcji nie zalecali takiego ciężaru jak 1 gram. Dlatego ustawione miałem na taki wlaśnie ciężar i nie zauważyłem aby coś zniekształcało dźwięk a głuchy raczej nie jestem bo gram nainstrumentach oprócz tego pracowałem jako akustyk przy konsolecie parę lat. Teraz zaliczam się już do dziadków (mam wnuka) ale ze słuchem też nie mam problemów. Tak że jeśli jest gdzieś to napisane takie zalecenia to proszę podaj gdzie.
    Pozdrawiam Zbyszek
    Pablo1964
    Moderator
    Czytałem to jakieś 20 lat temu, gdy kupowałem gramofon. W chwili obecnej nie potrafię podać źródła ale spróbuję gdzieś znaleźć w sieci. Nie miałem nigdy gramofonu z wkładką ceramiczną (poza Bambino 3), więc nie weryfikowałem tego doświadczalnie. Natomiast przy wkładce MM nacisk rzędu 1 - 2g jest z pewnością prawidłowy, zależy to także od konkretnego modelu ale większość mieści się w podanych granicach.
    Pozdrawiam

P.S. Właśnie znalazłem ciekawy artykuł: http://forum.djshop.pl/lofiversion/index.php?t7.html Nie ma tu wymienionych konkretnych wartości ale warto poczytać.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Pablo1964 napisał:
    Czytałem to jakieś 20 lat temu, gdy kupowałem gramofon. W chwili obecnej nie potrafię podać źródła ale spróbuję gdzieś znaleźć w sieci. Nie miałem nigdy gramofonu z wkładką ceramiczną (poza Bambino 3), więc nie weryfikowałem tego doświadczalnie. Natomiast przy wkładce MM nacisk rzędu 1 - 2g jest z pewnością prawidłowy, zależy to także od konkretnego modelu ale większość mieści się w podanych granicach.
    Pozdrawiam

P.S. Właśnie znalazłem ciekawy artykuł: http://forum.djshop.pl/lofiversion/index.php?t7.html Nie ma tu wymienionych konkretnych wartości ale warto poczytać.

Witam jakbyś dokładnie czytał to co w tym temacie było pisane to byś widział że wcześniej już dałem link na ten artykuł.Pozdrawiam Zbyszek

Dodano po 7 [minuty]:

Jeszcze jedno w latach 1979 pracowałem w servisie rtv tzw.ZURIT i mieliśmy instrukcje serwisowe do wszystkiego co tylko w Polsce wtedy produkowano (oczywiście nie leżały w kącie i kurzyły się tylko się z nich korzystało) tam były zawsze podawane wszelkie regulacje sprzętów od strony mechanicznej tak sądzę ,że powinni pisać w nich jakie niedozwolone są ustawienia nacisku igły na płytę.
    Pablo1964
    Moderator
    jakbyś dokładnie czytał to co w tym temacie było pisane to byś widział że wcześniej już dałem link na ten artykuł.

Istotnie, nie zauważyłem. Przepraszam.

Jeszcze jedno w latach 1979 pracowałem w servisie rtv tzw.ZURIT i mieliśmy instrukcje serwisowe do wszystkiego co tylko w Polsce wtedy produkowano (oczywiście nie leżały w kącie i kurzyły się tylko się z nich korzystało) tam były zawsze podawane wszelkie regulacje sprzętów od strony mechanicznej tak sądzę ,że powinni pisać w nich jakie niedozwolone są ustawienia nacisku igły na płytę.

