Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka MH-C9000, BC-700 czy BC-900 (IC8800)

Mart 03 Paź 2008 21:37 215250 295
    martenka
    Poziom 11  
    Witam!
    Chciałabym kupić ładowarkę MHC9000 - ponieważ chciałabym, żeby posłużyła mi dłuższy okres czasu więc szukam opinii na jej temat.
    Na jednym z forów znalazłam informację o takiej treści:
    "...z lektury for już wiadomo, że ładowarka nie doładowuje środkowych aku z powodu błędu w konstrukcji...".
    Przypuszczam, że autorowi cytatu chodziło o informację z forum http://candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=145727 ze zdjęciami termicznymi - jednak post już ma trochę czasu, zaś wątek na tym forum sporo wypowiedzi.
    Ktoś zgłębiał ten problem. Co o tym sądzicie?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • AdexAdex
    plucikp
    Poziom 11  
    Jak dla mnie bzdura !!! Moja ładowarka kupiona niedawno nie ma takich problemów.
    majestic23
    Poziom 11  
    Ja nic takiego nie zauwazylem ale z kolei mam ladowarke pare dni. Natomiast sam producent w instrukcji podaje ze jesli chcemy ladowac baterie parami to najlepiej wlozyc je do slotow 1 i 4 bo jest lepsze chlodzenie co jest logiczne. A jesli chcemy ladowac 2 pary na raz to druga pare do slotow 2 i 3. Normalna sprawa ze elektronika wewnatrz ladowarki tez sie lekko nagrzewa ale naprawde nie sadze zeby to byl problem. No ale jesli ktos cos zauwazyl to niech sie wpisze.
    lee99
    Poziom 11  
    Gdyby to było prawdą to u mnie po ładowaniu 4xAA te środkowe by się wcześniej wyłączyły i miały sukcesywnie niższą pojemność... więc niestety nie potwierdzam niczego takiego :) hehe
    kwieto
    Poziom 10  
    Co prawda jestem laikiem, ale dziwi mnie parę spraw:

1. Większość wypowiedzi tutaj zaleca ładowanie stosunkowo dużymi prądami, co stoi w sprzeczności z moim doświadczeniem - mam roczne akumulatory 2700mAh i takie same półroczne - oba komplety ładowane prądami 2000mAh (dysponuję ładowarką z gatunku "ultra-fast") i nawet nie mając możliwości pomiaru pojemności baterii, widzę że starsze pracują o wiele gorzej (krócej) od nowych.
    2. W przeciwieństwie do zaleceń zarówno forumowiczów ("Ni-MH lubią być ładowane większym prądem"), jak również producenta MH-C9000, wszyscy producenci akumulatorów jako "standardowe" ładowanie zalecają prąd 0.1C - przynajmniej ci, którzy umieszczają taką informację na obudowie (np. GP, Duracell, paru "niefirmowych" producentów).
    3. Tam gdzie mam to napisane na akumulatorze, jako dopuszczalny prąd "szybkiego" ładowania wskazuje się około 0,25C - czyli i tak mniej niż minimalny prąd podawany przez producenta MH-C9000 (sic!). Akumulatory te są co prawda dość stare, ale też bardziej "firmowe" - zatem nie mam powodów, by nie ufać producentowi. Mam natomiast powody by nie ufać producentowi NH-C9000 - z jednej strony nie zaleca ładowania poniżej 0,33C, z drugiej strony tryb Break-In (zalecany co 30 cykli) ładuje przy 0,1C. To w końcu jak?
    4. Na różnych stronach, np tutaj: http://www.powerstream.com/NiMH.htm można znaleźć informacje, że prąd powyżej 0,1C (1C/10) generalnie zwiększa ryzyko uszkodzeń baterii, zwłaszcza jeśli zostaną przeładowane.
    5. Te same źródła podają, w przeciwieństwie do informacji forumowych, że najskuteczniejszym sposobem ustalenia zakończenia ładowania (przynajmniej w czasie ładowania "szybkiego") jest nie pomiar ΔV (ze względu na to, że bateriom Ni-MH zdarzają się skoki napięcia w trakcie ładowania), ale temperatury, która zaczyna istotnie wzrastać po zakończeniu ładowania.
    6. Co ciekawe, zabezpieczenia przeciw przeładowaniu, wbudowane do baterii, mają najlepiej działać przy niskich prądach ładowania (zgodnych z tymi, które zalecają producenci na akumulatorkach)

