Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany 0-20V, 2.4mA-5A

ArthurCC 26 Aug 2007 16:03 24453 33
Altium Designer Computer Controls
 • Zasilacz regulowany 0-20V, 2.4mA-5A

  Zasilacz regulowany powstał z dawnej potrzeby, niestety nigdy nie było na tyle czasu, by go wykonać. Jednak ostatnio stwierdziłem, ze dość "podpierania" sie chwilowymi wynalazkami i czas najwyższy coś wymodzić. Zasilacz wykonałem (w pośpiechu) opierając się na schemacie zasilacza PS303 zamieszczonym w Radioelektroniku, który wydał mi się świetnym projektem. Nie bardzo chciałem robić zasilacz w/g projektu na elektrodzie 2mA-3A, a to z tej przyczyny, że wzmacniacze operacyjne zasilane są tam praktycznie pełnym napięciem z filtru głównego zasilacza i pracują często na granicy dopuszczalnego napięcia. Musiałem nieco zmodyfikować niektóre wartości elementów do swoich potrzeb. Transformator przewinąłem (Ts80/9), usuwając wszystkie uzwojenia wtórne licząc odwijane zwoje. Następnie nawinąłem nowe uzwojenia (z drutu jaki miałem pod ręką). Uzwojenia posiadają napięcia - główne 2x24V - 2A każde, pomocnicze 2x10V - 400mA i 14V - 200mA. Do pomiaru zastosowałem miernik panelowy 200mV kupiony w AVT, a do przełączania napięcie/prąd użyłem popularnego przełącznika dźwigienkowego z dzielnikiem rezystorowym dobieranym eksperymentalnie. Nie używałem ani chłodzenia wymuszonego, ani przełącznika odczepów - zasilacz ma pracować krótko przy maksymalnych parametrach. Transformator jest trochę za mały, ale taki mi pasował do obudowy, zdecydowałem że jak będzie rzadko przeciażany,to mogę sobie na to pozwolić - oczywiście można zastosować większy. Potencjomery zastosowałem zwykłe - do takich celów nie chciałem "szastać" wieloobrotowymi (głównie z powodu ceny), i w zasadzie wystarczają. Rezystor R6 zamontowałem przy potencjometrze, chciałem pozbyć się dodatkowego kabla, kondensator C13 zamontowany jest bezpośrednio przy gniazdach wyjściowych. Dzielnik miernika zamontowałem bezpośrednio na przełączniku. Na płytce nie ma diód i kondensatorów głównego zasilacza, bo zamontowałem to na oddzielnej płytce z braku miejsca w obudowie. Na radiatorze umieściłem termik który odłączy prąd bazy T1 przy nadmiernym wzroście temperatury radiatora. Diody LED sygnalizują stabilizację napięcia (zielona LED1), oraz prądu (czerwona LED2). Minimalny prąd wyjściowy to 2.4mA, maksymalny 3A (5A przy przeciążeniu trafa). Zasilacz w zasadzie działa świetnie, przy zwarciu zacisków wyjściowych grzecznie przechodzi do stabilizacji prądu. Mam nadzieję, że schemat i płytka jest w miarę czytelna. Płytkę projektowałem w programie PCB123. Obudowa wykonana własnoręcznie z blach stalowych i aluminiowych z odzysku. Na perforowane blachy dawcą był jakiś magnetowid znaleziony na złomie. Blachy wyczyściłem i dałem do malowania proszkowego. Niestety nie miałem możliwości (ani potrzeby) wykonywania napisów na płycie czołowej - awaria laserówki. Płytka też jest malowana ręcznie - miałem paskudne pisaki - stary był za gruby, nowy (cienki) lał zamiast malować, ale ją wymordowałem. Wymiary obudowy (z radiatorem) 200mm x120mm x80mm.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ArthurCC
  Level 23  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika ogólna
  ArthurCC wrote 643 posts with rating 51, helped 64 times. Live in city Górowo. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam.

  Jak mocno nagrzewa się radiator w tej konstrukcji.
 • #3
  ArthurCC
  Level 23  
  Na tyle, że jeszcze zabezpieczenie mi nie włączyło się. Co prawda mocno go nie forsowałem, ale temp. radiatora po kilkunastominutowej pracy nie przekroczyła 75st. Zasilacz budowałem do zaledwie kilkunastominutowej pracy z maksymalnym obciążeniem. Z prądem do 3A powinien pracować bezproblemowo cały czas.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  Uszol 1990
  Level 29  
  ile kosztowało malowanie proszkowe tej obudowy ?
 • #5
  ArthurCC
  Level 23  
  Mnie nie kosztowało nic, bo pracuję w firmie gdzie jest malarnia proszkowa :D. Ale myślę że więcej jak 15-20zł w uczciwej firmie nie powinno kosztować.
 • #6
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Witam

