Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AverMedia AverTV DVI Box9 - recenzja by FPPfan

()))FPPfan))> 29 Sie 2007 15:42 3388 0
  • #1 29 Sie 2007 15:42
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

Witam.
    Całkiem niedawno nabyłem najnowszy stacjonarny tuner firmy AverMedia o oznaczeniu AverTV DVI Box9.
    Jako że nie znalazłem nigdzie w sieci jego recenzji postanowiłem że napiszę własną :)

WSTĘP.

Tunerek jest samodzielnym urządzeniem zewnętrznym wogóle nie potrzebującym do pracy stacjonarnego
    komputera PC. Jedynym elementem współdzielnonym z komputerem jest monitor. Tuner działa w zasadzie
    jako przejściówka pomiędzy kartą grafiki a monitorem. Jest wyposażony w werjście i wyjście video
    oparte na gniazdach DVI. Rodzaj tych gniazd jest największą zmianą w stosunku do wcześniejszej
    wersji AverTV Box9 która miała gniazda analogowe D-Sub.

ELEMENTY ZESTAWU.

Urządzenie zamówiłem w oficjalnym internetowym sklepie AverMedia Polska. Za dwa dni od zamówienia
    kurier zjawił się z paczką. Tunerek przyszedł do mnie w dość standardowym kolorowym pudełku z
    nadrukowanymi na nim głównymi funkcjami i zaletami tunera (typowa marketingowa papka mająca skusić
    klienta gdy owo pudełko stoi na wystawie). Zawartość była dobrze zapakowana. Sam tuner owinięty był
    w folię "antywstrząsową",reszta elementów znajdowała się w foliowych woreczkach pomiędzy kawałkami
    przyciętej na wymiar gąbki.Tak że wszystkie elementy były unieruchomione i nie miały okazji wędrować
    wewnątrz opakowania.

Zdj.1 Pudełko od tunera

A w pudełku znajndowały się:

1. Tuner.

Zdj.2 Tuner AverTV DVI Box9 - przód

Zdj.3 Tuner AverTV DVI Box9 - tył

Zdj.4 Tuner AverTV DVI Box9 - bok

2. Podstawka do umieszczenia tunera pionowo.

Zdj.5 Podstawka pod tuner

3. Pilot zdalnego sterowania

Zdj.6 Pilot

4. Kabel DVI-DVI o długości 80cm

Zdj.7 Kabel video DVI

5. Kabel audio minijack-minijack o długości 80cm

Zdj.8 Kabel audio

6. Zasilacz sieciowy 100-240V -> 5V 2A 10W

Zdj.9 Zasilacz tunera

7. Wielojęzyczna instrukcja obsługi.

Zdj.10 Instrukcja obsługi

OGÓLNA SPECYFIKACJA TUNERA:

- Rozdzielczość obrazu od 1024x768 do 1920x1200.
    - Przełączalne źródło sygnału (TV, Component, S-Video, Composite-video, PC).
    - Skanowanie kanałów lub częstotliwości.
    - Brak konieczności instalowania sterowników.
    - Menu ekranowe w języku polskim.
    - Pilot zdalnego sterowania.
    - Funkcja Sleep.
    - Pauza obrazu.
    - Jednoczesny podgląd 13 kanałów.
    - Segregowanie kanałów.
    - Kontrola jasności / kontrastu / ostrości / kolorów.
    - Obsługa monitorów LCD (DVI/VGA).
    - Możliwość stosowania przejściówek DVI->D-Sub na wejściu i wyjściu video.
    - Funkcja PIP (obraz wideo na obrazie VGA).
    - Skanowanie progresywne.
    - Adaptacyjne usuwanie przeplotu 3D-Motion.
    - Dostęp do głównych funkcji z przycisków na tunerze.

Wejścia sygnału:

- Wejście antenowe (TV)
    - Wejście audio (stereo)
    - Wejście DVI-I
    - Wejście S-Video
    - Wejście Composite (RCA)
    - Wejście Component (YPbPr, 480i/576i)

Wyjścia sygnału:

- Wyjście audio (słuchawki)
    - Wyjście audio (głośniki)
    - Wyjście DVI (monitor)

Zdj.11 Rzut na przednie gniazda wejścia/wyjścia

Zdj.12 Rzut na przednie gniazda wejścia/wyjścia

Zdj.13 Rzut na przyciski sterowania tunera

PODŁĄCZANIE.

