Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SVERA324 Przy nadawaniu zamiast modulacji buczenie.

Reefox 25 Sie 2007 23:19 1720 14
  • #1 25 Sie 2007 23:19
    Reefox
    Poziom 12  

Witam ! Mam mały problem z radiem SVERA324 gdy stawiam nośną moc idzie [4.5W] zamiast modulacji jest buczenie zarówno w am jak i fm,zmiana kanałów sprawna oraz inne funkcje. Mikrofon również sprawdziłem jest w pełni sprawny,driver ok , odsłuch działa bez zarzutów.
    Proszę o jakąś pomoc lub poradę :idea:

0 14
  • #2 25 Sie 2007 23:23
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cześć.

A czym zasilasz radio (tylko nie wspominaj o prostowniku lub czymś podobnym) ?

Jeżeli nie prostownik, lub podobny wynalazek:
    Zasilacz wyrabia prądowo ?
    Napięcie zasilana nie "kuca" przy nadawaniu (i czy nie jest za wysokie) ?

0
  • #3 25 Sie 2007 23:50
    Reefox
    Poziom 12  

No bez żartów zasilacz posiadam impulsowy 13.8V 400W [solidna przeróbka ATXa] nie ma tu mowy o spadkach! Myślałem raczej że może to wina m cz. KIA7217AP ale skoro odsłuch idealny to wzmacniacz jest ok :|

0
  • #4 26 Sie 2007 19:30
    Preskaler
    Poziom 37  

W takim przypadku przychodzi mi do głowy tylko jeden pomysł! Masa się gdzieś oderwała (pęknięty druk?) od gniazda mikrofonowego (lub wtyczki?) jeśli sam mikrofon i przełącznik jest OK.

0
  • #5 26 Sie 2007 23:54
    Reefox
    Poziom 12  

masę przebadałem na całości wszędzie jest ok ,mikrofon oraz przełącznik również sprawne i to nie w nich jest wina :cry: to buczenie zamiast modulacji mnie już dobija już przelutowałem całe radio więc nie ma zimnych lutów
    :| to już chyba ostatnią noc sie męczę z tym radiem nic nie zdziałam ,niemiec uparty polakom nie chce służyć !

0
  • #6 27 Sie 2007 13:41
    Preskaler
    Poziom 37  

Sprawdż jeszcze tylko czy bez mikrofonu też jest to buczenie? Zewrzyj poprostu tylko te piny w gnieżdzie mikrofonowym, które powodują przełączenie radia na nadawanie! Jeśli nadal będzie buczeć to trzeba podejrzewać zwiększony pobór prądu przez nadajnik lub modulator. Trzeba poprostu znależć to zwarczie lub uszkodzony element.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Sie 2007 14:09
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

To jest takie buczenie, jakbyś do głośnika podłączył zmienne, czy jak mikrofon bez masy ? Może coś w przedwzmacniaczu mikrofonowym poległo ?
    Odetnij go od radia - może to faktycznie on.
    Pomęcz radio na nadawaniu, a nóż widelec coś wywęszysz ;)

I sprawdź w koncu ile radio pobiera... To też może być wskazówką.

0
  • #8 27 Sie 2007 22:52
    bzyzio
    Poziom 12  

Witam!
    Nie znam tego radia, chociaż tory nadawania układowo są podobne, miałem podobny przypadek z Alanem 100+. Po załączeniu nośnej buczenie w radiu, również u odbierającego. Przelutwałem płytę, nic nie pomogło, miałem zamiar zabrać się za trafo modulacyjne (podejrzewając zwarcie międzyzwojowe), bo wszystkie półprzewodniki i elementy wtorze nadawania były ok. Wyczytałem na Forum, że częstą przyczyną są niepewne luty między płytką a metalową ramką (w moim przypadku emiter tranzystora końcowego, gniazdo antenowe). Po przelutwaniu tych połączeń, lutownicą 60W, radio ożyło. Być może ta sugestia Ci pomoże.

0
  • #9 28 Sie 2007 10:16
    Reefox
    Poziom 12  

Bez mikrofonu również buczy zwarłem piny bez mikrofonu i buczy troszkę ciszej.Odciąłem przedwzmacniacz od radia bez zmian nadal buczy,wymieniłem trafo modulacyjne na nowe nadal baz zmian , poprawiłem luty między płytką a metalową ramką oraz wszystkie inne w okolicach końcówki i tranzystorów. Buczenie jest podobne do tego które często słychać w magnetofonach 50Hz jak na moje ucho.Pobór prądu jest dosyć niski odbiór :250mA , nadawanie : 730mA

0
  • #10 31 Sie 2007 11:18
    Reefox
    Poziom 12  

Wymieniłem cały mikrofon na nowy licząc na cud lecz nadal buczy :cry:

0
  • #11 31 Sie 2007 18:43
    bzyzio
    Poziom 12  

Reefox na pewno masz solidne zasilanie tak piszesz. Ale czy czasem w Twojej przetwornicy, przy większym poborze prądu nie szwankuje filtracja. Jeżeli masz dostęp do oscyloskopu, możesz to zobaczyć, lub zasil Twoje radio z innego źródła np: aku.

0
  • #12 31 Sie 2007 20:21
    Reefox
    Poziom 12  

Ok bzyzio sprawdzilem wszystko jest ok,na moim zasilaczu nadaje już od długiego czasu z ALANA 87 w podstawie 20W mic z mocnym wzmocnieniem w usb 40W i nic mi nigdy nie sprzęgało ani nie buczało poza tym radio podłączałem pod akumulator 12V a tego to już zasilacz nie pobije tak łatwo SVERA324 nadal buczy :cry: szukam właśnie nowej syntezy,mam zamiar ją wymienić ponieważ brak mi już pomysłów :idea:

0
  • #13 31 Sie 2007 21:55
    bzyzio
    Poziom 12  

Reefox, jeżeli puścisz coś w eter, to coś słyszą , czy też buczenie? ANT na pewno super! Zanim wymienisz syntezę(podejrzewam ,że będzie ok) sprawdż jeszcze elektolity, może któryś jest trochę pusty. Może sprawdż jeszcze raz luty przy VCO. Pozdrawiam!

0
  • #14 02 Wrz 2007 20:27
    Reefox
    Poziom 12  

Przelutowałem VCO bardzo dokładnie jak puszczam w eter to inni tylko buczenie słyszą!Z tymi elektrolitami to nie wiem jest ich tu sporo do patrzenia :cry: jest jeszcze jeden gorszy problem jest dodatkowa płytka z układem TC4069UBP po bokach 2 "rezonatory?" i jeden sie sprzega z głosnikiem w radiu na odsłuchu płytka połączona z radiem 4przewodami lecz pomimo odlutowania jej od reszty radia nie ma żadnych zmian nadal buczy jedynie przestaje sie sprzegać z uszkodzonym rezonatorem tzn. nie jestem pewien czy to rezonatory jest to czarny prostokącik na 3nóżkach oznaczenie na nim to (((U))) :idea:

0
  • #15 13 Wrz 2007 06:40
    Reefox
    Poziom 12  

Radio już naprawiłem :D odlutowałem dodatkową płytkę z układem TC4069UBP po bokach 2 "rezonatory?" do tego natknąłem się na spaloną diodę zabezpieczającą oraz wymieniłem dla pewności wkładkę . Pozdro for all :!:

0
  Szukaj w 5mln produktów