Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka TAMAT 500 buczy silnik

24 Sie 2007 11:29 2908 7
 • Poziom 11  
  Witam
  Wiem, że to antyk. Urządzenie kupione w trudnych czasach na kredyt dla "MM".Bez zbędnych bajerów do tej pory służyło 5-cio osobowej rodzinie nienagannie. Przez prawie 30 lat wymieniłem tylko dwa razy teleskopy i pasek. Nawet rękaw i kilka innych gumowych węży, które kupiłem w tamtych czasach w razie awarii nie doczekały się wymiany.
  To pierwsza awaria, która pojawiła się nagle, bez wcześniejszych objawów. Podczas prania silnik kręcąc w prawo zaczął buczeć pobierając znacznie więcej prądu niż zwykle, natomiast w lewo prawie nie ma siły kręcić (ale światło nie przygasa). Pierwsze podejrzenie padło na silnik, który wymontowałem i rozebrałem. Żadnych śladów nadpaleń czy nawet przegrzania uzwojeń silnika. Po zamontowaniu silnika zacząłem szukać przyczyny w pralce. Zauważyłem, że gdy w pralce nie ma wody oraz podczas jej pobierania silnik buczy a po pobraniu chodzi prawidłowo. a więc nie silnik.
  Po zdjęciu z hydrostatu jednego z przewodów(żółty) niby wszystko ok ale wiadomo problemy z napełnianiem. Przy wirowaniu silnik pracuje prawidłowo.
  Proszę o wskazówki.
  Pozdrawiam wszystkich
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 15  
  Witam spróbuj wymienić kondensator
 • e-miernikie-mierniki
 • Specjalista AGD
  najpierw sprawdz czy nigdzie nie zacieka woda na silnik
  moge sie zalozyc ze ma lekkie przecieki z uszczelniacza łozyzk zbiornika i centralnie leci struzka wody na wlasnie silnik
  przy okazji zalewa grzalke termostaty i kostke silnika

  a wiec sprawdz wiazke kabli do silnika przy kostce przy silniku

  potem sprawdz pojemnosc kondensatorow
  na koniec podlacz silnik na krotko sprawdzajac jaki pobiera prąd na poszczegolnych rewersach i na wirowaniu
  prądy poboru beda podane na obudowie silnika

  powodzenia
 • Poziom 11  
  Dzięki za zainteresowanie.
  Takie podstawowe rzeczy jak kondensator, złącza, przecieki, wiązki dokładnie sprawdziłem-kondensator zmieniłem. Silnik pracuje prawidłowo(ruchy rewersyjne) ale tylko gdy jest woda w pralce.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Zdecydowałem się na zakup nowej pralki, ale pewnie trochę to potrwa bo wybór nie łatwy. A prać trzeba, więc przerobiłem tą na półautomat zakładając wyłącznik na jeden z przewodów biegnących z hydrostatu do silnika(wspólny wirowania). Trochę to kłopotliwe, ponieważ trzeba pilnować aby w odpowiednim momencie włączyć wyłącznik-gdy ma nastąpić wirowanie.
  Zrobiłem w ten sposób 6 prań i nic dziwnego nie zauważyłem.Chociaż, wydaje mi się, że przy wirowaniu rozruch trochę głośniejszy i silnik zbyt gorący. A wcześniej, gdy pralka była sprawna nikt na to nie zwracał uwagi.
  Po sprawdzeniu wszystkich podzespołów pralki łącznie z programatorem (wg. diagramu) należy sądzić, że to jednak silnik niedomaga. Ale chyba nie zwarcie, bo tych 6 prań by nie wytrzymał a przynajmniej byłoby coś czuć.
  Na silniku brak tabliczki znamionowej, tak więc nawet nie wiem jaki prąd powinien pobierać.
  Nie miałem do czynienia z takimi silnikami proszę więc o poradę.
  -Czy uzwojenia "wirowania" są galwanicznie odizolowane od uzwojeń "prania"?
  -Czy na podstawie pomiaru rezystancji uzwojeń można stwierdzić jakieś niedomagania?
  W moim silniku przy pomiarach omomierzem każdego z wyprowadzeń względem wcześniej wspomnianego na który założyłem wyłącznik"wspólny wirowania" oporności wynoszą odpowiednio: 5/17/62/70/80ohm.
  Wynika z tego, że wszystkie uzwojenia są połączone. Czy to prawidłowo?
  Pzdrawiam
 • Poziom 19  
  Silnik po ostatnim płukaniu musi być włączony w dokładnym momencie na wirowanie. W wypadku włączenia go w nieodpowiednim momencie/włączenia na wirowanie bez wcześniejszego płukania ryzykujemy uszkodzenie pralki.
 • Poziom 32  
  Do sprawdzenia hydrostat oraz kubek hydrostatu do dokładnego wyczyszczenia .Powodzenia.
 • Poziom 11  
  Witam. Połączyłem silnik przez przekaźnik R 15(3-torowy), rozdzielając w ten sposób uzwojenia prania i wirowania. Od tej pory pralka wykonała ok 20 prań. Myślę, że jeszcze trochę pochodzi.
  Pozdrawiam