Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potencjometr 6xILEŚ[omów] + kondziołki separujące

28 Sie 2007 11:24 1527 21
  • Poziom 11  
    Jak w temacie. Chce zrobić wzmacniacz 5.1, koncepcja i schemat prawie już są, ale zawiesiłem sie na czymś takim. Skąd skołować 6 kanałowy potencjometr, żeby jedną gałą regulować głośność całości? Myślałem o potencjometrach cyfrowych i uP z pokrętłem z wykrywaniem kier, ale takie pot. to puszczą kilka mA a to za mało. Jakieś rozwiązania analogowe mnie nie interesują. Potrzebny jest taki właśnie potencjometr jak pisze. Wiecie gdzie takie są? Vishay niby ma coś takiego w ofercie, ale nawet gdyby to było u nas dostępne to byłoby kosmicznie drogie :(
    Ewentualnie czy ktoś próbował połączyć ośki 3 potencjometrów stereo, żeby chodziły jak jeden?
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Wydaje mi się, że niektóre potencjometry mają wyprowadzenie "na tył" tak aby je móc łączyć (kręci sie tam taka jakby śrubka).

Możesz też coś kombinować z jakimiś zębatkami, albo kółkami i łączącym je prętem (coś jak koła lokomotywy).

Nie wiem dlaczego nie odpowiadają Ci potencjometry cyfrowe, i skąd stwierdzenie o za małym prądzie? Po co Ci większy, skoro przedwzmacniacz audio i tak sterowany jest napięciem, a nie prądem.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 11  
    To ma być tak... wyjście z karty dźwiękowej w kompie, przy czym na mojej płycie a7v880 (AD1888) ta karta ze 2 razy cichsza niż na poprzedniej msi viakt266a (na jakimś ralteku), jakie to ma moce i napięcia na wyjściu to nie wiem, ale na słuchawki 16 omowe to za dużo żeby słuchać ;) No i chciałbym, żeby z soundblasterami czy audigy też to dobrze współpracowało.
    Co do potemcjometrów cyfrowych... mocrochip pozwala na 2.5mA, dallas na 1mA, to chyba na prawde jest za mało, co nie? Jeszcze sa potencjometry analoga, ale u nas niedostępne, chyba że sample ale ostatnio wysyłają tylko na wybrane domeny maili z firm i uczelni.
    Acha no i wyjście dźwiękówki ma być przez ten potencjometr podłączone prosto do AD1994 :) Ewentualnie jeszcze Rwe o Iwe tej kostki sprawdze, ale boje sie, że te potencjometry bedą jednak za słabe, chociaż takie rozwiązanie by mi najbardziej pasowało.
  • Poziom 18  
    No może i na słuchawki 16 ohm za mało, ale one obciążają wyjście w dość dużym stopniu. Można też spróbować podłączać obciążenie o mniejszym oporze ale można zakończyć zabawę spaleniem karty. :(

Twój wzmacniacz powinien mieć opór rzędu kilku kiloomów co najmniej, i w żaden sposób nie powinien obciążać karty dźwiękowej! Prądy tam płyną znikome, liczy się tylko poziom napięcia.

Twój pogląd o potrzebie "wytrzymałych" potencjometrów jest błędny, zresztą kto by je kupił jakby nie można ich stosować? :) Parametr ten jest potrzebny aby móc je stosować w innych celach, ale tutaj jest raczej bez znaczenia, w standardowej konfiguracji audio.
  • Poziom 11  
    e tam pogląd że "wytrzymałych" :P po prostu wydawało mi sie, że 1mA to coś trochę mało, jakby dali np 5-6mA to już bym sie nad tym nie zastanawiał ;)
    w takim razie pytanie gdzie znajdę pokrętła w stylu tych od głośności w bomboxach jak np w AZ1560 :)
  • Poziom 18  
    Chyba jedynie w uszkodzonym sprzęcie, albo na zamówienie z serwisu takich urządzeń - tylko wtedy cena może być nieciekawa. Na kupno w normalnym sklepie bym nie liczył. :(
  • Poziom 11  
    no bez żartów... gała do kręcenia z dwoma zwieranymi do masy wyprowadzeniami, zeby szło to na procku odpalić przez programowy detektor kieruknu :|
    niemożliwe, żeby to nie było do kupienia, na pewno jest tylko jest problem pod jakimi nazwami/symbolami tego szukać
  • Poziom 18  
    Samo pokrętło to impulsator, z tego co mi wiadomo i tak możesz pytać. Myślałem, że chodzi Ci o wygląd, stąd taka moja odpowiedź.
  • Poziom 11  
    Dzienks, mało tego w sklepach i za tanie to to nie jest, ale dobrze że wogóle jest :)

