Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić stan płyty głównej?

Mr_T_ 24 Aug 2007 20:07 4309 15
    Mr_T_
    Level 15  
    Witam

Dostalem do sprawdzenia 3 plyty glowne:
    - SONO VK2208
    - ASROCK K7S8X
    - GIGABYTE GA-7VAX1394
    Procesor to Duron800. Do kazdej wsadzalem tylko procesor z wiatraczkiem na nim i karte graficzna.
    Podlaczalem pod sprawny zasilacz i jedyne co sie wlaczalo to tylko ten wiatrak na procku.

Chyba nie wazne jak sa ustawione zworki i tak powinien zapiszczec glosnik na plycie lub w koncu pokazac sie cos na ekranie, a tam ciemno...

Jest jeszcze jakas metoda sprawdzenia tego czy nie niestety juz nie ma. Wiem ze wymiana jakichkolwiek elementow z plyty nie wchodzi pewnie w rachube

PS.
    Sprawne tzn. ze wyjalem ze sprawnego dzialajacego komputera obok.
    KKK
    Level 31  
    Zworki - ważne, bateria również.
    Zacznij od ściągnięcia i przeczytania instrukcji do płyt, są na stronach producentów.
    A uruchamiaj z procesorem i głośniczkiem, nic innego narazie do płyty nie podpinaj.
    Mr_T_
    Level 15  
    Ale czy nie powinno cokolwiek zacząć sie dziać tzn speaker na płycie głównej nie powinien zacząć piszczeć? Nawet jak zworki są źle ustawione?

Ps.
    Przepraszam ale nie nadążam z usuwaniem bledow. W tym czasie co poprawiałem pierwszy post dostałem kolejne upomnienie.
    KKK
    Level 31  
    Nie ma obowiązku działać, zworki mają być ustawione jak należy (fsb/mnożnik/napięcie)
    W razie problemów ustaw fsb 100MHz, nie każda płyta obsługuje każdy procesor.
  • Helpful post
    mat_ed
    Level 43  
    Sprawdz na wszystkich plytach stan kondensatorow czy nie sa czasami spuchniete/wylane.
    Przed uruchomieniem warto zrobi clear CMOS - jesli nie wiesz gdzie znajduje sie ta zworka to sprawdz w instrukcji, podpowiem tyle,ze w K7S8X jest zaraz pod bateria.

ClearCMOS robisz w nastepujacy sposob.Przy odlaczonym zasilaniu zmieniasz ustawienie zworki na powiedzmy 5 sekund , po czym wyciagasz zworke calkowicie lub ustawiasz ja w pozycje standardowa.
    Mr_T_
    Level 15  
    Mam jednak niesamowitego pecha. Płyty te zostały dostarczone do mnie z dwiema obudowami. Uparłem się jakoś na podłączaniu głośniczka z jednej.... akurat w której nie działał:/

Okazało sie, że wszystkie 3 działają. Faktycznie były sygnały dźwiękowe.

A pytanie jeszcze do znawców...
    Która z tych płyt będzie najlepsza (najtrwalsza)?
    Chodzi mi o zastosowanie głównie domowe tzn. praca biurowa.
    mat_ed
    Level 43  
    Smialo moge polecic K7S8X mam doswiadczenie z ta plyta ,poza tym mam taka w jednym z komputerow.Nada sie takze Gigabyte - ma troche wiecej "bajerow" jak np. dual-bios,ktory czasem sie przydaje.
    Mr_T_
    Level 15  
    Nie modyfikuje ani nie podkręcam sprzętu. Ma po prostu chodzić bezawaryjnie.
    mat_ed
    Level 43  
    Polecam K7S8X. Dual-bios przydaje sie w momencie jak padnie Ci BIOS na plycie glownej.Napisz jeszcze jaka rewizja tej K7S8X -bedzie w okolicach slotow PCI napisane.
    Mr_T_
    Level 15  
    A właśnie ten Asrock jak dokładnie doczytałem to K&S8X Rev3.01

Jeszcze mankamenty właśnie jakie znalazłem tych płyt.
    Na Asrock są 3 kondensatory wybrzuszone. Jeden koło zasilania. Kolejne dwa koło złącza AGP(jeden po środku i jeden na końcu).

Na Gigabyte gniazdo zasilania jest przyciemnione na dole 3piny. Wygląda jakby trochę kiedyś iskrzyło.
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    Na Asrock są 3 kondensatory wybrzuszone. Jeden koło zasilania. Kolejne dwa koło złącza AGP(jeden po środku i jeden na końcu).

Nalezy je wiec wymienic, pisalem na samym poczatku abys to sprawdzil.
    Wymieniamy wszystkie w galezi. Wiecej o wymianie poczytasz na forum,uzyj szukajki - bylo wiele razy.Po wymianie zamontuj solidny zasilacz.

Rev 3.01 czyli nie powinno byc problemow.

Quote:
    Na Gigabyte gniazdo zasilania jest przyciemnione na dole 3piny. Wygląda jakby trochę kiedyś iskrzyło.

Jesli dziala stabilnie to nie widze problemu.
    Mr_T_
    Level 15  
    Trochę się boję grzebać w płycie głównej. Jakoś jak robię płytki to jest wszystko oki, ale jak myślę że ta płyta ma z 8 warstw ścieżek to jakoś nie wiem czy dobrze to zlutuję.

PS.
    Jak dobrze pamiętam to chyba to są jakie specjalne kondensatory, czy może się mylę?
    Co to znaczy, że są w jednej gałęzi?
    Czy może narazie nie ruszać. Jak się popsuje to dopiero?:)

Dodano po 28 [minuty]:

Jak już sobie poczytałem to wymianę narazie sobie odpuszczę.
    Jak będą dopiero jakieś problemy to będę szukał. Wtedy dopiero pewnie wymienię. Ale co do wyboru płyty to jeszcze pewnie się zastanowię. Ale faktycznie narazie stawiam na Asrock-a
    User removed account
    User removed account  
    Mr_T_
    Level 15  
    Dlatego tylko tak robię, ponieważ płyty leżału już jakiś czas poza komputerem i nie wiadomo czy były sprawne, a kolejnych elementów nie chciałem psuć. Również mógł paść mi RAM przez padniętą płytę, dlatego jak najmniej rzeczy montowałem.
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    Jak dobrze pamiętam to chyba to są jakie specjalne kondensatory, czy może się mylę?
    Co to znaczy, że są w jednej gałęzi?
    Czy może narazie nie ruszać. Jak się popsuje to dopiero?

Nalezy stosowac elektrolity low esr.
    Elektrolity polaczone sa rownolegle dlatego nalezy je wymieniac wszystkie w danej galezi.Jesli zostawisz je w tym stanie to pewnie beda problemy ze stabilna praca.
    Mr_T_
    Level 15  
    Rozumiem. Dziękuję bardzo za pomoc.
    Ale i tak jakoś nie mogę podjąć decyzji, która płytę sprzedać, a którą sobie zostawić i na niej pracować.