Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon-jaki?

Danielnis 20 Aug 2007 23:18 16525 95
    Danielnis
    Level 16  
    Witam.
    Mam chrapkę kupić gramofon.. Oczywiście sprawny i żeby ładnie się prezentował.. Tylko jest problem.. nie znam się na nich i proszę o rady.. jakie są rodzaje i czy wogóle są i jaki sprzęt moge dostać wmiare tanio - najlepiej do jakiechś 70zł.
    Z góry dziękuje za podpowiedzi..

Dodano po 25 [sekundy]:

i jak sie trzeba obchodzić z takim sprzętem..
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam czemu tak malo chcesz przeznaczyć kasy na gramofon tyle to kosztują płyty. Jak kupisz jakiś wykończony gramofon w fatalnym stanie to będziesz na takiego skazany przez jakiś czas patrzeć lepiej wydaj trochę więcej i kup coś w dobrym stanie. Polecam kupić polskiego Daniela ;Bernarda;Adama .
    Bernarda kupisz w idealnym stanie do 250 zł
    Daniel i Adam to już od 300 zł wzwyż
    Bernard i Daniel mają napędy przeniesione z silniczka przy pomocy pasków. Daniel ma poza tym napęd ramienia sam nastawia się na płytę po dotknięciu odpowiedniego sensora i po skończeniu odtwarzania ramię powraca na miejsce.Bernard nie ma automatyki poza tym że podnosi ramię na końcu płytyi wyłancza talerz. Adam ma napęd bezpośredni talerza jako jedyny Polski gramofon a automatyka jego ogranicza się do powrotu ramienia po skończeniu odtwarzaniai wyłączeniu napędu. Wszystkie te gramofony mają regulację antyskatingu i ciężaru ramienia. Wkładki używają MF100-MF105.
    Daniel w trakcie opuszczania i podnoszenia ramienia ma zblokowany dźwięk żeby nie było stuknięcia w glośnikach.
    układy stabilizacji obrotów są zbliżone patentem do siebie (Daniel i Bernard)
    Pozdrawiam Zbyszek
    Danielnis
    Level 16  
    Tylko jest problem.. bo ja niue mam tyle kasy żeby przeznaczyć na gramofon.. wzmacniacz mam za 230zł (warty tej ceny) i jak miałbym jeszcze wydawać na coś 300zł to wolałbym kupić sobie jeden porządny wzmacniacz..
    apropo tej ceny to widziałem na allegro pare gramofonów w bdb stanie i na chodzie..
    zainteresował mnie ten:
    http://www.allegro.pl/item226348288_philips_418_automatic.html
    za 80zł
    a gramofon artur?? ile on może być warty bo widze jeden z licytacją od 50zł

Dodano po 1 [minuty]:

to bardziej ma być dla ozdoby, dlatego też dużo uwagi zwracam na wygląd
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam gramofon artur jak na swoją klasę jest fajnie wykonany ale jest tam wkładka gramofonowa piezoelektryczna ma funkcję opuszczania ramienia i ustawiania prędkości obrotowej talerza gramofon był lekki ze wzmacniaczem na ul1481 (2*4 waty)barwa wysokie niskie i kolumienki plastykowe. Kiedyś gramofon dla mas pracujących(mających mało kasy a chcących słuchać płyt. Nawiasem mówiąc miałem kiedyś jego i się cieszyłem ,że mam ( a marzyłem aby mieć Daniela).
    Apropo tego gramofonu z linku co podałeś to będzie dla ciebie produkt jednorazowy jak się zepsuje to do kosza jakością nie ma co porównywać do Danieli Bernardów czy Adama. Wygląd też nieciekawy , możesz mieć problemy z wkładką jak ci nawali. Jakośc gramofonu można poznać też po jego wadze ( przede wszystkim talerza).Wybór należy do ciebie pozdrawiam Zbyszek
    Danielnis
    Level 16  
    a co powiesz o unitrze fonica mister hit 71??

Dodano po 58 [sekundy]:

czym różni się adapter od zwykłego??
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam dawniej na gramofon mówiono adapter tak że jest to potoczna nazwa która jest zamiennie używana. Natomiast "Mister Hit" to był najtańszym gramofonem z czasów PRL-u dla przeciętnego Kowalskiego z wkładką piezoelektryczną z prymitywnym napędem .
    Danielnis
    Level 16  
    a ile może być teraz wart??
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Wartość takiego gramofonu to tylko muzealna i dla kogoś starszego sentymentalna.Nie polecam na nim puszczać płyt bo płyty zajedziesz nim (brak regulacji ciężaru ramienia).

Dodano po 2 [minuty]:

Poszukaj jakiegoś Bernarda jest ich sporo różnych typów czasami można znaleść za 70 zł tańsze wykonanie i to będziesz miał konkretny sprzęt którego się nie powstydzisz.