Podsumowując, mam mieszane uczucia co do Powerex'a. Producent ewidentnie ściemnia, co podważa jego wiarygodność:
    - podaje absurdalne możliwości ładowania baterii do 20 000mAh, choć kłóci się to z jego własnymi wytycznymi (między 0,33 a 1C)
    - wspomniane już zalecenia ładowania minimum 0,33C nijak się mają ani do zaleceń producentów akumulatorów, ani do informacji technicznych dostępnych w sieci, ani do zalecanego okresowo ładowania "break-in" (wskazanego dla nowych baterii (!)), zgodnego zresztą pono ze standardami IEC.

Wygląda na to, że wspomniane minimum 0,33C jest podyktowane raczej "widzi-mi-się" producenta tudzież ewentualnymi problemami z detekcją zakończenia ładowania, niż rzeczywistymi potrzebami akumulatorów. Zwłaszcza że 0,33C to już ładowanie "szybkie", które nieco obniża pojemność baterii.
    Niby akumulatorki są tanie, jednak w niektórych przypadkach wolę, żeby dany komplet pociągnął 1 czy 2 godziny dłużej, niż brać ze sobą komplet zapasowy, tudzież zysk na pojemności pozwala zabrać dwa komplety baterii zamiast trzech.

A ponieważ jako laik nie jestem w stanie zweryfikować gdzie jeszcze producent "ściemnia" a gdzie nie, wolę nie ryzykować... i wybrałem BC-900. Trzeba jednak przyznać, że decyzję nieco mi ułatwiło to, że dobrą "szybką" ładowarkę już mam (GP PowerBank Smart 2), a potrzebuję czegoś głównie do testowania pojemności i odświeżania baterii.
  • AdexAdex
    plucikp
    Poziom 11  
    Co do wyboru sprzętu to już nie będę się wypowiadał bo kolega dość dobitnie udowodnił że Powerex ściemnia choćby z tymi zalecanymi prądami pow 0,1C żeby czujniki temperatury odpowiednio mogły zareagować a następnie sam podczas formatowania ładuje je 0,1C ;/

Ale bardziej chciałem zwrócić uwagę na to że gdy teraz przeliczyłem jak moja stara ładowarka (dedykowana do aku 1800 - nieznanej marki) ładowała akumulatory to było to z prędkością 360 mA co w przeliczeniu daje 0,2C -na aku napisane że jest to szybkie ładowanie. Akumulatorki po ponad 5 latach (po przeprowadzonym formacie Powerexem) oscylują w 1600 mhA - dla mnie bomba.
    Więc mam powody myśleć że ładowanie prądami ok 0,2C jest bardzo zdrowe dla akumulatorów. Ale jak na razie nie mam powodów do myślenia że ładowanie prądem 0,5C znacznie skróci żywotność moich akumulatorów.

Więc będę ładował moje aku 0,5C przez 2 lata i zobaczę jak zmieniły się pojemności tych niemarkowych oraz markowych Philipsów.
    kwieto
    Poziom 10  
    około roczne Sanyo 2700mAh mają 2300-2500mAh. Zwykle ładowane były prądem 2A czyli 0,74C. Trochę się zgapiłem i przy testach ładowanie było mniejszym prądem (500mA, czyli niecałe 0,2C), więc być może część pojemności odzyskały przed podaniem pomiaru (akumulator jest wpierw rozładowywany, potem ładowany i dopiero po drugim rozładowaniu uzyskuje się wynik).

Ale mam jeszcze parę akumulatorów GP do odświeżenia, mogę sprawdzić czy będzie różnica przy testowaniu ich w zależności od natężenia prądu ładowania.

