Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra PW8010 - reanimacja (C.D)

21 Sie 2007 11:32 10006 106
  • Poziom 18  
    Witam.
    Ostatnio dostalem niesprawny wzmacniacz PW8010 i do tego 2 kolumny firmy TON (niskotonowe bez zawieszeń, 1 spalony).

Co się dzieje?
    Po podłączeniu głośników do wzmacniacza i uruchomieniu go wzmacniacz wypycha membrany głośników i coś w nim warczy. Prawdopodobnie zrobiło się zwarcie na wyjściu (kable profesjonalnie skręcane i nie izolowane). Poszedłem do serwisu i powiedziano mi że jest do wymiany końcówka i wycenili naprawe na 45zł. Nie dam tyle za naprawe bo miałem okazje kupic taki sam sprawny wzmacniacz za 50zł.
    Postanowiłem sam się za to zabrać:
    Wymienię wszystkie tranzystory przyczepione do radiatora (BDP285 x 2 i BDP286 x 2)
    Wymienię jakieś 2 rezystory - R152 i R252 (39Ω) ponieważ są czarne
    Wymienię 2 kondensatory - C127 i C227 (220µF 40V) ponieważ wybrzuszyły się

Czy te "zabiegi" coś dadzą? Czy wymienić coś jeszcze? Ile mnie to wyniesie? Z góry dziękuję za pomoc, a później będę nagradzał tych co mi pomogli ;)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Jeśli masz zamiar wymieniać 'na ślepo', to lepszym pomysłem byłaby wymiana wszystkich tranzystorów w końcówkach, inaczej jeśli zostanie jeszcze jakiś uszkodzony nowe ponownie mogą paść.
    Na twoim miejscu zacząłbym od sprawdzenia zasilacza (po odłączeniu go od reszty, jeśli nie ma innej możliwości, to przecięcie ścieżek). Z tego co widzę na schemacie, powinieneś mieć tam +/- 29V względem masy.

Zamiast wymieniać wszystko od razu, lepiej byłoby sprawdzić wszystkie tranzystory, bo jeśli dowiesz się dokładnie, co jest uszkodzone, zawsze więcej da się wydedukować w kwestii przyczyny powstania uszkodzeń.
  • Poziom 26  
    Podłącz wzmacniacz bez kolumn i sprawdź wartość napięcia na wyjściu końcówki. Napięcie to nie powinno być większe od 100mV. A jak wyrczy to wymień najpierw kondensator od filtrowania napięcia (przed sprawdzeniem napięcia wyjściowego) bo pewnie stracił swoją pojemność. Acha jeżeli napięcie na wyjściu będzie większe od tych 100mV to znaczy ż poszła końcówka.
  • Poziom 21  
    Warczy ci we wzmacniaczu czy w kolumnach ? Bo jakos niejasno piszesz. Masz ewidentnie skladowa stala na wyjsciu. Miernik w dlon i pomiary. Wylutuj same BDP na radiatorze. Odlacz cala koncowke i sprawdzaj od konca do poczatku czyli wzmacniacza roznicowego wszystkie polprzewodniki. Potem pomiary zasilacza i mozna ruszac dalej :)
  • Poziom 18  
    Warczy wzmacniacz a nie kolumny, z kolum chyba nic sie nie wydaje (nie podłączam żeby nie spalić) tylko podaje jakies napiecie. Napewno te napiecie jest wieksze od 100mV, tam jest w/g mojego miernika 25V :| Jak jest wzmacniacz włączony bez głośników to nie warczy.
    Tak też od początku twierdziłem że poszła końcówka, ale w związku z tym co mam wymienić? Te 4 tranzystory to nie wszystko? Mam jeszcze wymienić T109, T110, T209 i T210? Czy coś jeszcze?

