Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o średnice kabla

26 Sie 2007 20:10 3063 5
 • Poziom 17  
  Witam.
  Nie mogę znaleźć na sieci a potrzebuję wiedzieć jakiej średnicy powinien być kabel użyty do zasilacza, którym ma płynąć max 60 Amper?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 31  
  Witaj :)
  A co myślisz o tym: http://www.drls.pl/info_tech_3.html
  To są chyba bezpieczne, z dużym zapasem, wartości przekroju do pracy ciągłej... średnice łatwo chyba wyliczyć, ale w sklepie i tak przecież podajesz przekrój.... pozdrawiam. PS. Mowa oczywiście o kabelkach Cu, nie? bo jak o Al, to wszystkie wartości 2,5 - 3 razy większe, tak przynajmniej mówią elektrycy... :)
 • Poziom 22  
  Ale te 60 A to ma być dla jednofazowej instalacji czy dla 3 fazowej a wtedy czy dla każdej fazy ma być 60A czy to rozbić na 3 fazy.
 • Poziom 17  
  Jedna faza, jest zasilacz na 42V o wydajności 60 Amperów.
 • Poziom 12  
  Tu masz tabele
  http://www.lapppolska.pl/nt3/mfcat_lapp_product.php?show=215&group=9411&txt=
  http://www.jeanmueller.pl/jmp/strony/pl/info/jm/6
  http://www.helukabel.pl/index.php?func=4&parent_id=11&page=11&id=7&exe=1
  http://www.helukabel.pl/index.php?func=4&parent_id=11&page=11&id=31&exe=1

  Musisz sobie też odpowiedzieć na pytanie czy te 60A to obciążalność prądowa chwilowa, czy też jest to stały prąd jaki będzie płynął w tym przewodzie.

  I należało by się zastanowić jaka będzie długość tego kabla, im większa tym większa rezystancja, czyli większy spadek napięcia na kablu. Im większy przekrój natomiast tym mniejsza rezystancja na takim samym odcinku kabla/przewodu - to tak w skrócie.
 • Poziom 11  
  Witam.

  Z informacji zawartych na stronie http://www.technokabel.com.pl/informatortechniczny.php?op=sk&pid=278 wynika że minimalny przekrój żył tego przewodu powinien wynosić 10mm2. (Oczywiście zakładając, że jest to przewód wykonany z CU) Jednak warto pomyśleć o większym przekroju ponieważ przy tak dużym natężeniu będzie występował spadek napięcia który również zależy od długości przewodu. Spadek ten można obliczyć korzystając ze wzoru U =2*I*[(0,017*L)\S] gdzie I-natężenie prądu, L-długość przewodu dwużyłowego w metrach, S-przekrój poprzeczny przewodu dwużyłowego w mm2, 0,017 - opór właściwy dla przewodu miedzianego o przekroju 1mm2 i długości 1m.

  Proponowałbym zatem przewidzieć wartość natężenia pobieranego prądu i dobrać odpowiedni przewód tak aby spadek napięcia mieścił się w granicy tolerancji dla zasilanego odbiornika.

  Pozdrowienia.