Dla porównania - 3-4 miesięczne Duracell'e 2650mAh mają na testach 2610mAh.
    majestic23
    Poziom 11  
    Kwieto widocznie jestes laikiem bo piszesz takie glupoty ze nawet nie chce mi sie na wszystkie odpowiadac.
    - producenci podaja ze ladowac baterie 0,1C bo to jest specyfikacja IEC! a co maja napisac?! 10C? Po drugie pojemnosc baterii jaka podaje producent jest wlasnie dla ladowania 0,1C i rozladowania 0,2C. Jesli ladujesz i rozladowujesz wiekszymi pradami to ta pojemnosc jest o kilka procent mniejsza a wiadomo ze kazdy producent woli podac pojemnosc aku jak najwyzsza ktora akurat zgadza sie ze specyfikacja IEC. Po trzecie 0,1C to jest standard ustalony dawno temu, gdy ladowarki procesorowe byly marzeniem uzytkownika. Wtedy mozna bylo tylko kupic zwykla glupia ladowarke dla ktorej nie ma wiekszego znaczenia czy ladujesz baterie pradem 0,1C przez 14, 16 czy 18 godzin. Ale juz od ladnych paru lat mozna kupic ladowarke procesorowa za stosunkowo nieduze pieniadze ktora sama pilnuje procesu ladowania. I tutaj ma znaczenie czy ladujesz pradem 1C przez 1h czy przez 2h.
    - widziales kiedys charakterystyke napieciowo pradowa (%C) ladowania? Spadek napiecia (pod koniec ladowania) mocno sie zmniejsza jesli prad ladowania jest ponizej 0,3C, co znacznie utrudnia prace procesorowi. Przy dobrych i nowych bateriach i dobrej ladowarce moze nie byc problemu nawet i dla 0,2C ale nie ma na to gwarancji i stad to zalecenie Powerexa. Wiec po co ryzykowac?
    - czesciowo moge zgodzic sie ze z tymi 20Ah powerex troche przesadzil, ale nie do konca. Otoz przy 20Ah -dV raczej nie zadziala ale zadziala pomiar dT/dt wiec mysle ze stad te 20Ah ale tak naprawde powinni napisac 6Ah co i tak jest wielkoscia kosmiczna jak na ten czas.

Pewnie ze mozesz sobie ladowac beterie 0,1C przez caly czas ale czy procesor zadziala? Pewnie nie, najwyzej pomiar temperatury ale to jest juz pozniej i bateria dostaje po tylku. A po drugie kto ma ciepliwosc czekac 16h, kiedy mozna 1,5h bez zadnego problemu? I w koncu zywnotnosc baterii wcale sie tak bardzo nie skraca jesli nie przekraczamy pradu 1C. Zapewniam cie ze predzej wyrzucisz baterie ze wzgledu na wiek lub niewlasciwe (nieoptymalne) uzywanie baterii niz na ladowanie wysokim pradem, no chyba ze ktos laduje baterie co 2 dzien albo czesciej.

Co do reszty to odsylam to betteryuniversity albo innych dobrych stron a nie jakichs popierdolek.
    kwieto
    Poziom 10  
    Po prostu wyciągam wniosek z tego co widzę.
    Powiedziałem już, że do tej pory ładowałem akumulatorki "szybką" ładowarką, i zauważyłem wyraźny spadek ich pojemności po pewnym czasie.
    A przecież prąd 2000mAh to dla akumulatorów 2700mAh raptem 0,75C - mniej więcej w środku zakresu sugerowanego przez Powerex'a.

Efekt jest natomiast taki, że gdy wsadziłem dziś rano do testów paromiesięczne akumulatorki GP o nominalnej pojemności 2700mAh (wcześniej naładowane na starej ładowarce), to jeden pokazał 2300mAh, a drugi poniżej 2100mAh. Jak dla mnie, ponad 20% spadku pojemności w czasie rzędu pół roku to nie jest "parę procent" i tyle.
    W przypadku urządzenia do którego te baterie stosuję, oznacza to skrócenie czasu pracy o c.a. 4 godziny.

