Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z obsługą pamięci dwukanałowej

TomaszS 25 Sie 2007 13:49 1615 7
  • #1 25 Sie 2007 13:49
    TomaszS
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    Mam następujący problem: płyta główna Asus M2A-VM, procesor ATHLON 64 X2 3800+, pamięć RAM Geil DDR2 PC6400 2x512MB ULTRA 800MHz CL4. Gdy zainstaluje obie kości pamięci to komputer z windowsem Xp sp2 zawiesza się w różnych momentach. Natomiast z jedną kością działa prawidłowo. Sprawdzałem kości Memtestem i razem wyrzucają mi błędy a osobno wszystko jest w porządku. Jednakże nie wiem czy nie mam zbyt starego Memtesta.
    Czy ktoś miał już taki problem? Nie jestem pewien czy to wina jakiś ustawień czy pamięci mogą być uszkodzone? Zrobiłem też flesz biosu do najnowszej wersji ale nic nie pomogło. Czy ktoś z was mógłby mi coś doradzić? Będę wdzięczny za każde wskazówki.
    Serdecznie pozdrawiam.

0 7
  • #3 25 Sie 2007 20:05
    wiezlak
    Poziom 35  

Czy oba moduły razem pracują poprawnie w trybie Single (włożone w sloty o różnych kolorach)? Próbowałeś obsadzać je w trybie Dual zarówno w żółtych, jak i czarnych slotach? Zerknij np. z pomocą CPU-Z, czy Command Rate ustawiony jest na 1, czy 2 (na moim M2N-SLI 2 moduły pamięci GoodRAM PC6400 nie działają poprawnie z Command Rate 1 w trybie Dual).

0
  • #4 26 Sie 2007 15:04
    TomaszS
    Poziom 11  

Więc tak.
    Sciągnąłem najnowszego memtesta86+ wersja 1,7 i nim sprawdziłem pamięci. I tu ciekawostka: Oba moduły włożone powodują tak jak wcześniej mnóstwo błędów. Jeden modół włóżony powoduje też błędy ale tylko na jednym i tym samym fragmęcie to samo drugi. Natomiast przy starszej wersji memtesta nie wykrywa mi chipsetu, ale pojedycze moduły nie generują mi błędów. :?:
    Sprawdzałem CPU-Z i Command Rate jest ustawione na T2, ale nie sprawdzałem pamięci w sposób który opisałeś. Sprawdzałem tylko na żółtych slotach tak jak to zalecono w instrukji do płyty.
    Ciekawe jest też to że pamięci mają opis CAS4 a CPU-Z i Memtest podaje CAS5?
    Pozatym Windows na jednym module pracuje poprawnie i nie zawiesza się. Sprawdzałem to nawet 3DMark06-iem i było ok, a na dwóch wisi.
    Jak sprawdzę na innych slotach to dam znać.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 26 Sie 2007 15:44
    wiezlak
    Poziom 35  

Procesor nie jest podkręcony? Jest to o tyle istotne, że wraz z podnoszeniem magistrali HTT rośnie też taktowanie pamięci (trzeba wówczas obniżać dzielnik pamięci z DDR2 800 na DDR2 667 lub niższy).

Jakie zalecane napięcie pracy mają Twoje moduły pamięci? Czy ustawiłeś to napięcie ręcznie w BIOSie? To samo z timingami - ustawiłeś je ręcznie, czy zdałeś się na automat?

Jaki masz zasilacz i resztę konfiguracji?

0
  • #6 27 Sie 2007 10:14
    TomaszS
    Poziom 11  

Witam.
    Sprawdziłem te moduły w różnych konfiguracjach i oba założone ale single czyli jeden w żółtym a drugi w czarnym pracują prawidłowo. Natomiast w dual nie chcą i to nie ma znaczenia w których slotach.
    Memtest86+ wyrzuca błędy, ale to wina chyba tego programu. Sprawdzałem pamięci Memtestem86 wer. 3,3 i ten choć nie wykrywa mi chipsetu to przy dual wyrzuca błędy ale przy single jest ok.
    Procesora nie podkręcałem, a napięcia pamięci pozostawiłem na auto. Natomiast Command Rate na tej płycie też jest na auto i chyba nie da się tego zmienić. To samo z timingami, jedynie mogłem zmienić częstotliwość pracy z auto na 800 MHz, 667 MHz, 533 MHz, 400 MHz i to wypróbowałem ale nie pomogło.
    Szukałem dalej i pożyczyłem inne pamięci aby sprawdzić.
    Podstawiłem kości firmy A-data 2x1024, 667 MHz, Cas 5 i te ruszyły na tej płycie bez problemu w dulalu i na ustawieniach auto.
    Wygląda na to, że pamięci Geila nie są całkiem kompatabilne z tą płytą główną.
    Tak więc albo wymienię je na inne albo ustawie na single.
    Mam jednak pytanie z ciekawości czy jest jakaś możliwość zmusić te pamięci do pracy w dualu na tej płycie?
    Pozdrawiam.

0
  • #7 27 Sie 2007 17:53
    wiezlak
    Poziom 35  

Hmmm..., czyżby płyta miała jakieś humory przy obsłudze Dualu na tych akurat parowanych modułach Geil? Pamiętam, że np. Asus M2N-E miał na początku olbrzymie problemy z pamięciami - dopiero po ok. pół roku od premiery wypuszczono BIOS, który znacznie poprawił sytuację. Ty już załadowałeś najnowszy BIOS, prawda? Spróbuj jeszcze przywrócić ustawienia domyślne zworką Clear CMOS. Możesz też śmiało wypróbować działanie pamięci na wyższym od standardowego 1,8V napięciu (do 2,0V będzie całkowicie bezpiecznie). Czy nie możesz w BIOSie ustawić ręcznie timingów, gdy przełączysz opcję "Timing Mode" na "Manual"?

Pamięci firmy Geil nie ma w ogóle na liście QVL dla tego modelu płyty Asusa, zaś 2 rodzaje modułów A-Data są - link (choć to oznaczać może akurat tyle, że pamięci Geil po prostu nie testowano...).

0
  • #8 23 Cze 2012 23:38
    TomaszS
    Poziom 11  

Witam.
    Ponieważ komputer był potrzebny klientowi do pracy, więc pozostawiłem pamięci ustawione na singlu i tak z tego co wiem pracują do tej pory. Niestety nie mogłem też sprawdzić innych opcji.
    Temat zamykam.

0