Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na wzmacniacz. Wzmacniacz samochodowy jako końcówka mocy.

26 Sie 2007 00:27 4132 16
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich.

Mam takie pomysł, aby wzmacniacz samochodowy wykorzystać jako końcówkę mocy do wzmacniacza domowego. Taki przykładowy wzmacniacz na allegro kosztuje 75zł i ma niby 800W (jakieś 2x95W rms)
    http://www.allegro.pl/item227806295_hurt_maly_a_potezny_800w_na_mosfetach_do_tuby_.html
    Mam parę pytań do tego pomysłu:
    1) czy można by taki wzmacniacz użyć jako końcówkę mocy podłączając do niego jakiś przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku i głośności?
    2) jak w takim wzmacniaczu jest rozwiązana sprawa zasilanie, bo przecież jest on podłączany na 12V do akumulatora i czy można by to jakoś zmienić do moich potrzeb?
    3) jak taki wzmacniacz samochodowy się podłącza normalnie w samochodzie, bo jest tam znaczek przełącznika przy wejściu zasilającym?

Proszę się o odniesienie do tego pomysłu. Jakie są wasze opinie, rady? Napiszcie wszystko, co by mnie mogło zniechęcić lub zmotywować do podjęcia się próby budowy takiego wzmacniacza domowego z użytym wzmacniaczem samochodowym jako końcówka mocy.:D
  • PCBway
  • Poziom 11  
    witam :)
    pomysł jest znakomity ale nie dla tego wzmacniacza to jest voice kraft a końcówka w nim ma wg katalogu 2*22W przy małych zniekształceniach a już przy takich ogromnych mocach to zniekształcenia przekraczają 100% no może przesadzam ale mam taki sam wzmacniacz tyle że na nim pisze 2*200W ale tez sie spodkałem na allegro że identyczny tylko że w innym opakowaniu ale w środku to samo miał 2000W <olaboga>
    (jak będziesz chciał to zrobie jutro zdjęcia w środku w tym wzmacniaczu i sam zobaczysz że nie opłaca sie na to 75 wydawać swoją drogą ja go kupilem zanieco ponad 50 i mocno żałuje no może obudowa sie przyda
    a odnośnie pytań żeby taki wzmacniacz uciągnąć (no nie ten ale jakiś porządny na tranzystorkach mający prawdziwą wielką moc) potrzebny jest dobry zasilacz ja bym ci na razie proponował użyć do tego celu zasilacza od kompa ale minimum 350W wylutował w nim wszystkie kabelki oprócz zielonego który podłączasz do masy a na lini 12V dodajesz kilka kondensatorków tak z 40mF
    (ja miałem zasilacz 300W i 2 kondensatory po 10mF i wzmacniacz o mocy 400W na tranzystorkach i 2 porządne tuby i wszystko grało aż sie wszystkie szafy trzęsły
    a odnośnie 3 punktu
    Pomysł na wzmacniacz. Wzmacniacz samochodowy jako końcówka mocy.
    do punktu 1 podłączasz masę (lub minus)
    do punktu 2 zasilanie 12V (plus)
    a punkt 3 jest tak jakby włącznikiem podłączasz tam wyjście na automatyczną antenę (czyli że wzmacniacz sie uruchomi dopiero jak włączone będzie radio) ale w twoim przypadku to będziesz musiał plus podłączyć do punktu 2 i 3 jednocześnie czyli że radio będzie włączone zawsze kiedy będzie włączony zasilacz
    a tak podsumując to pomysł jest dobry pod warunkiem zakupu dobrego wzmacniacza ale w ostateczności ten też może być tylko nie będzie miał takiego kopa i bas nie będzie taki perfekcyjny
    a no troche sie rozpisałem ale może ci chociaż troche pomogłem pozdrawiam hubert :)
  • Poziom 22  
    odpusc sobie pomysł z tym wzmacniaczem samochodowym jest to gra niewarta świeczki do uzyskania jakiejs ludzkiej mocy potrzeba wyzszych napięc zasilania z 12V zadnej ciekawej mocy sie nie wyciagnie.wez pod uwage ile kasy wydałbys na akumulator do zasilania tego no ewentualnei jaki miałbys koszt budowy zasilacza gdyby ten twój wzmacniacz miał przynajmneij 4X50W mocy przy 12V To by ciagnął 20A z zasilacza a to już duzy prąd:-)chesz audio kup normlany wzmacniacz domowy np jakas tosce ws442 sa niewiele droższe a na poczatek do domu ci wystaczy:-)
    we wzmacniaczach samochodowych wieksze moce uzyskac mozna tylko w wypadku stosowania przetwornicy np z 12V na +/-30V i wtedy w tajkm wzmacniaczu jest klasyczna koncówka mocy na elementach dyskretnych:-)ale takei wzmacniacze kosztuja juz sporo:-)
    pozdrawiam
    PK
  • PCBway
  • Poziom 29  
    Nie warto do domu dawac takiego wzmaka. Lepiej juz kupic jakas Diorke ..... Tosca itd..
  • Poziom 14  
    A czy można by taki wzmacniacz przerobić na napięcie powiedzmy +/- 40V??? Posiadam trafo o mocy ok. 450W 2x45V AC i przedwzmacniacz z AT-9010 (wpełni sprawny) i chciałbym je użyci do zasilania jakiejś końcówki mocy (najlepiej na elementach dyskretnych), ale, żeby kosz budowy był zbliżony do ceny takiego wzmacniacza samochodowego powiedzmy około 100zł.
    Myślałem też nad takim kitem AVT2762. Jest to wzmacniacz na tranzystorach N-MOSFET IRF540. Co nim myślicie??? Macie jakieś inne propozycje budowy końcówki mocy to piszcie i mi pomóżcie proszę.

