Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...

Adrian_sekowski 26 Sie 2007 00:36 33880 53
  • Witam wszystkch

Kupiłem sobie z 2-3 lata temu dwa takie autka i jedno rozebrałem wtedy bo chciałem sobie je "poprawić" oczywiście przestało już jeżdzić :P

a teraz pod koniec wakacji mi sie zaczeło nudzić i rozebrałem drugie autko (zaczynam 4klase technikum elektronicznego) ...

Dodałem 5 kanał turbo (one mają nie wokorzystane) oraz prawie pełne oświetlenie diodami LED sterowanie na bramkach NAND...

I zabrałem sie za te tranzystorki co tam były od pracy silnika (myslałem ze jak coś zmienie to bedzie lepiej chodził ale sie przeliczyłem :D

No więc wlutowałem je spowrotem i chodzi prawie wszystko tak samo bo w prawą strone skręca słabiej ale nie oto mi chodzi...

wiec chodzi mi czy da się jakoś zrobić żeby większy prąd szedł na silnik niż w standardzie?

Auto było na 4 paluszki AA a ja dodałem do kanału turbo jeszcze dwa akumulatorki AA więc ogólnie jest ich 6... Sterowanie silnika odbywa się poprzez zmianę polaryzacji za pomocą tranzystorów (sygnał z układu scalonego wychodzi na baze tranzystora C945 (NPN) na kolektorze jest cały czas napięcie 5v a emiter jest złączony z bazą drugiego tranzystora HC 8050 (NPN) którego colektor idzie na nóżkę silnika a emiter idzie do masy układu (-) Z bazy pierwszego tranzystora C945 przez rezystor chyba 100 Ohm idzie do bazy tranzystora HC 8550 (PNP) Colektor jest podłączony so drugiej nóżki silnika a emiter do (+) tak więc jak z ukłądu scalonego typu RX-2 (chyba taki) wychodzi sygnał to silnik zaczyna się kęcić w jedną strone... w drugą jest podobnie tylko troche na odwrót ale wystarczy tamto...

Gdy wziąłem miernikiem ustawionym na 10ADC zrobiłem am gdzie silnik to pokazało 1A i padł jeden tranzystor (wymieniłem go bo miałem takie z tamtego drugiego autka...

moje pytanie: czy dało by rade i czy to możliwe zastąpić te tranzystory sterujące jakimiś innymi silniejszymi, tak aby auto było mocniejsze czy to silnik bierze tylko niecały 1A i mocniejsze tranzystory nic nie dadzą?

Koleje pytanie to zasięg... gdy auto odjedzie tak na 2m to zaczyna przerywać jakby gubił zasięg i najczęściej na wstecznym tak szarpie raz działa raz nie czy to idzie jakoś naprawić albo wymienić jakiś kondensator? Nie ma kwarcu tylko pare rezystorów kondensatorów ceramicznych 3 elektrolityczne jedna cewka i jedna dioda?

Oj autorze, autorze - dbaj o styl i ortografię. Znaki przestankowe naprawdę ułatwiają zrozumienie. /y2m

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 26 Sie 2007 00:48
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Moc nadajnika jest pewnie nie wielka, brak stabilizacji częstotliwości też ma wpływ na kiepski zasięg a po za tym pewnie całe sterowanie chodzi na paśmie CB radio a na tym paśmie jest pełno zakłóceń, ale możesz się pokusić o próbę dostrojenia układu nadajnika z odbiornikiem możesz też spróbować dać większą antenę do nadajnika. prąd płynący przez silnik jest wymuszony jego mocą i raczej danie mocniejszych tranzystorów nic tu nie zmieni, zwiększenia napięcia zasilania może doprowadzić do spalenia się tego silniczka więc raczej bym nie radził ...

Pozdrawiam

• Mitronik
  • #3 26 Sie 2007 11:18
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

A może ktoś napisze mi co sie stanie jak w odbiorniku bede sobie kręcił taka cewką czy coś takiego tam jest ma 4 nóżki i widać przewód do okoła a w śrdku sie kręci tym... jakas cewka to jest...