Zdjęcie ze środka:
  • Poziom 21  
    Nie masz wymieniac na slepo tylko robic pomiary. Rownie dobrze moze byc uszkodzony jeden element jak i wiecej :)

Warczy wzmacniacz... a co dokladnie ? Trafo zasilajace ?
  • Poziom 20  
    Witam miałem taki sam problem i wymieniłem tranzystory na radiatorze i tranzystory BD140 i 139 i jest Ok!!! Miały zwarcie i myślę, że tak samo jest i u ciebie pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jeszcze raz mowie ze nie warto robic wymiany wszystkiego bez partyzanta. To do niczego nie prowadzi. Najpierw pomiar potem wymiana.
  • Poziom 19  
    Zostaw te rezystory i kondensatory w spokoju. Zacznij najpierw od jednego kanału. Widac po Tobie że nie bardzo u Ciebie z elektroniką... Masz ewidętnie spalone końcówki tylko teraz najważniejsze jest wyszukanie elemętów uszkodzonych czyli tranzystorów. Jesli nie masz możliwości sprawdzenia tranzystorów miernikiem to nic nie zdziałasz. Musisz mieć sprawny i w miare dobry miernik chociażby do wyregulowania prądu spoczynkowego po uruchomieniu go. Koszt naprawy nie powiniem przekroczyć 20zł, ale wiem że jak ja naprawiałem pierwsze wzmacniacze unitry to mnożyłem 20zł przez 2 albo nawet 3 aż nauczyłem się je naprawiać. Na twoim miejscu zastanowił bym się jeszcze raz czy jednak nie lepiej oddać go do serwisu.
  • Poziom 29  
    Odlacz zasilacz i sprawdz go samego na jalowym biegu-zobacz jakie ma napiecia i czy polowki sa rowne- +/- wzgledem masy.Mozesz jeszcze odlaczyc przedwzmacniacz z ciekawosci oba kanaly od wejscia wzmacniacza mocy ;-) Jesli zasilacz bedzie sprawny to dawaj od razu na wzmacniacz koncowy-tranzystory sterujace,koncowe,diody,ewentualnie jakies kondensatory-bo te u Ciebie to juz troszke sie zycia na ogladaly ;-)
  • Poziom 23  
    Jeden widać spuchnięty, jeden wygląda na spuchnięty (ale może to wina zdjęcia) i dwa uderzone czymś od góry - co najmniej te cztery kwalifikowałbym do wymiany.
    40V kondensatory przy <30V raczej nie powinny spuchnąć, dlatego moim zdaniem musisz zacząć od sprawdzenia czy zasilacz działa poprawnie.
    Dalsze odpalanie tego w takim 'niezbadanym' stanie może tylko powiększyć szkody.
  • Poziom 29  
    Nie wiem dlaczego,ale jak widze takie kondensatory-to mnie mdli..... ;-) - wydaje mi sie ze one juz maja po mniej niz polowe znamionowej pojemnosci-ktora sa opisane ;-) i chyba przygrzane-bo az folia z nich zlazi....
  • Spec od sprzętu Unitra
    Znów bzdury o elektrolitach!!!!!!!!!Warczy trafo kiedy obciążysz wyjscia co świadczy że tranzystory do sprawdzenia ale Ty masz za małą wiedzę aby to samemu naprawić!!!!!!!!!Oddaj do serwisu.Koniec tematu.Az mnie unosi jak czytam takie posty :cry:

Dodano po 6 [minuty]:

Malas idz se w swoim wzmacniaczu wymienić elektrolity jak Ci się nudzi...

Moderowany przez tomaszo:

Jaka wspaniale zapisana Ksiega u Pana Mariana... To ja dorzuce blokade pisania. Prosze sie do mnie zglosic na rozmowe w razie zainteresowania swoim kontem.

• Poziom 18  
    marian rozchodzi sie o to ze chce sie czegos nauczyc ;)

Te 2 elektrolity chce wymienic bo widze ze sa "spuchniete" i wydaje mi sie ze juz wypadaloby to zrobic. Po za tym koles z serwisu powiedzial ze sa do wymiany.
    Rezystory zostawie w spokoju.
    Czyli reasumując uszkodzenie jest gdzieś w którymś tranzystorze. Czyli teraz musze zainwestowac jakis dobry miernik (moj sie uszkodzil :/) i mierzyc wszystkie tranzystory po kolei?

To na pewno warczy trafo. Mi jak sie kiedys zrobilo zwarcie na wyjsciu transformatora (innego) to tez warczal, tylko ze nie zauwazylem tego i sie spalil (transformator).