Tunerek na początku podłączyłem standardowymi, dołączonymi do zestawu przewodami. Istniejący kabel który
    łączył karte grafiki z monitorem przepiąłem z monitora na video_in w tunerze, z video_out poprowadziłem
    do monitora kabelek dołączony w zestawie. Kabelkiem audio_out z tunera poprowadziłem sygnał dźwiękowy wprost
    do głosników (pod analogowe wejście dla głośników frontowych). Jeszcze podłączyłem zasilacz tunera i postawiłem
    tuner obok komputera na dołączonej pionowej podstawce i na tym zakończyłem wstępny etap podłączania.

Podczas tych czynności wykryłem dwie wady zestawu: dołączony kabelek DVI jest bardzo niskiej jakości, krótki,
    cienki a na dodatek zakrętki na obydwu wtyczkach są za krótkie i nie sięgają tulejek przy gniazdach na tunerze
    i monitorze. To powodowało wysuwanie się wtyczek które bardzo luźno trzymały. Kilka razy zdołały mnie wystraszyć
    kiedy po obrazie zaczęło siać kolorowymi artefaktami identycznie jak przy wypalonej karcie grafiki a okazało się
    że wtyczka lekko się wysuneła z gnizda w monitorze...Drugą mała usterką jest luźne gniazdo wyjściowe audio - jack
    wchodzi bardzo lekko a gdy się nim porusza słychać trzeszczenie w głosnikach.

Dołączony kabel DVI czymprędzej zamieniłem na dobrej jakości 1,5m Samsunga (musiełm iść dokupić +25zł).

Po podłączeniu głośników odkrylem jeszcze jedną wadę: tuner generuje na swoim wyjściu audio dość znaczny przydźwięk
    sieciowy (tzn. lekie buczenie dodawane do transmitowanego sygnału audio). Owo buczenie zaczyna być słyszalne powyżej
    50% mocy głośników, a przy 100% wzmocnieniu słychać je już bardzo dobrze i jest ono conajmniej denerwujące.

Problem ten wyeliminowałem połowicznie tzn. kupiłem dobrej jakości kabel minijack->2xchinch i podłączyłem nim tuner
    do wejścia Aux_in w panelu zewnętrzym mojej karty dźwiękowej (X-Fi Elite Pro). To rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
    Największą zaletą jest brak jakiegokolwiek buczenia w głośnikach gdy nie używam tunera (ustawione mute na aux) a wadą
    że tuner przestaje być niezależny od komputera - teraz żeby mieć dźwięk podczas oglądania TV komputer musi być włączony.

Zdj.14 Kabel minijack->2xchinch do kina domowego

Zdj.15 Tuner podłączony kablem audio do karty dźwiękowej - widok od tyłu

Zdj.16 Tuner podłączony kablem audio do karty dźwiękowej - widok z boku

To rozwiązało problemy z dźwiękiem i obrazem więc można było przystąpić do testowania tunera.

PIERWSZE URUCHOMIENIE.

Po włączeniu tunera pokazało mi się anglojęzyczne menu OSD, co mnie zdziwiło bo miało być polskie. Niezrażony tym
    faktem bo angielski nie stanowi dla mnie problemu zacząłem wędrówkę po opcjach tunera. Na początku ustawiłem język
    na polski (okazało się że jest ale nie ustawiony default'owo jako główny język menu), ustawiłem region TV na Poland1,
    rozdzielczość obrazu na natywną mojego monitora LCD (1680x1050), ustawiłem rozmiar i pozycję okna PiP (o tym poźniej)
    a także rodzaj sygnału TV (do wyboru: Antena analogowa i Telewizja kablowa).

Po ustawieniu wszystkich mniej lub bardziej ważnych opcji załączyłem funkcję automatycznego przeszukania całego pasma
    częstotliwości TV i autoprogramowania znalezionych stacji.

Po zakończeniu tego procesu okazał mi się obraz TV. Przeraził mnie swoją jakością: na wszystkich kanałach był ochydny
    "śnieg" a po ekranie od góry do dołu płyneły poziome białe szerokie pasy. Co gorsza pasy pojawiły się także na
    standardowych odbiornikach TV w całym domu ! Nie za bardzo wiedziałem co robić w takiej sytuacji...