Nie jestem fachowcem, ale w sytuacji gdy widzę, iż wolniejsze ładowanie baterii pozwala na zwiększenie efektywności akumulatora o ponad 20%, nie ufam producentowi ładowarki, który zachęca mnie do ładowania skracającego żywotność tego akumulatora.
    Po prostu kłóci się to z tym co widzę w praktyce.
    majestic23
    Poziom 11  
    A robiles refresh albo formowanie? W twoim przypadku najlepiej bedzie nie wydawac kasy na zadne powerexy tylko zasilacz z potencjometrem ustaw sobie na 0,1C i wszystko bedzie cacy. Bedziesz miec super ladowarke razem z analiza jak powerex (ze stoperem, kalkulatorem i multimetrem w reku). Po co ci procesor skoro nie ufasz nowym ladowarkom? Lepiej zrobic samemu. Mozesz tez napisac do producentow zeby zaprzestali produkcji tych bararzynskich ladowarek i wrocili do tych sprzed 10 lat. A wiesz ze bateria moze sie podniszczyc od zlego uzytkowania i ladarka nie ma z tym nic wspolnego? Do czego je uzywales? Do aparatu fotograficznego? GPSu? A moze dopusciles do dlugiego spadku napiecia ponizej 1V? Poza tym ladowarka GP a powerex to sa zupelnie rozne produkty. Wiem ze GP robi calkiem niezle baterie (przynajmniej Recycko) mimo iz sa produkowane w chinach ale czy robi dobre ladowarki tego nie wiem. Natomiast Powerex specjalizuje sie glownie w ladowarkach i ja podobnie jak masa innych uzytkownikow jestem bardzo zadowolony.
    airbites
    Poziom 22  
    Powerex to jest firma amerykańska (USA) a nie chińska.
    kwieto
    Poziom 10  
    majestic23 napisał:
    A robiles refresh albo formowanie? W twoim przypadku najlepiej bedzie nie wydawac kasy na zadne powerexy tylko zasilacz z potencjometrem ustaw sobie na 0,1C i wszystko bedzie cacy.

Trochę nie rozumiem tego napadu na moją osobę.
    Zwróciłem uwagę na to, że informacje Powerex'a (minimum 0,33C, a w nowszych ładowarkach z tego co tu czytałem nawet minimum 0,5C) kłócą się zarówno z tym co piszą producenci akumulatorów, jak i z tym, co można w kwestii ładowania wyczytać w sieci.
    Oraz z tym, co zaleca sam Powerex do "ratowania" zużytych ogniw (tryb Break-in).
    Podobnie jest z tym co Ty napisałeś - piszesz że niski prąd ładowania utrudnia ustalenie kiedy ładowanie się skończyło (niewielkie zmiany napięcia), podczas gdy gdzie indziej czytam, że w przypadku ogniw Ni-MH skuteczniejszym sposobem na ustalenie zakończenia ładowania jest pomiar temperatury - która gwałtownie rośnie pod koniec ładowania.
    A dzieje się tak dlatego, że krzywa napięcia podczas ładowania zależy nie tylko od tego, jakim prądem ładujemy baterię, ale też od jej wieku, zużycia, temperatury otoczenia i całego szeregu innych czynników. Mówi się wprost, że poleganie na pomiarze ΔV może być zwyczajnie niebezpieczne...
    Pomiar przyrostu temperatury jest wskazywany jako bardziej godny zaufania, choćby dlatego, że w trakcie ładowania energia jest zamieniana w reakcję chemiczną. Po jego zakończeniu energia w coraz większym stopniu zamienia się w ciepło, co można precyzyjniej i skuteczniej wyłapać, niż zmiany napięcia ładowania.

Z tych samych źródeł możemy się dowiedzieć, że nowoczesne akumulatory mają wbudowane zabezpieczenia przeciw przeładowaniu baterii (specjalny katalizator, pochłaniający gazy wydzielające się podczas przeładowania baterii). Zabezpieczenia te mają jednak pewną wadę - działają przy ładowaniu prądem o wartości maksymalnie 0,1C.