Można jakoś zrobić inaczej odbiór sygnału (może być na innej płytce) oraz inny nadajnik -chodzi mi o samo to coś co zamienia moje ruchyb dróżkami w fale radiowe albo zrobić jakieś wzmocnienie nadajnika bądz odbiornika? Atko jest na 49MHz (tak pisze na obudowie)

Jesli wywaliłem z odbiornika taką sztywną antene a dałem zwykły przewodzik w koszulce termokurczliwej to może rozstroiłem odbiornik i dlatego nie chodzi? Ładnie mi chodzi na 2m tak a potem jest problem bo przerywa obojętnie czy na nowej czy na starej baterii w nadajniku (9V)

Czy możecie mi podac symbole jakiś tranzystorów w miare nie drogich a z dużym prądem CE?

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Lub jakieś zamienniki tych 8550 i 8050? podobne symbole to jescze też 5610 5609 ale ja chce coś bardziej popularnego: BD511 czy jakiś taki żeby miał duzy prąd CE

• #4 26 Sie 2007 11:50
    Preskaler
    Poziom 37  

Z nudów to można zroboć wszystko!:D
    Radiosterowanie jest zwykle oparte na kilku systemach. System jednokanałowy (wł/wył), system wielokanałowy (wł/wył, prawo/lewo, przód/tył... itd). Jest też system proporcjonalny i polega na tym, że jeśli przesuniemy dżwignię tylko trochę to układ wykonawczy też przesunie się tylko trochę i ta k proporcjonalnie do wychylenia dżwigni wychyla się układ wykonawczy. Może to być realizowane analogowo jak i cyfrowo. Moc silniczka jest zależna przede wszystkim od napięcia jakie do niego przyłożymy i sterujący tranzystor, który bardziej lub mniej ograniczy nam prąd. Do zwiększenia mocy wydzielanej w silniczku nie wystarczy tylko zwiększyć napięcie zasilające ale także i tranzystor a w zasadzie cały układ elektroniczny sterujący tym silniczkiem. Do tego trzeba też zmienić sam SILNICZEK bo jeśli się tego nie zrobi to i ten drugi egzemplarz samochodu będzie "martwy"! Tranzystor o większym prądzie można zastosować ale to niewiele da. W zasadzie prąd maksymalny tranzystora jest wielokrotnie większy od prądu nominalnego bo krótkotrwały impuls to coś innego jak ciągły pobór prądu. Ciągły pobór też zależy od zastosowanego radiatora. Nie wiem czy wiesz ale tranzystory w swej podstawowej formie występują w dwóch konfiguracjach. Jedne to PNP a drugie NPN. Różnią się od siebie polaryzacją. w tych pierwszych (PNP) na kolektor podaje się minus a na emiter plus zasilania w tych drugich (NPN) odwrotnie + na C a "-" na E. Radzę, przed przystąpieniem do tych konstrukcyjnych przeróbek, poczytać trochę literaturę elektroniczną i zbudować (np.) kilka prostych odbiorników radiowych (jest na tym "Forum" bardzo obszerny temat o tym) a nawet kilka tematów. To pokręcenie cewką (?) raczej rdzeniem cewki - może spowodować kompletną utratę zasięgu lub nieco go poprawić. Zależy to od wiedzy i doświadczenia pokręcającego. Zmiana anteny też może wpływać na zasięg. Spróbuj ją wydłużyć! Wydłużać możesz stopniowo (po kilka centymetrów) bo takie strojenie jest dość precyzyjne. Możesz podlutować kawałek przewodu (np. 1,5m), ustawić atko w odległości tych 2m i probować nim sterować. Można dla próby podnieś go nieco (położyć coś pod niego) tak, żeby koła nie dotykały ziemi. Wtedy oddalać się z nadajnikiem na taką odległość aż zacznie tracić zasięg. Wtedy obcinać po kilka centymetrów przewodu będącego anteną (koniecznie wyprostowanego poziomo lub pionowo) i obserwować czy zasięg się zmniejsza czy zwiększa? Może to być cyklicznie (najpierw się zmniejsza a póżniej zwiększa itd.). Pozwoli to na zastosowanie anteny o optymalnej długości. Anteny (nadawcza i odbiorcza) też powinny być do siebie równoległe (poziomo lub pionowo). Zobacz! Może ta cewka, o której wcześniej pisałeś jest cewką dostrajającą antenę (szeregową) to możesz nią (strojąc) uzyskiwać efekt wydłużania i skracania anteny bez fizycznej konieczności ingerencji w jej wymiary.
    Wszyscy (chyba) zaczynaliśmy od zepsucia czegoś tam, żeby w końcu nauczyć się czegoś!

