Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica

PawełS1717 25 Sie 2007 14:52 2727 6
  • #1 25 Sie 2007 14:52
    PawełS1717
    Poziom 17  

Witam

Mam pomył a zarazem problem. Chciałbym zrobić przetwornice 12v 230v,
    zrobiłem generator na jednym tranzystorze który wytwarza sinusoidę 50hz o amplitudzie 4v. Dodałem do generatora dwie diody które oddzielają górę sinusoidy od dołu. Z każdej z diody chciałbym wysterować tranzystor irf540 tak, aby on przetwarzał napięcie stałe 12v na 12v napięcie o przebiegu takim jak wchodził na bramkę tranzystora. W jaki sposób podłączyć ten tranzystor?

Proszę o pomnoc

Przetwornica

Przetwornica

Przetwornica

Przetwornica

0 6
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2007 21:37
    bipower
    Poziom 15  

Witam.
    Pomysł jest nie nowy, gdybyś przeszukał forum to znalazłbyś wiele idei jak i gotowych rozwiązań. Problemy natomiast są dwa. Po pierwsze wybudowałeś generator, ale ma on bardzo niewielką moc jak wszystkie jednotranzystorowe. To co widzisz na oscyloskopie, to przebieg kiedy generator właściwie nie jest niczym obciążany i kiedy podłączysz do niego tranzystory mocy przestanie oscylować. Z tego wniosek potrzebujesz jeszcze jakiegoś stopnia wzmacniająco-separującego. Ponadto jeśli decydowałeś się na tranzystory MOSFET w stopniu wyjściowym to ich sterowanie musi być niestety inne. Bramka sterująca takim tranzystorem jest w zasadzie okładziną kondensatora, który raz się ładuje raz rozładowuje. W twoim projekcie może się tylko naładować i dioda nie pozwoli aby się przeładował.
    Drugi problem z którego musisz sobie zdać sprawę to straty. Tranzystory w stopniu końcowym cały czas będą regulowały prąd zapewne jakiegoś transformatora. Przepływ prądu spowoduje mocne grzanie się tych tranzystorów. Dlatego w prostych przetwornicach używa się do sterowania tranzystorów mocy przebiegów prostokątnych, które wprowadzają te tranzystory w stan zwarcia (czytaj nasycenia) lub przerwy (czytaj odcięcia), kiedy to straty są najmniejsze. Poczytaj wątek "https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=342584&highlight=przetwornica&sid=478ffa85526df05f72339b73966775f7 " jeśli nawet nie skorzystasz to wyrobisz sobie jakiś pogląd na sprawę.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 26 Sie 2007 11:24
    PawełS1717
    Poziom 17  

Witam

Przekopałem całe forum i nie ma żadnego schematu przetwornicy aby miała sinusoidę na wyjściu. Mi zależy na przetwornicy z sinusem na końcu, a nawet UPS ma prostokąt.
    Proszę jakby ktoś miał schemat przetwornicy z sinusem na końcu to prószę o schemat.

0
  • #4 26 Sie 2007 12:45
    lechoo
    Poziom 39  

Dobre UPS-y mają sinus na wyjściu, mój leciwy APC ma lepszy sinus (o mniejszych zniekształceniach) niż prąd z elektrowni!
    Część wykonawcza przetwornicy tego UPS-a jest wykonana w postaci pełnego mostka H, sterowanego sygnałem PWM, który po scałkowaniu przez transformator daje na wyjściu sinusoidę. Dzięki temu straty mocy w tranzystorach kluczujących są zredukowane do minimum. Uzwojenie pierwotne transformatora podwyższającego napięcie jest nawinięte taśmą miedzianą dla zminimalizowania strat wywołanych zjawiskiem naskórkowości.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Sie 2007 15:48
    lechoo
    Poziom 39  

Znalazłem coś takiego:
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/30450c.pdf
    Co prawda jest to projekt całego UPS-a, ale zawsze można usunąć zbędne obwody ładowania.
    Zasada działania jest nieco inna niż w/w UPS-a firmy APC, w tym przypadku napięcie stałe jest najpierw podwyższane do 400V, a następnie modulator PWM generuje sinus na wyjściu.
    Jak widzisz nie jest to temat dla początkujących, budowa takiej przetwornicy wymaga sporego doświadczenia w energoelektronice.

Od jakiegoś czasu mi też po głowie chodzi prosta do wykonania przetwornica z sinusem na wyjściu o mocy ~800W, najlepiej bez ciężkiego transformatora sieciowego. Niestety narazie mam inne rzeczy na głowie, ale może w przyszłości - kto wie...

0
  • #7 26 Sie 2007 18:39
    PawełS1717
    Poziom 17  

Dzięki za cierpliwość i odpowiedzi.

Chyba dam sobie spokój z sinusem zrobię coś o przebiegu kwadratowym np. to:

Przetwornica

0