Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pro¶ba o identyfikację karty dĽwiękowej

adikbo 21 Sie 2007 22:26 1765 17
  • #1 21 Sie 2007 22:26
    adikbo
    Poziom 25  

Witam,

Dostałem do naprawy do¶ć archaiczny komputer (486DX2@80MHz). O ile z instalacj± dosu i samego Win 3.11 nie było problemu, o tyle instalacja karty dĽwiękowej mnie przerosła. Nie mam bladego pojęcia co to za model. Wiem o nim tylko tyle, że jest naprawdę zabytkowa.

Wrzucam trzy fotki tego sprzętu na serwer. Może komu¶ się skojarzy ta karta i podpowie sk±d zdobyć do niej sterowniki dla dosu i win 3.11.
    Pro¶ba o identyfikację karty dĽwiękowejPro¶ba o identyfikację karty dĽwiękowejPro¶ba o identyfikację karty dĽwiękowej

Fotki s± dosyć duże, żeby wszystko było widać.

Pozdrawiam
    adikbo
    Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Firmy takie czy siakie co jaki¶ czas kasuj± fotki czy co¶ w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    S±dzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
    Natomiast co do wielko¶ci to wystarczy j± odpowiednio z kadrować i po kłopocie.
    TONI_2003

0 17
  • #2 21 Sie 2007 23:48
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Przeryłem internet (prawdopodobnie też to zrobiłe¶), ale nic nie znalazłem. Zerwij te naklejki z układów, może wtedy jako¶ po odznaczeniach dojdziemy.

0
  • #3 21 Sie 2007 23:56
    mrrudzin
    Poziom 39  

A co¶ w rodzaju sound blaster ?
    Spróbowałbym odpalić jak±¶ star± giere pod dosa. Tam ustawiało się jak± ma się kartę dĽwiękow±. Potrzebne były jeszcze dwa parametry (które masz ustawione na zworkach).

Ewentualnie jaki¶ program w rodzaju aidy32 do przeczytania co to.

Je¶li który¶ z scalaczków to programowalny mikrokontroler z "okienkiem" kwarcowym. Nie polecam odklejania naklejek na dłuższy czas i wystawiania karty na działanie promieni słonecznych.

0
  • #4 21 Sie 2007 23:59
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pierwsza i trzecia fotka s± wła¶ciwie te same. A druga strona karty?

0
  • #5 22 Sie 2007 01:01
    yulu

...aż mi się czasy młodo¶ci przypomniały, ta karta to prawdziwy rodzynek ;)

Twoja katra to "SOUND BLASTER 1.0 1.5 2.0"

historia creative

drivers

0
  • #6 22 Sie 2007 01:06
    jankolo

yulu napisał:
    Twoja katra to "SOUND BLASTER 1.0 1.5 2.0"

Nie s±dzę. Karty różni± się do¶ć wyraĽnie.

0
  • #7 22 Sie 2007 08:12
    the_fifth_horseman
    Poziom 32  

Ale warto spróbować steery do SB - jeżeli karta jest z nim zgodna sprzętowo, może zadziałać.

PS. Na kartę ESS mi to zdecydowanie nie wygl±da.

0
  • #8 22 Sie 2007 11:00
    SP5IT

W Win 98 pasuj± do tego stery Sound Blaster compatibile.
    Karta mono. Mam gdzie¶ jeszcze tak± :)
    Michał

0
  • #9 22 Sie 2007 15:39
    adikbo
    Poziom 25  

Powiem szczerze takiego zabytku w mojej karierze sprzętowca jeszcze nie widziałem. Skoro mówicie, że to jeden z pierwszych SB to spróbuję go odpalić pod kontrol± DOS i WIN 3.11. Ciekawe czy zadziała. Ogólnie czasami trafiaj± mi się takie rodzynki z którymi naprawdę nie wiem co zrobić.

Relację z prób zdam póĽniej.

BTW. Zastanawia mnie dlaczego na tymże komputerze zainstalowane były jakie¶ sterowniki dla OPTI-931.

0
  • #10 22 Sie 2007 15:58
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:
    BTW. Zastanawia mnie dlaczego na tymże komputerze zainstalowane były jakie¶ sterowniki dla OPTI-931.

Moze ten ktos kto mial ten komputer przed Toba tez nie wiedzial jaka karta i instalowal kilka sterownikow.

Powiem tak, na pewno to nie jest karta OPTI-931.

