Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PA5580A510 - nie włącza się

Mareksyc 23 Aug 2007 02:05 8890 7
IGE-XAO
 • #1
  Mareksyc
  Level 11  
  Witam!
  Mam problem z pralką Amica PA5580A510. Po przygotowaniu do prania, przełączeniu wybieraka programu w żądane położenie, zapala się zielona dioda GOTOWA. Po wciśnięciu START zapala się na kilka sekund (ok. 2-3 sekund.) czerwona dioda PRACUJE, a później gaśnie i zapala się na pomarańczowo KONIEC oraz mruga pojedynczymi sygnałami zielona dioda GOTOWA. Na płycie z elektroniką nie ma żadnych śladów uszkodzeń - zwęgleń, przepięć itp. efektów. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony blokady otwarcia drzwi. Próbowałem przytrzymać zabezpieczenie (blokadę) drzwi w pozycji takiej jakby ona zadziałała (wysunięcie języczka) - efekt był taki, że cały czas paliła się zielona dioda PRACUJE i nic się dalej nie działo.
  Co może być tego przyczyną, czy jestem w stanie dokonać naprawy sam - czy są dostępne części (nie wymiana całego panelu z elektroniką)? Czy ktoś dysponuje schematem płyty z elektroniką (chodzi mi wartości w poszczególnych punktach).
  Za pomoc z góry dziękuje ;-))
 • IGE-XAO
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Wymień tą blokadę - niedroga.
 • IGE-XAO
 • #3
  Mareksyc
  Level 11  
  Witam!
  Blokada wymieniona - zero reakcji ze strony pozostałej elektroniki. Zmostkowełem wyjście 4-5 owej blokady - pralka ruszyła, ale ... No, właśnie - do czegoś ta blokada istnieje. Nie ma np. "informacji" o zakończeniu prania. nie wspominając o możliwości otwarcia drzwi w dowolnym momencie w trakcie pracy pralki.
  Czytając poprzednie posty na temat PA wynikało, że należy wymienić triaka Z0607MA. Wmontowałem już zamienniki MAC97(tuż przy głównym wyłączniku - taki osobny triak przy pokrętle). Okazuje się, że na wyjściu pojawia się napięcie 65V (tylko!).
  Proszę o kolejne propozycje i z góry dziękuję za pomoc.
  PS.
  Może ktoś wskaże konkretny element do zbadania i ewentualnej wymiany?

  Pralka Amica PA5580A510 - nie włącza się

  Pralka Amica PA5580A510 - nie włącza się

  Moderated By skryn:

  Proszę przeczytać instrukcję ...
  Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  A rezystor 22 ohm od blokady sprawdziłeś?
 • #5
  Mareksyc
  Level 11  
  W którym miejscu znajduje się ten 22 omowy opornik?

  Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem dwa elementy, co do których mam wątpliwości. Na tym czarnym podana jest wartość 103. Wylutowałem, zmierzyłem i wyszło ... 668 omów. Ten brązowy to ...? No właśnie czy w ich uszkodzeniu nie tkwi przypadkiem przyczyna pojawienia się tych nieszczęsnych 64 V?

  Opornik pomiędzy procesorem a bramką triaka ma wartość zgodną z oznaczeniem - czyli 331 omów.

  Pralka Amica PA5580A510 - nie włącza się
 • #6
  80arturr
  Level 18  
  weż odwróć te płytkę i tam jest duży rezystor 3 W powinien mieć 22 Ω jak ma przerwe to go wymień i po sprawie.
 • #7
  jaszczur1111
  Level 33  
  Mam podobny problem z włączaniem.Blokada sprawna i w dodatku wszystko działa na innym module.Na tym właściwym dioda koniec zapala się już po 2 sekundach.Właśnie zmierzyłem w/w rezystor.Jest padnięty.Dzięki za trafną diagnozę.
 • #8
  Mareksyc
  Level 11  
  Dziękuję za sugestie. Na owym oporniku są oznaczenia: czerwony, czerwony, czarny, złoty. :-) A ja czarny brałem za niebieski :-) i wychodziło 22M! I sądziłem, że jest dobrze - bo żaden z posiadanych mierników "nie łapał" zakresu. Ok zabieram się do wymiany. O wynikach poinformuję. Oby to już był koniec - oczywiście szczęśliwy. :-)

  Nares i 80arturr - dziękjuę bardzo za fachową pomoc. Tak rzeczywiście przyczyną tego wszystkiego był opornik 22 omy.
  ;-) A teraz na wesoło bilans:
  STRAT:
  - blokada drzwi nowa 44 zł - może nie trzeba było wymieniać, chociaż "stara" wyglądała na "trafioną" - blaszka z przebarwieniami termicznymi, okopcenie na termiku (UWAGA - używaną serwisant chciał mi sprzedać za 45 zł (!) )
  - triak MAC97A8 (na 600V) 2,90 zł - jak się okazało niepotrzebnie, oryginał był dobry
  - opornik 22 omy 5W (nie mieli w sklepie 3W) 0,75 zł
  - opornik 10,3 k oma - z zapasów ;-)

  Czyli w sumie cała naprawa mogła się zamknąć w okolicach - góra 2 zł [ + cyna, + prąd + ;-) ]

  ZYSKÓW:
  - wiara w bezinteresowną ludzką pomoc - bezcenna ;-)))
  - przekonanie, że pseudo serwisanci nadal mają się dobrze - używana blokada za cenę wyższą niż nówka, oraz wymiana całego panelu za kwotę 350 zł ; "USTERKĘ" mogą nadal kręcić. Zaoszczędziłem ok. 400 zł !
  - definitywna utrata zaufania do producenta pralki albowiem jeszcze na gwarancji wymieniono WSZYSTKO oprócz tylko dwóch rzeczy - plastikowej obudowy bębna i metalowej obudowy całej pralki! WSZYSTKO !!!. Zasobnik proszku, drzwiczki ze szkłem, pompkę, elementy gumowe, bęben piorący, panel sterowania 2x (!). A sprawa dotyczyła nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z automatu (awaria też pojawiająca się na elektrodzie). Jak się okazało przyczyna leżała (dosłownie i w przenośni) w osadzie w wężu spustowym. Dobrze, że zaglądałem serwisantowi z Amici/Wronki "na ręce" - bo zapewne tego węża, ani by nie wypłukał, ani tym bardziej nie wymienił. Osadu w karbowanym (a po co karbowali?) wężu było tak dużo, że w trakcie płukania zatkał się odpływ w wannie (!). Po gwarancji wymieniłem wąż na gładki i ... przeźroczysty - są dodatkowe wrażenia jak wylewa wodę :-D. A doświadczenie z zaglądania wykorzystałem później - sam wymieniałem łożyska. Ach byłbym zapomniał - pralka w grudniu skończy ... 6 latek. Poprzedni automat Polar 125 (chyba) BIO hulał 16 lat. Zaliczył tylko 2 lub 3 wymiany łożysk.
  - do zysków należy również zaliczyć naukę elektroniki, własną satysfakcję.
  Jeszcze raz wszystkim dziękuję!! :-D