• #5 26 Sie 2007 12:16
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

To co pisałes o rodzajach tranzystorów NPN i PNP to wiedziałem ale te polaryzacje już mniej ale zawsze jest dobrze sie czegoś nauczyć... Antena jest podłaczona przez kondensator ceramiczny 5pF własnie do te cewki

A z forum mam schematy i na nich jest antena potem jakaś cewka 2,2uH potem ten kondensator 5pF o dopiero cewka z rdzeniem? czy mi moze brakować tej cewki 2,2uH czy moze to taka ma być antena?

• #6 26 Sie 2007 17:27
    SP8JUX
    Poziom 30  

Sposób na pozbycie się niewdzięcznych tranzystorów w załączniku, tak przerobiłem znajomemu. Przekaźniki miniaturowe, wybrane pod kątem załączania przy napięciu od 3,5V.
    Tor radiowy to możesz zestroić w prosty sposób: Blokujesz nadajnik i odchodząc od niego stroisz odbiornik kręcąc rdzeniem cewki.
    Marek

• #7 26 Sie 2007 21:05
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam
    A te traznystory co tam są to musza być BD... czy mogą być te co były seryjne o prądzie CE 1,5A (8550 lub 8050)

A strojenie odbiornika to jak mocno kręcić (pare stopni czy pare obrotów) i w którą strone co sie stanie jak za mocno zrobie to ??

• #8 26 Sie 2007 22:23
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Mogą być te co były seryjnie...

Cewką kręć raczej po kilkanaście stopni ....

A w ogóle jak już powiedziano spróbuj zbudować jakieś proste radio na krótkie czy średnie pobaw się cewkami wtedy będziesz wiedzieć o co chodzi ... Możesz mieć roztrojony i nadajnik i odbiornik...

A nawiasem mówiąc autko miało od początku taki mały zasięg ...?

• #9 26 Sie 2007 22:49
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

nie no ja coś zrobiłem i sie zasięg popsuł moze dałem za wysokie napięcie na ikład scalony albo coś? ogólnie tylko wywaliłem antene a dałem cienki przewód troszke dłuższyjakies 5cm a moze jak bawiłem sie lutwonica to coś przegrzałem ale czy to powód? niestety tylko ojciec ma transformatorowa lutownice 75W:D

Moderowany przez yes2mike:

Proszę zwracać uwage na swoje - edytowane - posty. Znaki przestankowe.

• #10 27 Sie 2007 19:51
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

NOm pare fotek po uwagach :P

• #11 28 Sie 2007 12:21
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Wracając do tematu: Kręciłem tą cewką czy tam dławikiem i ustawiłem zasięk na jakieś 25-30m na otwartej przestrzeni (może więcej ale wole zaniżyć bo miarki nie miałem przy sobie ale ogólnie sporawa odległość) a w klatce to nadajnik na pierwszym piętrze był a odbiornik gubił zasięk w okolicach 3 piętra (klatka schodowa) Czy to dużo czy może nie? Przewód anteny dałem jakiś 62cm i obawiam sie że przesadziłem (oryginalny drut miał 25-30cm) Czy jeśli skróce antene to coś sie stanie i jak ewentualnie można zwiększyć znów zasięg? bateria w nadajniku taka już średnio zużyta może 75% i nie robiło różnicy czy rozłożyłem antene teleskopowa czy nie w nadajniku...

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka... przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/

• #12 28 Sie 2007 23:06
    SP8JUX
    Poziom 30  

Adrian, każdy robi błędy, nie Polacy wymyślili klawiaturę,
    zasięg powyżej 20m i to na klatce to sukces. Mocy wypromieniowanej z anteny nadajnika raczej nie zmierzysz i pozostaw na oryginalnej antenie. Z tego co wiem to masz zasilanie nadajnika 9V i tu zbyt wielkiego manewru nie masz. Żeby poprawić nadajnik to niestety wymaga to sprzętu pomiarowego i doświadczenia. Obwody wyjściowe są robione w sposób nie umożliwiający dokładne dostrojenie, to ma działać w pomieszczeniu, modelu do formuły z tego nie zrobisz.
    Marek

• #13 28 Sie 2007 23:57
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Nie nie w klatce to tylko z pierwszego piętra sięga do trzeciego... W końcu będzie jakieś 5m w tym dwa stropy oczywiście a 30m to tak na otwartej przestrzeni...

jeśli ktoś sie zna na tym to prosze mnie jak najszybciej poprawić otóż:

czy tą cewką regulowaną co jest moge ustawić taki sam zasięg jeśli utne antene z 62cm do np 30cm? według mnie im dłuższa tym lepsza...