Dodano po 4 [minuty]:

Podam ci linki z allegro:
    http://www.allegro.pl/item226205198_gramofon_bernard_gs_431.html

ten jest do oczyszczenia i wymiana wkładki:http://www.allegro.pl/item226471409_bernard_gs_434.html
    Danielnis
    Level 16  
    a ile igła kosztuje i jaka??
    jak sie czysci gramofon??
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Poszukaj na allegro wkładki do gramofonu mf100 - mf104.
    Czyszczenie to chodziło mi z zewnątrz bo był zakurzony.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Jeśli umiesz sobie sam naprawić to kup na allegro uszkodzony i sam napraw będzie taniej ( są bernardy uszkodzone wystawione na allegro)

Dodano po 6 [minuty]:

Ja osobiście mam bernarda i daniela obydwa w idealnym stanie i nie żałuje zakupu dźwiek z nich jest super.Daniel dodatkowo ma jeszcze całą metalową płytę(chasis)z talerzem i ramieniem zawieszone w stosunku do skrzyni na sprężynowym resorowaniu. Daje to to że nie jest czuły na lekkie tyrpnięcia czy też drgania od podłogi. Masa daniela to około 10 kg a bernarda powyżej 5kg.
    Danielnis
    Level 16  
    zalicytowałbym tego bernarda bez igły , ale gość ma tylko 1 komentarz i nie wiadomo czy można być pewnym zakupu..

Dodano po 52 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item228996371_dual_p70_z_wzmacniaczem_stan_bdb_.html
    opłaca się ?? dual'e są chyba dobre..??

Dodano po 4 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item227894669_niemiecki_rft_stalowo_aluminiowy.html
    A ten?? napewno nie taki dobry , ale chcoaiż tani, tylko domyslam się że ciężko będzie znaleźć do niego igłę, mam rację??

Dodano po 14 [minuty]:

http://www.allegro.pl/item227653204_gramofon_dual_1225_wkladka_shure_75d.html
    A tego dual'a opłaca się kupić??

Dodano po 1 [minuty]:

pomóż, bo ja się na tym temacie nie znam, a nie chce walnąć gafy.. ze względu że nie mam aż tyle kasy i że to będzie mój pierwszy gramofon chce najierw coś tańszego by się zapoznać..
  • Helpful post
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam ten niemiecki jeszcze coś prezentuje ale te duale to sobie odpuść. Widzę że szukasz takiego sprzętu który sprawi ci sporo kłopotów w przyszłości ( zawsze sprawdzaj dostępność części a zwłaszcza wkładek gramofonowych one nie są wieczne). Wbrew pozorom nasz rodzimy sprzęt jest bardzo dobry szkoda tylko ,że przestaliśmy produkować . Ale taki los był wszystkich firm Polskich produkujących sprzęt audio ( najpierw je zniszczono a teraz wciskają nam różnego typu chłam żebyśmy kupowali).

Dodano po 5 [minuty]:

Zobacz tego altusa też fajny sprzęcik
    http://www.allegro.pl/item228174637_eksportowy_gramofon_unitra_hi_fi_altus_p_110.html

Dodano po 4 [minuty]:

Tak samo kultowy gramofon Fonomaster ma wzmacniacz 2*15 wati dobry napęd ciężki talerz i niezłe ramię z dostępnymi wkładkami(igłami) mf100

Dodano po 24 [sekundy]:

http://www.allegro.pl/item227649223_wg_610_fonomaster_76.html
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam widzę że licytujesz Bernarda dobry wybór chociaż szkoda że ma plamkę na pokrywie , ale słyszałem że pokrywy da się polerować tylko trzeba to robić ręcznie. Zastosowanie wszelkiego rodzaju polerek elektrycznych powoduje przegrzanie plexy i matowienie lub mogą się pojawić mikropęknięcia. Dopilnuj aby ci go dobrze do transportu zabezpieczono. Ja kiedyś też kupiłem Bernarda przez Allegro sprzedający mi tak super zabezpieczył go że mogli nawet rzucać na poczcie paczką a jemu by się nic nie stało. Gdybyś później potrzebował schematu Bernarda to napisz to ci wyśle na maila zawsze lepiej mieć . Teraz tylko jeszcze kupić płyty i cieszyć się dobrą jakością dźwięku.
    Pozdrawiam Zbyszek
    Danielnis
    Level 16  
    w opisie aukcji jest napisane że ta plamka to wina aparatu :) mo.że jakiś odcień padł na to

Dodano po 1 [minuty]:

