Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akku - problem z kondensatorem

29 Sie 2007 12:55 1692 11
 • Poziom 11  
  Witam,
  otóż mam taki problem, dotyczy on mojej nie wiedzy co do korzystnego ładowania akumulatorow samochodowych (12v). Chce odrestaurowac stary protownik <bester>, w jego skład wchodzi transformator z środkowym wyprowadzeniem wtórnego, dwie byp 100, amperomierz i ze dwa bezpieczniki... moje pytanie jest nastepujące... jaki wpiąć kondensator aby ładowanie było najkorzystniejsze? prostownik z możliwosćia ładowania 12v i 6v/4A... jakby ktoś mógł mi pomóc to byłbym wdzięczny :D a i jak sie ktoś ma jakiś pomysł na zasygnalizowanie stanu naładowania akku np diodą led tudzież diodą led to byłbym wdzięczny za jego ukazanie :) Pozdrawiam!!
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 29  
  A gdzie ma być włączony tem kondensator ? I jaką on ma spełniać rolę.
 • Poziom 33  
  Wpinanie kondensatora do prostownika do ładowania akumulatorów jest mało sensowne. Akumulator nie musi być ładowany prądem stałym, nawet korzystniejsze jest (podobno) ładowanie prądem tętniącym.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  wzagra napisał:
  (podobno)
  no właśnie podobno :D ja sie trzymam tej wersji, ze w prostowniku był juz kondensator, ale podejrzewam że go wymieniono bądź dodano (np. po to żeby on tam tylko był), bo w sumie na to wygląda... kondensator jako filtr w pospolitym dwupołówkowym dwudiodowym... a co z sygnalizacją? jakies pomysły?
 • Poziom 33  
  Akumulator zachowuje się jak "spory" kondensator, więc dalej nie widzę sensu dodawać zbędny kondensator - zresztą, w zależności od pojemności akumulatora, prąd ładowania może być dość znaczny, a zatem i pojemność kondensatora musiałaby być duża (bardzo).
  Jak sobie wyobrażasz sygnalizację? Zakładając, że akumulator będzie ładowany prądem stałym (przy filtrowaniu kondensatorem ;)), napięcie na akumulatorze będzie takie jakie dasz z prostownika - a więc jedyna metoda to przerywać ładowanie i mierzyć napięcie na akumulatorze, i w przypadku osiągnięcia napięcia wyższego niż 14,2V (tego nie jestem pewien) przerywać ładowanie. (Zresztą przy prądzie tętniącym będzie to samo.)

  Napisałem 'podobno' bo nie jestem specjalistą w dziedzinie akumulatorów, ale generalnie nie stosuje się dodatkowej filtracji prądu ładowania akumulatorów, co więcej, są nawet układy, które w ujemnych połówkach napięcia rozładowują akumulator prądem kilkukrotnie mniejszym niż prąd ładowania - powoduje to zwiększenie żywotności akumulatora oraz jego odsiarczanie. Był nawet projekt takiego prostownika w którymś numerze "Radioelektronika" (lata 80-90).

  Twój 'bester' miał kondensator, bo może pełnił jakieś dodatkowe funckje zasilacza?
 • Poziom 23  
  najlepsze prostowniki z tzw. odsiarczaniem działają dosyć zaskakująco a mianowicie:
  możemy rozróżnić dwa cykle ładowania
  1. ładowanie nie wielkim prądem stałym (długi okres)
  2. chwilowe rozładowywanie.
  i tak aż do naładowania.
  kondensator jest zbędny to nie zasilacz.

  Dodano po 9 [minuty]:

  kondensator o sporej pojemności jeżeli się nie mylę to jeszcze bardziej by popsuł działanie ponieważ w końcowej fazie ładowania zawyżał by napięcie na aku.
  Niech mnie ktoś poprawi jak wprowadzam kogoś w błąd.
 • Poziom 11  
  no ja tylko chcialem wiedziec, bo ten kondensator tam byl nie wiedziec po co ;p jakby ktos mogl udostepnic schemat takiego prostownika z tym odsiarczaniem bylbym wdzieczny, bo akku sporo przeleżał a taki prostownik zawsze sie sprzyda:))) no nic sygnalizacje sobie daruje :D
 • Poziom 21  
  Do prostownika kondensator absolutnie jest zbędny. To, że ktos go wstawiał, nie znaczy, ze wiedział co robi (a moze wiedział i robił zasilacz do. np. jakiegoś radia?). Napisz o jaką sygnalizacje (co ma sygnalizować?) Ci chodzi (czy np. wskazywanie pradu ładowania?). Na pewno coś prostego wymyślimy. Pozdr.
 • Poziom 11  
  do prądu ładowania mam amperomierz :P potrzebuje aby jakis ukladzik zasygnalizowal mi stan naladowania , lub bliski naładowaniu....
 • Poziom 11  
  wzagra napisał:
  As I said ;)

  no dobra, juz nie wspomne o tej sygnalizacji :|
 • Specjalista elektronik
  TL431 + parę oporników, jako czujnik napięcia + przekaźnik, przez który zasilasz prostownik + włącznik chwilowy;
  łączysz to tak, żeby jak TL431 zacznie przewodzić, to wyłączał przekaźnik (a włączanie ręcznie tym włącznikiem).