Jesli ją utne to cewką ją nastroje na taki zasięg jak był?

Dodano po 1 [minuty]:

oczywiscie rozmawiamy o długści anteny w odbiorniku ponieważ w nadajniku jest elegancka taka teleskopowa i nawet jej nie zamierzam zmieniac :P

• #14 29 Sie 2007 00:27
    SP8JUX
    Poziom 30  

Antena odbiorcza jest sprzęgnięta bezpośrednio z ta cewką i z pewnością wymaga minimalnej korekty dostrojenia, może tez wpłynąć na zasięg,
    Marek

• #15 29 Sie 2007 21:40
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

A co bym musiał zmienić lub wymienić i w jaki sposób aby zasięg np był nie 30m tylko jakieś 100m? Moze i głópoty powiem ale jakis tranzystor wzmacniający albo wzmacniacz antenowy? coś takiego pomoże?

Układ wykonawczy wykonam na przekaźnikach 5V sterowane przez tranzystory C1815 (bie wiem czy prąd z ukłau scalonego wytrzyma taki prąd cewki przekaźnika (0,030A czyli chyba 30mA). Z informacjach podanych przez producenta wynika ze max prąd z układu scalonego to 3,5mA (jesli na to patrzę wogóle). Tabelki poniżej:

• #16 30 Sie 2007 05:46
    SP8JUX
    Poziom 30  

Adrian_sekowski napisał:

Układ wykonawczy wykonam na przekaźnikach 5V sterowane przez tranzystory C1815 (nie wiem czy prąd z układu scalonego wytrzyma taki prąd cewki przekaźnika (0,030A czyli chyba 30mA). Z informacjach podanych przez producenta wynika ze max prąd z układu scalonego to 3,5mA

Sterujesz przekaźniki z US poprzez tranzystory, to one mają wytrzymać te 30mA,
    Marek

• #17 12 Paź 2007 22:17
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam ponownie po długiej przerwie

Teraz mam nowy dylemat:

Braciszek dostał taki duży prawie nowy samochód zdalniesterowany też na układzie scalonym TX-2 ale bez pilota sterującego no i na 27MHz a moje autka są na 49MHz...

Więc mam dwa takie same nadajniki na 49MHz i jak przerobić go na 27MHz? Posiadam schematy jakieś aplikacyjne ale tam sa kwarce np27MHz a w autkach są tylko rezystory kondensatory cewki i diody?

Jakieś pomysły jak to zrobić zeby było na 27MHz a nie 49MHz? Samo pokręcenie cewką zapewne nic nie da bo to trzeba coś RC zmienić w obwodzie odbiornika ale jak i co :P

Bo może to idzie tymi układami scalonymi że jeden komplet jest na 27Mhz (ten co w aucie prata i brakującym pilocie) a drugi komplet w moim aucie na 49MHz?

Tak pasuje że mam też Takie scalaki z aparatury 27MHz ale nie myślałem ze to może mieć wpływ proszę o info w tej spr
    Czekam za jakimiś wskazówkami

Dodano po 5 [minuty]:

Witam ponownie po długiej przerwie

Teraz mam nowy dylemat:

Braciszek dostał taki duży prawie nowy samochód zdalniesterowany też na układzie scalonym TX-2 ale bez pilota sterującego no i na 27MHz a moje autka są na 49MHz...

Więc mam dwa takie same nadajniki na 49MHz i jak przerobić go na 27MHz? Posiadam schematy jakieś aplikacyjne ale tam sa kwarce np27MHz a w autkach są tylko rezystory kondensatory cewki i diody?

Jakieś pomysły jak to zrobić zeby było na 27MHz a nie 49MHz? Samo pokręcenie cewką zapewne nic nie da bo to trzeba coś RC zmienić w obwodzie odbiornika ale jak i co :P

Bo może to idzie tymi układami scalonymi że jeden komplet jest na 27Mhz (ten co w aucie prata i brakującym pilocie) a drugi komplet w moim aucie na 49MHz?

