Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć kablowa - UPC w całym domu

kaczortrex 27 Sie 2007 20:01 32201 46
  • #1 27 Sie 2007 20:01
    kaczortrex
    Poziom 13  

Chcę rozdzielić sygnał telewizji kablowej na cały dom tzn parter 3 gniazda + piętro 3 gniazda + warsztat 1 gniazdo; związku z tym mam pytanie czy konieczne jest stosowanie tłumików, wzmacniaczy, zwrotnic etc. jeżeli jest to domek jednorodzinny z własną instalacją kablową z skrzynki providera; myślę że wystarczy dobrej jakości rozdzielacz z odpowiednim tłumikiem, ale jestem zielony w tych sprawach więc proszę cobardziej doświadczonych kolegów o wskazówki - zastanawiałem się nad produktami Telkom-Telmor; jaki koncentryk najlepiej do tego użyć;

pozdrawiam

0 29
  • Renex
  • Renex
  • #3 27 Sie 2007 20:14
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Witam.
    Jeśli dobrze zrozumiałem dostawca dostarcza sygnał do jednego gniazda. W tym miejscu potrzebny jest wzmacniacz około14- 20 dB , za wzmacniaczem rozgałęzienia :
    1. na 3 wyjścia - tłumi około 6 -7 dB
    2. za nim następne dwa rozgałęzienia na 3 wyjścia - tłumi około 6 -7 dB

Myślę że widzisz to w wyobraźni.
    Wzmacniacz ma nadrobić straty na rozgałęzieniach i na kablach.

Pozdrawiam Zdzisław.

0
  • #4 27 Sie 2007 21:18
    kondensator
    Poziom 36  

Jeśli lubisz co miesiąc wydawać dodatkowe pieniądze....
    (namawiał bym na własne instalacje: RTV naziemną i ew. SAT)
    Czy odbiór naziemny, czy z CATV - w obu przypadkach
    1. Sieć masy budynku - aby nie uszkodzić sprzętu przez podłączanie,
    przepięcia zaindukowane przez burzę, aby nie "kopało" przy łączeniu
    kabli - elementy rozprowadzające sieci maja zacisk do tego celu
    2. Plan z odległościami. Rysujesz jak wodociąg: pion (lub więcej pionów),
    odgałęzienia do różnych pomieszczeń. Odległości +/-2m.
    3. Znając tłumienie przewodu i ODGAŁĘŹNIKÓW dla ~800MHz
    można je dobrać, aby uzyskać prawie takie same poziomy sygnału
    w dowolnym odgałęzieniu abonenckim.
    4. Jeśli doprowadzisz przewodem magistalnym np. PRG11CuPE sygnał
    na strych, to gdy namyślisz się na własną instalację antenową, sieć
    rozprowadzająca będzie już gotowa (rozprowadzanie w dół, odgałęźniki
    o najsilniejszym sprzężeniu na końcu instalacji na najniższej kondygnacji)
    5. Przewody zwrotne na początek instalacji (wizja 75ohm, fonia ekranowany,
    sterowanie kilkużyłowy) z kilku pomieszczeń pozwolą doprowadzić na
    początek instalacji sygnał np. z kamery, DVD i wpuścić go za pomocą
    modulatora i odpowiedniej zwrotnicy w całą sieć domową RTV, lub lepiej
    do innego pomieszczenia z monitorem (odbiornikiem w trybie monitora)
    bezpośrednio po niskiej częstotliwości (wizja 75 ohm, audio ekranowany
    ew. 2 przewody audio (stereo), kilkużyłowy np. przełączanie źródeł
    sygnału, wymuszenie trybu "monitor" w odbiorniku (przez Eurozłącze).

"Co to za dziwne rzeczy, o czym on pisze" - zapytasz
    Poczytaj (link do linków) :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4116290#4116290
    (m.in. przykłady instalacji "podzbiorczych", dobór wzmacniaczy, przewodów
    ochrona przed zakłóceniami, przepięciami...)
    także
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=815826&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=819416&highlight=
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=10846#10846
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=814373&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=815631&highlight=

