Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Avr, Bascom i sterowanie falownikiem

ThoMMek 26 Aug 2007 13:50 6037 18
 • #1
  ThoMMek
  Level 10  
  Witam Wszystkich

  Zacząłem od niedawna zajmować sie programowaniem uC i jestem jeszcze dość świeży w tej tematyce, a mam do zrobienia pewien projekt . Otóż chodzi o sterowanie PWMem 3faz falownikiem, który z kolei będzie sterował silnikiem ind . Projekt muszę zrobić na uC AVR i dodatkowo w Bascomie.

  I tu pojawia się problem, staram się jakoś wykombinować i nie mam pomysłu jak można by było to zrealizować. Czy dostępny PWM na ATMedze 8 da radę to "udźwignąć" ?

  Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, sugestie lub linki do których mógłby mnie odesłać to z góry dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  krzemowy
  Level 19  
  Wszystko zależy jaki masz falownik. W pracy używamy falowników z Apatora, mają one zarówno wejście analogowe które Atmega wysteruje bez problemu(wystarczy dołożyć filtr do PWMa i odpowiednio ustawić falownik), jest też interfejs RS485 który także można wykorzystać ale to byłoby już trudniejsze niemniej wykonalne. Tak czy siak wszystko do zrobienia :)
 • #3
  ThoMMek
  Level 10  
  Problem nie jest z falownikiem. Właściwie w projekcie nie biorę go pod uwagę. Tu raczej nie chodzi o konkretny falownik, tylko o to jak rozwiązać problem jego sterownia PWMem a właściwie jak to zrobić na ATMega8 i Bascomie :)
  ATMega8 ma możliwość generowania PWM, ale nie potrafię "ugryźć" problemu : jak to zrobić żeby sterować falownikiem.
  Póki co jakieś proste programiki z użyciem PWM mi wychodzą, ale ten jakoś mnie przerasta (mam nadzieje, że tylko chwilowo). Szukam pomysłu na zrealizowanie tego, jakiejś "iskry", która popchnie to do przodu.
  Jakieś sugestie ?? :)
 • Helpful post
  #4
  pubus
  Level 30  
  Wykorzystując PWM można sterować falownikiem przez wejście napięciowe... chyba większość falowników ma takie...
  Najczęściej jest to 0-10 dla sterowania tylko w jedną stronę lub -10V -:- +10V dla sterowania ze zmianą kierunku...
  Jest też oczywiście wejście prądowe ale to by niepotrzebnie skomplikowało sprawę...
  0-10V wystarczy jeden tranzystor i układ RC do uśredniania napięcia...
  Przydało by się też sprzężenia zwrotne przez ADC żeby pilnować zadanego napięcia...
 • Helpful post
  #5
  Ch.M.
  Level 27  
  Witam
  A po oc ten tranzystor? Tu sie stosuje wzmacniacze operacyjne. Kondensator na wejsciu 100uF i na wyjściu z 220uF, wzmocnienie -2 i masz tętnienia rzędu mV a napięcie ładnie się zmienia od 0-10V. Oczywiście najlepiej użyć przynajmniej 10bitów :)
  Piozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  pubus
  Level 30  
  Wszystko zależy jak duża ma być dynamika zmian tego sygnału...
  Przy 10-bitach to przydało by się go popędzić już kwarcem ~14-16MHz...
  Wzmacniacz najbardziej się przyda przy sygnale -10V -:- +10V...
  Wtedy rozdzielczość podciągnąć do 16-bitów i dla połowy napięcia 2,5V ustalić zero...
  Symetryczne zasilanie wzmacniacza...
  Zdarzają się też falowniki z wejściem TTL zmieniającym kierunek obrotów przy częstotliwości sterowanej sygnałem 0-10V...
 • #7
  Ch.M.
  Level 27  
  Ojej jeśli procek ma tylko do tego służyć to zamiast PWMa proponuję zużyć dwa porty kontrolera, i juz mamy rodzielczość (true) 16bit/zakres 0-10V (jeden WO) a także 16bit/zakres -10 +10V (dwa WO np. w jednej obudowie). Mogę się założyć, że tętnienia będa lepsze niż przy PWM i filtrach
  Pozdrawiam
 • #8
  Dr_DEAD
  Level 28  
  Ch.M. wrote:
  16bit/zakres 0-10V (jeden WO) a także 16bit/zakres -10 +10V (dwa WO np. w jednej obudowie). Mogę się założyć, że tętnienia będa lepsze niż przy PWM i filtrach
  Pozdrawiam