Pojawil mi sie niestety kolejny problem, a raczej dylemat... kondziołki separujące. Plastikowe są 'troche' drogie jak na ilość jaką potrzebuje 16szt 10uF. A poza tym są dużo za duże i przewlekane:/ Wymiarowo najbardziej pasują mi tantale smd, takie na 16V powinny wytrzymać 2Vpp, od biedy elektrolity zwykłe albo bipolarne... Co bedzie najlepszym kompromisem? Lubie dobry dźwięk, ale też chorobą audiofilizmu nie jestem dotknięty ;)
  • Poziom 33  
    możę cyfrowo 3xpga2310 (xx11) do tego uC moze pilocik rc5 :)
  • Poziom 11  
    imo to jest przegięcie z tymi układami, 100zeta za sztuke w tme :lol:
    Zresztą potencjometry cyfrowe już mam, zastanawiam sie co z tymi kondziołami, bo te prostokątne plastiki oznaczają wzrost płytki o jakieś 30% co nie wchodzi w gre...
  • Poziom 33  
    eee tam przegięcie mozna dostać sample za 12 - 15zł za sztuke ;)
  • Poziom 11  
    Sample z TI... jasne :P
    Jak zaznacze, że student to chcą na adres uczelni, a jak podam firme to twierdzą (słusznie zresztą), że nie są w stanie takiej zlokalizować, więc jak dla mnie to TI odpada. A poza tym zdecydowałem, że komunikacja bedzie po I2C, a te z texasa są na SPI. Zresztą jak juz mówiłem, potencjometry mam, teraz pytam o kondziołki.
  • Poziom 33  
    daj MKT lub SCR (te wiekrze ) choc sam bym wywalił wszystkie z toru audio ;)
  • Poziom 11  
    Ech... a czy ja niewyraźnie napisałem, że są za duże :|
    Co z pozostałych będzie najlepsze
  • Poziom 18  
    Ja zawsze stosusowałem MKT, do suba może być nawet elektrolit, niewprawne ucho nie zauważy różnicy, a na pozostałe kanały można dać mniejsze wartości.

Ja u siebie mam 1uF na basowym, a tak to w granicach 600-400nF.

Na pewno nie rezygnował bym z nich, zapobiegają nie potrzebnemu przepływowi prądu i zabezpieczają kompa w przypadku awarii wzmacniacza (napięcie stałe na wejściu).
  • Poziom 33  
    dawid-ptaszyk napisał:

Na pewno nie rezygnował bym z nich, zapobiegają nie potrzebnemu przepływowi prądu i zabezpieczają kompa w przypadku awarii wzmacniacza (napięcie stałe na wejściu).

