Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie chłodzeniem - jak najprostszy układ?

marcin_l85 24 Sie 2007 18:48 5185 18
  • #1 24 Sie 2007 18:48
    marcin_l85
    Poziom 10  

Witam!!

Proszę o pomoc, mianowicie potrzebuje jak najprostrzy układ sterowania wentylatorem a konkretnie to tylko funkcja załącz wyłącz bez zmiany obrotów. Musi działać w zakresie 20 - 40 st. C. Nie jestem elektronikiem i dla tego proszę znawców tematu o pomoc. Może to byc na tyrystorze, w ostateczności na przekaźniku ( zresztą wy wiecie lepiej).

Drugą opcją jaka mogłaby byc jest sterowanie wentylatorkiem np. minute pracuje trzy nie, a takze wyłącznik on off.

Z góry dziekuje i pozdrawiam wszystkich elektroników.

Schematy można przesłać takze na meila: marcin_l85(malpa)o2.pl

0 18
  • #3 25 Sie 2007 09:45
    marcin_l85
    Poziom 10  

Dla sprostowania dodam ze to ma być chłodzenie silniczka a czujnik ma byc do przymontowania na obudowie silniczka, a takze chodzi o jak najmniejsze gabaryty

0
  • #4 25 Sie 2007 21:56
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Więc termoregulator z czujnikiem na kabelku, sam termistor nie jest większy niż główka zapałki tylko przeważnie jest chroniony przed wilgocią u urazami mechanicznymi co powoduje zwiększenie jego gabarytów... Można kupić termistorki bez obudowy i wyglądają jak łebek od zapałki z dwoma cieniutkimi drucikami....

A pojęcie jak najmniejsze gabaryty jest względne ...

0
  • #5 26 Sie 2007 09:21
    marcin_l85
    Poziom 10  

Jasne że względne, ale mam na myśli płytkę o wymiarach 70mm x 50mm jesli to mozliwe. oczywiście mniejsze takze. Jeśli chodzi o warunki to termoregulator będzie pracował w warunkach pokojowych bez wilgoci i innych takich...
    Konretnie to bardziej byłbym wdzięczny za ten drugi wariant.

0
  • #8 27 Sie 2007 00:06
    marcin_l85
    Poziom 10  

no wiec jesli chodzi o mój poziom wtajemniczenia to ogranicza sie jedynie do złożenia układu, który nie potrzebuje po złożeniu żadnej ingerencji, czyli poprostu działa.

nie znam sie na elektronice i może wypunktuje moje potrzeby:
    - zasilanie 9-12V
    - sterowanie wentulatorka może byc na tranzystorze czy jakoś tak bo prąd będzie znikomy
    - wczesniej podałem że musi działać w zakresie 20-40 st. C ale wystarczy że poniżej 18 st. C +/- 2 st. C bedzie wyłączony wentylator a powyżej będzie działał
    - wymiary 70x50 to max
    - a także co istotne to żeby wentylatorek był już zasilany z płytki (z tego samego źródła co termostat)

z góry przepraszam wszystkich za moje grymasy ale to jest tylko prośba do ludzi którzy się na tym znają

0
  • #9 28 Sie 2007 01:21
    monak
    Poziom 14  

Myślę , że znalazłem coś dla Ciebie, najprościej zastosować elektroniczny termostat firmy JABEL , dostępny też w NIKOMPIE , linki poniżej

http://www.jabel.pl/j_zest/j_021s.htm
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZETJ0/ZETJ0210.htm

- od nich ściągnąłem rysunek i naniosłem proste zmiany by układ sterowania grzałką mógł sterować chłodzeniem , wymiary wg JABEL to 55x 35 mm .
    Termostat pokojowy ( patrz wcześniejsze posty mój i PAWŁA74) też można by zastosować ale więcej pracy z przeróbkami .

0
  • #10 28 Sie 2007 06:59
    marcin_l85
    Poziom 10  

Jest git, dzięki Monakowi idziemy w dobrym kierunku. A da sie zastapić przekaźnik tranzystorem. Wentylatorek pobiera max 200mA więc nie ma sensu dawać na 3A a i miejsca sie zrobi więcej i lżejszy. Da rade potencjometr zastąpić rezytorem na stałe określającym próg temperatury. Poniżej 20st. C wentylator wyłączony od 20 st. went. włączony.

0
  • #11 28 Sie 2007 21:01
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Tak możesz zastosować tranzystor, najlepiej z diodą z kierunku zaporowym ( nie wiem co za silniczek chcesz podłączyć )

Tak możesz po ustawieniu potencjometrem żądanej temp. wymienić ten potencjometr na odpowiedni rezystor ...

0
  • #12 29 Sie 2007 02:11
    monak
    Poziom 14  

jeżeli chcesz koniecznie aby sterowanie silniczka było tranzystorowe niezbędne jest przeróbka układu tak by był termostatem chłodzenia a nie ogrzewania. Najprostszą metodą było wykorzystanie nieużywanych styków przekaźnika w gotowym układzie - mój poprzedni post Podłączenie
    silniczka przez tranzystor wymaga wymiany tranzystora T1 na tranzystor mocy np BD135 , rezystora R5 na 3,3 k om , oraz zamiany miejscami termistora NTC i rezystora R3. Oczywiście możesz zamienić potencjometr rezystorami ale proponowałbym zastosowanie miniaturowego rezystora nastawnego (PR) - mniej zabawy z regulacją . Załączam schemat z naniesionymi poprawkami . Dioda LED w układzie nie jest konieczna dla prawidłowej pracy, jest wskaźnikiem załączania . Już bardziej odchudzić się nie da.