Innymi słowy - ładowanie wyższymi prądami jest i bardziej szkodliwe dla samych baterii (nie działają wbudowane zabezpieczenia), i mniej bezpieczne jako sam proces.

Kto ma rację? Nie wiem, ale biorąc pod uwagę, że poza swoją opinią nie podałeś żadnych konkretów (choćby odnośników do źródeł tej informacji), bardziej wierzę źródłom pochodzącym od firm produkującym akumulatory i ładowarki, czy nawet źródłom typu Wikipedia.
    Nie obraź się, po prostu źródła te są lepiej udokumentowane niż Twoje wypowiedzi...

Co do standardu IEC, to zakładam, że skądś się wziął, i z jakichś powodów jest taki a nie inny. Zwróć uwagę, że sam Powerex wskazuje ładowanie zgodne z tymże standardem jako najlepsze dla nowych baterii, oraz wbrew swoim zachętom do stosowania wysokich prądów, zaleca ładowanie w standardzie IEC co 30 cykli - dosyć często, jak na mój gust.

Nie twierdzę, że "Powerex" jest be, a jedynie, że sprzeczne informacje podważają moje zaufanie do tej firmy.
    Paradoksalnie, to właśnie Powerex jest lepiej dopasowany do ładowania 0,1C, gdyż ma większe niż BC-900 możliwości ustawienia prądu ładowania.

Tym bardziej nie rozumiem tak gwałtownej reakcji z Twojej strony - jeśli uważasz że się mylę, to wyjaśnij dlaczego. Podaj dane, powołaj się na jakieś wiarygodne źródło... bo szczerze mówiąc, Twój post powyżej wygląda trochę na "bicie na oślep".

P.S.
    Baterii o których wspomniałem używałem wyłącznie w odbiorniku GPS. Nie mogły być więc rozładowane poniżej dopuszczalnych wartości, tym bardziej iż rzadko były wymieniane kiedy odbiornik już "padł", zwykle wymiana następowała w rozsądnym czasie po wyświetleniu komunikatu o słabej baterii.
    Odświeżania nie robiłem, po pierwsze dlatego, że moja poprzednia ładowarka nie miała takiej funkcji (właśnie do testowania i odświeżania baterii kupiłem nową), a po drugie dlatego, że baterie od momentu nowości przeszły może z 50 cykli ładowania (a pewnie mniej). Tak więc odświeżanie przyda im się dopiero teraz, wcześniej nie bardzo miało to sens.
    Ładowarka należy do "inteligentnych", ma oczywiście sterowanie procesorowe.
    majestic23
    Poziom 11  
    Dobra widze ze wiesz lepiej niz producenci. Zrodel jest mnostwo, podalem chocby batteryuniveristy, na stronach Sanyo tez cos niedawno znalazlem. Sprawdz sobie ile max pobiera pradu GPS i sie nie dziw ze ci spadla wydajnosc i pojemnosc baterii. W aparacie cyfrowym jest to samo, tym bardziej ze nie robiles nigdy formowania wiec nie zwalaj winy na ladowarke bo dla pradu 0,1C mialbys w przyblizeniu to samo. Chcesz ladowac malym pradem twoja sprawa mozesz sobie ladowac nawet 40h. Ja mowie tylko to co jest praktyczniejsze i lepsze. Przeciez nikt tu nie mowi o ladowaniu niwiadomo jakim pradem, a sa przeciez ladowarki co laduja w 15-30 min. Jesli uwazasz ze 1C to za duzo to sprawdz ile pobiera w impuslie twoj GPS albo aparat cyfrowy. Rowniez sprawdz haslo formowanie sie sieci krystalicznej. Na wiecej nie odpowiadam, trzeba bylo wczesniej doczytac a nie powtarzac herezje sprzed 15 lat.
    A co do wzrostu temperatury jakoby to mialo byc lepsze to podam chociazby przyklad z wlasnego doswiadczenia. Wlozylem do powerexa baterie energizer AAA 800mAh nie ruszana przez 2 lata. Napiecie na jednej 0,4V, na drugiej 0,9V. Ladowalem pradem 0,9C i po osiagnieciu 1150mAh sam ja wyjalem bo ladowarka nie przestewala jej ladowac. Oczywiscie nie chcialem ryzkowac nowej ladowarki dla 2 starych baterii. Beterie nawet nie zrobily sie cieplejsze. O tym rowniez pisza na batteryuniversity. Widac wiec ze czasami nawet 2 mechanizmy to za malo i trzeba myslec co sie robi. Na razie baterie dzialaja bez problemu.

