Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy dla każdego

k4be 23 Aug 2007 13:51 85264 58
Altium Designer Computer Controls
 • Zasilacz impulsowy dla każdego
  ... kto będzie potrafił go wykonać i uruchomić. Zasilacz daje jedno napięcie stabilizowane (standardowo 5V, ale można zmienić), i jedno niestabilizowane z zakresu 5 do 50V (albo więcej, na przykład 200V dla nixie, starczy zamontować kondensatory na wyższe napięcie). W przeciwieństwie do klasycznych zasilaczy, nie ma tu grzejącego się i ciężkiego transformatora sieciowego ani 7805 z radiatorem.
  Moc zależy głównie od staranności wykonania i wynosi od 10 do nawet 30W. Dla zmniejszenia wymiarów zastosowano rezystory smd. Większość elementów niedostępnych w handlu da się wymontować ze starych zasilaczy komputerowych lub innych urządzeń.
  Schemat układu w pliku schemat.png.
  Opis wykonania (podane pliki znajdują się w archiwum w załączniku):
  - Płytka drukowana - wykonujemy dowolną metodą (no, może oprócz pisakowej) - ja stosuję termotransfer. Plik płytka.svg to wzór płytki do modyfikacji (np pod inny rozstaw nóg elementów), plytka.pdf to wzór do wydruku bez odbicia lustrzanego. W plikach plytkam.pdf i plytkam.ps znajduje się wzór płytki w odbiciu do wykonania termotransferu. mont.png to schemat rozmieszczenia elementów na płytce.
  - Transformator mocy - nawijamy na 'niskim' (wysokość bez nóżek ok 17mm) korpusie (korpus.jpg - na zdjęciu widać również, w które otworki mają być wetknięte nóżki) rdzenia EE-19 (rdzen.jpg) ze szczeliną. Rdzeń o wymiarze EE-19 ma pole przekroju kolumny środkowej równe około 20mm². Transformatory z odpowiednim rdzeniem pracują w przetwornicach standby zasilaczy atx, na przykład nowszych modeli codegen, megabajt czy logic. Uwaga: w niektórych zasilaczach są rdzenie EE-16, których zastosowanie w układzie występuje poza ten opis.
  Możemy zastosować również rdzenie transformatorów sterujących zasilaczy komputerowych, jednak nie mają one szczeliny. W takiej sytuacji należy spiłować (delikatnie, rdzeń może pęknąć!) środkowe kolumny obu połówek rdzenia. Orientacyjną szerokość szczeliny można wziąć ze zdjęcia rdzen.jpg. Warto również zaznaczyć, że niektóre korpusy transformatorów sterujących mają inny rozstaw nóżek niż przewidziano na płytce.
  Odpowiednie rdzenie, ale niestety z mało użytecznymi korpusami, można znaleźć również w ładowarkach telefonów czy świetlówkach kompaktowych.
  Nie opisuję tu metody demontażu starego transformatora - informacji na ten temat jest sporo w internecie. W skrócie: odkleić pasek taśmy klejącej - mocno podgrzać - rozkleić rdzeń.
  Opis nawinięcia uzwojeń w pliku trafo.png. Wszystkie MUSZĄ być nawinięte w tym samym kierunku.
  Liczby zwojów:
  1 - 82zw
  (drutem 0.2)
  2 - 12zw dla stabilizowanego wyjścia 5V; (jeśli napięcie ma być inne, liczbę zwojów obliczamy wzorem n2=2.4*U, należy także zmienić wartości R11 i R12 według noty aplikacyjnej TL431)
  (drutem 0.2 dla prądu do 1A, powyżej 1A dwoma takimi drutami, należy także dobrać mocniejszą diodę D5)
  3 - obliczamy ze wzoru, mając spodziewane drugie (niestabilizowane) napięcie wyjściowe U: n3=(2.4*U)-n2. Wobec tego, dla 30V, jeśli nie zmieniamy pierwszego napięcia 5V, n3 wyniesie 60 zwojów
  (drutem 0.2 do 40V, dla wyższych napięć używamy cieńszego drutu żeby się zmieścił, oraz diody D4 na wyższe napięcie)
  4 - 82zw
  5 - 20zw
  (oba drutem 0.2)
  Jako warstwę izolacynją można zastosować taśmę teflonową używaną przez hydraulików do uszczelniania gwintów - nawinąć około 5 razy jako jedną warstwę. Od poprawnego wykonania izolacji zależy bezpieczeństwo przeciwporażeniowe zasilacza.
  Transformatory do tego zasilacza można wykonać również na rdzeniach EE-16 i wysokich, ale nie ustaliłem jeszcze optymalnych liczb zwojów na te rdzenie.
