Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz SONY TA-FE710R - blade diody (zasilanie)???

25 Sie 2007 17:08 1815 11
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam następujący problem z moim wzmacniaczem:
  Po uruchomieniu, kiedy gaśnie dioda protection i zaczyna świecić przykładowo dioda aux, czyli wzmacniacz powinien być gotowy do użycia dioda świeci bardzo bladym światełkiem (dotyczy to zresztą wszystkich diód na panelu, przykładowo source direct). Zdaża się nawet i tak, że zaczyna - równocześnie z diodą aux świecić bladziutko dioda protection, tak, jakby wzmak nie mógł się zdecydować, czy przejść ze stanu protection do normalnego. Znalazłem na to prehistoryczny sposób - lekko stukam w obudowę nad diodą - i sytuacja natychmiast ulega poprawie, dioda zaczyna świecić tak, jak powinna i wszystko jest ok. Czasami wtedy dźwięk na ułamek sekundy przygasa i słychać odgłos przekaźnika.

  Bardzo proszę, podpowiedzcie mi, jaka może być przyczyna takiej nie uciążliwej w sumie usterki? Niepokoi mnie to, ponieważ liczę się z tym, że któregoś dnia wzmak może się nie obudzić. Dodam, że zdejmowałem pokrywę i nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów - nie ma wybrzuszonych kondensatorów, zimnych lutów itd.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 17  
  Przyczyna na pewno są przkaźniki załączające napięcie do zasilania ogólnego lub te pod koócówkami mocy.
  Są to niezbyt drogie elementy wiec polecam wymianę wszystkich a problem na pewno zniknie
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 9  
  Dzięki, zdjąłeś mi kamień z serca, obawiałem się, że to jakieś problemy z uszkodzeniem stopnia mocy albo czymś równie poważnym.
  Mam jeszcze jedno pytanie - czy duże niebezpieczeństwo stwarza podłączanie kolumn 8Ohm jako zestawu A i 4Ohm jako jako zestawu B? Czy zważywszy na to, że nie słucham w konfiguracji A+B na dużych głośnościach nie ma ryzyka uszkodzenia, czy lepiej stosować się ściśle do instrukcji z obudowy w stylu A+B -> 8-16Ohm? Rozumiem, że jeżeli zestawy nie grają razem, czyli gra albo zestaw A 8Ohm, albo B - 4Ohm, wszystko jest OK i zgodnie z zaleceniami?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  nie stanowi to żadnego zagrożenia oczywiście przy zdrowym rozsądku. Wiadomo, że wszystko ma swoje granice

  Dodano po 3 [minuty]:

  jeżeli podasz na zestawie B (4ohm) maksymalą moc na kulumny poleci zbyt duże napięcie a co za tym idzie popłynie krytyczny dla końcówek prąd co spowoduje ich uszkodzenie... To jedyne zagrożenie

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeszcze prościej:

  R= U/I ---> I=U/R

  I=130V / 4Ω I= 32,5 !!!
  I=130V / 8Ω I= 16,25

  Widać jak na dłoni ;)
 • Poziom 9  
  No i wszystko jasne. Dzięki za pomoc;)
 • Poziom 29  
  A skad te 130V?????? Tylko nie mow ze az taka amplituda pojawia sie na wyjsciu wzmacniacza w opisie..... Peludito jesli chcesz podlaczyc 4 kolumny to kazda z nich musi miec impedancje nie mniejsza jak 8Ohm lub wiecej....

  Dodano po 2 [minuty]:

  I jak juz to U=130V bo to jest napiecie to raz, dwa-to I jest to prad i trzy to R jest to rezystancja/opornosc/impedancja
 • Poziom 9  
  Ok. Podłączając zestawy 8Ohm i 4Ohm - jak rozumiem - ryzykuję spaleniem końcówki? W konfiguracji A+B nigdy nie słucham głośno (powyżej godz.10 na wzmaku w ogóle rzadko słucham) a zestawy wydają się współpracować ze sobą dobrze. Zestaw 4Ohm to 2-drożne ddr-owskie monitorki RFT BR-26 CLASSIC, które mają bardzo czytelny sopran a zestaw 8Ohm to podłogówki MISSION 733 - również 2-drożne. Czasami lubię posłuchać na obu zestawach - mission to zestaw "ciemniejszy", jednak z doskonałym basem i środkiem, rft zapewniają krystaliczną górę. Przez dobrą współpracę rozumiem to, że w konfiguracji A+B żaden zestaw "nie męczy się" i nie przesterowuje (przynajmniej na tych poziomach głośności, z jakich korzystam). Mimo to ryzykuję awarią wzmaka?
 • Poziom 17  
  Kolega "malas1984" niepotrzebnie miesza...
  Napiecie 130V było całkowicie przykładowe....
  Ryzykjesz tylko to co napisałem wyżej, czyli nie szalej na zetawie B bo mozesz uszkodzić koncówki.
  Jezeli słuchasz cicho nie ma żadnego zagrożenia!
 • Poziom 29  
  Ja nie chce mieszac-tylko jak sprawa sie tyczy danego ukladu to napisz to troche jakos moze sensowniej,albo napisac ze to przyklad ;-) Pepis000-jest ok-nic sie nie klocmy-zostawmy spor..... Teraz juz wszystko wiem,ze to byl przyklad.... ;-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Np- amplituda ok 30V (a ja czytam -130V??? skad tyle??) Dobrze jest spoko.... bez obrazy pepis000 - jeszcze Ty mnie nie raz na bledzie naprostujesz ;-)
 • Poziom 9  
  Widząc ze problem zawarty w temacie nie został rozwiązany postanowiłem odkopać ten problem może zaoszczędzi to komuś rozbierania całego wzmacniacza. Miałem identyczne objawy jak założyciel tematu a przyczyną był brak lub przerywające napięcie na złączu CN455 pin6. Były zimne luty na stabilizatorze 5V Q406b przykręcony do radiatora końcówki mocy ( napięcie 3.3V na czołówce było) po zlutowaniu kontrolki zaświeciły prawidłowo.