Zdj.17 Jakość obrazu po pierwszym podłączeniu tunera.

Zadzwonilem do serwisu AverMedia - tam sie dowiedziałem że tuner wymaga silnego, wzmocnionego sygnału na wejściu.
    Zamówiłem więc techników telewizji kablowej. Po wstępnych oględzinach technik stwierdził że potrzeba wzmacniacza
    sygnału antenowego przy gniazdku antenowym i separatora mas pomiędzy kablem antenowym a tunerem.

Na następny dzień miałem obydwa urządzonka:

1. Separator masy sygnału antenowego i tunera.

Zdj.18 Separator masy

2. Wzmacniacz antenowy 2x20dB Unitra

Zdj.19 Wzmacniacz sygnału antenowego.

Oczywiście podpiąłem obydwa urządzonka jak mi doradzono czyli wzmacniacz zaraz przy gniazdku antenowym a ten separator
    przy samym tunerze TV.

Zdj.20 Tuner z podłączonymi wszystkimi wtyczkami i separatorem masy.

Następnie puściłem na nowo programowanie stacji i moim oczom ukazał się o wiele lepszy obraz niż poprzednio. Białe pasy
    całkowicie znikneły, śnieg pozostał tylko nieznaczny - nareszcie obraz był "strawny" dla widza :)

TUNER W AKCJI.

Na początku ustawiamy region TV. W tunerze nie ma standardowego ustawienia typu sygnału na PAL,NTSC itp. mozna to zrobić
    jedynie poprzez wybranie kraju. Tuner ma przypisany rodzaj sygnału dla każdego państwa (w instrukcji obsługi widnieje
    tabela w której jest ukazane jaki rodzaj sygnału został przypisany do jakiego kraju). Do wyboru są aż trzy pozycje z
    Poland. Nie doszedłem do tego czemu tak jest - zmiana na którąkolwiek z trzech pozycji nie powoduje zmian w jakości obrazu.

Zdj.21 Możliwe do wyboru ustawienia regionalne.

TAk jak napisałem wczesniej w tunerze mozna ustawiać rozdzielczość ekranu. Aby uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji
    takich jak PiP (Picture in Picture - obraz w obrazie) trzeba dopasowac rozdzielczość tunera do rozdzielczości używanej
    w systemie operacyjnym. W moim przypadku jest to natywna rozdzielczość mojego monitora 1680x1050 pixeli.

Zdj.22 Możliwe do wyboru rozdzielczości ekranu w menu tunera.

Jak nietrudno zauważyć dla rozdzielczości panoramicznych istnieją dodatkowe opcje (strzałeczki przy tych pozycjach).
    Pozwalają one na wybór typu wyświetlanego obrazu na ekranach panoramicznych.

Zdj.23 Dodatkowe opcje dla rozdzielczości panoramicznych.

Do wyboru są dokładnie 3 podpunkty:

1. Wybrana rozdzielczość panoramiczna - wybranie tej opcji powoduje rozciągnięcie obrazu tak aby całkowicie dopasować go
    do szerokości i wysokości całego ekranu. Proporcje obrazu zostają zniekształcone jesli jest to obraz nadawany w
    standardzie 4:3 lub jeśli w obrazie panoramicznym znajdą się jakieś dodatki (np. napisy pod obrazem czy też logo stacji
    ponad obrazem).

Zdj.24 Obraz w standardzie 4:3 dopasowany za pomocą opcji .1

Zdj.25 Obraz w standardzie 16:9 dopasowany za pomocą opcji .1

2. Obraz 4:3 - wybranie tej opcji powoduje przestawienie się tunera w odbiór obrazu standardowego 4:3 co zaskutkuje czarnymi
    pasami po prawej i lewej stronie ekranu panoramicznego. Opcja ta jest optymalna do oglądania stacji telewizyjnych w starym
    standardzie ale przy stacjach odbierających w standardzie panoramicznym spowoduje marnowanie dużej powierchni ekranu.