Aha. Jeszcze przypomne: najprawdopodobniej uszkodzenie powstalo na wskutek zwarcia + z - na kablu glosnikowym.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wymienić elki można ale i tak wzmacniacz nie zadziała więc zostaw sobie to na pózniej.
  • Poziom 21  
    Czyli koncowe i sterujace prawdopodobnie do wymiany.
    Elki zostaw w spokoju a do mierzenia tranzystorow nie potrzeba jakiegos super miernika. Wystarczy nawet taki za 10zl byle by mial pomiar diod. Jezeli chcesz sie czegos nauczyc to schemat w reke i analizuj a nie tak jak chciales wymieniac "na partyzanta" :) Kolego Malas to ze elki maja troszke czasu nie znaczy ze sa niesprawne !
  • Poziom 29  
    Dobrze marian -spox-nie denerwuj sie- a jesli sa one spuchniete-jak autor twierdzi-to sa sprawne???????- od czego one spuchly??? Wydaje mi sie ze je szlag trafil-normalnie nie sa spuchniete tylko maja ksztalt rownego walca ;-)-no dobrze a teraz sie Was zapytam-mialem przypadek a mianowicie-dostalem do naprawy wzmacniacz WS 504-DIORA-jak kazdy wie-gdy sie go wlaczalo to gral,ale w jednym kanale bylo slychac brum z sieci i buczenie-wiec wzialem sie od razu za sprawdzenie zasilacza- napiecie po filtracji kondensatorami Elwa 2x4700uF/63V idace na 1 STK powinno wynosic +/- ok 57V-czy nie tak??-pewnie ze tak-wzialem miernik w lape i do pracy(pomiar wzgledem masy + i - ) i co sie okazalo??- ze na "+" wzgledem masy gdzie powinno byc ok +57V bylo az potezne + 43V ;-) -(troszeczke wiecej bo tylko o 3V od napiecia trafa), a na "-" gdzie powinno byc wzgledem masy ok -57V bylo az potezne -48V ;-) - wiec dolutowalem elektrolity prowizorycznie po 3300uF/80V-bo takie tylko mialem w tej chwili -do tych Elw-i co???- wzmacniacz zadzialal sprawnie!!!- wiec wywalilem Elwy-wszystkie 4700/63V i wstawilem inne 6800uF/80V ;-) - sprzet dziala do dzis-to ok juz 1,5 roku tak moze byc. Co dziwne panie marian i panie Agencik 15 ze ten WS byl z 94r i te kondensatory Elwa 4700uF z 93 ;-) - bo widnialy na nich daty produkcji ;-)- i jak to ocenicie???

Dodano po 1 [minuty]:

Fakt-jesli twierdzi autor ze zrobilo sie zwarcie na kablach od glosnika-to raczej stawiam na uszkodzone tranzystory sterujace i koncowe oraz mogly pojsc rezystory emiterowe....

Dodano po 1 [minuty]:

Trafo warczy bo moze byc tak ze tranzystory jak sa powalone i robia zwarcie to zre to wszystko duuuuzo pradu....
  • Poziom 18  
    Wylutowałem 5 tranzystorów: T211/BDP285, T212/BDP286, T209/BD139, T110/BD140 i T207/BF457 (jedna strona) i według moich "pomiarów" wszystkie są sprawne. Co teraz? Pomierzyć coś jeszcze? Może źle zmierzyłem? Patrzyłem omomierzem czy jest przejscie miedzy Bazą i Emiterem oraz Bazą i Kolektorem i we wszystkich było.

Wylutowałem to:
  • Poziom 29  
    Ale Ty najlepiej to sprawdz gdy miernik jest przelaczony na pomiar diod-wiesz... a wartosc tych przejsc powinno byc ok 550-800 cos w tych granicach-gdzie przy tranzystorze NPN powinno byc przejscie z bazy na emiter i z bazy na kolektor oraz przy PNP- przejscie z emitera na baze i kolektora na baze.....
  • Poziom 21  
    Jak przejscie ?? Jak pokazuje 0 omow to sa zle ! Zmierz jeszcze kolektor - emiter. Malas.
    Nie bede z toba dyskutowal nt kondensatorow bo to nie ma sensu. Zdarzaja sie niesprawne Elwy ale ty przejawiasz jak wiekszosc ludzi manie wymieniania elkow. Chcesz to pisz na PW :)
  • Poziom 29  
    Zamiast tych BDP-to wloz BD 243 i BD 244 i tych BD- wloz BD 243 i BD 244- BD 244-to PNP , a BD 243-to NPN. BDP 285 i BD 139 - to NPNy-daj zamiast nich BD243, BDP 286 i BD 140- to PNP-daj zamiast nich BD244
  • Poziom 18  
    Jest jeden problem - mam miernik za 5 zł w którym niestety chyba nie ma takiej funkcji :P
    Mam takie cus:

Jak dobrze rozumuje i ten miernik dziala to:
    BDP286: wskazane 4,5 x 10 = 45Ω
    BDP285: ~3,75 x 10 = 37,5Ω
    BD139: 5,5 x 10 = 55Ω
    BD140: 5,5 x 10 = 55Ω
    BF457: 5,5 x 10= 55Ω
    Dobrze rozumuje prace tego "miernika"?

^To są wskazania na BC i BE, a na EC w zadnym nie ma przejscia.
  • Poziom 32  
    Sprawdz przejscie C - E - nie powinno go byc w zadna strone. Przejscia B - E i B - C tez powinny byc tylko w jedna strone.

Jak juz tranzystorki wymienisz to sprawdz diody poprzewodnikowe ( wszystkie ). Moga przewodzic tylko w jedna strone :)
  • Poziom 21  
    zakres x10 om. Mierz wszystkie kombinacje nozek.
  • Poziom 29  
    Pamietaj ze te BD maja inaczej nozki w BDP jest tak samo jak w tych BD -ale w tych mniejszych BD139/40- jest ECB
    A wtych BDP i BD 244/3- BCE

Dodano po 2 [minuty]:

Pamietaj o plusi-paleczce z miernika aby dobrze byl wlozony w mierniku(do plusa) i z tego plusa maj byc wlasnie przeplywy-takie jak Ci napisalem i o podobnych wartosciach jak Ci wyzej napisalem....
  • Poziom 18  
    Jak dobrze rozumuje i ten miernik dziala to:
    BDP286: wskazane 4,5 x 10 = 45Ω
    BDP285: ~3,75 x 10 = 37,5Ω
    BD139: 5,5 x 10 = 55Ω
    BD140: 5,5 x 10 = 55Ω
    BF457: 5,5 x 10= 55Ω

^To są wskazania na BC i BE, a na EC w zadnym nie ma przejscia.
  • Poziom 29  
    Szkoda ze nie masz miernika z pomiarem diod-albo jak mozesz to pozycz od kogos na troche...
  • Poziom 21  
    Jezeli nie pokazuje zwarcia w zadnej kombinacji to sprawa moze zastanawiac :) Pomierz jeszcze tranzystory roznicowe, nie zaszkodzi.
  • Poziom 19  
    Facet ten temat ewidętnie nadaje się do zamkniecia. Tyle ile było już pisane na temat wzmacniaczy unitra oraz ich napraw to przyprawić może o zawrót głowy. Dalej uważam że go nie naprawisz choć byś bardzo chciał. Źle się do tego zabierasz to po pierwsze, a po drugie jak ty się chcesz "nauczyć" (twoje słowa) naprawiać wzmacniacze jak Tobie szkoda 20zł na miernik, taki najprostrzy z bazaru albo cokolwiek co ma pomiar diód. Jeszcze wiele spalonych tranzystorów przed Tobą... Bez miernika diód będzie go bardzo bardzo ciężko naprawić. Da się mierząc napiecią na bazach oraz w różnych punktach pomiarowych we wzmacniaczu ale mierząc poszczególne tranzystory będzie Ci dużo łatwiej i szybciej to robić.
  • Poziom 18  
    Barni: dlaczego tak twierdzisz? Nie szkoda mi pieniędzy na miernik. I tak będę musiał kupić jakiś, ale w pobliżu nie mam żadnego sklepu z takimi rzeczami. Po za tym odpowiedziano mi nawet jak sie obsluzyc tym czyms co mam:
    Cytat:
    zakres x10 om. Mierz wszystkie kombinacje nozek.

Miałem dobry miernik cyfrowy, ale przestał działać (biedronkowa jakość). Tego kupiłem na wakacjach bo był mi potrzebny a innych akurat nie mieli.

Agencik: Które to będą te tranzystory różnicowe?