Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Światła dzienne w samochodzie

Zbigniew Frączek 23 Aug 2007 21:14 16475 17
  • Ostatnio w swojej Toyocie Corolli zamontowałem dodatkowe światła dzienne. Być może komuś przyda się załączony schemat elektryczny (opracowanie własne). Światła załączają się po uruchomieniu silnika.
    Pozdrawiam - Zbigniew

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

W schemacie jest drobny błąd - typ tranzystora to BC 337 a nie 307.
    Przepraszam za pomyłkę - Zbigniew

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Zbigniew Frączek
    Level 10  
    Zbigniew Frączek wrote 5 posts with rating 0, helped 0 times. Live in city Ostrzeszów. Been with us since 2006 year.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Suiezzak
    Level 11  
    Może wie ktoś jak to zrobić w wolksvagenie vento? Ja tym blachosmrodem nie jeżdżę, to wehikuł starego ;]
    Cichy666
    Level 20  
    parafka wrote:
    Zmień zdjęcie bo jest "do góry nogami'', no i rozdzielczość za duża. Nic nie mogę zobaczyć.

Witam, sam nie możesz? Zapisz obrazek jako i przewracaj go jak chcesz....
    Pozdrawiam...
    michau86
    Level 11  
    Kurcze ! Ludzie to się do wszystkiego czepiają, a wystarczy troszeczkę się znać na komputerze. A tak poza tym to spoko schemat. Lepiej samemu zrobić i założyć a nie dawać 200zł 'elektromechanikowi', kumpel był i go wyśmiał. Ludzie są nieobliczalni.
    Bisuside14
    Level 15  
    Schemat nie jest skomplikowany i gdybym miał corolle to bym go wykorzystał. Pozdrawiam.
    parafka
    Level 20  
    Cichy666:
    Należy dbać o formę pomimo dobrej treści.
    Jak wyślesz CV ze zdjęciem do góry nogami i nie mieszczącym się w oknie to życzę powodzenia w dostaniu pracy -pomimo niebywałych zdolności.

michau86:
    Nie wyśmiewajcie się z innych bo oni zarabiają na życie a was utrzymuje mama. Jak nie odpowiada to samemu zakasać rękawy. Poczujecie smak zranionej ręki i upapranej głowy.

Zbigniew Frączek:
    Układ b.dobry i fajnie, że zastosowałeś numerację z instalacji w samochodzie. To bardzo ułatwi instalację.

Ze swojej strony polecam regulator świateł mijania z Elektroniki Praktycznej 8/07. Może taniej nie jest ale instalacja banalna.
    mlody1024
    Level 11  
    Na schemacie jest jeden błąd. Tranzystor opisany jako BC307 to tranzystor PNP a więc strzałka emitera powinna być do środka, chyba że jest tam zastosowany NPN. Pozdrawiam
    Zbigniew Frączek
    Level 10  
    Tak, zgadza się że jest błąd dotyczący typu tranzystora - powinien być BC 337 a nie 307.
    Za pomyłkę przepraszam - Zbigniew.
    fabians
    Level 13  
    Przykład przeróbki w OPLU ASTRA

Opis trochę zagmatwany ale u mnie działa bez awaryjnie 2lata. Może jeszcze kiedyś dodam przekaźnik który w czasie pracy rozrusznika będzie gasił światła na czas zapłonu. Pozdrawiam.

Aby zrobić układ w którym po wyłączeniu kluczyka gasną światła to żaden trud wpinając przekaźnik, ale w Oplu w jednej sekcji są zasilane także światła postojowe. Więc aby się świeciły musiała by być załączona stacyjka co jest niedorzeczne. Wpadłem na pomysł że da się tak zrobić aby światła drogowe czy mijania gasły po wyłączeniu kluczyka a postojowe nie. Oto schemat mojej propozycji:

