Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie oscyloskopu - potrzebne?

dood 21 Sie 2007 20:33 2745 7
  • #1 21 Sie 2007 20:33
    dood
    Poziom 17  

Instrukcja oscyloskopu (analogowy, tranzystorowy, radziecki) nakazuje uziemienie urządzenia. W tym celu wyposażono go w gniazdko na tylnej ściance obudowy (metalowej).
    Nie bardzo wiem jak mam to zrealizować i czy właściwie to naprawdę jest konieczne? W instrukcji nie napisano jak to zrobić. Wszystkie gniazdka w mieszkaniu (oprócz jedynego w łazience) mam dwubolcowe, czy mam prowadzić jakiś kilkunastometrowy przewód do kranu w łazience? Nie wiem jak to się robi...

0 7
  • #2 21 Sie 2007 21:38
    ciuqu
    Poziom 34  

Witam

Jeżeli jest to radzieckie i na dodatek ma parę lat to dla bezpieczeństwa własnego i badanego sprzętu proponuje go uziemić. Możesz go podpiąć np do kaloryfera lub kupić gniazdko z bolcem i i wymienić a bolec w gniazdku podpiąć pod przewód PEN (dawne zero)
    Lub bez wymiany gniazdka podpiąć uziemienie np we wtyczce tak aby po włożeniu jej do gniazdka uzienienie było połączonez prewodem PEN jednak jeśli nie bardzo znasz się na elektryce lub wogóle nie polecam tego robić (czasem się można zapomnieć, najlepszym się zdaża) bo jeśli odwrócisz wtyczkę lub włożysz ją do innego gniazdka możesz mieć fazę na obudowie.

Pozdrawiam

0
  • #3 22 Sie 2007 01:02
    2P
    Poziom 19  

Z tym uziemieniem to nie jest taka prosta sprawa. Ponieważ ogólnie, przy zwykłej pracy uziemienie powinno być, jednak są sytuacje gdy dokonujemy pomiarów gdzie podłączenie oscyloskopu do uziemienia może być wręcz tragiczne w skutkach.

Ogólnie, w oscyloskopach które mają izolowane kanały nie trzeba się tym przejmować (w znaczeniu - uziemienie zawsze podłączone). W innym przypadku trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że obudowa urządzenia oraz ujemny zacisk odniesienia (znaczy obudowa BNC) są na poziomie uziemienia. Jeśli mierzymy urządzenie podłączone do sieci, zwłaszcza zasilacze impulsowe lub inne układy w których mogą pojawić się duże moce, może się zdarzyć, że przez takie uziemienie popłynie spory prąd.

Z drugiej strony, jeśli odłączymy przewód uziemienia, to nie tylko, że obudowa oscyloskopu może znaleźć się na niebezpiecznym potencjale. Dodatkową przykrością jest to, że cała obudowa zwiększa pojemność wejściową oscyloskopu, co może stać się przyczyną zniekształceń w obserwowanym sygnale (polecam zobaczyć jak wygląda sygnał prostokątny 1MHz obserwowany przy podłączonym i niepodłączonym uziemieniu... w większości oscyloskopów da się zauważyć różnicę).

To tak ogólnie. Dokładniej trzeba się zapoznać po prostu z technikami mierzenia oscyloskopem.... bo aby na prawdę wykorzystać w pełni takie urządzenie nie wystarczy "podłączyć kabli i pokręcić gałami aż coś się pojawi" - podejście które (niestety) często widzę na pracowniach.

0
  • #4 02 Wrz 2007 18:35
    _Lutownica_
    Poziom 10  

Wymiana gniazdka pewnie nic tu nie da bo w starszych instalacjach po prostu ten dodatkowy przewód nie był prowadony.
    Podczas wykonywania pomiarów w szkole na pracowniach i labolatoriach nigdy oscyloskopów nie uziemialiśmy, a stanowiska byly odpowiednio przygotowane. Nie powinno sie stac nigdy bezpośrednio na betonowych podlogach itp lecz dobze izolowanych np dywan wykladzina.

0
  • #5 02 Wrz 2007 19:03
    bzyzio
    Poziom 12  

Witam!
    Tak jak napisał 2P uziemienie oscyloskopu przy pomiarach może narobić dużo bigosu, szczególnie gdy układy zasilane są z przetwornic. Ja, zasilam wtedy oscyloskop z transformatora separującego, oczywiscie pomijam jego uziemianie. Pomiary są wówczas całkowicie bezpieczne.

0
  • #6 02 Wrz 2007 19:53
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

bzyzio napisał:
    Ja, zasilam wtedy oscyloskop z transformatora separującego

Uważam to za błąd. Transformatorem zasilamy urządzenie badane, wtedy nie jesteśmy narażeni na kontakt galwaniczny z siecią.

0
  • #7 02 Wrz 2007 19:58
    Remeknapr
    Poziom 33  

bzyzio napisał:
    Witam!
    Tak jak napisał 2P uziemienie oscyloskopu przy pomiarach może narobić dużo bigosu, szczególnie gdy układy zasilane są z przetwornic. Ja, zasilam wtedy oscyloskop z transformatora separującego, oczywiscie pomijam jego uziemianie. Pomiary są wówczas całkowicie bezpieczne.

A może przetwornicę należałoby zasilać przez trafo separujące? Przecież dotykasz się do niej nie tylko oscyloskopem, ale choćby multimetrem.

0
  • #8 02 Wrz 2007 23:45
    bzyzio
    Poziom 12  

Chyba, że myślisz o multmetrze zasilanym z sieci. Proszę np: zasilić spawarkę trófazową ze sterowaniem mikroprocesorowym, żeby zdjąć przebiegi podczas naprawy. Jakiej musi być trafo separacyjne? Co łatwiej odseparować? Kolega 2P w Swoim poście słusznie zauważył i o tym napisał w drugim akapicie, jezeli chodzi o badania przebiegów zasilaczy impulsowych, a one mogą dużej mocy, kiedy obudowa gniazda BNC zostaje uziemiona i jakie mogą być tego skutki. Proszę Problemu nie ma, kiedy elektronika zasilana jest z zasilacza transformatorowego, gdzie trafo tego zasilacza separuje układ od sieci. Wtedy oscyloskop jak najbardziej powinien być uziemiany.

0