Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa silnika elektrycznego, uzwojenie, stihl - pytnie do

21 Sie 2007 12:58 6837 2
 • Poziom 9  
  Witam, może ktoś z forum będzie w stanie pomóc mi w pewnej sprawie.
  Chodzi o zidentyfikowanie usterki w pile elektrycznej Stihl.
  Wczoraj na działce ciąłem drzewa. Początkowo piła chodziła bez zarzutu, a po pewnym czasie zaczęła działać z przerwami, aż w końcu całkowicie stanęła.

  Dziś rozebrałem urządzenie. Po kolei eliminowałem podejrzane elementy (bezpieczniki, kable, przełączniki) aż dotarłem do silnika. Po przyłożeniu napięcia bezpośrednio do styków/szczotek silnik również nie ruszył. Rozebrałem go na części i doszedłem do wniosku, że elektromagnes jest sprawny, a uszkodzony jest wirnik. Elektromagnes nie ma żadnej przerwy w obwodzie i zwoje nie są zaczernione. W wirniku natomiast istnieje przejście elektryczne pomiędzy każdym stykiem (chodzi mi o komutator, o ile się nie mylę). Styki te wskazałem na załączonym zdjęciu. Wydaje mi się, że przejście powinno istnieć tylko pomiędzy przeciwległymi stykami. Proszę o wasze opinie.

  Następne pytanie - czy taki silnik można naprawić? Wiem, że można nawinąć nowe uzwojenie, ale po pierwsze czy to się opłaca i czy jest to możliwe. Całość wydaje sie być zgrzana/sklejona - osobiście nie wiedziałbym jak się za to zabrać.

  http://www.mnc.pl/~malanski/stihl2.jpg

  http://www.mnc.pl/~malanski/stihl1.jpg

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 26  
  Witam!
  Cytat:
  Wydaje mi się, że przejście powinno istnieć tylko pomiędzy przeciwległymi stykami.

  Nie! W wirnikach MUSI być "przejście" pomiędzy dowolnymi wycinkami komutatora. Sprawdź wirnik omomierzem na "przejście" pomiędzy sąsiednimi wycinkami komutatora (wokół). Jeżeli rezystancja będzie zbliżona, to jest ciągłość uzwojenia. W ten sposób NIE SPRAWDZISZ zwarć międzyzwojowych. Jeżeli wirnik wykaże "przejścia" pomiędzy wszystkimi wycinkami, to złóż piłę i szukaj PRZERWY w innych częściach urządzenia [stojan, szczotki, wyłącznik dwutorowy, kondensator (jeżeli jest przepustowy), przewód zasilający].
  Piszesz, że piła całkowicie stanęła, co świadczy o przerwie w obwodzie. Jeżeli byłoby zwarcie w wirniku, to silnik nie osiąga pełnej prędkości obrotowej i pobiera znacznie większy prąd. Mówiąc językiem potocznym "kręci wolno i buczy".

  Pozdrawiam

  Jan
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 24  
  Po złożeniu silnika sprawdź miernikiem czy ma przejście na szczotkach przez wirnik.A może skończyła się szczotka?