Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z dobranie diody NIE LED

24 Sie 2007 16:56 986 7
  • Poziom 11  
    Chce zmontować prostą klawiaturę którą będę mógł podłączyć do mikro kontrolera AT2313.
    Schemat klawiatury a w zasadzie jej fragmentu poniżej :

problem z dobranie diody NIE LED
    wstawiam tylko fragment bo chyba nie trudno się domyśleć jak to ma wyglądać.
    Ogólne założenie jest takie wykorzystać jak naj mniej portów i podłączyć jak najwięcej przycisków
    w tym przypadku jestem w stanie podłączyć 15 przycisków na 4 portach (2^4=16 - 1 na kombinację 0000), obsługa takiej klawiatury z poziomu mikrokontrolera też jest prosta i mało kodochłonna, co również nie jest bez znaczenia.
    Jedyny problem jaki napotkałem do dobór odpowiedniej diody ja chciał bym użyć 1N4002 cena jest odpowiednio niska, mam jednak wątpliwości czy to najwłaściwszy wybór bo prawdę mówiąc 1A i 100V to chyba trochę dużo , czy taka dioda spolaryzowana w kierunku przewodzenia będzie przewodzić w 100% czy może taki prąd z mikrokontrolera jest za mały żeby dioda w ogóle zaczęła przewodzić (czytałem że próg przewodzenia to 03,-0,7V) ,ale mimo to mam pewne wątpliwości czy to zadziała.
  • Poziom 35  
    Generalnie to w takich układach stosuje się diody 1N4148 . Ale wyjaśnij mi jak ma działać przycisk nr. 3 , bo jakoś czarno to widzę .
  • Poziom 11  
    no ja to widze tak po wciśnięciu guzika nr 3 stan wysoki pojawia się jednocześnie na wejściu oznaczonym jako 1 i 2 , powinno działać.
  • Poziom 35  
    A skąd tam weźmiesz stan wysoki jeżeli wszystkie przyciski są połączone z masą . Tak masz narysowane więc dlatego pytam .
  • Poziom 38  
    1 i 2 sa podciągniete do plusa zasilania przez uC.
  • Poziom 35  
    piroaa napisał:
    ....przyciski należy podłączyć z jednej strony do masy a z drugiej podłączyć do portu....
    No właśnie . Rozwiązanie to jest stosowane prawie zawsze . Masz przycisk którego jeden styk połączony jest z masą . Jeżeli ten przycisk zewrzesz to co będziesz miał na drugim styku tegoż przycisku ? Będziesz miał na nim masę . A tym samym do procesora podasz masę czyli stan niski . A nie wysoki .
  • Poziom 11  
    teraz widzę błąd w moim rozumowaniu, no cóż tak to bywa z genialnymi pomysłami wymyślanymi na prędce ze nie zawsze działają ...
    Będę musiał wykombinować to jakoś inaczej ...