0
  • #5 28 Sie 2007 08:03
    kaczortrex
    Poziom 13  

dzięki wielkie teraz wiem jak się mam za to zabrać ^^, ale z tego co mówicie to lepsza inwestycja więc pewnie pieniążki znajdą się na drugi rok (na oko tak licze na jakieś 400-500 zł bo razem z kablówą ma być rozprowadzona sieć lan) - ale znając życie i tak jakieś 200 zł trzeba będzie dołożyć ;p

pozdrawiam

0
  • #6 28 Sie 2007 12:43
    kondensator
    Poziom 36  

Dobry przewód koncentryczny (bez aluminium, bez odbić, bez PCV)
    to w 2007r ~2euro/m (i nie jest powszechnie dostępny)
    Instalacja MATV ew. podzbiorcza CATV w domu to koszt porównywalny
    (nawet doliczając koszt sieci masy - 3-D MBN =Mesh Bonding Network)
    z nowymi drzwiami balkonowymi, dobrym zestawem komputerowym,
    nowym motorowerem. Tylko te rzeczy można łatwo wymienić, a instalację
    robi się na stałe na kilkadziesiąt lat - tak jak dom. Do przemyślenia.

0
  • #7 29 Sie 2007 08:43
    kaczortrex
    Poziom 13  

:) więc dobry koncentryk to uważałem taki powyżej 3zł/mb - chyba się pomyliłem :)

0
  • #8 29 Sie 2007 11:09
    kondensator
    Poziom 36  

Jeśli spełnia w/w wymagania i mogę go mieć w tej cenie, to może być ciekawe.
    Ale uwaga: badam każdą szpulkę ! Zbyt dużo razy trafiał się wadliwy...
    Prucie ścian i wymiana kabla który np. wytłumia k. 56, a na taki zmienią
    kanał dotychczasowy lub zaczną tam nadawać nowy program - to nie jest
    perspektywa warta pracy za 5zł/m i kosztów napraw ścian po wymianie.
    Mogę pomierzyć parametry i odesłać kabel z wydrukiem Ap, SWR do 2.485GHz.
    (Dla sensownego pomiaru potrzebny jest odcinek ~80...150m, min. ~40m)
    Ale jak ma to być aluminiowy erzatz, to szkoda czasu i fatygowania poczty...

0
  • #9 29 Sie 2007 18:08
    kaczortrex
    Poziom 13  

a jaki byś polecił z takich ogólnie dostępnych; tzn jakie powinien mieć parametry, przekrój żyły itp aby dostarczał obraz w przyzwoitej jakości niekoniecznie 100% oryginał; u mnie najdłuższa odległość od gniazda UPC (w domu) do najdalszego punktu to około 25-30m (z czego 15-20 do rozgałęźnika na piętrze); ja planuje umieścić "serwerownię" domową w warsztacie który ma temperaturę w zimie około 8-10 st, bardzo często powyżej - spotkałem się z wieloma instalacjami z elektroniką na poddaszu - co lepsze?

pozdrawiam

0
  • #10 29 Sie 2007 19:51
    kondensator
    Poziom 36  

20...40m ? H125CuPE, (a nawet Coax12CuPE). Min. promień zgięcia 10cm
    Tłumienie na 100m @1GHz ~20dB (~28dB). Do TV SAT też OK.
    Doprowadzenie CATV (z piwnicy?, <60m?) na strych do wzm.: PRG11CuPE
    Min. promień zgięcia 15cm, wymagane specjalne wtyki F z własną szpilą,
    lub precyzyjne opiłowanie żyły 1.55mm na 1...1.1mm (opiłki!)
    Tłumienie na 100m @ 1GHz ~13.6dB

Ekran z 2 warstw Cu, ŻADNEGO aluminium.
    H125, PRG11 z aluminium - NIE !

0
  • #11 29 Sie 2007 22:46
    kaczortrex
    Poziom 13  

a jeszcze takie pytanko: za kablówki dostałem zwrotnicę multimedialną RTV/DATA/RADIO; teraz posiadam już Telmorke RM-3F (1na3, rozgałęźnik);
    pytanie: mój rozgałęźnik starczy na piętro, drugi dokupiłbym na parter to razem max 15dB tłumienia (mimo że i tak są jako małostratne), ale potrzebuje jeszcze jedno gniazdo w warsztacie i tak sobie myśle czy by nie kupić zastępstwa dla zwrotnicy UPC z 3ma wyjściami RTV (jedno na warsztat, drugie na parter, trzecie na piętro)+DATA+RADIO - tylko nie wiem jak sieć na to zareaguje; może lepiej dostawić jeszcze pod UPC_zwrotnica_RTV 3cią RM-3F?

pozdrawiam

30.08.07
    znalazłem na koncentryku od UPC oznaczenie TU6T60-VC - jest to zwykły drut stalowy okryty miedzią (jedyny plus ma niby 3krotny oplot)- wniosek nie będe przepłacał za lepszy koncentryk na dom bo parametrów nim i tak nie zachowam; jak wprowadzą do UPC (o ile w najbliższym czasie) HDTV to i tak będzie u mnie pewnie w domu taki jeden telewizor i to na parterze więc dopiero wtedy dokupi się te kilkanaście metrów tylko do niego na te HD;

Sieć kablowa - UPC w całym domu

po zwrotnicy UPC (albo pierwszym rozgałęźniku) dojdzie wzmacniacz 20-30dB (w późniejszym czasie) wzmacniający sygnał piętra i parteru - będzie tam "spadek" na samych rozgałęźnikach ok 15dB; chociaż jakbym dostał wzmacniacz we + 2wy wzmacniane+ wy normalne to byłbym wniebowzięty :) - właśnie mam z tym problem jak jednocześnie wzmocnić piętro i parter no i rozdzielić sygnał do warsztatu - tak żeby nie zakłucić sygnału i pominąć niepotrzebny rozgałęźnik po zwrotnicy

pozdrawiam

0
  • #12 30 Sie 2007 12:22
    Robstar
    Poziom 16  

NIe możesz wywalic zwrotnicy i zastapić ją jakąś trzy wyjściową bo to nie jest wtedy zwrotnica tylko rozgałężnik - reakcja może byc taka że modem któregoś dnia sie wysypie.

Początek jest ok zwrotnica zostaje , póżniej zamiast tego trójnika pierwszego dałbym odgałężnik np 12dB do warsztatu i po przelocie odgałężnika rozgałężnik na 2-wyj. i na te 2 trójniki - ale to zależy ile masz metrów kabla do warsztatu.

Wszystko można łatwo policzyć dodaj tłumienie kabla 20dB/100m i wedy można dobrac co gdzie ma być ale i tak nie obejdzie sie bez kompromisów :).

Zwrotnica którą masz TRATEC jest elementem integralnym sieci i jeżeli tam wstawisz coś innego niż dało ci UPC, a akurat ta zwrotnica jest raczej z górnej pólki to gdy będziesz miał problemy np. z netem i jeśli wezwiesz serwis i technik stwierdzi że przyczyna jest brak zwrotnicy to masz serwis płatny.

Musisz pamiętac że zwrotnica wycina kanał zwrotny (5-65MHz) od TV i radio co eliminuje zakłócenia z tych właśnie urządzeń.

0
  • #13 30 Sie 2007 13:08
    kaczortrex
    Poziom 13  

o kanale zwrotnym wiem; wymiary domu ok. 10x12 m + te 4 w warsztacie; kabel w warsztacie nie będzie problemem; czyli do rozgałęźnika na parterze mam coś koło 11m od miejsca gdzie ma wchodzić zwrotnica UPC; od zwrotnicy do rozgałęźnika na piętrze będzie coś koło 15 (11+3-4); najdalsze miejsce na piętrze to pokój po drugiej stronie domu - 15+15m=ok 30;

P.S przyłącze UPC do warsztatu będzie miało ok 60m od skrzynki ichnej (mam ją przed posesją) - połowa z niego to porządny ziemny koncentryk, a połowa to już ten dupiaty

jak byś mógł mi pomóc z tymi tłumieniami to byłbym wdzięczny bo zaczynam się gubić :)

P.S2 o kompromisach to wiedziałem od samego początku

P.S3 jak byś umieścił w takiej instalacji wzmacniacz (poza linią warsztatową tylko na piętro i parter a może inaczej)

pozdrawiam

0
  • #14 30 Sie 2007 15:13
    kondensator
    Poziom 36  

Kolejność:
    1. Zwrotnica RTV/DATA
    2. Wzmacniacz 87-860MHz
    3. Odgałęźniki np. 2x16, 2x14, 2x12, 2x8dB.
    a. ew. rozdzielacz pionów i więcej pionów z odgałęźnikami
    b. do odgałęzień odgałęźników podłącza się odbiorniki lub zwrotnicę TV/UKF
    4. Na końcu każdego pionu R=75ohm
    Linia DATA - bezpośrednio ze zwrotnicy oddzielny przewód do modemu.

0
  • #15 30 Sie 2007 17:32
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

kaczortrex napisał:
    Chcę rozdzielić sygnał telewizji kablowej na cały dom tzn parter 3 gniazda + piętro 3 gniazda + warsztat 1 gniazdo

A umowę czytał? §9
    M.

0
  • #16 30 Sie 2007 18:56
    SP5ANJ

kaczortrex napisał:
    Chcę rozdzielić sygnał telewizji kablowej na cały dom tzn parter 3 gniazda + piętro 3 gniazda + warsztat 1 gniazdo; ... jaki koncentryk najlepiej do tego użyć;

A może dogadałbyś się z UPC, co ?

Sygnał z operatora kablówki jest na poziomie 73db na 75Ω.

Podłączenie "systemu" na domek wymaga jednak [poziomu wiedzy] i nie tylko.

Pozdrawiam.

PS. Poziom wiedzy to rozsądek radiowy i juz.

0
  • #17 30 Sie 2007 23:57
    kaczortrex
    Poziom 13  

owszem czytałem umowę i znam jej warunki - a sieć położona ma jedynie służyć temu, aby nie trzeba było przekładać kilometrów kabla i obojętnie gdzie będzie stał komputer/TV (w którym pomieszczeniu) będzie można zastosować tylko krótki przewód połączeniowy do gniazdka bez żadnych przełączeń, dołączeń itp.

P.S a co byście powiedzieli na zredukowanie wszystkich rozgałęźników do jednego za zwrotnicą - takiego 1na7 lub 1na8 i kupno większej ilości przewodów

0
  • #18 31 Sie 2007 11:40
    Robstar
    Poziom 16  

kaczortrex napisał:

P.S a co byście powiedzieli na zredukowanie wszystkich rozgałęźników do jednego za zwrotnicą - takiego 1na7 lub 1na8 i kupno większej ilości przewodów

Było by to najlepsze rozwiązanie jeśli masz taka możliwość - wszystkie przewody schodziły by do jednej skrzynki w której była by zwrotnica (koniecznie w obudowie), wzmacniacz i Multitap i na zakończeniach gniazda końcowe.

0
  • #20 31 Sie 2007 13:40
    kaczortrex
    Poziom 13  

hmmm kurcze coś mnie podkusiło i rozkręciłem zwrotnice, tzn. boxa do niego i wg. mnie to zwykły śmieć nie zwrotnica - zwykły splliter Tratecu 1na2 (2x3,7dB); nie ma wyjść określonych na TV/DATA/RADIO :O - co o tym sądzicie

http://www.tratec.net/poland/pasywa-ecoline.htm
    produkt: ES-02+

0
  • #21 31 Sie 2007 18:14
    Robstar
    Poziom 16  

Dokładnie zwykły rozgałężnik - raczej nie jest to gówno :) powinna byc zwrotnica.
    Można zastosować rozgałężnik ale koniecznie na wyjściu do TV musi być filtr kanału zwrotnego inaczej możesz mieć problemy z netem np. gubienie pakietów, wylogowywanie modemu itp. ale to zależy od instalacji i od odbiorników.

0
  • #22 31 Sie 2007 18:42
    Marcin91
    Poziom 23  

Witam, jezli w tej sieci ma iść internet ( dla jednego punktu ) to instalacja musi wygladać tak :
    sygnał przychodzący dzielisz na dwa RM-2Fi0 , sygnał jeden idzie na gniazdo multimedialne a drugie wyjscie na wzmacniacz np. WSA-830 na wyjsciu rozgałęźnik na odpowiednią ilośc gniazd i wszystko :)
    Jezli gniazdinternetowych ma być więcej ... to napisz ile .
    Pozdrawiam

0
  • #23 31 Sie 2007 18:56
    kaczortrex
    Poziom 13  

gniazdo internetowe będzie jedno, ale dalej boli mnie że mam "shit" zamiast zwrotnicy multimedialnej + ten splliter nawet nie ma tłumika kanału zwrotnego - porażka co; i to mi zainstalował instalator z UPC :|

0
  • #24 31 Sie 2007 20:26
    kondensator
    Poziom 36  

kaczortrex napisał:
    gniazdo internetowe będzie jedno, ale dalej boli mnie że mam "shit"
    zamiast zwrotnicy multimedialnej + ten splliter nawet nie ma tłumika kanału
    zwrotnego - porażka co; i to mi zainstalował instalator z UPC :|
    Najsprawniejsze działy operatorów CATV to marketing i księgowość.
    Może to cię skłoni do własnej instalacji antenowej.
    Jak jeszcze chcesz CATV z internetem, to na początku instalacji podzbiorczej
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=42&deal=Telmor
    Może nie jest to optymalny wybór z
    http://www.telmor.pl/WK/Main?gr=128&deal=Telmor
    gdybym się mylił, to specjaliści od kanałów zwrotnych na pewno poprawią...
    Jak masz już rozgałęźnik na 3 piony, to możesz zaprojektować 3 piony po wzmacniaczu.
    W każdym z nich nie musi być przecież tyle samo odgałęźników.

0
  • #26 01 Wrz 2007 09:28
    forestx

Robstar napisał:
    Nie polecam nie wiem czy zwróciłeś uwage na tłumienie w kanale zwrotnym i w downstreamie 10dB masakra
    - polecam, tłumienie w torze RTV 2dB.
    Kolego, to obowiązuje bezwzględna zasada: coś za coś i jeśli chodzi o poziomy sygnału, wyżej wała nie podskoczysz.

Na początek polecam zmierzenie poziomu sygnału za tą "dwójką" (rozgałęźnik).
    Jeśli nie dysponujesz miernikiem :twisted: użyj do tego celu modemu. W przeglądarkę wpisz adres 192.168.100.1 - to nie jest oczywiście miernik, ale przybliżony poziom sygnału powinieneś uzyskać.
    Podaj nam poziomy dla dosyłu (Downstream) i dla powrotu (Upstream).

Jeśli chodzi o multitap'a, to wszystko zależy od długości poszczególnych przewodów - jeśli te na pięterko i parter są podobnej długości użyj http://www.tratec.net/poland/Kartykat/TLT-8-11-MI-T.pdf jeśli długość znacznie sie różni: http://www.tratec.net/poland/Kartykat/MTB-8%2B%2B.pdf

Czyli mamy tak:
    1. Zwrotnica (typ/model w zależności od poziomu sygnału na modemie).
    2. Wzmacniacz.
    3. Multitap.
    4. Gniazda abonenckie.

Oczywiście weź pod uwagę to co pisał Michał - paragraf 9 (dobrze, że nie 33 :D) i to co pisze Kondensator: tu nie ma miejsca na oszczędności.

Sprawdź i napisz nam jakie poziomy podaje modem.

Dodano po 11 [minuty]:

Gdybyś jednak zdecydował się na pierwsze rozwiązanie - odgałęźniki - narysuj schemat i podaj przybliżone długości koncentryka - przeliczę ci wartości.

0
  • #27 01 Wrz 2007 12:28
    kondensator
    Poziom 36  

Multitap 8 x 11dB jest ew. OK dla dwóch pokoi sąsiadujących przez ścianę
    (2x 4 przyłącza, krótkie - razem z 2x2szt PAF2002 przyłącza podwójne).
    Multitap o narastającym tłumieniu - dobry tylko do doprowadzenia sygnałów
    do kolejnych mieszkań w długim korytarzu - zupełnie niecelowy w domu
    jednorodzinnym, gdzie potrzeba 2, 3, 4 odgał./pokój; dla (4 odg.) najłatwiej
    kupić i umieścić tuz obok siebie np. 2x8dB i 2x10dB (po przelocie przez 2x10dB
    sygnał będzie słabszy, a więc trudniej na wszystkich 4 odgałęzieniach będzie
    prawie identyczny, trudniej o odgałęźniki (multitapy) 4x to samo tłumienie odgałęzienia)

Gniazdo zwrotnicowe abonenckie TV/UKF: MG24 http://www.miap.com.pl/
    ( http://telmor.com.pl/WK/Karta?gr=94&deal=Telmor
    nie jest do końca zwrotnicą, duże tłumienie UKF)

0
  • #28 01 Wrz 2007 12:49
    Robstar
    Poziom 16  

forestx napisał:
    Robstar napisał:
    Nie polecam nie wiem czy zwróciłeś uwage na tłumienie w kanale zwrotnym i w downstreamie 10dB masakra
    - polecam, tłumienie w torze RTV 2dB.
    Kolego, to obowiązuje bezwzględna zasada: coś za coś i jeśli chodzi o poziomy sygnału, wyżej wała nie podskoczysz.

Tylko kolega chyba nie wie że są tez o mniejszym tłumieniu ze stratą dla TV o jakieś kolejne 2dB i tak zaraz ma byc wzmacniacz.

A przy takim tłumieniu 10dB to raczej wątpie aby modem zmieścił się w parametrach granicznym dla modemu ale to zależy ile sygnału przychodzi do mieszkania.

I dla tego nie polecam. Są lepsze wynalazki :).

Co do instalacji to zawsze będzie tak że raz jest lepiej raz gorzej ale w tym przypadku wszelkie filozofie trzeba odstawić i pomyśleć że jest to domek, a nie wierzowiec jeżeli 1 kabel bedzie miał 10 m (tłumienie 2dB) drugi 15, a nawet 20 (4dB) to co z tego. Jeżeli będziesz wszystko miał w jednym punkcie jest wtedy większy porządek i nie ma problemu jeśli zastosujesz tylko multitapa 1/8 (11dB) ewentualnie 2x1/4 (7dB) i rozgałężnik.

Przy tych odległościach ma to nie wielkie znaczenie jeżeli w jednym gniazdku będziesz miał 75dB, a w drugim 70dB.

0
  • #29 02 Wrz 2007 22:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Robstar napisał:
    kondensator napisał:

Witam

Takie tłumienie jest jak najbardziej prawidłowe - stosują je prawie wszystkie sieci (bynajmniej mi znane z własnej pracy i z opisów problemów na elektrodzie)

Modemy pracują z dużą tolerancją sygnałów do +15dBm/V (z praktyki przy +13 już mogą się wysypać), poziomy dla TV wynoszą min 57dB/mikroV max 80dB tak więc tłumienie 10dB w downstreamie jest konieczne. W sieci staramy utrzymywać poziomy -5 +5 - oczywiście nie wszędzie jest to wykonalne.

Kolego, jeżeli masz możliwość to od jednego punktu do każdego gniazda puściłbym osobny przewód + dodatkowy przewód do kamery czy innego urządzenia, dobrym rozwiązaniem - wspomnianym przez kolegę kondensator - jest zlokalizowanie skrzynki na poddaszu - między poddaszem a "dołem" dodatkowy kabel do przyłącza kablowego - plusem takiego rozwiązania jest możliwość dołożenia później satelity (multiswitch) dodatkowo pomyśl o instalacji telefonicznej - w obecnych czasach przy nasilającej się konkurencji nigdy nie wiesz kiedy będzie warto powrócić do TP czy innego dostawcy z tanim internetem, telefonem czy telewizją na skrętce.

Ważne jest także jaki założysz osprzęt elektryczny - przy Legrandzie dolicz dodatkowe 10dB tłumienia na gniazdku antenowym.

I jeszcze jedno - ni9e dobieraj sam zwrotnicy - zgłoś to do kablówki (tzn ten rozgałęźnik zamiast zwrotnicy) zwrotnica musi być założona, tym bardziej, że rozbudujesz całą sieć - może ktoś z instalatorów "zakombinował" zwrotnicę - albo po prostu (z życia wzięte) zwrotnice się skończyły danego dnia a klienta trzeba było zrobić - miewałem takie sytuacje - ale zawsze informowałem o tym abonenta i umawiałem się na jej założenie.

Pzdr

0
  • #30 02 Wrz 2007 22:54
    Robstar
    Poziom 16  

kasprzyk napisał:

Takie tłumienie jest jak najbardziej prawidłowe - stosują je prawie wszystkie sieci (bynajmniej mi znane z własnej pracy i z opisów problemów na elektrodzie)

A czy ktoś powiedział że są nie prawidłowe.

Stosuje się różne zwrotnice 2x4, 1x2 + 1x8,5, 1x4 + 1x10dB itp. i dlatego jest inna alternatywa napewno lepsza :).
    A zadaniem zwrotnicy jest wytłumienie zakłóceń w kanale zwrotnym od strony TV,dobra separacja między portami i dodatkowym atutem odcięcie kondensatorem składowej stałej co eliminuje efekt przydzwięku sieci przy różnych potencjałach (pływające pasy na TV). I dlatego może być to każda inna zwrotnica.

0