Proszę pisać staranniej, poprawić swoje posty i przestrzegać pkt.15 regulaminu. [dzimi]
    kwieto
    Poziom 10  
    majestic23 napisał:
    Dobra widze ze wiesz lepiej niz producenci.

To Twoja ocena, nie moja.
    Zwracam uwagę, że właśnie na informacje od producentów się powołuję - zarówno producentów akumulatorów (po coś umieszczają takie a nie inne oznaczenia na swoich produktach), a także Powerex'a (który zaleca ładowanie 0.1C co trzydzieści cykli).

I nie twierdzę, że wiem lepiej - mówię po prostu o moich wątpliwościach, wynikających ze sprzecznych informacji. A Ty jak na razie niewiele pomagasz, zamiast wyjaśniać zajmujesz się "udowadnianiem kto ma rację". Nie obraź się, ale taka "pomoc" nie wnosi zbyt wiele...

majestic23 napisał:
    Zrodel jest mnostwo, podalem chocby batteryuniveristy

Które znowu podaje sprzeczne informacje. Jest tam napisane na przykład, że pełne naładowanie baterii niskimi prądami (rzędu 0,1-0,3C) jest trudne, jeśli w ogóle wykonalne.
    Kłóci się to zarówno z informacjami podanymi na akumulatorach, jak również z informacjami podawanymi tutaj ("duże prądy zmniejszają pojemność"), informacjami na temat zabezpieczeń przeciw przeładowaniu wbudowanych w aklumatorki, oraz, na końcu zaleceniami Powerex'a, który do formowania i odświeżania baterii poleca ładowanie prądem właśnie 0,1C (!)
    Standard IEC też się chyba nie wziął z księżyca, przecież nikt nie zaakceptuje standardów niebezpiecznych dla użytkownika, tudzież takich, które nie pozwalają na prawidłowe naładowanie baterii (!).
    A już zupełnie śmieszne jest to, że jest sprzeczna z Twoimi własnymi sugestiami odnośnie formatowania czy odświeżania - bo skoro o to pytasz, rozumiem że sformatowania baterii poprzez ładowanie prądem 2000mA (0,75C) nie uważasz za prawidłowe?

Która informacja jest prawdziwa? Nie wiadomo.

majestic23 napisał:
    Sprawdz sobie ile max pobiera pradu GPS

Między 100 a 200mA. To wcale nie jest tak znowu dużo.

