Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem, układ włączany w zerze...

23 Sie 2007 23:58 1964 12
  • Poziom 10  
    Witam

Wymyśliłem sobie układ włączany w zerze, kluczowany 20KHz i wyłącznany np. po 3 ms. Potrafię wykryć (AVR) zero dla dwóch połówek sinusoidy tylko co dalej? Tranzystory dla silnika 1200W?
  • Poziom 32  
    Włączając w zerze chcesz uniknąć zakłóceń?
    Co dla Ciebie oznacza "kluczowany 20kHz"
  • Poziom 10  
    Dokładnie tak chcę uniknąć zakłóceń.
    Kluczowanie dla mnie to wypełnienie kąta napięciem o częstotliwości 20 KHz.
    Gdzieś czytałem, że daje to rewelacyjne wyniki jeśli chodzi o zakłócenia i podobno nie słychać dokuczliwego buczenia przy małych prędkościach silnika
  • Poziom 32  
    Według mnie wyłączanie poza zerem da jednakowe efekty, co włączanie. Zrób na atmedze programowo coś a'la pwm - ale grupowy (liczy le razy przeszło przez zero, i na n-tym zerze wyłącza) Im mniej mają grupy włączona i wyłączona, tym lepiej.
    Czy silnik będzie pracował pod dużym obciążeniem?
    O wypełnianie którego kąta Ci chodzi?
    Jak często miałaby występować regulacja?

Nie możesz zrobić tradycyjnie na regulacji kąta zapłonu triaka i jakiejś filtracji przy zasilaniu?
  • Poziom 10  
    Ok, mam zrobioną regulację fazową na atmedze. Problem w tym że silnik 1200 W przy małych obrotach (kilka obrotów na sek.) strasznie "buczy". Mogę to tak zostawić ale lubię eleganckie rozwiązania więc pomyślałem aby go włączać w zerze tylko jak go wyłączyć po np. 2ms. Jest to precyzyjny generator ciągu powietrza więc obciążenia nie duże. Zależy mi na szerokiej ale zarazem dokładnej regulacji.

Dziękuję za sugestię znalazłem
    http://dasko.pl/index.php?content%5B1%5D=0&content%5B2%5D=1&lang=pl

"Sterowanie pracą silnika w oparciu o szybkie sterowanie parą tranzystorów. Metoda sterowania - sygnał PWM. Sterowanie częstotliwością od 10kHz - 20Hz gwarantuje niemalże bezgłośną pracę wentylatora, szczególnie w dolnym zakresie regulacji."
    Czyli co? włączyć w dowolnym momencie poczekać kilka połówek sinusoidy wyłączyć, poczekać "mniej połówek i znowu włączyć ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie nie... To może być zbyt mała regulacja... Zapomniałem, ze metoda grupowa jest dobra dla elementów o dużej bezwładności.

Edit: po obejrzeniu materiałów najbliższy akapit traci sens:
    Jeśli śmigło jest ciężkie, to można mieć nadzieję że jego pęd będzie "uśredniał ". Można by spróbować, ale dobrych efektów raczej nie będzie.

Silnik prądu stałego na PWM sprawowałby się idealnie. Ale z przemiennym może być problem. Może ktoś ma większe doświadczenie z takimi silnikami...
    Rozumiem, że zmiana silnika na silnik prądu stałego jest niemożliwa... Jak masz dostęp do silnika, to sprawdź, czy on może pracować tylko przy napięciu przemiennym. Są silniki prądu przemiennego, które mogą pracować również przy napięciu stałym (te, które kręcą się zawsze w tą samą stronę- np. odkurzacze, wiatraki pokojowe).

Chodzi o to, ze PWM i prąd sinusoidalny gryzą się z założenia (albo ja mam za małe IQ żeby sobie wyobrazić taki sposób pracy)
  • Poziom 10  
    Dokładnie mam silnik od odkurzacza ze względu na jego "spręż łopatek".
    Pierwsze słyszę aby mógł pracować na DC. Jeśli tak to wspaniale.
    Czli: mostek, kondensator, gasik, wykrywanie zera do kosza, uruchomienie PWM i ... czym go wysterować?
  • Poziom 32  
    Podaj parametry pracy silnika.
    I spróbuj przez autotransformator i mostek prostowniczy go uruchomić. tylko z kolegą, który w razie czego odłączy napięcie nie dotykając się do Ciebie ;) Jakoś do końca autotransformatorom nie ufam...

Sterowanie będzie mosfetami. One mają bardzo małą rezystancję gdy są włączone.
    Co do konkretnego schematu to poszukamy, jak się okaże, ze silnik jest dobry ;)
  • Poziom 10  
    wymagane parametry pracy:

2 tryby pracy:
    dokładny - obroty od 8 do 150? - przepływ powietrza od 3 cm3/sek do 100 cm3/s
    tryb drugi - obroty dużo większe - przepływ powietrza od 2 litrów/sek do 200 litrów/sek.
    Kupiłem silnik do odkurzacza 800W i 1200W i one dają taki przepływ.
  • Poziom 32  
    znacz chodziło mi o napięcia i prądy pracy ;)
  • Poziom 10  
    na tabliczce: 220V 50Hz 3,6A
  • Poziom 32  
    Do sterowania silnikiem:
    IRF830
    lub
    IRF840
    I do sterowania PWM z atmegi + wtórnik chyba by był potrzebny, ale głowy nie dam.
    Proponuję najpierw jakieś testy przy niższym napięciu i pwm ;)

Doświadczalnie wszystko wyjdzie na jaw. I napięcie na silniku ma być stałe, nie zmienne!
    Jeśli nie ruszy, to tylko przez regulację kąta zapłonu.
  • Poziom 10  
    Ok. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.