a co do tego ma DC na wyjsciu wzmacniacza do polaryzacji pary róznicowej na jego wejsciu :>

sygnał wejsciowy mozesz podac przez rezystor np. 1k i masz z głowy kondzior na wejsciu :D
  • Poziom 11  
    Na pewno muszą być kondzioły między potencjometrami, a kostkami wzmacniacza bo jego wejścia są spolaryzowane na Vcc/2 wzmacniacza co byłoby zabójcze dla reszty scalaków. Natomiast całość dodatkowo będzie mieć możliwość sprzętowego puszczenia stereo/kwadro na 5.1 z wydzieleniem z tego basu i środka, więc na dzień dobry na wszystkich wejściach bedą bufory, co prawda przeznaczone do sygnałów video, ale myśle, że sygnałowi audio to nie zaszkodzi ;) Zastanawiam sie tylko czy przed tymi buforami też nie powinny być kondzioły (zwłaszcza ze wzgledu na bezpieczeństwo reszty układów). A co za tym idzie wszystkie kanały muszą puszczać pełne pasmo. W przypadku 2 kondziołów na kanał, przy uwzglednieniu Rwe wzmacniaczy i na buforach to wg spice'a najmniejsze akceptowalne kondziołki to 4.7uF... Mniejsze już wchodzą na słyszalną część pasma. Zresztą producent zaleca 10uF ;) Więc jeśli by brać z tme te: MPEB-4.7U to cenowo ok, ale jak już mówiłem... 21wiek mamy i takie kolosy :/ Byle kondzioł, a większy od całego wzmacniacza. Poza tym poza częscia zasilającą wszystko ma być w smd. Chyba, że tak zaprojektuje pcb, że bedą one na reszcie w smd (2 warstwy elementów na jednej stronie pcb). Dlatego pytam, jeśli nie te to co? Niestety nie udało mi sie znaleźć jakiegoś sensownego uszeregowania kondziołów, ze względu na nadawanie sie do toru audio :P
    PET, MKT, KT, PC, KC, MKC, PP, KP, MKP, Polistyren(Styroflex), Papierowe;) ceramiczne (kl I, II, i III), mikowe, elektrolity (mokre, suche), tantale - Ktoś podejmie sie uszeregowania wg przydatności dla toru audio :D
  • Poziom 19  
    Ceramika i sama Mika - odpadają
    Tantale, Elektrolity, jeśli nowe, ewentualnie mogą być
    Pozostałe jak najbardziej...

Po co Ci pojemność 10uF? 2,2uF powinno wystarczyć, a te już nie są takie wielkie...
  • Poziom 11  
    Oooo to mi chodziło :) Dzięki :)
    Tak pytam o te kondzioły, bo kiedyś robiliśmy FDP na laborke i było to na ceramikach i jak sie potem jeszcze okazało takich z tolerancją +-80%. Co tam sie wtedy działo ;)
    Ale do rzeczy, jeszcze z przezorności spytam, czy obudowa ma tu coś do rzeczy, konkretnie MPEM-2.2U/63 Kondensator poliestrowy 2.2uF 63V RM5mm i MC5 2U2 Kondensator foliowy serii MKT 2,2uF 50V RM5mm. Podejrzewam, że ten drugi lepszy ze wzgledu na typ, ale chyba nie specjalnie różnicy, prawda?
    Zresztą musze pomyśleć jeszcze co z tym pasmem... ale jak puszcze z kompa 7.5Hz (mniej sie nie da) to na starym amatorze2 to słysze... może to jakiś odchył, nie wiem...
  • Poziom 19  
    MKT to też kondensator poliestrowy... Lepsze są poliwęglanowe (MKC), a jeszcze lepsze styrofleksowe (KSF/KS).

Powiadasz że słyszsysz 7,5 Hz? No to jesteś wyposażony w nadludzkie możliwości (przeciętny człowiek ma kłopoty z wychwyceniem 30 Hz, choć w teorii słyszymy od 20 Hz), gratuluję ;)
  • Poziom 11  
    Heh, no nie powiem, że mnie to nie dziwi, ale jak sie da wszystkie wzmocnienia na max w kompie i wzmacniaczu to coś tam niskiego poza szumem słychać... (i nie jest to 50Hz) ;) No i jeszcze trzeba okna pozamykać, no ale przy odrobinie wysiłku da sie.
    Zrobie płytke na kondziołki z rozstawem nóg 5mm i już, najwyżej potem bede kombinowac :)
    Jeśli jeszcze czegoś nie bede pewny to dopisze.