a jak coś to do ilu tego bernarda sie opłaca licytować?? a co powiesz o tym danielu co ci wczesniej link tez przesłałem?? on nie jest jakis stary??
    md
    Level 40  
    Daniel to wspaniała maszyna, ma niewielki mankament - sensory przełącznika czułe na wilgoć potrafią się zablokować po zabrudzeniu lub przełączeniu wilgotnym palcem. Nic to jednak w porównaniu z klasą całego gramofonu.
    poczytaj: http://unitra.eu.org/node/128
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam ponownie chcialem sprostować tę pomyłkę z plamką ale zawiesiła mi się elektroda i nie mogłem nic poprawić (zbyt szybko chciałem odpowiedzieć i nie doczytałem dobrze tekstu opisowego). Odnośnie Daniela to tak jak napisał poprzednik to najwyższa półka sprzętu ale nie uda ci się kupić za taką niską cenę jaka teraz jest. Ja za swojego Daniela zapłaciłem teraz 340zł. Bernarda natomiast troszkę ciekawszą wersję w idealnym stanie kupiłem za 250 zł. Myślę że tobie uda się kupić tą wersję dużo taniej. Decyzję podjąłeś słuszną Bernard jest prosty w serwisowaniu mała awaryjność i dostępność części. Wkładki gramofonowe i igly dostaniesz bez problemu. Napisz pod jaki wzmacniacz go podepniesz . Kable sygnałowe orginalne są z wtyczkami typu din jeśli masz nowy wzmacniacz to będziesz musiał albo sprawić sobie przejściówkę na czincze albo podlutować je samemu.
    Danielnis
    Level 16  
    już kiedyś samemu podłączałem z wejścia na magnetofon typu din więc dam sobie rade. Mam amplituner sansui 2x65W RMS i kolumny tonsila,,,, ciekawe jaka będzie tego jakość
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Danielnis wrote:
    już kiedyś samemu podłączałem z wejścia na magnetofon typu din więc dam sobie rade. Mam amplituner sansui 2x65W RMS i kolumny tonsila,,,, ciekawe jaka będzie tego jakość

Muszę przyznać ze nie znam tego amplitunera ale przeczuwam ,że możesz mieć dodatkowy problem mianowicie do gramofonu musisz mieć wejście gramofonowe na wkładkę magnetoelektryczną. Wejście takie ma czułość około 3 mV i korekcję charakterystyki. Jeżeli byś nie miał takiego wejścia czeka cię zrobienie takiego przedwzmacniacza lub kupienie gotowego. Można również wykorzystać do tego celu przedwzmacniacz korekcyjny z jakiegoś polskiego wzmacniacza lub amplitunera.
    Danielnis
    Level 16  
    kurcze.. też właśnie mi się to przypomniało, gdyż niedawno o tym czytalem... ale wtedy jeszcze miałem amplituner diore tosca 303 i tam było wejście gramofonowe DIN... W tym amplitunerze mam wejścia phono, tuner, cd, aux, tape-1, tape-2/PCM....
    to teraz nie wiem co począć...

Dodano po 1 [minuty]:

a na gramofonie da się jakoś ściszyć sygnał??

Dodano po 2 [minuty]:

sory, pomyliłem się.. nie chodzi o ściszenie...
    bernard i daniel mają takie wyjścia?d
    Pablo1964
    Moderator
    Takie samo. Taki przedwzmacniacz można już kupić za ok. 30 zł.
    Danielnis
    Level 16  
    czytałem gdzieś że gramofon można podłączyć pod wejście phono..?? te wejście jest bardzo czułe.. może będzie grało dobrze??

Dodano po 2 [minuty]:

powinno dać rade bo komp podłączony pod to wejście zachowuje się tak samo jak kiedyś miałem kompa pod tosce 303 pod wejście gramofonowe podłączony...

Dodano po 35 [sekundy]:

Zbigniew Gogulski-jaka jest twoja opinia??
    Pablo1964
    Moderator
    Jeżeli masz wejście phono, będzie grać. Nie potrzeba przedwzmacniacza.
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Wejście phono to nic innego tylko wejście gramofonowe. Przeważnie w ten sposób się oznacza jak jest na wkładkę magnetoelektryczną tak , że nie będzie żadnego problemu.

Dodano po 3 [minuty]:

Tosca rzeczywiście miała tez wejście na gramofon magnetoelektryczny jak również z wkładką piezoceramiczną (np. gramofon Artur o który pytałeś wcześniej miał taką).
    Danielnis
    Level 16  
    A do phono jest również przełącznik między MM i MC, o co w tym chodzi??
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    MM to wejście z korekcją charakterystyki i większą czułością do wkładek magnetoelektrycznych. Natomiast mc to wejscie sygnałowe na wkładkę krystalisczną ( taką jak w Arturze).
    Podaję ci jeszcze przydatny link jak ustawia się wkładkę w gramofonie może ci się przydać:
    http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php
    Tak nawiasem mówiąc masz już jakieś płyty?
    Danielnis
    Level 16  
    nie.. dotychczas nigdy nie miałem.. a kupie dopiero jak bede miał po co.. czyli jak bede miał sprawny gramofon
    Pablo1964
    Moderator
    ZBIGNIEW GOGULSKI wrote:
    Natomiast mc to wejscie sygnałowe na wkładkę krystalisczną ( taką jak w Arturze).

Nie. MC (moving coil) to najwyższej klasy wkładka magnetyczna z ruchomą zworą. Daje jeszcze niższy poziom sygnału niż MM. Gramofon z wkładką piezoelektryczną można natomiast podłączyć do dowolnego wejścia, ale jej jakość (i siła nacisku igły na płytę) jest odpowiednia jedynie do pocztówek dźwiękowych.