Powtórzę - nie interesuje mnie udowadnianie sobie "kto ma rację". Interesują mnie konkrety, dane na których można by się było oprzeć, a nie słowne deklaracje czy powoływanie się na źródło, które stoi w sprzeczności zarówno z producentami baterii, jak i samym Powerex'em.
    Mam wątpliwości i chcę je wyjaśnić, a nie przyjąć "na wiarę".
    Pawel74
    Poziom 10  
    Po przeczytaniu tego forum zdecydowałem się na ładowarkę MH-C9000. Mam w związku z tym pytanie. Może ktoś wie, czy po zakończeniu ładowania włącza się ładowanie podtrzymujące (trickle charge) ? Jeśli tak to jakim prądem. Zastanawiam się też, czy powinno się formować nowe akumulatorki Eneloop? Z góry dziękuje za pomoc
    majestic23
    Poziom 11  
    Tak wlacza sie prad podtrzymujacy 10mA. I nie sadze zeby eneloopy czy inne aku nowej generacji wymagaly formowania. Baterie te sa fabrycznie ladowane i jak wiadomo maja male samorozladowanie. Jesli mamy mowic w ogole o jakimkolwiek formowaniu to przebiega ono automatycznie w ciagu 5 ladowan i rozladowan w normalnym uzytkowaniu. Dla przykladu kupilem ostatnio eneloopy z data produkcji luty tego roku i mialy ponad 1800mAh na pradzie 1A! Jesli chodzi o formowanie nowych baterii to ma to sens tylko w przypadku aku starej generacji gdzie od produkcji minelo troche czasu (powiedzmy ze wiecej niz 0,5 roku-9 miesiecy), bo wtedy napiecie spadnie ponizej 0,9V i jest to niedobre dla baterii. Jesli chodzi o eneloopy to poza tym ze sa dobrze wykonane to producent podaje tez date produkcji w odroznieniu np od GP Recycko, ktore tez sa bardzo dobre, tym bardziej ze to produkt chinski (pojemniejsze od eneloop o ok 5%), ale wykonanie juz nie te. Zauwazylem ze kontakty Recycko zarowno + jak i - sa zrobione z jakiegos dziadowskiego (miekkiego) metalu, ktory latwo sie rysuje. Np w jednej z 2 baterii na elektrodzie - pozostal slad (kolko) od ladowarki!!! a druga sie troche porysowala. Po tak duzej i znanej firmie mozna sie jednak wiecej spodziewac.
    dybon
    Poziom 11  
    Tak trochę z innej beczki, ale jak najbardziej w temacie ładowarek.
    Przez przypadek do BC-700 podłączyłem zasilacz 12V, zamiast oryginalnego 3V. Coś tam zaśmierdziało, teraz po podłączeniu oryginalnego zasilacza wyświetlacz wariuje, czy jest jakaś nadzieja na tanią naprawę, czy lepiej zbierać na nową ładowarkę?
    kokan200
    Poziom 11  
    majestic23 napisał:
    Tak wlacza sie prad podtrzymujacy 10mA.

U mnie na BC 900 prąd podtrzymujący to 24 mA.
    majestic23 napisał:
    I nie sadze zeby eneloopy czy inne aku nowej generacji wymagaly formowania. Baterie te sa fabrycznie ladowane i jak wiadomo maja male samorozladowanie. Jesli mamy mowic w ogole o jakimkolwiek formowaniu to przebiega ono automatycznie w ciagu 5 ladowan i rozladowan w normalnym uzytkowaniu. Dla przykladu kupilem ostatnio eneloopy z data produkcji luty tego roku i mialy ponad 1800mAh na pradzie 1A!

Słuszna uwaga, ale jednak postanowiłem wykonać refresh dla dopiero co zakupionych akumulatorów Eneloope. Dlaczego?
    Mój aparat fotograficzny nie ma sobie równych, akumulatory naładowane starczają na 20 zdjęć (starsze, które posiadam), oczywiście robione co kilka minut i z wyłączeniem aparatu w przerwach. Pobiera tak dużo energii, że chwilowo napięcie bardzo szybko spada poniżej określonego poziomu i aparat ma ochotę się wyłączyć. Dlatego w tym przypadku dobrze jest przygotowac aku do ciężkiej pracy.
    majestic23 napisał:
    Jesli chodzi o eneloopy to poza tym ze sa dobrze wykonane to producent podaje tez date produkcji w odroznieniu np od GP Recycko, ktore tez sa bardzo dobre, tym bardziej ze to produkt chinski (pojemniejsze od eneloop o ok 5%), ale wykonanie juz nie te.

