Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z tda 2030

Kisztel 11 Nov 2003 22:55 2339 16
Optex
    Kisztel
    Level 11  
    Jestem posiadaczem kitu wzmacniacza monofonicznego o końcówce mocy TDA 2030, i dodatkowych tranzystorach BD 912 i BD 911. Napisał ktoś na nim, że ma 50 wat, nawet znalazłem w internecie jego dokładny opis tyle, że firma Thomson zastosowała tranzystory BD 908 i BD 907. Zastosowałem zasilacz 35 wolt o pojedynczym napięcu gdyż symetrycznego nie wymaga o napięciu 2 ampery. Nie gra mi on najlepiej, podłączony jest pod głośnik 30wat 4 omowy, na pełnej mocy głośnik niewiele się wychyla tak jak by mu się porostu nie chciało. Zmierzyłem moc wzmacniacza i wyszło mi tylko ze ma aż 5 wat. Na płytce nie ma żadnych zwarć, bo i tak prawdopodobnie by nie chodził. Nie wiem może jak bym wymienił te tranzystory to by się polepszyło ale nie sądze bo po wylutowaniu też gra, może nie powinienem się niczego spodziewać po tym wzmacniaczu za tak niską cene. Pięć wat to dla mnie zamało jak na subwofer do komputera.
  • Optex
    renfilt
    Level 13  
    kiedys tez składalem ten wzmacniacz , i musze ci przyznac racje ze to jest jedna wielka kicha - ja mialem inne tranzystory i tez miernie chodzil

Pozdrawiam
    artibpl
    Level 17  
    A co byście chcieli z pojedynczego napięcia 35V? Chociaż przy tym napięciu i obciążeniu 4 omy powinno wyjść ze 20W. Jak zmierzyłeś te 5W? Pierwsza sprawa to zastosować symetryczne zasilanie aby pozbyć się kondensatora na wyjściu. Druga rzecz to porzadne trafko z dużymi elektrolitami, powiedzmy +/-21V na wyjściu powinno pomóc. I trzecia sprawa to może podajesz zbyt mały sygnał na wejście. Wtedy albo jakiś prosty preamp na wejściu albo pogrzebać w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza i zwiekszyć wzmocnienie.
    Arti
  • Optex
    DEMkO
    Level 20  
    witam
    1. wzm TDA2030 zas. ma +/- 20V zastosuj zas symetryczne czy tam nie o to chodziło??
    2. moc ciągła wyjściowa 12W
    3. nigdy nie wierz w kit
    4. możesz tam wsadzić TDA 2040 max moc wyjściowa 22W przy 18 V
    odpowiednim sygnale wej zas nap sumertycznym i dobrym chłodzeniu

PS jest troche warunków aby wydusić max
    jeśli to spełnisz to bez tranzystora wydusisz tyle ile chcesz (20W jak nic)

Pozdrówko
    dymek
    Level 27  
    ja z 2040 wycisnelem lekko te niby trzydziesci watt z ta para bd911,912 ale do 2030 to zdaje sie ze byly bd909,910.no w kazdym razie moj zaprojektowalem sam i smiga coprawda nie na badziewiackim niesymetrycznym napieciu........w sumie raz w zyciu zrobilem niesymetrycznyale to nawet grac dobrze nie chcialo.wez daj symetryczne i bedzie very good i subka małego pociagniesz.
    DEMkO
    Level 20  
    Popierwsze symetrycznym jest w rzczywistości lepsze
    po 2 pisz bardziej zrozumiale bo mieszasz
    po 3 subniskotonowego z tda 2030 i 2040 nie usłyszysz haha
    po 4 dobrze sobie radzisz ale postaraj się o nowsze aplikacje
    po 5 pozdrówko
    po 6 narazie
    Smok
    Level 24  
    TDA2030 - 14W (max. nap. zas. +/-18V)
    TDA2030A - 18W (max. nap. +/-22V)
    Robiłem dziś TV Loewe model ze sporymi głośnikami pod ekranem, razem ma to prawie metr wysokosci, miał dodatkowy wzmacniacz na TDA2030A i napewno grał mocniej niż 5 W ! :)
    DEMkO
    Level 20  
    Smok ma racje zaopatrzcie sie w nowego handlarza rzecz jasna TDA bo pewnie lipy sprzedaje albo wy je niszczycie
    a jeszcze jedno TDA2030 to 12W alo o 2W się nie kłóce.
    Pozdrówko
    dymek
    Level 27  
    DEMKO wrote:
    Popierwsze symetrycznym jest w rzczywistości lepsze
    po 2 pisz bardziej zrozumiale bo mieszasz
    po 3 subniskotonowego z tda 2030 i 2040 nie usłyszysz haha
    po 4 dobrze sobie radzisz ale postaraj się o nowsze aplikacje
    po 5 pozdrówko
    po 6 narazie

no tak zes napisal po pierwsze Tda 2030 to aplikacja dla lamerow i raczej na rozgrzewke sie takie cos robi ja to zmiescilem w pudelko od zapalek zama plytke z kostka
    po drugie powiem ci ze suba pociagniesz na tda 2030 i na 2040
    po trzecie nie robie na scalakach tylko na tranzystorach(teraz)
    po czwarte STK 4241 jest tego samego wieku co tda 2030 i to jest moim zdaniem najlepsza kostka do wszelkiego zastosowania audio
    po piąte polecam robienie na unipolarnych jesli chce sie cos porzadnego zrobic i mocnego
    po szoste wkurza mnie pisanie w punktach pozdrawiam
    a i po siodme to polecam tda 7294 jesli chcemy wzmacniacz wiekszej mocy i ma w dodatku mosfetki w stopniu koncowym
    po ente pozdrawiam.
    DEMkO
    Level 20  
    PO 1 jak nie pasuje to nie piszę w punktach
    po 2 hahaha
    Smok zerkne tam dzięki i pozdrawiam

Dymek co sądzisz o TDA2030 czy 40 to twoja sprawa
    Każdy moze wyrazic swoją poinię ja wolę inne
    Wiesz ja na wiek nie pacze tylko na jakość ostatecznie cene

Po x do n pozdrawiam wszystkich 8)
    dymek
    Level 27  
    nie chodzi o to jakie te kostki sa bo sa kijowe delikatnie mowiac ale nie zbaczajmy z tematu pytanie bylo co jest przyczyna ze slabo gra a ludzie wyskakuja z opiniami wlasnie na temat co sadza o tych kostkach.

Ja powiem tak myśle że możliwe jest kilka rzeczy ktore mogly pojsc zle mogles dac zły mostek prostowniczy lub hmmmm zbyt słaby transformator chodzi o ilość watt chociaz ten tda zbyt wielu nie wymaga nie mniej jednak moze on byc zbyt slaby jesli to jest wporzadku jedyne co mozesz polepszyc to dac zasilanie symetryczne dobry mostek i dobrze odfiltrowac.dobrze nie znaczy ze masz dac tam odrazu jakies 10000uf ale ale powiedzmy 6800Uf jakies pamietaj rowniez ze elka musza byc na troszke wyzsze napiecie.
    ogolnie nie polecamtych kostek bo sa dosc kiepskiepadaja czesto nie mozna ich porzadnie przygrzac tak jak to sie da w tranzystorku.
    dzwiek pozostawia wiele do rzyczenia no ale czogo chciać za te 6 zlotych .nawet jako driver kostka niejest zadną rewelacją.Ale dla początkujących pragnących zlozyc swoj pierwszy wzmacniacz polecam chociaz mozna sie rozczarować.Pozdrawiam
    Tremolo
    Level 43  
    wsadziłem kiedyś tda 2050 i dosłownie w 5 sekund bd911/912 spaliły się na amen. (co po niektórzy stawiają w pewnych aspektach znak równości miedzy 2030,2030A,2040,2050)

Warto pamiętać o zastosowaniu przedwzmacniacza do tego... niekiedy tda bez przedwzmocnienia wzbudza się na skutek różnicy impedancji.

Aplikacja firmowa się rożni od kitu jabela - kit jabela to najprawdopodobniej urządzenie do nabijania mocy na tranzystory 911/912 w istocie cienko je widze przy mocy 50 W i to na 4 Ohmach.

Wracając - podłącz do niego przedwzmacniacz... pamietaj że ta płytka to tylko wzmacniacz mocy a nie integra
    Kisztel
    Level 11  
    Moc wzmacniacza zmierzyłem miernikiem uniwersalnym cyfrowym z dodatkową linijka wychylająca się coś w rodzaju wskazówki, mierze prąd i napięcie przemienne przy podłączonym głośniku podłączając równolegle miernik do głośnika przy maksymalnej mocy wzmacniacza, muzyka z komputera korektor wyłączony karta dźwiękowa sound blaster 128, z reguły jest to 35 volt do wzmacniacza 100wat i 2,8 ampera, że by zmierzyć prąd podłączam miernik szeregowo do głośnika…. Zależy jeszcze od impedancji głośnika czy kolumny standardowo 8ohm.To mi się sprawdza. Ja sobie chyba zmienie na jakiś tranzystorowy wzmacniacz ale mam kłopoty z transformatorami bo są drogie, ale nie będę szalał, bo mam mały pokuj mieszkam w bloku, jeszcze pokombinuje, a jak coś wyjdzie dobrego to może jeszcze zmienie głośnik na Alpharda 20cm.

Pozdrówko
    :D
    Kisztel
    Level 11  
    Mam przedwzmacniacz firmy AVT 1010…. Sprawdze na nim, a poza tym to nie jestem takim początkującym elektronikiem bo składałem nagłośnienie na hale sportową, ale takimi pierdołami też się bawie :D, do tda 2030 zastosowałem zasilacz 35 volt i kondensator 10000uf na 50vol załwarzylem ze troszkę pomógł ale też mnie to nie zadowala. Myśle sobie żeby to wszystko wyżucic do kosza bo mam transformator 12volt 100watt może coś poradzicie jaki wzmacniacz na jakiej końcówce by się wyrabiał??
    ---------------------
    Mam przedwzmacniacz firmy AVT 1010…. Sprawdze na nim, a poza tym to nie jestem takim początkującym elektronikiem bo składałem nagłośnienie na hale sportową, ale takimi pierdołami też się bawie , do tda 2030 zastosowałem trans. 35 volt i kondensator 10000uf na 50volt załwarzylem ze troszkę pomógł ale też mnie to nie zadowala. Myśle sobie żeby to wszystko wyżucic do kosza bo mam transformator 12volt 100watt może coś poradzicie jaki wzmacniacz na jakiej końcówce by się wyrabiał??

Scalono<Acula>
    Smok
    Level 24  
    Spróbuj na jakis koncówkach stosowanych w radyjkach samochodowych, najlepiej takie co same w sobie podnoszą napięce zasilające stopien koncowy np. TDA1560Q 40W oczywiscie te kostki potrzebuja głosników 4 Ohmowych lub nawet 2 ohmowych zeby uzyskać duża moc przy niskim napieciu zasilania lub też zrobic wzmacniacz mostkowy