Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z obsług± pamięci dwukanałowej

TomaszS 25 Sie 2007 13:49 1642 7
 • #1 25 Sie 2007 13:49
  TomaszS
  Poziom 11  

  Witam wszystkich.
  Mam następuj±cy problem: płyta główna Asus M2A-VM, procesor ATHLON 64 X2 3800+, pamięć RAM Geil DDR2 PC6400 2x512MB ULTRA 800MHz CL4. Gdy zainstaluje obie ko¶ci pamięci to komputer z windowsem Xp sp2 zawiesza się w różnych momentach. Natomiast z jedn± ko¶ci± działa prawidłowo. Sprawdzałem ko¶ci Memtestem i razem wyrzucaj± mi błędy a osobno wszystko jest w porz±dku. Jednakże nie wiem czy nie mam zbyt starego Memtesta.
  Czy kto¶ miał już taki problem? Nie jestem pewien czy to wina jaki¶ ustawień czy pamięci mog± być uszkodzone? Zrobiłem też flesz biosu do najnowszej wersji ale nic nie pomogło. Czy kto¶ z was mógłby mi co¶ doradzić? Będę wdzięczny za każde wskazówki.
  Serdecznie pozdrawiam.

  0 7
 • #3 25 Sie 2007 20:05
  wiezlak
  Poziom 35  

  Czy oba moduły razem pracuj± poprawnie w trybie Single (włożone w sloty o różnych kolorach)? Próbowałe¶ obsadzać je w trybie Dual zarówno w żółtych, jak i czarnych slotach? Zerknij np. z pomoc± CPU-Z, czy Command Rate ustawiony jest na 1, czy 2 (na moim M2N-SLI 2 moduły pamięci GoodRAM PC6400 nie działaj± poprawnie z Command Rate 1 w trybie Dual).

  0
 • #4 26 Sie 2007 15:04
  TomaszS
  Poziom 11  

  Więc tak.
  Sci±gn±łem najnowszego memtesta86+ wersja 1,7 i nim sprawdziłem pamięci. I tu ciekawostka: Oba moduły włożone powoduj± tak jak wcze¶niej mnóstwo błędów. Jeden modół włóżony powoduje też błędy ale tylko na jednym i tym samym fragmęcie to samo drugi. Natomiast przy starszej wersji memtesta nie wykrywa mi chipsetu, ale pojedycze moduły nie generuj± mi błędów. :?:
  Sprawdzałem CPU-Z i Command Rate jest ustawione na T2, ale nie sprawdzałem pamięci w sposób który opisałe¶. Sprawdzałem tylko na żółtych slotach tak jak to zalecono w instrukji do płyty.
  Ciekawe jest też to że pamięci maj± opis CAS4 a CPU-Z i Memtest podaje CAS5?
  Pozatym Windows na jednym module pracuje poprawnie i nie zawiesza się. Sprawdzałem to nawet 3DMark06-iem i było ok, a na dwóch wisi.
  Jak sprawdzę na innych slotach to dam znać.
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 26 Sie 2007 15:44
  wiezlak
  Poziom 35  

  Procesor nie jest podkręcony? Jest to o tyle istotne, że wraz z podnoszeniem magistrali HTT ro¶nie też taktowanie pamięci (trzeba wówczas obniżać dzielnik pamięci z DDR2 800 na DDR2 667 lub niższy).

  Jakie zalecane napięcie pracy maj± Twoje moduły pamięci? Czy ustawiłe¶ to napięcie ręcznie w BIOSie? To samo z timingami - ustawiłe¶ je ręcznie, czy zdałe¶ się na automat?

  Jaki masz zasilacz i resztę konfiguracji?

  0
 • #6 27 Sie 2007 10:14
  TomaszS
  Poziom 11  

  Witam.
  Sprawdziłem te moduły w różnych konfiguracjach i oba założone ale single czyli jeden w żółtym a drugi w czarnym pracuj± prawidłowo. Natomiast w dual nie chc± i to nie ma znaczenia w których slotach.
  Memtest86+ wyrzuca błędy, ale to wina chyba tego programu. Sprawdzałem pamięci Memtestem86 wer. 3,3 i ten choć nie wykrywa mi chipsetu to przy dual wyrzuca błędy ale przy single jest ok.
  Procesora nie podkręcałem, a napięcia pamięci pozostawiłem na auto. Natomiast Command Rate na tej płycie też jest na auto i chyba nie da się tego zmienić. To samo z timingami, jedynie mogłem zmienić częstotliwo¶ć pracy z auto na 800 MHz, 667 MHz, 533 MHz, 400 MHz i to wypróbowałem ale nie pomogło.
  Szukałem dalej i pożyczyłem inne pamięci aby sprawdzić.
  Podstawiłem ko¶ci firmy A-data 2x1024, 667 MHz, Cas 5 i te ruszyły na tej płycie bez problemu w dulalu i na ustawieniach auto.
  Wygl±da na to, że pamięci Geila nie s± całkiem kompatabilne z t± płyt± główn±.
  Tak więc albo wymienię je na inne albo ustawie na single.
  Mam jednak pytanie z ciekawo¶ci czy jest jaka¶ możliwo¶ć zmusić te pamięci do pracy w dualu na tej płycie?
  Pozdrawiam.

  0
 • #7 27 Sie 2007 17:53
  wiezlak
  Poziom 35  

  Hmmm..., czyżby płyta miała jakie¶ humory przy obsłudze Dualu na tych akurat parowanych modułach Geil? Pamiętam, że np. Asus M2N-E miał na pocz±tku olbrzymie problemy z pamięciami - dopiero po ok. pół roku od premiery wypuszczono BIOS, który znacznie poprawił sytuację. Ty już załadowałe¶ najnowszy BIOS, prawda? Spróbuj jeszcze przywrócić ustawienia domy¶lne zwork± Clear CMOS. Możesz też ¶miało wypróbować działanie pamięci na wyższym od standardowego 1,8V napięciu (do 2,0V będzie całkowicie bezpiecznie). Czy nie możesz w BIOSie ustawić ręcznie timingów, gdy przeł±czysz opcję "Timing Mode" na "Manual"?

  Pamięci firmy Geil nie ma w ogóle na li¶cie QVL dla tego modelu płyty Asusa, za¶ 2 rodzaje modułów A-Data s± - link (choć to oznaczać może akurat tyle, że pamięci Geil po prostu nie testowano...).

  0
 • #8 23 Cze 2012 23:38
  TomaszS
  Poziom 11  

  Witam.
  Ponieważ komputer był potrzebny klientowi do pracy, więc pozostawiłem pamięci ustawione na singlu i tak z tego co wiem pracuj± do tej pory. Niestety nie mogłem też sprawdzić innych opcji.
  Temat zamykam.

  0