Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanko o SWR

spanko 11 Lis 2003 11:57 1287 6
 • #1 11 Lis 2003 11:57
  spanko
  Poziom 11  

  chodzi mi oto jaki wpływ na fale odbitą mają rodzaj, dł. kabla i jego parametry. Drugie to chcem sie upewnic czy dobrze mysle filtry antenowe stosuje się poto zeby zmniejszyc SWR ? jeżęli sie myle to prosze o porawe :) pozdrawiam

  0 6
 • #2 11 Lis 2003 14:20
  PIOTREL
  Poziom 26  

  Wpływ kabla jest bardzo duży są specjalne przeliczniki aby było dopasowanie. A filtry są po to aby zmniejszyć emitowane zakłucenia jezeli takie są . A do dopasowania SWR są maczery.

  0
 • #3 11 Lis 2003 15:06
  CKsrv
  Poziom 32  

  Ktos napisł kiedys - i bardzo dobrze - ze przewodu musi byc dokładnie tyle zeby starczyło od anteny do nadajnika/transivera. Podłączany i stroimy antene (zwykle najwyższym elementem na najnizszy SWR dążac do 1,1.

  0
 • #4 11 Lis 2003 15:57
  Dykus
  Poziom 26  

  spanko napisał:
  chodzi mi oto jaki wpływ na fale odbitą mają rodzaj, dł. kabla i jego parametry.


  Jeśli rezystancja źródła sygnału jest równa rezystancji obciążenia (i brak jest składowych reaktancyjnych, lub składowe te się kompensują) to długość kabla (łączącego obciążenie ze źródłem) nie jest istotna, gdyż fala odbita nie powstanie. Gdy impedancje (linii i obciążenia) nie będą zgodne, to w linii pojawi się fala odbita. Dobierając odpowiednio długość kabla jesteśmy w stanie transformować impedancję nadajnika tak, by na końcu linii (kabla) była równa impedancji obciążenia i wówczas fala odbita nie wystąpi (pełne dopasowanie). Fala odbita ulega tłumeniu w kablu zależnie od tłumiena kabla (np. 1dB/100m).


  spanko napisał:
  Drugie to chcem sie upewnic czy dobrze mysle filtry antenowe stosuje się poto zeby zmniejszyc SWR ?


  Głownie filtry stosuje się po to, by (jak sama nazwa wskazuje) odfiltrować sygnał wejściowy (czyli np. sygnał nadajnika, sygnał z odbiorczej anteny), ale za pomocą filtrów możemy również poprawić dopasowanie nadajnika/odbiornika do anteny (a właściwie do reszty systemu antenowego). Przykładem może tu być filtr typu PI, często stosowany w lampowych wzmacniaczach mocy, prócz eliminacji sygnałów harmonicznych umożliwia on dopasowanie wzmacniacza do linii zasilającej i dalej anteny (transformacja impedancji). Za pomocą filtru możemy skompensować reaktancję anteny (tak, by reprezentowała tylko czystą rezystancję). Układy takie pomagają uzyskać mniejszy SWR, ale wprowadzają dodatkowe straty.

  0
 • #5 11 Lis 2003 20:31
  spanko
  Poziom 11  

  Dzieki bardzo za wszystkie odpowiedzi mam jeszcze jedno pytanie czy grubosc kabla ma ma jakis wpływ na SWR ? może znacie jakies stronki gdzie można o tym SWR poczytac ? byłbym bardzo wdzięczny za jakies linki :) z góry wielkie dzieki pozdrawiam

  0
 • #6 11 Lis 2003 20:39
  bobeer
  Poziom 28  

  oto moja glupia odpowiedz
  grubosc kabla ma wplyw
  im grubszy kabel tym swr jest gorszy !

  juz wiecie dlaczego ?


  --> :sm31:

  0
 • #7 11 Lis 2003 20:59
  Dykus
  Poziom 26  

  bobeer napisał:
  im grubszy kabel tym swr jest gorszy !
  juz wiecie dlaczego ?


  My wiedzieć! Ale tak robić nie wolno! :)

  0