Okazuje sie , że wcześniej ktoś miał podobny problem - link poniżej.(Google są super)
    http://www.solniczka.republika.pl/jak%20powstawal/chlodzenie/chlodzenie.htm

0
  • #13 29 Sie 2007 03:39
    marcin_l85
    Poziom 10  

ok czyli ten układ jest już gotowy tak? mam pytanie , który element jest tym który muszę użyć jako sondy i umiescić na obudowie silniczka lub radiatora? i jeszcze jedno czy układ będzie działał przy zasilaniu 6V (aku żelowy)

0
  • #14 29 Sie 2007 09:27
    monak
    Poziom 14  

Na obudowie trzeba umieścić termistor ntc - oczywiście trzeba go odizolować elektrycznie od obudowy .
    Niestety układ prawidłowo działa od napięcia 9,5 V , optymalnie 12 V, silniczek też powinien być na 12 V

0
  • #15 29 Sie 2007 18:00
    marcin_l85
    Poziom 10  

oki. to juz wiem, a ile nóżek ma element US1C bo z tego co widze to penie 14 ale wszystkie nie są używane, tak?
    czym sie różni kondenstor C1 od C2? który z nich jest elektrolitem a który nie?

0
  • #16 29 Sie 2007 19:51
    adaminek18
    Poziom 18  

Element oznaczony na schemacie C1 to Kondensator Elektrolityczny (polecam zastosować na napięcie 16V, ponieważ posiadał bedzie najmniejsze gabaryty z dostępnych o takiej pojemności i będzie pracował bo zasilanie tam będzie panowało 12V, więc sięnie uszkodzi), natomiast C2 to kondensator ceramiczny(najprostszy sposób wykonania):) Pozdrawiam

0
  • #17 30 Sie 2007 06:54
    marcin_l85
    Poziom 10  

podsumujmy termostat mamy opracowany, skoro już mi pomagacie to powiem o co chodzi. Otóż robie model dźwigu, a konkretnie to zbieram materiały, wszystko zapisuje i ogólnie co chwila mam jakiś nowy pomysł. Termostat jest mi potrzebny do chlodzenia silniczka, który będzie napędzał auto (dodam że silniczek jest na 4,5V i z przekładnią daje strasznie duży moment co jest akurat dobre gdyż będzie napęd 8x8).
    kolejną rzeczą o którą będę Was dręczył jest oświetlenie a raczej sterowanie nim.
    Jeśli macie jakieś pomysły a może doświadczenia to słucham.
    PS. Niech nikt nie pomyśli sobie że się rwę za modelarstwo a o wszystko proszę innych, w sumie po może i tak jest. Osobiście wole wykonać kstrukcję dźwigu a elektronikę pozostawić elektronikom, chociaż siłą rzeczy czegoś sie zawsze nauczę nowego przy Was.

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Konkretnie to planuje tak (wszystko na LEDach) :
    - kierukowskazy (LED pomarańczowe 5mm) - to akurat proste bo krańcówki na serwie skrętu
    - światła mijania ( LED białe i czerwone 10mm) przód i tył plus światła pomarańczowe na bokach ( małe płaskie diody )
    - awaryjne plus postojowe ( LED białe 5mm )
    - dwa lub więcej koguty ( LED pomarańczowe 10mm )

coś jeszcze, jak myślicie?

0
  • Pomocny post
    #18 30 Sie 2007 14:16
    adaminek18
    Poziom 18  

Okropnie kombinujesz...Najpierw pisałeś, że chcesz osiągnąć jak najmniejsze gabaryty, teraz mówisz o dźwigu??? Silniczek, jaki chcesz zastosować grzeje się najprawdopodobniej z przesady napięcia za jego wyprowadzeniach(chyba, że ma pracować non-stop przez parę godzin) przy optymalnym napięciu, mniejszym niż znamionowe silniczek nie powinien się tak szybko grzać, więc...cały układ termostatu uznałbym jako zbędny(nawiasem mówiąc, to nawet niewieleby dało takie chłodzenie wentylatorem małego silniczka). Proponowałbym zastosować silniczek na delikatnie większe napięcie(może 6V, często spotykany). Podaj napięcie, jakim chcesz zasilać ten swój silnik...pomyślimy, co dalej...bo jeśli okaże się, że to napięcie będzie ok. 5V, to zastosujesz silniczek na 6V i nie będzie się grzał(chyba, że będzie okropnie obciążony...ale to już inny temat)...

0
  • #19 30 Sie 2007 14:52
    marcin_l85
    Poziom 10  

a co mają małe gabaryty termostatu do budowy dźwigu? poza tym wentylator ten by był umieszczony na atrapie chłodnicy i spełniałby także funcję czysto pokazową. Zresztą mówimy o termostacie a co z nim zrobie to nie istotne ważne by działał

0