  Bardzo ładny ten zasilacz. Sam zastanawiam się nad zrobieniem jakiegoś zasilacza ale 25V/3A. Napisz co trzeba zmienić w twoim zasilaczu abym uzyskał takie napięcie i prąd. (na pewno transformator)
  Ps. Nie wiem ale na schemacie masz mały błąd. Przy zasilaniu symetrycznym jeden stabilizator jest na 6V a drugi na 5V czy tak musi być? ;-)

  Pozdrawiam
 • #7
  c++
  Level 22  
  Zasilacz wykonany praktycznie idealnie. Gryzą mnie jedynie te dwie śruby i brak napisów- nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł tego zasilacza odpalić- nie będzie umiał :) Dysktretne napisy nadukowane na folii samoprzylepnej przeźroczystej wyglądałyby nawet nawet. Dlaczego niebieski kolor?? Ładniej by tu wygłądał czarny lbo biały, lecz to już Twoja sprawa. :) Odemnie 5+/6.

  Pozdrawiam,

  c++
 • #8
  ArthurCC
  Level 23  
  Tak, stabilizatory takie były w oryginale. W zasadzie żeby uzyskać szerszy zakres napięć wystarczy pozmieniać wartości rezystorów R3/R4. Prąd max. zasilacza w/g schematu wynosi 5A. W oryginale był jeszcze układ z przekaźnikiem przełączający odczepy, ale zrezygnowałem z niego. Napisy może kiedyś wykonam. Z foli samoprzylepnej nie bardzo mi pasowały - z czasem lubią "pływać". Nie chciałem białego, bo bardzo się brudzi (to nie szpital :D), a czarny jest ponury.
 • #9
  Miłosz16
  Level 15  
  Bardzo fajny zasilacz, podoba mi się, obudowa może być, a co do wnętrzności to alternatywa dla popularnego ostatnio na elektrodzie zasilacza 3 A może lepsza (?),a napisy są niepotrzebne raczej "intruzów" sie nie spodziewasz w swojej pracowni, a sam napewno swoje dzieło obsłużysz.
  A co do płytek robionych pisakami to mi nie przypominaj bo bedę mieć koszmary.. (sam też mialem nieprzyjemność robić)
 • #10
  c++
  Level 22  
  ArthurCC wrote:
  Tak, stabilizatory takie były w oryginale. W zasadzie żeby uzyskać szerszy zakres napięć wystarczy pozmieniać wartości rezystorów R3/R4. Prąd max. zasilacza w/g schematu wynosi 5A. W oryginale był jeszcze układ z przekaźnikiem przełączający odczepy, ale zrezygnowałem z niego. Napisy może kiedyś wykonam. Z foli samoprzylepnej nie bardzo mi pasowały - z czasem lubią "pływać". Nie chciałem białego, bo bardzo się brudzi (to nie szpital :D), a czarny jest ponury.

  ps: które "śruby"? - ziomek widze :) Górowo jest od Olsztyna ok. 60km.


  O co chodzi??. Śruby, które znajdują się na samej górze panelu przedniego oszpecają widok ogólny.
  1. Słowo "śruba" pisze się przez "u" otwarte.
  2. Nie jestem ziomek.
  3. Co masz do Górowa i Olsztyna??
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  ArthurCC
  Level 23  
  C++ - Te "śruby" mocują panel przedni do reszty obudowy i ciężko byłoby wymyślić na poczekaniu inne rozwiązanie. Dobrałem ładne główki i wcale nie szpecą. Napisałem "ziomek", bo Olsztyn niedaleko, a Ty się unosisz. Nie wiem gdzie widzisz że napisałem "śróby".
 • #13
  c++
  Level 22  
  ArthurCC wrote:
  C++ - Te "śruby" mocują panel przedni do reszty obudowy i ciężko byłoby wymyślić na poczekaniu inne rozwiązanie. Dobrałem ładne główki i wcale nie szpecą. Napisałem "ziomek", bo Olsztyn niedaleko, a Ty się unosisz. Nie wiem gdzie widzisz że napisałem "śróby".  Od czego są ładne nakładki na śruby?? W żelaznym 9 groszy sztuka :)
  Jest pełno pomysłów (przynajmniej ja je posiadam :D ) Jak cos to służe głową :)
  Pozdrawiam,

  c++
 • #14
  ArthurCC
  Level 23  
  Nie ma u nas na prowincji takiego sklepu z nakładkami, a zasilacz powstał jako wersja niskobudżetowa i nie zamierzam do uśliczniać. Miał być skuteczny solidny i nie szpetny. Te wkręty naprawdę nieźle wyglądają (lepiej niż na zdjęciu) i umożliwiają szybki demontaż panela w razie awarii. Mogłem co prawda dać wkręty ze stożkowym łbem i zamalować łby, ale mi te okrągłe łebki się podobają. Taki mój gust :D.

