Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz, projekt - schemat z opisem?

ST-44 21 Sie 2007 01:10 1604 11
  • #1 21 Sie 2007 01:10
    ST-44
    Poziom 14  

Witam wszystkich formowiczów.

Chciałbym zbudować sobie od A do Z samemu wzmacniacz, i z stąd moje pytanie do was czy moglibyście mi podać jakieś projekty (tzn. schemat z opisem i wzorem płytki itp.) lub gotowe kity, co można by włożyć do takiego wzmacniacza. Chodzi mi np. o jakaś końcówkę mocy, przedwzmacniacz z regulacją siły głosu i barwą dźwięku trzy lub cztero wejściowy stereofoniczny, zasilacz, opóźnienie załączania kolumn, zabezpieczenie kolumn przed napięciem stałym itp. Moc wyjściowa miałaby być ok około 60W gdyż posiadam trafo 2x45V 6A zmiennego i chciałbym je w tym wzmacniaczu wykorzystać.
    Takie, więc jest moje małe marzenie. Czy pomożecie mi je spełnić:)

Za zainteresowanie i pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam.

0 11
  • #2 21 Sie 2007 01:46
    Kozzi2
    Poziom 20  

Witam
    Opóźnione załączanie kolumn
    Wskaźnik wysterowania

Samą końcówkę mocy, zasilacz i przedwzmacniacz radzę po prostu "ściągnąć" z jakiegoś wzmacniacza Unitry, na elektrodzie jest sporo schematów tych wzmacniaczy. Najlepiej tranzystorowe, bo te na scalonych końcówkach mocy już tak ładnie nie grają, poza tym trudno jest dostać oryginalną kostkę, bo u nas w większości są podróbki co grają pare godzin, może nawet dni i umierają.

PS: W starszych modelach wzmacniaczy radziłbym stosować nowsze zamienniki tranzystorów, np. zamiast wszelkich BCxxx dawać niskoszumowe NPN - BC550 i PNP - BC560 ;)

Pozdrawiam

0
  • #3 21 Sie 2007 11:14
    Malas1984
    Poziom 29  

Zajrzyj dobrze do elektrody-sa tutaj schematy wszystkiego-wszystko co wlasnie potrzebujesz. A z tym trafem jakie posiadasz to zrobisz dobry wzmacniacz. Moze cos na STK..... stereofonicznym lub dwa monobloki.... Bo widze ze masz dosc duze napiecie na trafie 2x45V gdzie po filtracji kondensatorami ok 2x4700uF-10000uF uzyskasz napiecie 45V x 1,41=0k +63,5V, -63,5V lub na calosci +/- ok 127V

Dodano po 1 [minuty]:

Twoje trafo ma moc ok 540W- to sporo ;-)

Dodano po 2 [minuty]:

Na allegro popatrz-sa tam gotowe kity,plytki itd ( ja nawet sam ostanio wystawilem na sprzedaz zrobiona przez siebie koncowke mocy 150W/4-16ohm... i mam jeszce jedna do wykonczenia-identyczna) mowie-jest tego pelno...

0
  • #4 21 Sie 2007 21:43
    ST-44
    Poziom 14  

Kozzi2 napisał:

"Samą końcówkę mocy, zasilacz i przedwzmacniacz radzę po prostu "ściągnąć" z jakiegoś wzmacniacza Unitry, na elektrodzie jest sporo schematów tych wzmacniaczy. Najlepiej tranzystorowe, bo te na scalonych końcówkach mocy już tak ładnie nie grają, poza tym trudno jest dostać oryginalną kostkę, bo u nas w większości są podróbki co grają pare godzin, może nawet dni i umierają."

Mam amplituner Unitry ZRK AT-9010, tam zasilanie końcówki mocy to 2x26V AC i moje pytanie to czy mógłbym podać tam zasilanie powiedzmy 2x35V bo zamiast orginalnej pary BDP396 i BDP395 mam wstawione BD911 i BD912??? wszystkie elektrolity są na 50V oprucz jednego w zasilaniu 2x4700uF/40V. Ewentualnie co bym musiał zmienić w tej koncówce aby wycisnąć te powiedzmy 70W (sinus) mocy????