0
  • #11 22 Sie 2007 19:49
    WildHunter
    Poziom 17  

Moim skromnym zdaniem Aztech 16 isa

0
  • #12 22 Sie 2007 20:07
    jankolo

WildHunter napisał:

Chyba nie zgodziłbym się. Podane przez kolegę oznaczenie sugeruje kartę ISA 16-bitow±, a fotografia wyraĽnie pokazuje zł±cze ISA 8-bitowe.

0
  • #13 22 Sie 2007 20:56
    adikbo
    Poziom 25  

Mówi±c szczerze sam jestem ciekaw co to za wynalazek. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest jaka¶ karta typu AdLib czy co¶ takiego. Niestety wła¶ciciel tego komputer nie jest mi w stanie wyja¶nić co to za karta - sam dostał od kogo¶ ten komputer.

Próbowałem identyfikować t± kartę wpisuj±c po kolei oznaczenia z kolejnych kostek na karcie. Niestety oprócz dużej ilo¶ci bramek NAND i NOR oraz tablicy programowalnej bramek w dwóch kostkach nic nie znalazłem.

Zastanawiaj± mnie te chipsety z oznaczeniami FM-12 i FM 14 oraz ta duża kostka na podstawce z naklejk±.

EDIT: Pod naklejk± nie ma żadnych napisów. Zastanawiam się czy nie odlepić nalepek z napisami FM12 i FM14.

EDIT2: Zał±czam zdjęcie drugiej strony karty
    Pro¶ba o identyfikację karty dĽwiękowej

0
  • #14 22 Sie 2007 21:07
    jarrod
    Poziom 15  

Wygl±da to na kartę monofoniczn± 8-bitow±. Powinna działać pod win 3.11 jako soundblaster 1.0 (parę lat juz minęło jak ostatnio używałem ten system ;) ).
    Resztę ustawień masz na karcie, czyli przerwanie 5 i port 220.

0
  • #15 22 Sie 2007 21:39
    adikbo
    Poziom 25  

No cóż, jak zdobędę nowy twardy dysk będę próbował co¶ z tym zrobić. Ciekaw jestem jak± "jako¶ć" oferowała ta karta.

Pamiętaj±c wynalazki w stylu Sound Blaster AWE32 i AWE 64 GOLD, to może będę szczę¶liwie zaskoczony.

0
  • #16 24 Sie 2007 19:39
    WildHunter
    Poziom 17  

jankolo napisał:
    WildHunter napisał:

Chyba nie zgodziłbym się. Podane przez kolegę oznaczenie sugeruje kartę ISA 16-bitow±, a fotografia wyraĽnie pokazuje zł±cze ISA 8-bitowe.

Przez ISA 8 bit mozna przeslac 16 bit dane, tak jak duze dyski sa adresowane 48 bitami przez 40 zylowa szyne:-)

Zeby wiedziec czy jest mono czy stereo proponuje przyjrzec sie zlaczu jack i polaczenium jego z bliska.

--------
    Po pewnym czasie......
    DAC1408A to 8 bitowy przetwornik cyfrowo analogowy mnozacy, wykozystywany nieco pozniej w pierwszych Gravisach.

Ne558c - wpisanie w google i wyszukanie pdf oraz obrazkow daje bardzo ciekawe efekty, z ktorych wynika ze kostka byla w Aztachach i Gravisach.

Ciekawe ze ta kostka jest na powyzszej karcie z produkcji samsunga.

Cyz mi sie wzdaje cyz na karcie jest generatorek 8kHz? 8bit 8kHz - znam tylko jedna taka karte Covox okolice 91 roku - wkladana do owczasnych optimusow.

Sadze ze problem rozwiazemy widzac co jest pod naklejka.

Pozdrawiam

0
  • #17 26 Sie 2007 17:49
    adikbo
    Poziom 25  

Oznaczenie na kostce pod enigmatyczn± naklejk± FM12 jest równie enigmatyczne: 5A12

Czy kto¶ ma jakie¶ pomysły co to za ustrojstwo ??

EDIT: Drugi układ (oznaczenie na nalepce FM14) był troszkę bardziej rozmowny - przedstawił się jako UA011 9217A.

0
  • #18 30 Sie 2007 13:53
    JanPeter
    Poziom 10  

Ja s±dzę, że jest to jaki¶ klon AdLib'a. Karta posiada tylko jedno gniazdo (AdLib'y nie potrafiły nagrywać żadnego sygnału) - ten atrybut w większo¶ci przypadków potrafi odróżnić kartę AdLib od SB.
    Karty firmy AdLib i podobne potrafiły jedynie odgrywać muzykę, generowan± przez syntezator FM. O żadnych wave'ach itp. nie było mowy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo