Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrzymałość na ściskanie cegły 10N/mm2 to to samo co 10Mpa

26 Sie 2007 18:09 41419 5
  • Poziom 14  
    Witam,

No właśnie! Buduję w domu właśnie murek. Chciałem się dpytać szanownych kolegów (a wiem że nie tylko elektronicy tutaj bywają) na temat cegieł klinkierowych.

W kartach katalogowych podaje się wytrzymałość czasem w MPa lub N/mm2 a czasem jeszcze jako poporstu liczbę np. 150.
    Proszę o rozwiajnie moich wątpliowści czy 10N/mm2 to to samo co 10Mpa ?
  • Poziom 23  
    Tak, 10N/mm²=1000N/cm²=100kg/cm²=100Atm=10Mpa w pewnym uproszczeniu.
  • Poziom 14  
    Witam,

Dziękuje uprzejmie za informację.

A może ktoś się orientuje jak się ma 10Mpa do klasy wytrzymałości 150, 300 itd... (chyba wytrzymałość polskich cegieł jest w ten właśnie sposób szacowana).
  • Poziom 25  
    Co do obliczeń kol. kaczy99, to pomylił tu kilka pojęć. Nie można porównywać siły (N) z masą (kg), a po drugie skąd się tam wzięła atmosfera fizyczna (atm) równa 760 Torów czyli mm słupa rtęci?
    1 megapaskal jest równy dokładnie jednemu N/mm², czyli 10MPa=10N/mm². Oblicza się to w ten sposób:
    1 paskal (Pa) = 1 N/m² (z definicji paskala)
    1 MPa = 1000000 N/m² = 1000000 N : 1000000 mm² = 1 N/mm²
  • Poziom 23  
    Przecież to wiem, dlatego napisałem że w pewnym uproszczeniu. :) Nie chciało mi się dokładnie przeliczać. Co do atmosfery to nie wiem ile to mm słupa rtęci ale wiem że to jest 1kg/cm².
  • Poziom 25  
    Atmosfera techniczna, w skrócie at (nie atm) to jest 1 kG/cm² (dawny kilogram siły, już od lat nie używany), a nie kg/cm², bo takiej jednostki nie ma (kg przez małe g to jednostka masy). Jest za to kg/cm³ czyli gęstość.
    Atmosfera fizyczna (atm) to ciśnienie równe 760 mm Hg, czyli 760 Torów, również od dawna nie używana.
    1 at = 0,9678415 atm
    W układzie SI jednostką ciśnienia jest 1 Pa (paskal) = 1 N/m²
    100000 paskali to 1 bar, w przybliżeniu równy 1 at. (1,0197 at)
    1000000 paskali to 1 MPa =10 barów
    Tak wyglądają w największym skrócie jednostki ciśnienia oraz naprężeń wewnątrz materiałów i nie można tu nic zmieniać, zwłaszcza wielkości liter. Dużymi literami oznacza się siłę, małymi masę, a to są zupełnie różne wielkości fizyczne. Więcej na ten temat nie piszę, bo wszystko można znaleźć w podręcznikach, Wikipedii itp.
    Pozdrowienia.