W instrukcjach użytkownika gramofonów pisali z pewnością, jaki jest wskazany nacisk. Np. w moim Bernardzie G603 z wkładką MF100 były to 2g. Nowsze polskie wkładki MM miały już 1,5 g. Możliwe, że w gramofonach z wkładką ceramiczną nie podawali tej informacji, choć, jeżeli była możliwość regulacji siły nacisku, powinni.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Witam aż muszę sprawdzić co w mojej instrukcji Bernarda pisze z tym że mam wkładkę mf104 natomiast w Danielu mam mf 100(nawiasem mówiąc mam instrukcję serwisową z daniela z dawnych dobrych czasów - tak że też zajrzę). Odnośnie ciężaru ramienia w gramofonie z wkładką piezo , po co by robili możliwość ustawienia na 1 gram i pamiętam jeszcze jaką śmieszną plastikową wagę dodawali do gramofonu.
    Pozdrawiam Zbyszek
    Pablo1964
    Moderator
    Z tego co pamiętam, dla mf104 zalecany nacisk wynosi 1,5g.
    Pablo1964
    Moderator
    Gratuluję udanego zakupu :-)
    Danielnis
    Poziom 16  
    ale dlaczego ludzie żucili sie tak na niego??
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Bo zakładają muzeum i takiego eksponatu im akurat brakowało.

Dodano po 3 [minuty]:

Też składam gratulacje teraz pozostaje kupić parę fajnych płytek a później delektować się dźwiękiem analogowym.
    Pozdrawiam Zbyszek
    Danielnis
    Poziom 16  
    Dzięki, płytki dopiero kupię jak bede miał gramofon w domu :)
    Pablo1964
    Moderator
    Profilaktycznie wymień igłę po zakupie. Nie wiadomo, w jakim stopniu jest zużyta a szkoda płyt.
    Danielnis
    Poziom 16  
    kurcze, ale igła kosztuje 50zł, więc narazie napewno tego nie bede robił
    Pablo1964
    Moderator
    A ile kosztuje wymiana płytoteki? Po jednokrotnym przesłuchaniu zużytą igłą będziesz miał trzaski, których już się nie da pozbyć. Zamiast płyty kup najpierw igłę. Miałem już kilka gramofonów, mówię z doświadczenia.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Danielnis nic nie piszesz jak chodzi gramofon chyba nie masz czasu bo słuchasz teraz płyt. Ciekaw jestem twojej opini czy jesteś zadowolony z dźwięku analogowego czy rozczarowany. Napisz czy sprzęt masz sprawny tak jak było w opisie allegro.
    Pozdrawiam Zbyszek
    Danielnis
    Poziom 16  
    OK, jak dotrze paczka(a powinna w poniedziałek) to napisze jak bede miał czas.
    Słyszałem że można kupić taką igłę umożliwiającą skreching.?? Jeden gość tak zrobił i sie mógł w to bawić..
    Co wiecie na ten temat??
    Danielnis
    Poziom 16  
    witam,
    przyszło nareszcie to cudeńko :)
    tylko nie wiem dokładnie co do obsługi tego sprzętu..
    bo ramie trzeba ustawić na początek płyty i jest takie coś do opuszczania.. nie wiem dokładnie jak się z tym obchodzić i jaki nacisk ustawić... z tym naciskiem to jakaś dziwna sprawa bo nie widać jaki jest aktualny nacisk i ten wskaźnik można normalnie przekręcać.. jak to dokładnie powinno wyglądać..??
    Proszę o pomoc

Dodano po 15 [minuty]:

dodaje zdjęcia :)
    Pablo1964
    Moderator
    Nacisk zależy od typu wkładki. Dla Mf100 były to 2g, dla nowszych 1,5g. W instrukcji na pewno był opis ustawiania nacisku i antyskatingu. Poszukaj w sieci instrukcji.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Danielnis ciężar ramienia ustawiasz w ten sposób ,że musisz ustawić ramie nad płytą . Pokrętłem obciążnika z tyłu ramienia kręcisz tak aby doprowadzić do równowagi ramienia. Jeżeli jest już ustawiona równowaga ustawiasz pierścień na końcu obciążnika na 0 ale tak aby nie obracać obciążnikiem. Po ustawieniu zera kręcisz całym obciążnikiem na 2 gramy w przypadku mf100 lub 1,5 mf104. Antyskatig ustawiasz na tyle samo co ciężar ramienia. Tak radzą ustawiać w instrukcji Bernarda.
    Pozdrawiam Zbyszek

Dodano po 3 [minuty]:

Danielnis mam pytanie do ciebie czy podłączyłeś już sygnał z wkładki do wzmacniacza. Jeżeli tak to napisz mi czy słychać przydźwięk sieciowy jak masz pogłośniony wzmacniacz ( u mnie jest lekkie brumienie i próbuję to wyeliminować).
    Danielnis
    Poziom 16  
    dzięki, ale gdzie się ustawia antyskating?? I jak to wogóle dokładnie jest.. wkladam płytę, naciskam start, ustawiam ramie na poczatek plyty i pociagam tą małą dzwignie która sie blokuje i ramie sie samo opuszcza i tyle?? .. a jak ma wyglądać ta równowaga ramienia.. przeciez tak normalnie jest podstawka na ramie a jak sie opiera ramie leciutko o podstawkę to te ramie wraca do uchwytu znad płyty.. trzeba opuścić tą podstawkę tą dzwignią i ustawić żeby było poziomo jak najrówniej?
    Pablo1964
    Moderator
    Ramię naprowadzasz ręcznie nad początek płyty, po czym opuszczasz dźwignią - hydrauliczny podnośnik powinien spowodować powolne jego opadnięcie na powierzchnię płyty. W moim Bernardzie G-603 był ciężarek do regulacji antyskatingu - siły odśrodkowej. Na Twoich zdjęciach go nie widzę, ale to może być to mniejsze pokrętło. Postaraj się o instrukcję do Twojego modelu.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Jak opuścisz dźwigienkę i ramię samo opada na płytę to wtedy pokręcając obciążnikiem z tyłu ramienia doprowadzasz do równowagi ramienia( ramię stoi w pozycji poziomej). Jeżeli ramię ucieka do uchwytu w prawą stronę to musisz najpierw ustawić poziomo sam gramofon. Na zdjęciach twoich nie widać dobrze regulacji antyskatingu ale wygląda to jak malutki odważnik założony na dźwigienkę która powoduje odciąganie ramienia w czasie grania na zewnątrz. W moim Bernardzie jest ten odważnik przesuwany wzdłuż dźwigienki.
    Pablo1964
    Moderator
    Ja też miałem odważnik przesywany wzdłuż dźwigienki ale kiedyś czytałem, że w późniejszym okresie zmieniono na mniej dokladne ale prostsze rozwiązanie - sprężynę regulowaną pokrętłem i wydaje mi się, że w Twoim modelu jest właśnie coś takiego.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  
    Pablo1964 napisał:
    Ja też miałem odważnik przesywany wzdłuż dźwigienki ale kiedyś czytałem, że w późniejszym okresie zmieniono na mniej dokladne ale prostsze rozwiązanie - sprężynę regulowaną pokrętłem i wydaje mi się, że w Twoim modelu jest właśnie coś takiego.

Witam po przyjrzeniu się dokładniej zdjęciu tylnej części ramienia widać na nim pręcik od antyskatingu wystaje nad obciążnik. W moim gramofonie jest on z drugiej strony ale przyjrzałem się działaniu swojego a tego na zdjęciu i jednakowo będą oddziaływać na ramię.
    Zbyszek
    Pablo1964
    Moderator
    Chyba masz rację. Oby ciężarek był na swoim miejscu.
    Danielnis
    Poziom 16  
    witam ponownie.. widzicie na pierwszym zdjeciu te pokrętło z plusem i minusem ? do czego ono jest??
    Pablo1964
    Moderator
    Regulacja prędkości obrorowej. Lampa stroboskopowa oświetla brzeg talerza. Prążki powinny stać w miejscu.
    Danielnis
    Poziom 16  
    i rozumiem że dla prędkości 45 powinny stać w u góry w miejscu a dla 33 te dolne prążki..??
    mam taką przejściówkę nareszcie tylko trzeba podłączyć kabelki z przejściówki na 2chinche... czyli mam takie coś jak wejście gramofonowe w starych wzmakach i to musze podłączyć kabelkami z dwoma chinchami które też są do podłączenia.. jak to ma wyglądać? wejścia 1,2,3,4,5 jak się liczy ? od której strony?