Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Amica AK310? - uszkodzony termostat?

22 Sie 2007 08:31 22973 24
  • Poziom 26  
    Witam.
    Lodówka przestała się załączać - dokładnie rozmroziła się wylewając zawartość z zamrażalnika. Podejrzewam termostat gdyż:
    - po stuknięciu ;-) w pobliżu termostatu lodówka się załączyła, popracowała trochę i się wyłączyła już na dobre,
    - po wykręceniu tego modułu z termostatem okazało się, że termostat jest cały przerdzewiały i zalany jakąś cieczą (wodą/płynem?) - rurka (kapilara) wydaje się nienaruszona ale całe wnętrze tego miejsca w obudowie było w rdzy.
    Po rozłożeniu termostatu na części (przerdzewiał tak, że jeden element nie miał podparcia i musiałem go sztukować/lutować), ponownym złożeniu i regulowaniu (śruby) wydaje się, że termostat działa ale teraz chyba zbyt długo mrozi.

Nie pamiętam modelu lodówki ale jest to lodówka 8-letnia, wysokości ok.180cm, dwukomorowa (z zamrażalnikiem) z jedną sprężarką Electrolux z oznaczeniem na naklejce zasłaniającej termostat - Eco A2. Termostat ma 3 końcówki + uziom (dwa kable brązowe (ciemniejszy i jaśniejszy) i czarny - produkcja UK. Zastanawiam się czy go nie wymienić, jeśli tak to na jaki model (nie znam oznaczenia bo rdza je zakryła) i ile on może kosztować. Swoją drogą (przepraszam bo nie znam się na tym temacie) ale jak można w 21 wieku stosować takie "badziewie" - sprzęt typowo mechaniczny, zawodny...brrrr. Przecież jakiś mały sterowniczek na Atmelu lub nawet tranzystorowy rozwiązałby sprawę. Dla mnie to naprawdę niezrozumiałe jak można stosować takie rozwiązania w sprzęcie. Swoją drogą to po co są 3 przewody? Nie wystarczyły by 2 - przecież to tylko termostat/styk? Czy włącznik oświetlenia ma znaczenie na działanie termostatu bo już nie wiem po analizie połączeń? (włącznik zresztą też nie działa tzn. nie zapala światła). Zastanawiam się czy kupić nowy termostat i jaki czy może zrobić jakiś nowocześniejszy układ na Atmelu... robiw
  • Specjalista AGD
    Termostaty mechaniczne są, jak do tej pory, najpewniejsze. Termostat A 0397.
  • Specjalista AGD
    Termostat zepsuła woda, która dostała się do izolacji. Sama wymiana termostatu sprawy nie załatwia.
  • Poziom 26  
    zayzayer napisał:
    Termostat zepsuła woda, która dostała się do izolacji. Sama wymiana termostatu sprawy nie załatwia.

Czyli co załatwi sprawę i skąd dostała się tam woda...może poprostu z lodówki a nie izolacji? Co z tym robić dalej? robiw
  • Specjalista AGD
    Poprawka - A13 0397. Nie podałeś modelu.
  • Poziom 26  
    nares napisał:
    Poprawka - A13 0397. Nie podałeś modelu.

Bo nie znam modelu, lodówkę opisałem dość dokładnie (i termostat).. to lodówka z początku produkcji lodówek przez Amicę - ma na pewno 8 lat - myślałem, że to wystarczy... robiw
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Załóż W4 , pasuje i jest najbardziej dostępny.
  • Admin grupy AGD
    Treść tematu zmieniłem, podając przykładowy typ lodówki, produkowanej przez firmę Amica i flagowy problem z tym typem - wg. Twojego opisu.
    Termostat znajduje się pomiędzy komorą chłodzenia, a zamrażalnikiem. Jest to częsta przypadłość tego modelu ( i wielu innych z tego okresu; zacieki wodne na termostatach, korozja), więc wymiana termostatu w zupełności powinna rozwiązać problem na jakiś czas.
    Co do dywagacji na temat typu przeróbka na procesor Atmela odpada w przedbiegach, gdyż musiałbyś taką konstrukcję schować w hermetycznej obudowie... :D
  • Poziom 11  
    spróbuj na www.amica.pl tam mają sklep z częściami do swoich produktów
    A tak pozatymto częste uszkodzenie w lodówkach z tamtego okresu , właśnie doś czesto dostawała się tam woda i termostaty wysiadały , wymiana jak najbardziej wystarczy
  • Specjalista AGD
    ssmann napisał:
    spróbuj na www.amica.pl tam mają sklep z częściami do swoich produktów
    A tak pozatymto częste uszkodzenie w lodówkach z tamtego okresu , właśnie doś czesto dostawała się tam woda i termostaty wysiadały , wymiana jak najbardziej wystarczy

