Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik podczerwieni jaki

28 Aug 2007 10:46 1533 7
  • Level 11  
    Witam potrzebuje odbiornik podczerwieni ktory przygotowuje dane do fotmatu pod porst szeregowy mikrokontrolera. Chodzi mi o to ze jak nadaje 1 to jedynke *fala nosna i na odbiorniku postaje 1 i 0. a chce zeby byl 1
    Przyklad nadaje 10110101 otrzymuje na odbiorniku 1000101000100010
    czyli 1 jest jako 1 i 0
    a 0 jest jako 0 0.
    Prosze mi nie pisac ze mam zrobici na drodze programowej. Bo takie rozwiazanie juz mam chce miec odbiorniki ktory do formatu portu szeregowego dostosuje dane.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 34  
    Strasznie zagmatwany post, prawde mówiąc nie wiem dokładnie w którym miejscu jest problem.
    Jeśli masz sygnał odbierany, to albo dajesz go bezpośrednio na rs232 (jeśli sygnał nie jest jakoś szatkowany), a jeśli jest to co piszesz z tym "10" i "00", to musisz programowo odbierać sygnał, składać bajty i wysyłać dalej.. Jeśli chcesz mieć to sprzętowo, to wstawiasz zegar o znamionowej szybkości razy 16, podłączony do timera, po odebraniu jedynki timer przez 16 cykli utrzymuje tą jedynkę po czym zeruje wyjście - chodzi o to, żeby owe "10" zamienić na coś w rodzaju "11|" (szpilka na końcu mogła by się pojawiać przy mniejszej prędkości nadajnika przy nadawaniu 2 jedynek).
  • Level 42  
    rrenio wrote:
    ... chce miec odbiorniki ktory do formatu portu szeregowego dostosuje dane.

a ja chcę mieć gwiazdkę z nieba ;)

.... a tak na poważnie to tak jak pisał kolega powyżej - przedstaw jaśniej to o co chesz zapytać a nie jak małe dziecko z płaczem mówisz że chcesz coś tam mieć tylko nikt nie może cię zrozumieć.

po kolei krok po kroku opisz co robisz, co już zrobiłeś, czemu ma to służyć, na jakim procku, w czym piszesz program itp wtedy zapewne da się coś podpowiedzieć

pozdr
  • Level 11  
    Drodzy koledzy to ze jak nadaje np sama jedynke po wymnozeniu z fala nosna to na odbiorniku zeby byla jedynka a nie fala prostokatna 1 0.
    i nie chce niczego sklejac czytac co drugi baj ani nic z tych rzeczy pytam czy jest jakis obiornik ktory odbiera do formatu portu szeregowego i tyle.
  • Level 34  
    noo i teraz wszystko jasne..
    owszem są odbiorniki, które wykrywają dalę nośną.. dla przykładu tutaj:
    http://tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=odbiornik+ir+36khz&idp=1
    są też na inne częstotliwości.. jeśli chcesz mieć strojone, to musisz zbudować detektor nośnej lub sygnał wzmocnić (pewnie odbiornik można obciążać tylko do masy albo do zasilania) i dać na filtr dolnoprzepustowy i komparator..
  • Level 42  
    sorki kolego rrenio ale wygląda na to (może się mylę), że niewiele wiesz n/t sposobów transmisji danych w podczerwieni, sposobów kodowania i dekodowania sygnału oraz dlaczego tak w ogóle - gdy wysyłasz jakąś jedynkę (nie wiem czym do chwili obecnej) to masz (nie wiem na czym) zero i jeden!

aby zmniejszyć ilość zakłóceń przy tego typu transmisji stosuje się kodowanie bifazowe (kod Machester) itp - co daje nam takie rezulaty o jakich zdaje się piszesz a których "nie chcesz"

nie stosuje się takiego przesyłania "wprost" że JEDEN to JEDN na wyjściu a dlaczego - bo jak wspominałem będą się wkradać bardzo duże zakłócenia i naweet jak coś takiego zrobisz programowo (czego ponoć też nie chcesz, nawet żeby ci to poradzić) to szybko z tego sam zrezygnujesz bo uzyskasz tak mierne efekty (mała odległość, małe prędkości że kicha)

dlatego też nie znajdziesz raczej nigdzie cudownego dla ciebie urządzenia, które to zrobi. Bo wszystkie urządzenia do przesyłu radiowego czy IR itp po drodze kodują sygnał rozumiesz?)

a to co ci polecił kolega powyżej czyli zwykły sam tylko odbiornik podczerwieni typu TFMS nie załatwi twojego problemu

- o ile ja w ogóle zrozumiałem tak naprawdę do końca o co tobie chodzi ;)

pozdrówka
  • Level 34  
    Wysyłając jedynkę ma zero i jeden, gdyż w pewien sposób jest to modulacja amplitudy fali nośnej - stąd przy wysyłaniu jedynki będzie się pojawiać naprzemienny ciąg 010101.. chodzi o to, aby odbiornik wykrył nośną i wysterował wyjście gdy ona jest, a nie podawał na wyjście surowy sygnał.. żadnego manchestera nie potrzeba - a zresztą to by skomplikowało układ, gdyż wymagało by specjalnego sposobu dekodowania sygnału (czytaj: programowego dekodowania sygnału)... Ja z powodzeniem stosuje odbiorniki z wbudowanym detektorem, żadnych fal nośnych niemam na wyjściu - poprostu wartość mówiąca, czy jest nośna czy nie..
  • Level 11  
    Dzieki za odpowiedz.
    1.Szczegolnie za wypowiedzi BoskiDialer.
    Mirekk36 tobie tez dziekuje za odpowiedz ale nie musisz sie napinac przy nastepnych wypowiedziach.A zlośliwości tymu moze sie myle zostaw dla siebie.
    pozdrawiam rrenio

Dodano po 2 [minuty]:

BoskiDialer wytlumaczyl ci mirekk36 jak postaje to o co pytam.
    tsop1836 takiego uzywam i tak sie dzieje.
pcbway logo