Tak pasuje że mam też Takie scalaki z aparatury 27MHz ale nie myślałem ze to może mieć wpływ proszę o info w tej spr
    Czekam za jakimiś wskazówkami

• #18 13 Paź 2007 08:58
    pan_deejay
    Poziom 20  

Witaj.
    Kiedyś rozrysowałem taki nadajnik i odbiornik (również na 27 MHz) jak znajdę to ci wkleję schemat (różni się wartością dosłownie czterech elementów) albo jak zrobię porządek w warsztacie to może będę miał manipulator w całości?

• #19 13 Paź 2007 09:00
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Bede czekał bo ja znalazłem ale to trzeba zmienić cewke (nawinąć na nowo) i pozmieniać jakieś wartości też

• #21 17 Paź 2007 07:39
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Płytka też dobra choć schemacik i wartości elementów są lepsze zwłaszcza te dziwne cewki, takie co sie kręci, skąd je wytrzasnąć :D

• #22 19 Paź 2007 09:43
    pan_deejay
    Poziom 20  

Hej kolego zobacz ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=606471&highlight=
    - umieściłem w nim pdf-a z kompletną aplikacją sterowania na układzie TX2 - RX2 . Na tych schematach są właśnie w wersji na 27 MHz więc sobie popatrz.Co do "cewek które się kręci" to trzeba je sobie samemu "nakręcić" :D odpowiednim drucikiem na jakimś karkasie . Jeśli chcesz płytkę nadajnika na 27 MHz ,którą posiadam (na 100 % jest sprawna!) to pisz na priv.Pozdrawiam

• #23 30 Gru 2007 23:11
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam wszystkich ponownie i ogólnie szczęśliwego nowego roku ale nie o tym chce mówić :P

Mam problem z tym samym autkiem co kiedyś juz było wspomniane w tym poście :) Dziś chyba sie nie załadują filmiki na youtuba.pl ale jutro wstawie linki to zobaczycie o co mi chodzi....

A oto oznaki choroby mojego auta:

1. Auto zachowuje sie jakby miało słabe baterie lub też gubiło zasięg ale to nie możliwe stojąc metr od niego i tak samo jest 5m dalej...

2. Robi tak tylko gdy damy dwie funkcje na raz (np w przód i w prawo lub inna kombinacja łącznie z "turbem") tylko na początku bo jak sie bujnie to jakoś mu idzie już, a gdy damy jedną funkcje to idzie normalnie nie przerywa nic

Moja teoria to taka ze może jakiś kondensator jest za słaby w sensie za mała ma pojemność? Wszystkie elementy są przeniesione na nową płytkę którą wytrawiałem aby pozbyć sie zbędnego miejsca na tranzystory. Albo po prostu ma za szerokie opony z tyłu (te na złotych felgach) i płynie zbyt duży prąd i układ odbiornika ma problemy? Na tych cieńszych oponach (chromowane co sa na większości zdjęć "do driftu niby" to nie przerywa kręci jak głupi...

Całe elementy wykonawcze z tranzystorów są zamienione na przekaźniki więc tu może jest przyczyna ale na tranzystorach robił tak samo... Przekaźniki jakoś dają mu lepszego kopa...

Może problem tkwi w diodach oświetlających auto?

parę fotek może na początek:

Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...

Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...

A to te filmy co wspominałem:

[youtube]http://pl.youtube.com/watch?v=pddyduBoKy4
    [youtube]http://pl.youtube.com/watch?v=pWF4jKWEEYM

Proszę o jakieś sugestie co sie z tym dzieje i wogóle czekam....
    Adrian

• #24 01 Sty 2008 12:11
    SP8JUX
    Poziom 30  

Adrian_sekowski napisał:
    halo czy ktoś mnie słyszy?

nikt nie słyszy, ale czyta,
    pomierz napięcia, może siada zasilanie, jak zmieniłeś koła to może silniki więcej energii pochłaniają i dają spadki na elektronice?
    Marek

• #25 01 Sty 2008 20:33
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Hmm a jak jest tak jak mówisz to co wtedy? jakiś kondensator czy raczej tylko akumulatorki o większej pojemności?

• #26 01 Sty 2008 22:25
    SP8JUX
    Poziom 30  

Być może silniki powodują taki spadek napięcia że przekaźniki popuszczają, pomierz!!!!!
    Zasil silniki z innego źródła lub zastąp żarówką na próbę,
    Marek

• #27 20 Sty 2008 20:29
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam po jakimś czasie ciszy...