  - Dławiki L1 i L2 (dz.jpg) - wykorzystujemy gotowe dławiki osiowe na rdzeniu o przekroju H i średnicy ok 5mm (grubsze mogą niezbyt chętnie mieścić się na płytce), stosowane w zasilaczach komputerowych (obwody -5V, -12V, +5VSB - w najtańszych zasilaczach tych dławików nie ma, m.in. dlatego są najtańsze), w zasilaczach do DVD i niektórych innych urządzeniach. Można także wykonać taki dławik samodzielnie (drut 0.4-0.5 - zwojów ile się zmieści). Błędem jest zastępowanie go zworą!
  - Dławik L3 (dlawik.jpg) - dwa uzwojenia na jednym rdzeniu najlepiej toroidalnym, nawinięte według schematu (dlawik.png). Rdzenie można wyciągnąć ze starych modeli zasilaczy Codegen (są pod taśmą klejącą transformatora sterującego, od razu z właściwą ilością drutu nawojowego :) ale i tak trzeba go przewinąć) lub ze świetlówek kompaktowych. Oba uzwojenia powinny mieć tyle samo zwojów (najczęściej wchodzi 15-20). Ze względu na wysokie napięcie druty różnych uzwojeń nie powinny się ze sobą stykać.
  Można również zastosować gotowe dławiki stosowane m.in. w lepszych ładowarkach impulsowych do telefonów.
  - Termistor Th1 - z dowolnego zasilacza impulsowego.
  - Rezystory R1, R2, R3, R4 - minimum 0.25W, optymalnie 0.5W
  - Kondensatory C5, C6, C7 powinny być typu LowESR
  Opis uruchomienia:
  Zmontowany zasilacz dołączamy do sieci przez szeregową żarówkę 40W, a wyjście stabilizowanego napięcia obciążamy małą żarówką choinkową. Żarówka obciążająca powinna zaświecić, a szeregowa z siecią nie może się nawet żarzyć. Teraz zmierzyć napięcie na tym wyjściu - czy jest stabilne i właściwe. Następnie dołączamy kilka (np trzy) dodatkowych żaróweczek i czekamy około minuty. Wtedy zasilacz należy odłączyć od sieci i sprawdzić palcem temperaturę tranzystora mocy. Nie może parzyć. Następnie podłączamy zasilacz do sieci już normalnie (nie zdejmować obciążenia) na kilkanaście minut i sprawdzamy temperaturę jeszcze raz. Z ciekawości można sprawdzić drugie napięcie wyjściowe (z reguły nie odbiega zbytnio od zamierzonego). Zasilacz jest gotowy do pracy. (Radiator na tranzystorze montujemy, kiedy przy pracy w układzie docelowym - znaczne obciążenie lub słaby przepływ powietrza - tranzystor będzie zbyt gorący.)
  Problemy przy uruchomieniu (zakładam, że jeśli szczelina w rdzeniu była wykonana własnoręcznie, to jest ona odpowiednia):
  - świecą obie żarówki - od nowa nawinąć transformator. Jeśli nie pomoże, sprawdzić poprawność montażu.
  - jasno świeci żarówka od strony sieci - odwrotnie nawinięte ktoreś z uzwojeń, zwarty T1, dioda mostka, kondensator C10, C11, C12, lub źle wlutowany L3. Sprawdzić elementy i płytkę pod kątem zwarć.
  - żarówka od strony sieci świeci jasno, słychać pisk lub światło drży - sprawdzić diody D4, D5. Jeśli nie pomoże: zewrzeć wyprowadzenia tranzystora transoptora, włączyć - jeśli nadal zachowuje się tak samo, sprawdzić montaż i płytkę po stronie pierwotnej, ewentualnie od nowa nawinąć transformator. Jeśli po zwarciu transoptora żarówka pozostaje ciemna, uszkodzony transoptor lub jakiś problem po stronie wtórnej. Ewentualnie (mało prawdopodobne) źle nawinięty transformator.
  - tranzystor się grzeje, przy właściwym napięciu wyjściowym - od nowa wykonać transformator.
  - zbyt wysokie, niestabilizowane napięcie wyjściowe - zewrzeć wyprowadzenia tranzystora transoptora. Jeśli napięcie wyjściowe zaniknie całkiem, uszkodzony transoptor, TL431 lub jakiś problem po stronie wtórnej. Jeśli nie zmieni to działania zasilacza, sprawdzić elementy otaczające transoptor po stronie pierwotnej. Następnie przejść do kontroli temperatury.
  - zbyt niskie, niestabilizowane napięcie wyjściowe - uszkodzone elementy po stronie pierwotnej lub źle wykonany transformator.
  Zamienniki elementów:
  T1: SSP2N60B, SSS2N60B, SSP2N60A, BUZ90
  D2: BA159
  D3: BA157-159
  D4: BA157-159, zależnie od napięcia wyjściowego
  C11,C12: kondensatory od 82n do 220n na właściwe napięcie (min 375V), najlepiej przeznaczone do pracy przy napięciu 50Hz
  C10: od 3.3 do 10µF, minimum 350V

  Jeśli o czymś zapomniałem, proszę napisać.
  (tak poza tym: chciałem dodać plik spakowany bzip2, ale dostałem komunikat 'Rozszerzenie bz2 jest niedozwolone', dlatego umieszczam plik w gzip - o większym rozmiarze)
  Attachments:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  k4be
  Level 31  
  Offline 
  Has specialization in: zasilanie, avr, sprzęt pomiarowy i nie tylko
  k4be wrote 2111 posts with rating 292, helped 102 times. Live in city Świdnica. Been with us since 2004 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Pth
  Level 26  
  Co ja mam zrobić z zawartością tego archiwum?! Nie dało się tego normalnie spakować?! Podejrzewam, że korzystasz z Linuxa ale to nie powód żeby kompresować do linuxowych archiwów... Słyszałeś kiedyś o *.rar*?!
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  boxpl
  Level 11  
  Chyba jednak nie "dla każdego" - skoro trzeba zapłacić punktami za pobranie pliku ze schematem :|
 • #4
  Pth
  Level 26  
  Spoko, że w tym archiwum co podałeś jest tylko zdjęcie jednego marnego dławika (przynajmnej tyle mi otworzyło)... I ty chcesz za to punkty?! Gdzie jakiś schemat?!
 • #5
  badworm
  Level 18  
  Ekhm, tak gwoli ścisłości - linuxowe formaty archiwów można bez problemu pod Windows rozpakować a rar jest formatem komercyjnym.
 • #6
  Pth
  Level 26  
  No i tak zrobiłem. Rozpakowałem WinRAR'em i w wyniku tejże operacji dostałem tylko jeden plik. . .
 • #7
  milik
  Level 23  
  Witam
  Czy napięcie stabilizowane lub te niestabilizowane można obniżyć do 3V lub niżej ?
  Opis bez zastrzeżeń ale inni chętnie zobaczyliby te zdjęcia za darmo.

  Pth – to bez znaczenia z jakiego systemu pochodzi format. Pierwszy głupszy archiwizator rozpakuje to archiwum.
 • #8
  k4be
  Level 31  
  Archiwum zawiera:
  - dwa zdjęcia dławików, zdjęcie korpusu i rdzenia,
  - schemat ideowy,
  - instrukcję wykonania transformatora,
  - wzory płytek,
  - kopię powyższego opisu z postu (kodowanie utf8, końce linii w stylu Unix).
  Code:
  $ tar tzf zasilacz.tar.gz
  
  dlawik.jpg
  dlawik.png
  dz.jpg
  korpus.jpg
  mont.png
  opis.txt
  plytkam.pdf
  plytkam.ps
  plytka.pdf
  plytka.svg
  rdzen.jpg
  schemat.png
  trafo.png
  Najlepiej, żeby jakiś moderator (w końcu oni mają tu najwięcej do powiedzenia) to potwierdził, żeby więcej nie pojawiały się zarzuty bezużytecznej zawartości archiwum.
  A moim zdaniem jeden punkt (nie liczę 'za transfer' - to nie ja ustawiłem) to nie jest zbyt dużo za zaprojektowanie płytek i transformatora, dokładne testy układu i napisanie opisu. Nawet użytkownik od razu po rejestracji ma już pięć punktów!
 • #9
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Witam

  Schemacik prosty :) tylko zamieść fotki twojego urządzenia ZROBIONEGO bo na razie są tylko opisy, tranfo i dławik i inne materiały ;) a fotek brak.

  Ktoś ma problemy z uruchomieniem pliku tar :)

  Pozdrawiam
 • #10
  milik
  Level 23  
  Masz rację że za wykonaną pracę należała by się prowizja. Jednak zdjęcia gotowego urządzenia wypadało by pokazać. Co z tym napięciem ?
 • #11
  k4be
  Level 31  
  Mam jedno zdjęcie (wszystkie trzy wykonane zasilacze zamontowałem w obudowach):
  Zasilacz impulsowy dla każdego
  Napięcie stabilizowane można obniżyć do minimum 2.5V - minimalne napięcie do ustawienia przy TL431 (transoptor również będzie przy nim działać) - wtedy R12 pomijamy, a R11 montujemy rezystor 1~10k (ponieważ bez R12 nie ma dzielnika, od jego wartości nie powinno zależeć napięcie). Dla tego napięcia liczba n2 wyniesie 6 zwojów.
  Przy podanym połączeniu uzwojeń transformatora napięcie niestabilizowane nie może być mniejsze od stabilizowanego. Dla normalnie myślącego elektronika obejście tego ograniczenia nie będzie problemem, ale nie widzę sensu takiej zmiany.
  Znalazłem niewielki błąd oznaczeń na schemacie: transoptor U1 powinien mieć oznaczenie PC817. Oczywiście nadaje się tu transoptor 817 (albo inny o odpowiednich parametrach) dowolnego producenta, nie tylko Sharp.
 • #12
  lechoo
  Level 39  
  Ostatnio był mi potrzebny zasilacz 14V/0,5A, już miałem dłubać coś podobnego ale zerknąłem na płytkę zepsutego zasilacza ATX i jego przetwornicę pomocniczą (standby). Po sprawdzeniu czy działa, po prostu wyciąłem fragment płytki piłką do metalu, dodałem kondensator filtrujący 10uF i mostek prostowniczy. W obwodzie sprzężenia zwrotnego zrezygnowałem z TL431, dałem diodę zenera 13V i opornik 4,7R - napięcie wynosi 14,1V, jest stabilne bez względu na zmiany obciążenia.
  Po stronie pierwotnej pracuje tranzystor bipolarny C5027, przy obciążeniu znamionowym zasilacza jest lekko ciepły i nie wymaga radiatora.
  Przy uruchamianiu zasilaczy impulsowych korzystam z 2 transformatorów sieciowych połączonych uzwojeniami wtórnymi. W ten sposób mam napięcie 230V odseparowane od sieci zasilającej (mogę bezpiecznie wykonywać pomiary oscyloskopem), a jednocześnie ograniczony jest prąd zasilający - nic się nie popali w razie błędu lub zwarcia. Polecam takie rozwiązanie podczas uruchamiania układów zasilanych bezpośrednio z sieci ~230V.

  PS. Znalazłem błąd na schemacie - źle podłączony minus zasilania za kondensatorem filtrującym.

  Przy samodzielnym nawijaniu transformatora bardzo ważne jest jego wykonanie tak aby zasilacz był bezpieczny dla otoczenia. Lakoniczna wzmianka "ze względu na wysokie napięcie druty różnych uzwojeń nie powinny się ze sobą stykać" to moim zdaniem zdecydowanie za mało :!:
 • #14
  k4be
  Level 31  
  lechoo - dzięki za zwrócenie uwagi. Podmieniłem plik ze schematem w archiwum na poprawny. Dla tych, co już ściągnęli, a szkoda im punktów: połączenie ujemnego wyprowadzenia C10 i mostka prostowniczego ma być dołączone do anody, nie do katody D1.
  btw, zasilacz o bardzo podobnym (jak nie identycznym) układzie pracował jako przetwornica standby w jakimś atx (nie pamiętam, w jakim).
 • #15
  riger
  Level 24  
  Do kolegi wyzej! Mi tak czy inaczej otwiera normalnie do archiwum mimo tego ze jest wlasnie to 1442 :) (otwieram Wrar'em)
 • #16
  k4be
  Level 31  
  lechoo wrote:
  Lakoniczna wzmianka "ze względu na wysokie napięcie druty różnych uzwojeń nie powinny się ze sobą stykać" to moim zdaniem zdecydowanie za mało :!:
  Tu chodziło o dławik filtrujący L3 na napięciu zasilania 230V, żeby nie wystąpiło przebicie między N-L. Jeśli chodzi o transformator mocy, napisałem tak:
  Quote:
  Od poprawnego wykonania izolacji zależy bezpieczeństwo przeciwporażeniowe zasilacza.
  Dodam jeszcze, że źle wykonana płytka (przegrzana w jakiś sposób czy źle wytrawiona) również zminejsza bezpieczeństwo, może też spowodować po prostu niedziałanie lub nieprawidłowe działanie układu.
  A jeśli ktoś naprawdę nie jest pewny bezpieczeństwa układu, polecam dołączenie masy wtórnej do uziemienia.
 • #17
  lechoo
  Level 39  
  Ech przapraszam, faktycznie czytałem między wierszami :) Ale jak wiele osób pewnie zauważyło - jestem bardzo uczulony na bezpieczeństwo...
  Jeśli jest to możliwe, to do wykonania tego zasilacza lepiej użyć gotowego (bez przewijania) transformatorka pozyskanego z zasilacza komputerowego.
 • #18
  k4be
  Level 31  
  Transformator wykonany fabrycznie, wyciągnięty z zasilacza atx niemalże na pewno będzie mieć inny układ wyprowadzeń niż ten z projektu - pracochłonne przeróbki. Na takim uzyskamy napięcia wyjściowe 5V i około 23V. Ważne, żeby transformatorek był wyciągnięty z przetwornicy z transoptorem. Ani razu nie zastosowałem gotowego elementu (poza sprawdzeniem, czy będzie działać) - to wyższe napięcie miało nieprzydatną dla mnie wartość.
  ps. prawdę mówiąc - Tr1 transformatorem nie jest - transformator powinien energię z uzwojenia pierwotnego przekazywać natychmiast do wtórnego, natomiast w przetwornicach flyback energia jest magazynowana w pm w rdzeniu, a oddawana do strony wtórnej w momencie, kiedy prąd pierwotny zostaje przerwany. Trudno znaleźć odpowiednie słowo w j. polskim na taki element - induktor? Jednak nazwa 'transformator' przyjęła się i wszyscy jej używają.

