Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym się różni aktywny a pasywny filtr do suba ?

25 Sie 2007 11:03 944 5
  • Poziom 24  
    Witam

Zastanawiam się czym się różni aktywny a pasywny filtr do suba ?

Mam subwoofer pasywny, to jaki potrzebuję do niego filtr? pasywny czy aktywny?

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Filtr aktywny oprócz elementów kształtujących charakterystykę przenoszenia (rezystory, kondensatory, cewki) posiada wzmacniacz (tranzystor, układ scalony). Natomiast filtr pasywny jest zbudowany tylko z elementów biernych (rezystory, kondensatory, cewki) i nie posiada żadnego układu wzmacniającego.
    Jeśli masz subwoofer pasywny, to musisz mieć dodatkowo wzmacniacz mocy. Rodzaj filtru nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia (pasywny/aktywny).
  • Poziom 24  
    aha, a filt aktywny to inaczej przedwzmacniacz?
  • Poziom 40  
    Filtr aktywny nie jest przedwzmacniaczem. Po prostu w jego konstrukcji są użyte elementy aktywne (tranzystor, układ scalony).
  • Poziom 24  
    aha, a który jest prostszy w złożeniu i tańszy?

Ostatnio złożyłem sobie wzmacniacz subwooferowy i muszę dać np: w komputerze w winampie wszystko na 100% i i tak słabo gra ten sub... (200RMS pracuje w mostku TDA7294) :/ na forum odpowiedzili mi że potrzebny jest do tego jakiś przedwzmacniacz... Czy ma ktoś jaką gotową płytkę ???
  • Poziom 29  
    Krótko mówiąc, filtr aktywny daję się na wejście wzmacniacza, a pasywny na wyjście. Lepszym rozwiązanie jest stosowanie filtra aktywnego, mniejsze straty. Bo po co wzmacniać jakaś częstotliwość w wzmacniaczu, która i tak potem na wyjściu zostanie stłumiona :)