  Mam głupie pytanie:
  Co to jest WO?
 • #9
  ThoMMek
  Level 10  
  Witam ponownie

  Jako, że temat jeszcze nie umarł to mam kilka pytań. Wybaczcie jeśli wydadzą się Wam trywialne, ale jak opisałem powyżej amator ze mnie jeszcze i mam małe doświadczenie :)

  1)Czy generator PWM, który ma ATMega8 jest wystarczający żeby wysterować 3faz falownik ? ( Max rozdzielczość PWM to 10 bitów, a z tego co piszecie to wspominacie o min 10 bitach )
  2) Jeszcze jedno pytanie, nie wiem czy mające sens, ale .... czy do wysterowania (zmiany przewodzenia tyrystorów), będę potrzebował 3 sygnałów PWM, jak tak, to jak je zsynchronizować ze sobą (Bascomowo).

  Mówimy cały czas o falowniku napięcia oczywiście.

  PS. Dzięki Wielkie za poprzednie sugestie
  PS2 . WO - wzmacniacz operacyjny ?:)
 • Helpful post
  #10
  sztomi
  Level 17  
  ThoMMek wrote:
  Problem nie jest z falownikiem. Właściwie w projekcie nie biorę go pod uwagę. Tu raczej nie chodzi o konkretny falownik, tylko o to jak rozwiązać problem jego sterownia PWMem ...

  Witam.
  Napisz z czym masz wreszcie problem? Jeśli nie z falownikiem to znaczy że znasz kilka możliwości ich sterowania!! Jednym z nim jest sterowanie napięciowe w standardzie przemysłowym -10 ... +10 V jak zresztą przedmówcy wspominali. Chcesz sterować wiec napięciem ? Przepis na to też już koledzy podali :generujesz odpowiedni PWM, który po filtracji "zmieni" się w odpowiednie napiecie: ustalasz czestotliwość, zmieniając wsp. wypełnienia zmieniasz napiecie ! Potrafisz wiec juz sterować napięciem używając PWM !!!

  ThoMMek wrote:
  2) Jeszcze jedno pytanie, nie wiem czy mające sens, ale .... czy do wysterowania (zmiany przewodzenia tyrystorów), będę potrzebował 3 sygnałów PWM, jak tak, to jak je zsynchronizować ze sobą (Bascomowo)...

  Kto pyta nie błądzi ale widać że nie wiesz nic o przemysłowych falownikach! a o sterowaniu takimi chyba się rozchodzi? Nie ważne czy falownik jest jedno fazowy czy 3fazowy jeśli jest to falownik przemysłowy więc na 100% steruje się go za pomocą standardów przemysłowych o których już powyżej pisano. Podsumowując : falownik 3fazowy sterujesz też jednym sygnałem napięciowym (-10...+10) lub sygnałem napięciowym (0...10) plus logiczny sygnał kierunku obrotów, lub poprzez magistrale trypu RS485 (rs232, modbus .... itp)
  Jeśli wiec Twoj sterownik ma być uniwersalny to generuj jeden PWM, podaj na filtr i wzmacniacz operacyjny ze wzmocnieniem 2 i masz sterowane napiecie 0....10 V, dodatkowo ten sam sygnał po filtrze podajesz na kolejny wzmacniacz z symetrycznym zasilaniem, wzmocnienie 4, napiecie ref, 2.5 V na wejscie "-" i uzyskujesz sygnał sterujący -10V ......10V . Dodatkowo dwa sygnały z uP przez tranzystory lub przekażniki które będą odpowiedzialne za sygnał EN i DIR (który zmienia stan przy połowie wypełnienia PWM).
  Tym sposobem możesz sterować dwoma rodzajami falowników, polecam jeszcze wprowadzić separacje galwaniczną zaraz za uP.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #11
  Ch.M.
  Level 27  
  Inna sprawa, że obecne falowniki ( a przynaj,mniej te z którymi isę zetknąłem) sa tak rozbudowane, ze sam ustawiasz zakres napięcia sterującego, np 0-5V i nie trzeba nic kombinować

  WO to polski skrót od wzmacniacza operacyjnego, po ang. OpAmp - Operational amplifier

  Pozdrawiam
 • #12
  ThoMMek
  Level 10  
  Wielkie Dzięki za popdpwiedzi i wyjaśnienia.
  Już mniej więcej mam pomysł, który przedstawie na dniach proadzącemu ten projekt.
  Pewnie to nie koniec moich zapytań, więc nie zamykam tematu, ale póki co raz jeszcze dziękuje.
 • #13
  ThoMMek
  Level 10  
  Witam po raz kolejny.

  Porady jakiej szukam tym razem to bardziej już Bascomowy problem i powiązany z możliwościami ATMegi 8.

  ATMega ma możliwośc generowania 3 PWMów. OC1A, OC1B i OC2.
  A moje pytanie może dośc dziwne brzmi czy modulatory PWM zastosowane w AVRach to jest to samo co np "porównanie przebiegu piły i sinusoidy" i czy można jeśli ktoś się uprze wygenerowac właśnie PWM tym sposobem ?
  Pytam dlatego, gdyż podobny projekt robi osoba która prowadzi moj własny tylko robi to w asemblerze i na 8059 a ja natomiast jak już wcześniej pisałem na AVRze i w BAscomie. dlatego zastanawiam się czy efekt będzie ten sam ?
 • #14
  ThoMMek
  Level 10  
  Witam ponownie

  Poprzednie pytanie uznaję za nieważne, ale mam inne, kluczowe, że tak nazwe.
  1) Przede wszystkim chciałbym sterować tym falownikiem poprzez modulatory PWM, które już są w ATMEdze8 (OC1A,B i OC2 )i które ładnie Bascom obsługuje. Tylko pytanie jak uzyskać zmienne wypełnienie ?? Przebieg PWM dla falownika ma zmienne wypełnienie , i nie mam pomysłu w jaki sposób je otrzymać, od czego co i jak uzależnić.
  2) Czy i jak jest mozliwa współpraca 2 lub 3 uP ? Tutaj generalnie rozchodzi się o to, iż chciałbym mieć możliwie roegulowaną liczbę faz. ATMega8 może wygenerować 3, a może wiećej ale tego nie wiem, i np chcąc mieć ich dajmy na to 6 chyba najłatwiej byłoby połączyć 2 uP, jakiś wspólny zegar i już. Tylko niegdzie nie moge znaleźć info na ten temat czy i jak jest to możliwe.
  To generalnie chyba wszystko. Jakbyście coś mogli mi podpowiedzieć w tych kwestiach to Dzięki Wielkie!
 • #17
  mały_s
  Level 13  
  Witam.
  Zmieniłem prowizję . Jest to potencjometr (ze startem).
  U mnie pracuje na IC 89C4051. Krótki opis :
  Impulsy (odseparowane galwanicznie) poprzez inwerter
  (4049) ładują kondensator . Regulacja to częstotliwość i
  wypełnienie impulsów . CD4049 i Transoptor startu zasilany jest z Falownika ( 10V).
 • #18
  ThoMMek
  Level 10  
  Niezupełnie mi chodziło AŻ o takie sterowanie, ale już mam to co chciałem, program w C, zmienne wypełnienie, zależność U/f=const i takie tam, bo tak naprawde o to mi chodziło , choć może mało sprecyzowałem. Mimo wszystko dzięki za pamięć.
  Dzięki i pozdrofka
 • #19
  zbychmg
  Level 31  
  Pewnie chodziło Ci o zrobienie układu, w którym AVR steruje bezpośrednio tranzystorami, które wytworzą napiecie sinusoidalne dla silnika.
  6 tranzystorów (3 od + do fazy i 3 od - do fazy) na każdą parę jeden PWM, czyli 3 PWM-y i dodatkowo bit odblokowujący górny lub dolny tranzystor. Zmiana wypełnienia to zmiana napięcia na fazie. Teraz tylko pozostaje zmieniać współczynnik wypełnienia od 0%- 100% - 0% w ciągu 10ms , przełaczyć tranzystor powtórzyć to samo i mamy sinusoide 50Hz. Powtórzyć to samo w pozostałych 2 fazach i mamy napięcie trójfazowe.
  Myślę że na każdą fazę wystarczy 10 pkt.+ i 10pkt.-
  5%,25%,45%,60%,75%,95%,70%,55%,35%,5%
  dla 3- faz dla 50Hz czas dla obliczenia i zmiany wartości PWM ok. 0.3ms