Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szarpanie subwoofera i dobor kondensatora.

21 Sie 2007 18:24 1089 3
  • Poziom 11  
    Witam was mam problem otoz gdy slycham muzyki cicho sub dziala normalnie gra w miare i nie szarpie ale gdy dam wiecej mocy na wzmaku czyli juz od ok 60% to zaczyna grac jak by mial solidne przesterowania ponadto bass wydobywajacy sie z suba jest opzniony o jakie 0,5-1s w porownaniu z glosnikami.
    Sprzet:
    Jednostka glowna - Alpine CDA_9955R
    Wzmacniacz - Alpine PDX-1.600
    Subwoofer - Alpine SWR1222D skrzynia zamknieta wygluszona o pojemnosci ok 28l
    Kable - SinusLive 25mm kwadrat
    Wzmak ustawiony na 50% w radio moc podawana tylko do suba ustawiona na 10 z 15 cyfrowej skali.(nie jest to skala mocy radia tylko oddzielnie dla samego suba). Czy ktos spotkal sie z czyms takim ?
  • Poziom 34  
    Witam

Jest to wzmacniacz klasy D więc trudno mi powiedzieć jak zachowuje się przy przesterowaniu, spróbuj na wzmaku dać 100% i zciszyć na radiu, podłącz wzmacniacz pod zwykłe wejście i zobacz jak głośno gra w stosunku do radia na pełnym paśmie czyli w jego przypadku do 200hz więc powinno słychać trochę średnich, być może przy takim wysterowaniu jak masz pracuje z pełną mocą w co trochę wątpie bo przy 600W to musiał byś ze stoperami w uszach jeździć.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Jedyne wejscia sygnalowe jakie wzmacniacz posiada to RCA innych nie ma a moc ustawiona jest dokladnie na 50% a w radiu moc kierowana na wyjscie wzmacniacza wynosi 2/3 jak zmmniejsze na wzmacniaczu badz w radiu do ok 30% przesterowania ustaja ale gra wtedy ciszej od glosnikow. Martwi mnie fakt ze jest tak bardzo opuzniony bass o czym juz wspomnialem moze to efekt braku kondensatora i bez niego wzmacniacz nie ma mocy by wychamowac glosnik i zaraz znowu zasilic impuls bo dokladnie tak sie zachowuje jak by sie glosnik nie kontrolowal strasznie lata.
  • Poziom 34  
    Przepraszam mój błąd chodziło mi o wyjścia w radiu, co do mocy to jeśli zwiększysz na wzmacniaczu z 50 do 100% a zmniejszysz na radiu to głośność powinna pozostać ta sama a przester może zniknąć, co do opuźnienia to może wprowadzać ją sam subwoofer zwłaszcza przy bardzo niskich częstotliwościach. Czy bardzo potrzebny kondensator można to sprawdzić używając miernika napięcia najlepiej analogowego bo cyfrowy trochę długo reaguje na szybkie zmiany napięcia. Jednak jeśli było cię stać na tak wypasiony wzmacniacz to zakup kondensatora nie jest dla Ciebie jakimś problemem, a zawszę sie przyda choćby na wygląd ;).

Pozdrawiam