0
  • #5 22 Sie 2007 12:11
    DJ MATI/RONNIE
    Poziom 11  

Z takiego trafka jak masz można zbudować prawdziwe monstrum!!! Moim zdaniem 60W to trochę za mało zastanów się dobrze :wink:

0
  • #6 22 Sie 2007 14:43
    ST-44
    Poziom 14  

Oczywiście moc może być większa tyle tylko, żeby ta budowa nie wyniosła znowu niewiem ile pieniedzy. Wszystko trzeba robić z głową.

0
  • #7 22 Sie 2007 23:39
    ST-44
    Poziom 14  

TO jak koledzy mogę zwiększyć napięcie w tej końcówce mocy AT-9100??? Jeśli tak to do ilu i co by trzeba zmienić ewentualnie. Przypominam, że są tam tranzystory BD911 i BD912 i elwktrolity na 50V

0
  • #8 23 Sie 2007 00:04
    Kozzi2
    Poziom 20  

ST-44 napisał:
    Kozzi2 napisał:

"Samą końcówkę mocy, zasilacz i przedwzmacniacz radzę po prostu "ściągnąć" z jakiegoś wzmacniacza Unitry, na elektrodzie jest sporo schematów tych wzmacniaczy. Najlepiej tranzystorowe, bo te na scalonych końcówkach mocy już tak ładnie nie grają, poza tym trudno jest dostać oryginalną kostkę, bo u nas w większości są podróbki co grają pare godzin, może nawet dni i umierają."

Mam amplituner Unitry ZRK AT-9010, tam zasilanie końcówki mocy to 2x26V AC i moje pytanie to czy mógłbym podać tam zasilanie powiedzmy 2x35V bo zamiast orginalnej pary BDP396 i BDP395 mam wstawione BD911 i BD912??? wszystkie elektrolity są na 50V oprucz jednego w zasilaniu 2x4700uF/40V. Ewentualnie co bym musiał zmienić w tej koncówce aby wycisnąć te powiedzmy 70W (sinus) mocy????

Jeśli jesteś pewien że wszystkie elementy tyle wytrzymają, to śmiało możesz wstawić większe trafo, lecz jak dasz 2x35V, to po filtracji wyjdzie ok. 2x49,3V (napiecie jakie daje trafo*1,41), więc kondensatory filtrujące tego nie pociągną i mogą eksplodować. Do większej mocy możesz również pomyśleć o większej pojemności kondensatorów filtrujących, np 2x6800uF. Pomyśl również o tranzystorach sterujących czy tyle wytrzymają.

Pozdrawiam

0
  • #10 23 Sie 2007 22:08
    Kozzi2
    Poziom 20  

Ja bym je zostawił, ale trzeba je zaopatrzyć w radiatory, bo będą się bardziej grzać.

0
  • #11 29 Sie 2007 17:24
    ST-44
    Poziom 14  

Witam ponownie.
    Na zakończenie, polecilibyście zrobienie końcówki na elementach dyskretnych czy na jakimś scalaku???
    Oto kilka kitów, pomóżcie mi któryś wybrać abym mógł kupić coś dobrego (żeby miało jakieś 70W rms), miało jakieś dobre brzmienie i abym mógł wykorzystać moje trafo lub te użyte w AT9100 ( ma 2x28V AC):
    1) kit NE022
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-022.htm
    2) kit 316-K
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEWJ0/ZEWK3160.htm
    3) kit NE116
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-116.htm
    4) kit AVT2762
    http://www.cyfronika.com.pl/kityavt3/avt2762.htm(instrukcja w lewym górnym rogu).

Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.

P.S. Jak skończę cały wzmacniacz to dam zdjęcia efektu końcowego.

0
  • #12 29 Sie 2007 17:52
    januss73
    Poziom 31  

Z pierwszym nie będziesz miał problemów, bo już setki ludzi go robiło,ale na to lampowe brzmienie wziął bym poprawkę.
    Drugiego nie polecam, bo na TIP'ach.
    Trzeci, patrz drugi.
    W czwartym mosfety,.. hmmm, Do subwoofera ok, ale jako całopasmowy. Ja tam preferuje bipolarne dobrej jakości.

Jak mam być szczery proponowałbym ci znanego peruna, albo jeszcze lepiej symasyma. Wyjdą treochę drożej, ale chyba nie będziesz żałował.
    Ale to tylko moje skromne zdanie i wcale nie muszę mieć racji.
    pozdrawiam

0