Wszystkie podłączenia wykonałem w kostce przy przełączniku świateł oprócz podłączenia masy (punkt 6). Przekaźnik 1 jest typem przekaźnika który załącza styki gdy pojawi się zasilanie 12V na cewce(kupiłem taki do długich świateł w maluchu-9zł). Przekaźnik 2 jest typem przekaźnika który po podłączeniu zasilania rozłącza styki (odwrotnie działa jak przekaźnik 1). Za diody można zastosować różne, ja kupiłem takie 1000V 2A. ze względu na to że przekaźniki mają czasami przepięcia i mogły by się uszkodzić. Im wyższe wartości tym lepsze diody ale też nienależny przesadzać.
    Czerwona linia symbolizuje zasilanie świateł w kostce jest to gruby czerwony przewód który należy przeciąć. Do wszystkich połączeń proponuje stosować lutowanie.
    Opis punktów:
    1. czerwony kabel zasilający wchodzący do kostki
    2. należy ten przewód wpiąć do kabelka w którym pojawia się napięcie 12V po przełączeniu stacyjki.
    3. należy ten przewód wpiąć do kabelka w którym pojawia się napięcie 12V po przełączeniu na światła postojowe.
    4. należy ten przewód wpiąć do kabelka w którym pojawia się napięcie 12V po przełączeniu stacyjki.
    5. należy ten przewód wpiąć do kabelka w którym pojawia się napięcie 12V po przełączeniu na światła drogowe.
    6. należy ten przewód wpiąć do masy
    7. czerwony kabel zasilania świateł wychodzący z instalacji samochodowej.
    Po poprawnej instalacji uzyskujemy po wyłączeniu kluczyka wyłączenie świateł :) . Przy wyłączonym kluczyku nie da się zapalić świateł postojowych, światła postojowe zapalają się przy załączeniu na chwilkę stacyjki.
    Zasada działania:
    Przekaźnik 1 podczas gdy stacyjka jest wyłączona rozwiera obwód zasilania świateł (punkt 1 i 7).przy załączeniu stacyjki na punkcie 2 pojawia się nap. załącza to przekaźnik- światła świecą. Przekaźnik 2 nie załącza się(dioda3).po wyłączeniu stacyjki są dwa tryby pracy układu.
    • Przełącznik świateł ustawiony na światła drogowe: przekaźnik 1 załączony, na punkcie 4 brakuje nap. które jest na punkcie 5 załączając przekaźnik 2 który automatycznie rozłącza przekaźnik 1 wyłączając światła
    • Przełącznik świateł ustawiony na światła postojowe: na punkcie 4 i 5 brakuje nap. nie załączając przekaźnika 2 przekaźnik 1 załączony napięciem z punktu 3(pętla).

Sam osobiście jestem zadowolony z tego rozwiązania bo nie muszę pamiętać o codziennym załączaniu i wyłączaniu świateł co o mały włos kosztowało by mnie mandatem karnym.
    Marian B
    Level 36  
    rdt
    Level 25  
    można sie śmiać ale ....... w polonezie po wyjęciu kluczyka można zostawić tylko postojowe - ani mijania ani krótkich nie da sie włączyć
    co do wyłączenie świateł podczas odpalania to wystarczy dodać przekaźnik (najlepiej z kondensatorkiem) zasilany z wyłącznika elektromagnetycznego rozrusznika
    bartplus
    Level 13  
    ....to prawda, poczciwy polonez juz dawno mial sprytne rozwiazanie unikania mandatow za brak swiatel... niestety mial tez "automatyczne wlaczanie tylnych przeciwmgielnych" w momencie przekrecania kluczyka ;) (przynajmniej caro tak mialo umiejscowiony wylacznik).... a`propos swiatla mijania to chyba wlasnie te "krotkie" - pozdrawiam
    rdt
    Level 25  
    tylne przeciwmgielne są u mnie po stronie drzwi - nie wiem jakim cudem przy odpalaniu można włączć ten włącznik - caro MR93
    bartplus
    Level 13  
    to ja musialem miec jakies "inne caro" bo u mnie byl po prawej stronie, obok awaryjnych, wentylatora itp...czyli zaraz kolo stacyjki... i wlasnie dlatego do dzis nie irytuja mnie poprzedajace mnie polonezy z wlaczonymi przeciwmgielnymi w sloneczny dzien ;)