  EDIT: po przyjrzeniu się, tą samą kolejność wyprowadzeń mają transformatorki z zasilaczy codegen na płycie CG-13, ale nogi są trochę inaczej porozstawiane - zamiast []xoooo jest oxo[]oo (o - lutowany w plytkę, x - dołączony drut ale nie lutowane w płytkę, [] - brak nogi - może ktoś zrozumie ten szyfr :) )
 • #19
  lechoo
  Level 39  
  @k4be
  Ja właśnie żeby uzyskać 14V (potrzebne mi do zasilania sterownika i wentylatorów w spawarce inwerterowej) wykorzystałem to drugie uzwojenie. W moim przypadku przed przeróbką, gdy pierwsze uzwojenie dawało stabilizowane 5V, to drugie dostarczało po wyprostowaniu napięcia około 18V.
  Zakres zmian otrzymywanego napięcia bez przewijania transformatora może być dosyć duży. Trzeba tylko uważać aby nie przesadzić z ustawianiem zbyt wysokiego napięcia, co może spowodować przebicie tranzystora po stronie pierwotnej. Nie wolno też dopuścić do pracy przetwornicy z odłączonym sprzężeniem zwrotnym.
 • #20
  k4be
  Level 31  
  Transformatory są zaprojektowane dla wypełnienia około 1/3, dzięki czemu dla danej mocy rdzeń może być możliwie mały. Nie dotyczy to przetwornic o szerokim zakresie napięcia (vcr, niektóre tv, ... - najczęsciej 100-240V - tam rdzeń jest odpowiednio przewymiarowany. Nie sprawdzałem działania zasilacza z projektu dla dużego zakresu napięć.). Z tego wynika, że znaczna zmiana napięcia wyjściowego spowoduje pewne obniżenie mocy, jaką można uzyskać z zasilacza. Oczywiście, zmiany te nie są znaczne, i w większości zastosowań niczemu nie przeszkadzają.
  A co do pracy bez sprzężenia zwrotnego lub ustawienia zbyt dużego napięcia - niektóre przetwornice radzą sobie zupełnie dobrze, a inne - jak piszesz - powodują przebicie tranzystora w wyniku przegrzania (nasycanie się rdzenia?). Nie wiem, od czego to zależy.
 • #22
  Pth
  Level 26  
  Ju wczesniej zastosowałem się do rady MichałKob'a :
  Quote:

  Rzecz w tym, że plik ma domyślną nazwę zasilacz.tar_1442.gz . Wystarczy zmienić mu nazwę na:
  Zasilacz.tar.gz dla wyłączonego ukrywania rozszerzeń
  Zasilacz.tar dla włączonego ukrywania rozszerzeń
  i otwierać WinRARem.
  Powodzenia i nie malkontencić tutaj no Very Happy
 • #23
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Kolejne schematy prostych zasilaczy impulsowych, tym razem na tranzystorach bipolarnych.

  http://danyk.wz.cz/impulz2.html

  http://www.belza.cz/swmodeps/swps.htm
 • #24
  lechoo
  Level 39  
  Zamieszczam jeszcze jeden schemacik prostego zasilacza na tranzystorach bipolarnych, układowo zbliżony do tego z zasilacza komputerowego. Dla odmiany tym razem po rosyjsku :)

  EDIT: Na tym schemacie jest jednak błąd - tranzystor powinien być polowy MOSFET N-ch Uds=600V.
 • #25
  k4be
  Level 31  
  Tylko w tym belza.cz zastosowano chociaż część potrzebnych filtrów...
  Niech ktoś uruchomi mój projekt i oceni jego działanie.
 • #26
  lechoo
  Level 39  
  Filtr na wyjściu zasilacza nie musi mieć tak dużej indukcyjności, ja zastosowałem dławik 8uH i tętnienia znacznie się zmniejszyły. Co prawda wydać na oscyloskopie drobne oscylacje, ale to samo pokazuje gdy dotykam sondą do masy.
 • #27
  TheWiktus
  Level 18  
  Zasilacz impulsowy dla każdego
  A tutaj ,dla odmiany, widzimy profesjonalny montaż powierzchniowy.
 • #28
  k4be
  Level 31  
  No i ta odporna na temperaturę izolacja :)
  Ciekawe, czy to czasem gdzieś nie 'strzela'....
 • #29
  lechoo
  Level 39  
  A tak się prezentuje "kawałek" ATX-a wmontowany do większego układu (sorry za niską jakość zdjęcia):

  Zasilacz impulsowy dla każdego
 • #30
  k4be
  Level 31  
  Wygląda jak wczesna wersja codegena.
  Ja też raz zastosowałem fragment zasilacza atx (Ever/Megabajt) do podtrzymywania napięcia na akumulatorze (nie-bezobsługowym) w rzadko używanym generatorze dieslowskim. Działa.