Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mozna antene TV podlaczyc pod radiostacje przenosna

Tutenhamond 23 Sie 2007 13:15 2475 7
  • #1 23 Sie 2007 13:15
    Tutenhamond
    Poziom 2  

Witam
    mam taka stara radiostacje przenosna, dostalem od dziadka. Troche slabo sciaga. Czy jak podlacze do niej zwykla antene tv - taka z dachu - to bedzie dzialac lepiej? Nic sie nie spali? Bo antena na dachu ma zasilacz...

0 7
  • #2 23 Sie 2007 13:24
    irekr
    Moderator

No to pewnie juz nie ma wzmacniacza....
    Wzmacniacz służy do wzmacniana sygnałów odbieranych. Pewnie to jakaś badziewna siatka co pada nawet od podmuchu wiatru. Jak podłączysz pod kabel radio CB i naciśniesz nadawanie to wypalisz wzmacniacz który jest na końcu kabla. I nic nie będzie słychać, więc problem się rozwiąże.
    Antena to nie kawałek kabla. Aby podłączyć cokolwiek trzeba mieć niestety normalną antenę do radiotelefonu a nie jakiegoś drapaka telewizyjnego. Ona ma swoje parametry i zakres częstotliwości na których pracuje. Poczytaj, na elektrodzie jest sporo informacji na ten temat...

0
  • #3 23 Sie 2007 13:56
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgadzam sie z przedmowca. Lepiej zorganizuj kilka lub kilkanascie metrow (zalezy jaka to radiostacja i w jakim pasmie pracuje) przewodu i podlacz go zamiast anteny. Przewod wywal za okno.

Jestes w stanie podac wiecej szczegolow dot. tej radiostacji ?

0
  • #4 23 Sie 2007 14:22
    Tutenhamond
    Poziom 2  

Standard VHF FM Transceiver C111
    Tak sie nazywa, jest made in Japan. Chetnie poczytam o niej troche wiecej, ja niestety nic konkretnego na google nie znalazlem, ale moze dlatego ze nazwa firmy taka standardowa :)

Przy okazji moze wiecie koledzy do czego sluza takie przelaczniki:
    1.
    -LOW
    -HIGH

2.
    -DIAL
    -+5k

Jeszcze jest pokretlo 3cyfrowe wyskalowane od 000 do 999... Czyli moze lapie szerokie pasma?

Co do przewodu: mieszkam w domu jednorodzinnym, ale mam bliziutko sasiadow - jakies 2-3 metry od mojego okna stoi sciana. Jest w takim przypadku sens wypuszczac jakis przewod na parapet? Dom w sasiedzctwie ma 3 poziomy... Wiec stosunkowo wysoki :)

Wystarczy ze wloze przewod w gniazdo od anteny? Zadnego uziemienia nie musze robic? Antena jest na takim wtyku jak np gniazdo antenowe w tunerze satelitarnym.

0
  • #5 23 Sie 2007 14:48
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ee, to nie jakies strasznie stare ;)
    Zmiana planow: Zamiast kilku... kilkunastu metrow kabla podlacz okolo 50 centymetrow.
    Najlepiej by bylo, gdybys zalatwil sobie wtyk antenowy do radia i kabel, moze byc nawet od TV (piracic - nadawac mam nadzieje nie bedziesz ;) ). Do kabla lutujesz wtyk, na koncu (kabla) wczesniej wspomniane ok. 50cm. drutu... Calosc wyrzucasz jak najwyzej.

HI - LOW wyglada na mala i duza moc nadajnika, +5k - jak sama nazwa wskazuje, dodaje 5 kilohercow. Dial - roznie bywa, zalezy od radia.
    Wyswietlacz pokazuje czestotliwosc. Twoje radio najprawdopodobniej pracuje 144 - 146MHz, czyli w pasmie radioamatorskim, gdzie wymagane jest pozwolenie radiowe (licencja).

Jezeli pstrykniesz foto (google faktycznie sa niesmiale jezeli chodzi o to radio) - bedzie latwiej pomoc.

http://www.rigpix.com/standard/c112.htm <-- podobne ?

0
  • #7 23 Sie 2007 15:50
    Tutenhamond
    Poziom 2  

SP3SWJ bardzo podobne jak na obrazkach. Tylko moja antenka jest troche inna - gietka i nie mam tego napisu POKURO.

Ile taka radiostacja moze byc warta? Wiecej niz 300 zl?

Nie wiem czy to mozliwe, ale kilka lat temu w Polsce, moj dziadek nasluchiwal na tym komende policyjna - amatorskie maja takie mozliwosci?

Te cyferki do przestawiania to kanaly czy mhz? Szukalem juz w necie pasm, ale nie wiem jak mam swoja radiostacje do nich dostroic...

Zaraz pojade kupic wtyczke i kabel. Jak pociagne 20 metrow kabla to nie bede potrzebowal zadnego wzmacniacza itp? Kabel montuje sie tak jak ten od TV? Druga zyla (te druciki wokol przewodu) musi dotykac gniazda? Nie znam sie na tym, jedyne co robilem to podlaczalem antene TV i SAT do odbiornikow :)

Piracic nie bede, wstydze sie :D Ale siedzac na balkonie zauwazylem, ze CB to bardzo ciekawe medium, lepsze niz telewizor :P

0