Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Lenze Vector 8200 dlaczego różnice w nat. prądu?

29 Aug 2007 16:07 1726 8
 • Level 11  
  W zasadzie nie jest to problem bo falownik pracuje normalnie ale...
  Jest to falownik znanej firmy, innych firm zachowuje się tak samo, więc wiem że problem związany jest z zasadą działania falownika. Falownik (przekształtnik częstotliwości jak kto woli) zasilany jest napięciem jednofazowym, a na wyjściu podaje napięcie trójfazowe na silnik asynchroniczny typowe zastosowanie. I tu pojawia się pytanie: dlaczego falownik ten zasilany z sieci jednofazowej 230 VAC pobiera prąd ok. 0.5A a na każdej fazie silnika przy napięciu ok. 220 VAC (silnik skojarzony w trójkąt) mierzony prąd wynosi 1.5 A :?: Pomiary dokonywane były miernikiem cęgowym o automatycznym doborze zakresu. Dodam, że znam budowę i zasadę działania przekształtników.

  Moderated By Jaś Kula:

  Poprawiłem tytuł 02.09.2007r. Model falownika Lenze Vector 8200 jest już poprawny.

  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 42  
  Podaj jeszcze jaką wartość prądu pokazuje miernik (skuteczną, chwilową, maksymalną, etc). Możliwe że tu jest pies pogrzebany.
 • Level 11  
  Miernik pokazuje wartość skuteczną, napewno nie maksymalną albo chwilową.
 • Automation specialist
  Witam!
  Do pomiaru prądu odkształconego sinusoidalnie a taki tam występuje należy użyć porządnego miernika (sporo kosztuje nie chińszczyzna). Musi posiadać: Funkcję True RMS - pomiar prawdziwej wartości skutecznej sygnałów przemiennych, funkcja konieczna przy pomiarze prądów odkształconych na wyjściu falownika, powinien zapewnić dokładność pomiaru w zakresie częstotliwości od 5Hz do 1 kHz, ale ja doradzam do korzystania z pomiaru prądu przez falownik (większość ma taką funkcję), pomiar ten jest obarczony najmniejszym błędem.
  Pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  Ten falownik to SX?
 • Level 11  
  To Lenze Vector 9200
 • Level 11  
  Zgadza się, przepraszam za literówkę, to Lenze 8200 Vector.
 • Power inverters specialist
  Zapytam, czy na pewno napięcie wyjściowe wynosi 220V? To znaczy - czy mierzono przy obrotach nominalnych silnika? Bo jeśli pomiar był przy 400/min, to tak będzie - przy niższych częstotliwościach napięcie wyjściowe jest obniżane i mamy efekt "transformacji".
  Również przy obrotach maksymalnych można się zdziwić , jeśli silnik nie jest obciążony. W takim stanie prąd bierny musi płynąć w uzwojeniach silnika, natomiast jest on generowany w falowniku, a nie pobierany z sieci. Z sieci pobiera się tylko moc czynną. Dlatego falowniki cudownie poprawiają cos φ.
  Sam kiedyś z ciekawości obmierzałem silnik 132kW na biegu jałowym - na pełnych obrotach moc czynna pobierana wg wyświetlacza wynosiła ok. 1,5kW, prąd z sieci - 2 czy 3 ampery, a w uzwojeniach silnika hulało ponad 100A.
 • Automation specialist
  Witam!
  Wejdź w parametr C054 tu odczytasz wartość prądu i będzie ona najbliższa prawdzie - zrezygnuj z pomiaru miernikami ze względów opisanych prze ze mnie wcześniej. Do diagnostyki napędu dobrze jest też wykorzystywać dane zawarte w parametrach C050- C061.
  Pozdrawiam