Te informacje już otrzymał, a poza tym, sugerowane termostaty kupi w każdym sklepie z częściami AGD.
  • Specjalista AGD
    ssmann napisał:
    Cytuje
    Na tej stronie http://www.czesciagd.pl/index.php?cPath=20_2449_2410 nie ma takiego modelu termostatu? robiw

więc chyba nie w każdym sklepie i o stronie www.amica.pl też tu nigdzie nie czytałem więc jak możesz pisać że te informacje otrzymał ,pokaż kolego "nares" gdzie bo ja nie widzę[/quote]

-------------------------------------------------------------------------------------------
    O co Ci chodzi?! Zainteresowany otrzymał pomoc " na tacy" w formie - jaki termostat. Po cholerę odsyłasz go do Amiki, żeby drożej zapłacił? Chcąc zjeść chińską zupkę, nie trzeba jechać do Chin.
  • Poziom 26  
    Witam...
    to sam już nie wiem czy mam kupić termostat A13 0397 czy "uniwersalny" W4? A swoją drogą to gdzie dokładnie wchodzi ta kapilara? - jest dość długa a jednak wchodzi całkiem łatwo.... no i po co termostat ma 3 zaciski skoro dwa (styk) by wystarczyły i czy włącznik oświetlenia wnętrza ma jakieś znaczenie dla pracy termostatu?... robiw
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ale stwarzasz problemy!
    Załóż W4 i podłącz przewody tak jak były na starym i po kłopocie.
    Kapilara musi dojść do oporu.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Odczytałem numer z termostatu i jest to Ranco K59 P1759 (chyba P)... czy więc będą pasować podane przez Was zamienniki? robiw
  • Poziom 26  
    Wstawiłem W4 zachowując poprawność numeracji (3,4 i 6: szary i 2 brązowe) i niestety nie działa! No chyba, że ten termostat nie załącza lodówki od razu gdy wcisnę przycisk światła tylko trzeba trochę poczekać? Swoją drogą to i tak nieważne - ona już nie będzie działać. Przez nieuwagę zrobiłem zwarcie między którąś z nóżek przycisku od światła a uziomem, wyłączył wyłącznik różnicowo-prądowy i bezpiecznik ale ... niestety lodówka zaczęła syczeć - zaczął z niej uchodzić jakiś gaz? Rozumiem, że załatwiłem ją na amen i tylko śmietnik pozostaje?! Macie jakieś typy odnośnie nowego sprzętu? robiw
  • Admin grupy AGD
    robiw napisał:
    (...)... niestety lodówka zaczęła syczeć - zaczął z niej uchodzić jakiś gaz? Rozumiem, że załatwiłem ją na amen i tylko śmietnik pozostaje?! Macie jakieś typy odnośnie nowego sprzętu? robiw

Niestety, nie ten dział. Temat zamykam, bo widzę, że sprzęt rzeczywiście skończył swój żywot :wink:
    Żeby nie przenosić tego tematu, proponuję zajrzeć tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic346989.html
  • Poziom 26  
    Witam...
    jako, że moderator zamknął mój temat dotyczący wymiany termostatu w Amice a później rozszczelnienia chciałbym prosić o pomoc dotyczącą rozszczelnienia sprzętu, gdyż nie chciałbym go przeznaczać na straty. Ten wątek to : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic819272.html
    Bardzo proszę o pomoc i sugestie, z góry dziękuję... robiw

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

• Poziom 26  
    eeban napisał:
    Tu masz lekturę

link

http://szukaj.elektroda.net/search.php?mode=results&sid=0776c3a362ee94f96f376da366ca5fe7

wpisujesz w górne pole AK 310

potem na samym dole klikasz szukaj

Ależ mi pomogłeś, jestem 4 lata na Elektrodzie i...kurczę... nie widziałem tego...serdeczne dzięki! ;-)
    .....
    zawsze zaczynam od tego linku! Po przeszukaniu nie znalazłem jednak żądanej odpowiedzi... robiw
  • Admin grupy AGD
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=175672
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=155594
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=799001
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=658562

Możesz sobie poszukać AK260, też wyświetli masę tematów. Natomiast sam bez specjalistycznego sprzętu nie naprawisz swojego urządzenia...
    Dlatego tak mało jest na Forum zakończonych tematów, jeśli chodzi o ubytek gazu. Jedyna rada, to sprawić sobie nową lodówkę, a nie inwestować w starego klamota... :wink:
  • Poziom 14  
    Możesz jeszcze spróbować wylutować i ominać przechłodzenie nieraz pomaga.
  • Admin grupy AGD
    jarekpłock napisał:
    Możesz jeszcze spróbować wylutować i ominać przechłodzenie nieraz pomaga.

Czym? Maszynką do mięsa? :|
    Chłop nie potrafi tego zrobić, jedynie sugerując coś zawołanemu serwisantowi.
    A poza tym, pominięcie wstępnego ogrzewania wiąże się ze spleśniałą uszczelką zamrażarki, zgnitym od rdzy progu, po pewnym, niedługim czasie...
  • Poziom 26  
    ... niestety rozszczelnienie wewnątrz ścianki, aż dmucha otworem na termostat :-(. Temat zamykam, za pomoc dziękuję... miała 11 lat :-) robiw