Zdj.26 Obraz w standardzie 4:3 dopasowany za pomocą opcji .2

Zdj.27 Obraz w standardzie 16:9 dopasowany za pomocą opcji .2

3. Panorama - ta opcja jest podobna do opcji .1 ale w przeciwieństwie do niej nie uszkadza proporcji obrazu. Obraz panoramiczny
    uzyskuje się tu za pomocą obcięcia góry i dołu nadawanego obrazu niezaleznie czy jest tam coś wyświetlane czy nie. Jest to
    najlepszy wybór do ogladania kanałów panoramicznych i najgorszy dla obrazu w 4:3.

Zdj.28 Obraz w standardzie 4:3 dopasowany za pomocą opcji .3

Zdj.29 Obraz w standardzie 16:9 dopasowany za pomocą opcji .3

Bardzo ubolewam że nie ma tu opcji inteligentnego przełączania się miedzy trybami wyświetlania w zależności od standardu
    nadawanego obrazu...Bardzo ale to bardzo by się ta opcja przydała bo każdy z trybów ma swoje wady gdy skacze się po kanałach.
    Pierwszy rozciąga gęby, drugi powoduje że obraz jest mały, trzeci zaś dużo ucina w obrazie 4:3...Trzeba manulanie sobie ustawić
    tryb w zależności od standardu obrazu gdy wybierze się już interesujący mnie kanał.

Obraz nadawany przez tuner mozna dodatkowo wyregulować. Do tego celu służy odddzielna zakładka "Obraz" w menu OSD tunera.

Zdj.30 Opcje do regulacji obrazu.

Każdą z opcji mozna ustawiać w zakresie od 0 do 20 gdzie 10 jest ustawieniem standardowym. Opcje nie wymagają chyba głębszej
    analizy - nie róznią się od tych w standardowych telewizorach.

OPCJE DODATKOWE.

Tuner posiada tez kilka dodatkowych funkcji ktore niekiedy okazują się być bardzo przydatne. Pierwszą z nich jest standardowa
    telegazeta. Obsługiwana z pilota - działa identycznie jak na zwykłym telewizorze.

Zdj.31 Telegazeta programu TVP1.

Drugą funkcją jest podgląd 13 kanałów naraz. Choć rzeczywiście funkcja ta wyświetla 13 kanałów naraz to niestety odświerza tylko
    jeden naraz co owocuje przeskakiwaniem co sekundę na następne okienko i tak w kółko. Oglądanie TV przy tej funkcji jest niemożliwe
    może jedynie służyć do podglądu w celu wyłowienia czegos interesującego bez skakania po kanałach pilotem.

Zdj.32 Opcja podglądu kanałów w akcji.

Tzrecią funkcja dodatkową jest tzw. PiP czyli obraz w obrazie. Polega ona na wyświetlaniu małego okna z obrazem TV na obrazie z
    komputera. Funkcja ta jest bardzo często przezemnie używana bo pozwala na robienie dwóch czynności na raz - ogladania TV i uzywania
    kompa.

Zdj.33 Funkcja PiP w akcji.

W razie potrzeby mozna ustawić okienko PiP w tryb transparentny (półprzeźroczysty)

Zdj.34 Funkcja PiP w wersji transparentnej.

Okienko z obrazem mozna dowolnie regulować zmieniając jego położenie w pionie i poziomie oraz wybierając jedną z 3 jego wielkości.

Zdj.35 Funkcja PiP w wersji 1/4 ekranu.

Zdj.36 Funkcja PiP w wersji 1/9 ekranu.

Zdj.37 Funkcja PiP w wersji 1/16 ekranu.

PODSUMOWANIE.

Myśle że tuner jest dość udaną konstrukcją lecz niestety posiadającą pewne wady. Największymi zaletami są przedewszyskim niezależność
    od komputera, nie zajmowanie slotu PCI/PCI-E, nie zżeranie zasobów systemowych, bardzo szybkie działanie - wybieranie kanałów i zmienianie
    opcji odbywa sie natychmiastowo bez "zamulenia" jak w wielu tunerach na PCI i ładny wygląd :). Wadą jest brak możliwości nagrywania
    stacji TV, brak detekcji standardu wyświetlanego obrazu i dopasowywania trybu wyświetlania do niego, słabej jakości wyjście dźwięku a
    także słaba jakość dołączonego kabelka DVI.

Mam nadzieję że przyda się komuś ta recenzja i że nie zostanie wywalona z powodu objętości zdjęć w niej zawartej :)

()))FPPfan))> 2007

0 0
  • Deimic Smart Home