Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć kablowa - UPC w całym domu

kaczortrex 02 Wrz 2007 23:32 33074 46
    Marcin91
    Poziom 23  
    Jeżeli jedno gniazdo Internetowe to nie powinno być problemu.
    Tak jak pisałem na wejściu RM-2Fi0 ( 12 złotych ), jeden idzie n gniazdo Mulimedialne np. GM-350 ( 30 złotych ) , a drugie na wzmacniacz ( dostosowany do ilości gniazd od 30 do 80 złotych ) a z niego na rozgałęźnik np. FS-6/FS-8 ( około 25 złotych ) i musi grać.
    Podobne instalacje chodzą bez namiejszego problemu.
    pozdrawiam
  • Osprzęt kablowy
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Robstar napisał:

A czy ktoś powiedział że są nie prawidłowe.

Hmm, chyba się nie przewidziałem, to Twoje słowa ?:

Nie polecam nie wiem czy zwróciłeś uwage na tłumienie w kanale zwrotnym i w downstreamie 10dB masakra:

Pzdr
  • Osprzęt kablowy
    kaczortrex
    Poziom 13  
    jeżeli chodzi o energetyke to jest dawno położona; teraz kłade tylko koncentryk + skrętke 5e bo przemalowuje ściany; skrętka będzie w każdym pokoju, tak jak koncentryk będzie schodziła do piwnicy; w razie potrzeby 2 żyły będą robić za telefon (na 6ciu zyłach i tak mam 100Mbps); chciałem umieścić to wszystko na poddaszu, ale jednak bardziej odpowiednia jest piwnica (warsztat); o ile nie będzie problemów z Upc to niechce mieć z Telekompromitacją Polską nic wspólnego - prędzej Netia; mile zaskoczył mnie mój linksys - sygnał między poddaszem a piwnicą jest maxymalny; teraz jestem na etapie zakupu przewodów - skrętka 100%Cu + Triset 113, jakiś wtyków, zaciskarek itp.
    podłączać będe za 2tygodnie (wtedy to mam ostatnią poprawkę :D)

pozdrawiam
    dipol
    Poziom 33  
    Nic nie wzmacniaj załóż rozdzielacz do 2,5Ghz-wejście /3/4 robiłem to u syna i córki w Warszawie bo panowie co przyszli raz że małe pojęcie mają o robocie to jeszcze głupoty opowiadają ,syn towarzystwo pogonił a ja zrobiłem co trzeba i śmiga tv w 5 gniazdkach TV Radio i Internet ,bez żadnych wzmacniaczy jak u syna tak i u córki,panowie myślcie -jaki sygnał wchodzi co tam trzeba wzmacniać jest wystarczający resztę ARW odbiornika skoryguje.Mają doprowadzić do pierwszego gniazdka sygnał zgodny z WT i jeszcze pajac wystartował z tekstem czy ja się znam na tym mierniku,na co chłopak dał mu 5 minut na opuszczenie mieszkania.Nie wiedział biedak że dla konkurencji pracuje i to mój chleb powszedni -pomiary hihi
    Powodzenia.
    xoxer
    Poziom 11  
    Witam
    Ja rownierz mam problem z UPC. Ostatnio zainstalowali mi trojpak czyli Internet+Tel+TV z dekoderem cyfrowym. Monter narzekal na slaby sygnal i niedogodna topologie sieci. Otoz, kabel od UPC wychodzi na parterze gdzie jest modem i dwa telewizory analogowe a na pietrze jest tv z dekoderem. Monter podlaczyl do glownego kabla gniazdo Tratec TRIS-202F do niego na jedno wejscie modem, do drugiego kabel na pietro do dekodera ale pomiedzy wstawil odgaleznik Tratec Ecoline ET-1-8+. Z odgaleznika wychodzi kabel na dwa telewizory (analogi) podlaczone poprzez zwykle rozgaleznik 2-way (no name).
    Na modemie mam info:
    Receive Power Level: -8,2dbmV
    Transmit Power Level: 45,2dbmV

Internet 10Mb chodzi roznie.. raz 1M raz 3M.. czasem skoczy do 6M nigdy 10M. Testowane na speedtest.pl lub dsl.cz. Obraz na analogu snierzy na niektorych kanalach i ogolnie jest jakby bardziej rozmyty.

Jak to poprawic? Zadzwonilem do UPC i powiedzieli mi ze modem ma polaczenie w normie i nie widza podstaw do interwencji. Nawet wole sam cos zrobic niz czekac liczyc na UPC. Tak czy siak niedlugo planuje podlaczenie jeszcze jednego-dwoch TV (analogi) i chcialbym miec jakis zapas jakosciowy ale nie wiem czy to wogole mozliwe (bo z proznego i tak sie nie naleje).

Prosze Was o rade, w jakis sposob poprawic odbior na analogach tak aby internet i tv cyfrowa chodzila.

moj obecny szkielet:

Code:

________       _______
            |     4dB| --> | Modem |
            |        |     |_______| 
    -UPC--> | TRIS   |      ____________               __________       ____ 
            |     4dB| --> |   Out 1,6dB| ----15m---> | MediaBOX | --> | TV |
            |________|     |            |             |__________|     |____|
                           | Ecoline    |
                           |            |      ________      ____
                           |   Tap 8,5dB| --> |      ?| --> | TV |
                           |____________|     | 2-way |     |____|
                                              |       |           ____
                                              |      ?| --20m--> | TV |
                                              |_______|          |____|

w przyszlym roku chce to powiekszyc o dolozenie jeszcze jednej lini z maxymalnie 3 koncowkami (w praktyce 1 czy 2 w uzyciu ale zawsze od razu lepiej polozyc kable jak sie pruje sciany)
    Code:

______            ________             _____
    Analog ---> | WZM? | --10m--> |  Tap?  | ---20m--> | GTV |
                | 3out |          | 2x GTV |           |_____|
                |______|          |________|   

czyli tam gdzie bedzie juz sygnal przeznaczony na telewizje analogowa zamierzam wstawic wzmacniacz (jaki?) do ktorek podlacze orginalna czesc (2-way) i nowy kabel do nowej nitki gdzie bedzie w polowie odgaleznik na 2 TV (GTV - gniazdo TV) i dalej kabel 20m do ostatniego gniazda TV.

Przepraszam za dlugi post, ale bardzo prosze o porade.

Pozdrawiam
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Witam

Pierwsze zacznij od przeczytania umowy - jeżeli Twój dostawca, daje gwarancję przy jednym abonamencie na poprawny odbiór powyżej dwóch telewizorów - uderzaj do niego - niech to naprawi - oczywiście podstawą do tego jest fakt, czy instalacja całkowicie została wykonana przez operatora TVK - w co wątpię ;)

Sygnał modemowy jest w normie (pomijam SNR-y, który ma bezpośredni wpływ na stracone/przesłane pakiety) - jeżeli masz podpisaną umowę na 10Mbit - nie ma żadnych dyskusji - operator musi to zagwarantować - chyba że podpisywałeś umowę na 10M do punktu styku operatora z siecią zewnętrzną ? - i raczej na pewno masz taką umowę, bo nikt nie może Tobie zagwarantować stałej prędkości 10M z jakąś tam stroną "x" w Twoim przypadku "speedtest.pl"

Jeżeli chcesz zadziałać "prywatnie" - całą instalację na Twoim miejscu bym "zwinął" i zbudował od zera - czyli zwrotnica - za zwrotnicą modem, na drugim wyjściu RTV wzmacniacz z regulacją korekcji sygnału i wszystko będzie "poprawne".
    pzdr
    xoxer
    Poziom 11  
    Dziekuje za odpowiedz.

Gdyby sygnal byl dobry na wejsciu to pewnie nie byloby problemu. Sygnal raczej nie bedzie poprawiony bo by musieli wymieniac kable transmisyjne a ja jestem na koncu dlugiej nitki domkow jednorodzinnych.

Ogolnie ma problem z ta zwrotnica. Nie znalazlem jeszcze takiej ktora ma dwa wyjscia DATA i jedno RTV. To by bylo najlepsze bo zarowno modem jak i dekoder potrzebuja sygnalu zwrotnego (moze sie myle co do dekodera). Obecnie przy zalozeniu modemowych danych ze mam 4,2dBmV i wprowadzeniu takiej zwrotnicy to musialbym miec tlumienie ok 6.8 dB na kazdym wyjsciu aby jako tako to dzialalo. Czy sa takie zwrotnice???
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Witam

Nie wiem jaki masz tuner TV - nie wszystkie wymagają kanału zwrotnego.
    Jeżeli faktycznie ten musi mieć kanał zwrotny (upewnij się u operatora) to za wyjściem DATA (DANE) założysz rozgałęźni 1/2 i bezpośrednio jeden przewód do modemu, drugi do tunera - hmm, chociaż to i tak dziwna sytuacja, bo zwrotnica przeważnie tłumi w "dosyle" 10dB - zapytaj u operatora.

Jeżeli jesteś pewny co do złego sygnału od operatora - wezwij ich na pomiar sygnału - na pierwszym gnieździe musi być wysokich kanałów min 57dB.

Pozdrawiam
    xoxer
    Poziom 11  
    Witam,

Dzwonilem do UPC ale nic nie wskoralem. Wg. nich wszystkie poziomy sa w normie. Dekoder ma sygnal zwrotny a analogi trzeba laczyc po dekoderze. UPC stwierdzilo ze monter nie powinien tak podlaczyc jak to opisalem i z tego wynikaja problemy. Niestety ja nie moge podlaczyc analogow z dekodera bo nie mam jak pociagnac kabla nazad na parter. UPC mi z tym nie pomoze. A jak sie zapytalem co by zrobili gdybym chcial miec dwa dekodery + internet to owszem jest taka mozliwosc ale konsultant nie wiedzial jak to sie robi.

Tak czy siak wole sam cos zrobic niz czekac na magikow z UPC. Ostatecznie znajde jakiegos experta z ksiazki tel. ale skoro jestescie tacy mili (szczegolnie Pan kasprzyk) to moze uda mi sie cos samemu wykombinowac.

Podsumowujac na wejsciu mam tego Trisa (202F) ktory po prostu rozgalezia sygnal ze strata 4dB na kazdym wyjsciu. Nie ma zadnego tlumienia sygnalu zwrotnego bo docelowo oba wyjscia sa typu DATA. Nie wiem jakie sa stosowane zwrotnice w gdanskim UPC wiec nie wiem jaka mam dobrac tlumiennosc na kanale zwrotnym. W moim przypadku wpiecie najpierw zwrotnicy multimedialnej dolozy dotakowe 4dB na modem i dekoder. Przy obecnym sygnale na modemie -7.3dBmV (ostatnio troche to podciagneli bylo -8.2dBmV) prawdopodobnie wyjdzie mi jakies -11.3dBmV co jest wg teori na granicy pracy modemu.

Dlatego poszukuje dobrej zwrotnicy multimedialnej z 2xDATA i 1xRTV gdzie tlumienie na wyjsciu DATA jest mozliwie najnizsze.
    Swoja droga, ciekawe co sie robi jak chce sie uzywac wiecej dekoderow ;)

Pozdrawiam

Troche przeszukalem siec i znalazlem cos takiego:
    http://www.skleptt.pl/main.php?op=sklep&karta_id=69&info=1
    http://www.skleptt.pl/main.php?op=sklep&karta_id=74&info=1

Co o tym sadzicie?
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    no dobra, analizuję jeszcze raz.
    tris 202f - dwa wyjścia z pełnym zakresem tv - 5 dB tłumienia - faktycznie brak podziału na TV i DATA - jest zastosowana izolacja galwaniczna.

Twój odczyt na modemie: w kanale dosyłowym: Receive Power Level: -8,2dbmV - spróbuj odczytać dla jakiej to częstotliwości.
    Teoretyzując: kanał downstream powinien iść w sieci o 6dB mniej niż "analogówka" - tak więc: do mieszkania wchodzi sygnał o poziomie przed Tris 202f o wartości: -8,2 + 5dB = -3,2 mV = około 57mikro/V odjąć tłumienie gniazda zwykłego TV 1,5dB = 55,5 dBmikroV dodać 6dB (analogówka wyżej) 61,5 dB - czyli spełnili by normy - jednak zastosowali gniazdo które tłumi 5dB (202F) - reasumując, jeżeli za ich urządzeniem założone byłoby prawidłowe gniazdko końcowe (dla jednego telewizora) sygnał byłby na poziomie 55,5 dB/mikroV - czyli norma nie jest spełniona - możesz się do tego odwołać - jednak żeby być pewnym tych wyliczeń, potrzebny jest pomiar na miejscu...
    Następna sprawa, jeżeli nawet podwyższyli by Tobie sygnał na 57dB - nie zmienia to faktu, że przy Twojej instalacji nie uzyskasz czystego obrazu.

Najpewniej byłoby zastosować wzmacniacz z kanałem zwrotnym, na wyjściu 202F w kierunku odbiorników TV (przed 202F, nie będzie wskazane, ponieważ modem dostałby za wysoki sygnał - potrzebne tłumiki) Jeżeli problemem nie są pieniądze zastosowałabym Vector Amigo z kanałem zwrotnym - koszt 200zł lub więcej - nie potrafię wskazać innego wzmacniacza, którego znał bym od strony praktycznej (co do kanału zwrotnego) - poszukaj w necie jakiegoś innego wzmacniacza/ mikrowzmacniacza z przenoszeniem kanału zwrotnego lub może koledzy z forum coś doradzą.
    Sorry, że tak namieszane - brak czasu ;)
    Pozdrawiam, powodzenia
    xoxer
    Poziom 11  
    Ja to musze wszystko przemyslec .. bo rzeczywiscie duzo podales informacji. Jutro odpisze ale tak na goraco to musze powiedziec ze nie ma nigdzie zadnych gniazdek antenowych a od UPC przychodzi zwykly kabel (czarny) z F-ka na koncu. Ostatnio tez zmienilem konfiguracje by zobaczyc jak bedzie dzialac i przepialem Odgaleznik ECOLINE przed TRISa co dalo mi na modemi 8,6 dBmV (tak jak wspominalem wczesniej podniesli mi troche sygnal). Polepszylo to odbior na analogach ale wiem ze takie polaczenie nie jest wskazane. Aha, ten TRIS to jakis dziwny model, bo na wyjsciach ma 4,0 dBmV a nie 4,8dBmV... moze jakas specjalna wersja? Zreszta to sie zgadza z odczytem na modemie jak podlacze bezposrednio do kabla UPC wtedy mam o 4dBmV mniej.

Czekam na jakies opinie na temat wzm. z kanalem zwrotnym.

Jeszcze raz bardzo dziekuje za wszelkie rady.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    xoxer napisał:
    co dalo mi na modemi 8,6 dBmV (tak jak wspominalem wczesniej podniesli mi troche sygnal). ...

8,6 czy -8,6 ? bo to się nie zgadza.
    w katalogu to gniazdko ma opisane 4,8db
    pzdr
    xoxer
    Poziom 11  
    Racja, moja pomylka, jest -8.6dBmV. Co do tego TRISa to tez sie zdziwiliem bo na obudowie ma wyraznie napisane 4dB na kazdym wyjsciu a w katalogu ma 4,8. Moze jakas wersja dla partnerow?
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    te 0,8 db nie istotne - prawie bez znaczenia.
    pzdr
    kondensator
    Poziom 36  
    Aktualne (11-2008) linki do zwrotnic RTV-DATA
    http://technetix.home.pl/baza/files/TRIS-210E.pdf
    http://www.telmor.pl/pl/offer/208 GMF240 (pdf wewnątrz)
    http://www.telmor.pl/pl/offer/209 GMF350 (pdf wewnątrz)
    Nie wiem, który będzie najlepszy (to może zależeć też od parametrów potrzebnych w danym przypadku, Kol. Kasprzyk będzie wiedział lepiej niż ja), TRIS210E ma izolację galwaniczna od wejścia, co niektórzy instalatorzy próbują wykorzystywać do maskowania problemu braku ekwipotencjalizacji i braku sieci masy w budynku. Dla odprowadzenia ESD proponuję jednak wykonać dodatkowe połączenie zewnętrzne przez rezystor np. 1megaohm (wiem, wielu osobom się to nie spodoba).
    leszekkpl
    Poziom 11  
    Robstar napisał:
    Dokładnie zwykły rozgałężnik - raczej nie jest to gówno :) powinna byc zwrotnica.
    Można zastosować rozgałężnik ale koniecznie na wyjściu do TV musi być filtr kanału zwrotnego inaczej możesz mieć problemy z netem np. gubienie pakietów, wylogowywanie modemu itp. ale to zależy od instalacji i od odbiorników.

A jakie filtry kanału zwrotnego masz na myśli? . Masz jakieś sprawdzone, które mógłbyś polecić? . Miałbyś może jakiś schemat z podłączeniem tych filtrów?

Poprawiłem. [SP5ANJ]