  Widziałem twój zasilacz... Wolę swoje pomysły.

  Zastanawia mnie, jak zejść niżej z prądem wyjściowym. Może zmienić TL082 na coś o większym wzmocnieniu. Tylko na co?
 • #15
  wojto15-05
  Level 18  
  naprawdę fajna konstrukcja, wykonanie dobre i w ogóle !
  ale mam pytanie. jak podłączyłeś ten miernik ? i jak zrobiłeś dzielnik ?
  może jakiś schemacik z parametrami ? był bym wdzięczny :)
  ocenka 9/10 ;)
 • #16
  ArthurCC
  Level 23  
  Schemat jest w pliku - wszystkiego tam się dowiesz. Parametrów dokładnie nie mierzyłem. Wystarczy mi, że napięcie jest stabilne, a regulacja prądu działa. Pewną niedoróbką jest to, że pomiar prądu jest wykonany z użyciem zwykłego rezystora drutowego (lekko zawyża przy większych prądach). Fabryczne zasilacze mają napięcie wyjściowe do 30V, ja zrobiłem ten zasilacz do 20V z powodu małego transformatora i niewielkiego panelu czołowego na którym nie chciałem umieszczać dodatkowych przełączników zakresów do miernika.
  Ważniejsze paramery oryginalnych zasilaczy (mój może mieć inne):
  Stabilność napięcia:
  -przy zmianie napięcia zasilania ± 10% - ≤ 0.05%
  -przy zmianie obciążenia ± 100% - ≤ 30mV
  Napięcie tętnień - ≤ 1mV
 • #17
  dobberman
  Level 11  
  Taa czytałem o takich modułach woltomierzach. Ona mają jedną wadę. Nie mogą mierzyć własnych napięć co oznacza że musi być zasilany z oddzielnego zasilacza. Występują tez problemy przy próbie zastosowania w systemie dwóch tego rodzaju modułów.

  Modół ukazał się w edw 8/2007

  pzdr
 • #18
  dawid-ptaszyk
  Level 18  
  Jak dla mnie wygląd ok. Kolor rzecz gustu, panel zaprojektowany dobrze.

  Jak nastawiasz maksymalny prąd (potencjometr, przełącznik) i skąd wiesz jaki jest ustawiony?

  Pozdrawiam

  Co do modułów, to w najnowszym EdW jest rozwiązanie jak zasilać je z tego samego napięcia co reszta układu.
 • #19
  #1337
  Level 12  
  Niezle. Wyglada calkiem pro. Ale na wyswietlaczu jest chyba blad. Powinno tam byc 1337 zamiast 1347 :P
 • #20
  ArthurCC
  Level 23  
  Aby ustawić prąd zasilacza zwieram zaciski, przełącznik przestawiony na pomiar prądu i kręcę dolną gałką do uzyskania pożądanego wyniku na wyświetlaczu.
 • #21
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Witam i przepraszam już na wstępie za słowa krytyki które niżej nastapia. A więc do rzeczy- zasilacz mi sie podoba bardzo oryginalny ale kuje mnie w oczy brak wiatraka wiec ciekawe co będzie jak nawali tranzystor mocy... nie wiecie? rzecz niewyobrażalna i może to doprowadzić do pożaru a bezpiecznika tam nie widziałem żadnego na obw wyjsciowych trafa. Ewentualnie może być jakiś układzik termostatu co by odłączał trafo przy wzroście temperatury w okolicach bezpiecznego obszaru pracy krzemu jaki obecnie wynosi 120 stopni C coś tak około 105ctopni C to jeszcze uznaje za bezpieczny obszar ale z doświadczenia zalecam nie przekraczać tych 105stopni C ja u siebie w zasilaczach stosuje termostat wyłączający układ zasilacza od trafa po stronie wtórnej po przekroczeniu 95stopni C nawet stosując wydajny system chłodzenia. Wielu z was zapyta PO CO ? Otóż zajmuje sie automatyka przemysłowa i moje oczy nie jedno już widziały ot popalone całe płyty główne i zasilacza totalnie uszkodzona elektronika drogie czujniki itd a wszystkiemu winien jeden tranzystor mocy który pracował w okolicy bezpiecznej pracy właśnie tych 105stopni C powód zapytacie zapewne? a wyobrażcie sobie pewien układ zasilacza i jakiś układ co go zasilamy i co w nim jest najistotniejsze??? KONDENSATORY.... wiec starzejący sie kondensator wysycha a co za tym idzie wzrasta pobór prądu przez układ, (chce tu zaznaczyć że większość układów zasilacza ma takie zabezpieczenie nadpradowe jednak jest ono już za mostkiem i kondensatorem filtrującym) a razem z nim maleje poziom obszaru bezpiecznej pracy krzemułatwo wiec sobie wyobrazić skutki
 • #22
  ArthurCC
  Level 23  
  W tekście jest wzmianka o zabezpieczeniu nadtemperaturowym który zastosowałem i umieściłem na radiatorze tranzystora regulacyjnego. Identyczny układ jest w fabrycznym zasilaczu, więc nie miałem potrzeby go ulepszać - myślę że konstruktorzy w Telczy wiedzieli co robią. Co do wentylatorów, to jakoś nie czuję potrzeby dawać go tam, gdzie nie jest potrzebny. Gdzie jest konieczny -owszem.
 • #23
  marcin253
  Level 15  
  bardzo ładnie wykonany zasilacz zaletą takiego zasilacza jest jego maksymalny prąd przy dowolnym ustawieniu napięcia tylko pogratulować
 • #24
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Super 6/6 Czy jest możliwość wyciągnąć 35V
 • #25
  ArthurCC
  Level 23  
  Podejrzewam, że taka możliwość jest. Oryginalny PS303 ma do 30V/3A, ale jakby dodać drugi tranzystor i dobrac je, to pewnie udałoby się wycisnąć z niego 35V/5A. Tylko trzeba by było odprowadzić znaczną moc. Można do tego dołożyć przełącznik odczepów - wtedy problem z mocą traconą byłby mniejszy. Warto by było zmienić tranzystor na BDW83D.
 • #26
  MakroSerwis
  Moderator of Cars
  Ocena dobra.
  Zasilacz o wydajności do 5A jest idealny dla potrzeb warsztatowych, a do tego ma niewielkie wymiary. Co bym ulepszył? Zainwestowałbym w drugi panel LCD do pomiaru natężenia prądu - byłoby to bardzo pomocne wskazanie. Odnośnie panelu sterującego obudowy, to mógłbym podsunąć pomysł, który zastosowałem w swoim zasilaczu: wykonałem wydruk z opisami, nakleiłem go na panel, a następnie przykryłem całość pleksi z zafazowanymi otworkami na śrubki mocujące (imbus ze skośnym łebkiem). Wygląda to bardzo ładnie i jest odporne na urazy.
  O braku konieczności zastosowania wentylatora autor wcześniej napisał, jednak sądzę, że mimo wszystko warto byłoby zamontować cichy wiatrak od np zasilacza PC. Zawsze może zaistnieć konieczność utrzymania wysokiego prądu zasilającego przez dłuższy czas, a wtedy zasilacz 5A z chłodzeniem pasywnym okaże się niepełnosprawny.
 • #27
  christopher
  Level 11  
  Konstrukcja prosta i łatwa w wykonaniu.Wygla zewnętrzny niezły i moim zdaniem 5/6 ci sie należy.
 • #28
  tadziu47
  Level 22  
  Witam !
  Mnie również się podoba ta konstrukcja . :arrow:
  Zasuregowałbym się jeszcze się do rady Kolegi " MakroSerwis " .
  Pozdrawiam ! :D
 • #29
  ArthurCC
  Level 23  
  Prawdę mówiąc zasilacz ten zrobiłem taki, a nie inny tymczasowo. Tak naprawdę chodzi mi po głowie zasilacz oparty na podobnej konstrukcji, lecz wyposażony w 2 wyświetlacze LED (z autozakresem) i większej mocy. Nie omieszkam zrobić napisów :D i schować tak drażniących niektórych wkrętów. Tak naprawdę chciałem sprawdzić możliwości tego układu pracy zasilacza i konstrukcja jest eksperymentalna, ale cieszy mnie to, że niektórym pomimo prowizorycznej konstrukcji mechanicznej podoba się. Aha - zapewniam, że do pracy z obciązeniem 3A nie trzeba tu żadnego wentylatora. Zakres 5A jest taki, że czasem potrzebny jest taki prąd na kilka minut. Wiecej nie wytrzyma transformator.
 • #30
  jorgi6
  Level 12  
  witam. pomysł fajny. myślę że wykonam ten układ. zawsze to juz wieksze mozliwości niż z małym zasilaczem:D

  Moderated By _PREDATOR_:

  Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
  Wpis dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  Przed że stawiamy przecinek!