A więc powiem tak: Zrobiłem oświetlenie zgodne z max prądami diod tak aby nie świeciły za mocno ani nie za słabo.

Pięknie świeci a nocą jeszcze lepiej ale o dziwo brak jest tych szarpań już... Normalnie śmiga, a gdy baterie już lekko przysiądą to niebieskie światła w przodzie lekko zmieniają kolor na zielony...

pozdrawiam i odezwę sie jak coś jeszcze wymyśle (po głowie chodzi nowa przednia szyba, dach oraz szyby boczne przyciemniane

• #28 21 Sty 2008 10:57
    riskes
    Poziom 11  

Fajna zabawka:)
    Zrób jakiś filmik jak śmigasz po dworze w nocy, przy lekkim oświetleniu, to będzie fajnie wyglądać:)
    Boję się pomyśleć co zrobisz, jak będziesz posiadał prawdziwe auto....:P
    A zamiast tego marnego silniczka to wstaw jakiś modelarski bezszczotkowy ze sterowaniem to ci to autko będzie "fruwać":P

• #29 22 Sty 2008 23:54
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Hmm w sumie dobry pomysł z tym silniczkiem, ale niestety jest problem riskes...

Ja to już pracowałem nad silnikiem z rok temu może dwa. Niestety auto jest zbyt małe bo ma zaledwie 25cm długości. Posiada już gotowy układ napędowy z gotowym przełożeniem, osią napędową oraz silnikiem w zamkniętej obudowie,która dodatkowo pełni formę amortyzacji,ponieważ leży na sprężynach tworząc zawieszenie zależne... Silniki do modeli 1:10 zajmują tyle miejsca to cały napęd fabryczny a gdzie tu jakieś przełożenie i skąd takie zębatki? Jeśli większy silnik to i dyferencjał by się przydał... To za duża już jazda techniczna narazie jak dla mnie, a w dodatku gdzie by się to tam zmieściło....

Ale za to mam coś nowego :D Zrobiłem sobie dach z przyciemnianej plexi... Jeszcze muszę wypolerować bo jest matowa od papieru wodnego 2500 a tempo pasty nie posiadam chwilowo... Ogólnie tam jeszcze nie ma na fotkach, ale w planach będzie imitacja szyberdachu szklanego tak więc dach będzie czarny a szyby boczne i szyberdach przyciemniane, przezroczyste...

Parę fotek i idę spać dziś :D Na tych zdjęciach brak jest spojlera tylnego bo odpadł w kontakcie z szafką ale będzie wkrótce...

• #30 30 Sty 2008 20:09
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Hmm no więc na razie skończyłem to co miałem skończyć czyli dach... Przy okazji spalił mi sie fabryczny silnik i wstawiłem mocniejszy i jest jeszcze lepsza jazda tylko krótsza bo akku szybciej leci...

jeśli chce ktoś stronki do silników producenta tych co są w zabawkach to proszę:

silnik standardowy co był w modelu:
    http://www.mabuchi-motor.co.jp/cgi-bin/catalog/e_catalog.cgi?CAT_ID=rc_260rasa

oraz silnik który teraz jest w modelu:
    http://www.nichibo-motor.com/proType_e.php?proType=33

A odskakując od tematu mam pytanie o pomoc, którą można by nazwać serwisiwą... Chodzi o tzw światło stop... Załączam dwa rysunki które przedstawiają dwa schematy... na starym silniku działało mi to światło na diodach zenera wsadzonych zaporowo tak jak rys 1 (napięcia chyba nie istotne bo jakieś 41 i podobne symbole piszą). Dałem większy silnik i mi sie palą te diody zenera.

Mocniej sie zastanowiłem i pomyślałem o rozwiązaniu na rys 2, korzystając z diod prostowniczych tylko...

chodzi o to że potrzebuje do bramki NAND (końcówka 2 na rys) sygnał +5v alby stop zgasł... Czy to przeszkadza ze na we bramki nand podaje nawet do 7,2V a nie równe 5v? I sie mocno grzeje scalak tylko.

Wyjście bramki jest podane na tranzystor sterujący diodami led...

Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...Autko RC z hipermarketu za 30zł przeróbka...