P.S. Dołączam opis tego kitu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2429043#2429043
  • Poziom 22  
    1)nie nie mozna przerobic na +/-40V chyba ze ma przetwornice ale na 100% ten model za 70zł nie będzie miał przetwornicy:-)
    2)przedwzmacniacz z AT sie nada tylko on musi byc zasilany niższym napięcie nie mam schematu pod ręka ale pewnei cos koło 15V
    3) z trafa 2x45zmiennego wyjdzie ci 63,7V stałego oczywiscie +/-
    5)tego kitu na mosfetach nie składałem wiec sie nie wypowiadam ale ale AVT ogólnei bardziej sprawdzone ukłądy robi od JABELA wiec powinno byc ok a jak nie budowałes nigdy koncówki mocy na mosfetach albo elementach dyskretnych na poczatek mosfety odradzam
    pozdrawiam
    PK
  • Poziom 14  
    renegat...
    więc co byś proponował jakiś inny kit??? Na jakimś TDA??
    Czytałem ze na elementach dyskretnych wzmacniacze maja lepsze parametry. Ja chciałbym zbudować jakiś o mocy ciągłej jakieś 80W rms.
    Macie jakieś pomysły tylko żeby można było kupić do tego płytke (brak dostępu do drukarki laserowej).
  • Poziom 14  
    Proszę o odpowiedź.:cry:
  • Poziom 22  
    tylko jak cos dostosowuj ich napiecie do transformatora co masz moim zdaniem cos na+/-63V w miare prostego cięzko bedzie znaleśc bo to juz jak na konwencjonalna domowa koncówke mocy dośc sporo:-)bardziej to napiecie i moc 450VA podchodzi pod jakiegos bydlaka estradowego:-)
  • Poziom 14  
    Znalazłem w "Praktyczny Elektronik" 5/2001 opis wzmacniacza 2x120W lub 1x250W na końcówce mocy STK4241V. Koszt elementów wraz z dwoma kondami 10000uF/63V wyniesiusłby mnie ok 100zł. I teraz pytanie do sznownych kolegów ile by mnie wyrwało zamówienie u któregoś z was płytki do tego wzmacniacza o wymiarach 130x140mm??? Jest to płytka jednostronna. Postaram się zrobić skany opisu tego wzmacniacza i je tu umieścić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    witam
    znam ten wzmacniacz klasyczna aplikacja tego steka duzo zabezpieczeń.Pamietam ze w PE był na poczatku opis samego wzmacniacza na tym stk a pozniej po jakims czasie ukazała sie wersja rozbudowana z mozliwoscia pracy w mostku i chyba tam jakies sterowanie wentylatorem było:-)płytki mozesz zamówic wysyłjac kupon do PE (o ile ta gazeta jescze istnieje bo w łodzkim jej nie ma)
    czego mozesz być pewien koszt budowy takiego wzmacniacza bedzie dosc duzy radiator stk kondensatory filtrujace jakas drobnica:-)płytka:-)pamietaj tez ze wzmacnaicz na STK nie lubie mniejszej rezystancji i można je łatwo w ten sposób uszkodzic:-)
    pozdrawiam
    PK
  • Poziom 29  
    Tak,a tym bardziej ,ze to moze byc oryginalne STK,ktore moze kosztowac 50-60zl,2x10000uF/63V- ok 22zl,diody,kondensatory,rezystory,trafo!!!!,plytka,przewody,potencjometry,przedwzmacniacz itd.... to wyjdzie koszt ok 250zl-ale jest fajnie jak sie samemu cos zrobi ;-)<<<< Jesli Cie to interesuje to mam na sprzedaz 2 identyczne,ladnie,samodzielnie zrobione,sprawne, tranzystorowe wzmacniacze mocy o mocy 150W/4-16ohm-kazdy+ plytka zasilacza symetrycznego z diodami,kondensatorami 4x4700uF/63V>>>>> Cena za ok 220zl- wystarczy tylko zalozyc radiatory,podlaczyc pod trafo 2x36V/5-6A lub wiecej i sprzet-i dawac czadu!!! ;-)
  • Poziom 29  
    Jesli kogos to interesuje to niech pisze na PW....
  • Poziom 14  
    Malas 1984 Czytaj cały post a nie tylko wyrywki i komentuj. Napisałem ze trafo mam (ok 450W) i przedzmacniacz z AT9100 (cały z potencjometrami sprawny w 100%) a ty piszesz jakbym miał od zera poskładać cały wzmacniacz (kupić wswzystko). Mi chodzi tylko o sama końcówkę mocy i koszt elemętów do tej do której bym mósiał zrobić płytkę by mnie wyniusł około 105zł.
  • Poziom 29  
    Przepraszam-nie doczytalem-moj blad...... conkore-bez obrazy oczywiscie ;-)

Dodano po 7 [minuty]:

Ja na swoje dwie koncowki po 150W/4-16ohm oraz zasilacz(bez trafa) wydalem na same czesci ok 160zl-do tego troche robocizny(plytki,projektowanie,malowanie,trawienie,montaz,przewody,cynowanie sciezek) bez radiatorow- za ok 220zl moge sprzedac to od reki-uruchomione,z radiatorami(tylko nie mam tylu radiatorow takich ladnych-bo cztery tylko mam-potrzba troche wiecej bo na 12szt 2N3055/KD502 itd..), sprawne -bo wyjezdzam i mnie nie bedzie raczej dlugo chyba ikase potzrebuje

Dodano po 2 [minuty]:

Tylko wtedy trafo jest o za duzym troche napieciu ;-(
  • Poziom 14  
    DZIĘKI WSZYSTKIM ZA CENNE RADY I POMOC.

POZDRAWIAM

P.S. Temat uważam za zamknięty.