Faktycznie producent podaje datę produkcji, ale na kartoniku (opakowanie) - mam z lutego 2008, produkowane w Japoni. Do tej pory te, które posiadam (szmelc i inne całkiem, całkiem) mają datę na aku oraz często na spodzie wybity znak HR. Te niestety nie mają. Po około 8 miesiącach straciły tylko 350 mAh. Ale bardzo dla mnie ważne, że prawie większość swojej energii traciły podczas rozładowywania przy napięciu 1,21 V. To jest bardzo istotne. Jutro zabiorę się za REFRESH.
    lee99
    Poziom 11  
    Moje eneloopy też niemają tego HR :) też z lutego 2008 :P
    WaHooDra
    Poziom 11  
    W instrukcji do bc-900, którą znalazlem w bazie elektrody pisze:

Code:
    Ładowarka ta przeznaczona jest do ładowania jedynie akumulatorków „NiCd” (kadmowo –niklowych, „AA”) oraz „NiMH” (niklowometalowodorkowych „AAA”).

To znaczy, że nie naładuje nią moich NiMH 2450mAh AA ?
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    WaHooDra umiesz czytać ze zrozumieniem ????
    Skoro masz NiMH to je naładujesz !
    Nawet gdybyś miał 5000mAh to naładujesz - mimo wpisu w instrukcji że max. to 3000mAh - sam sprawdzałem ładując aku o pojemności 5750mAh
    kokan200
    Poziom 11  
    WaHooDra napisał:
    W instrukcji do bc-900, którą znalazlem w bazie elektrody pisze:

Code:
    Ładowarka ta przeznaczona jest do ładowania jedynie akumulatorków „NiCd” (kadmowo –niklowych, „AA”) oraz „NiMH” (niklowometalowodorkowych „AAA”).

To znaczy, że nie naładuje nią moich NiMH 2450mAh AA ?

W tej instrukcji jest ewidentny błąd.
    W oryginalnej instrukcji jest oczywiście zapis, z którego wynika jasno, że ta ładowarka ładuje NiCd i NiMH typu AA i AAA.
    WaHooDra
    Poziom 11  
    unitral napisał:
    WaHooDra umiesz czytać ze zrozumieniem ????
    Skoro masz NiMH to je naładujesz !
    Nawet gdybyś miał 5000mAh to naładujesz - mimo wpisu w instrukcji że max. to 3000mAh - sam sprawdzałem ładując aku o pojemności 5750mAh

A Ty unitral :)?

Dzieki kokan2000
    zmechu
    Poziom 9  
    Witam!

Wydaje mi się, iż znalazłem sposób na "obejście" problemów z ładowaniem w MH-C9000 opornych akumulatorków. Czyli tych starych, mocno zleżałych i "drugiej świeżości", które generują komunikat HIGH.

Metoda jest prosta, wymaga posiadania innego, sprawnego akumulatorka.

Wkładamy sprawny akumulatorek i wybieramy wymaganą funkcję (Analiza, Ładowanie lub Formowanie). Ładowarka sprawdzi wstępnie akumulatorek i po paru chwilach przystąpi do pracy.

W tym momencie szybko wyjmujemy go i wkładamy akumulator, z którym ładowarka nie chce współpracować. Przy odrobinie szczęścia ładowarka nie zorientuje się w podmiance i będzie go obsługiwała jak gdyby nigdy nic.

Uwaga pierwsza: najlepiej podmiankę zrobić tuż po zmianie wyświetlanego parametru pracy (napięcie, ładunek, czas), bo wydaje mi się iż z taką częstotliwością sprawdzane jest każde ogniwo. Trzeba wstrzelić się w czas "pomiędzy".

Uwaga druga: mam nadzieję że nie zaszkodzi taka akcja ani ogniwom, ani ładowarce. Wydaje mi się, iż zabezpieczenia czasowo-temperaturowo-napięciowe w MH-C9000 zadziałają wtedy, kiedy powinny. Póki co - u mnie działa.

Uwaga trzecia: nie biorę odpowiedzialnbości za ewentualne uszkodzenia oraz ... [blablablabla :-)]. Don't Try This At Home :-)

Pozdrawiam
    Artur
    dlugi1974
    Poziom 10  
    Witam serdecznie właśnie też stanąłem przed wyborem nowej ładowarki po padnięciu mojej „MW9168GS” i ma to być dobra ładowarka więc wybór padł właśnie na BC-900 pomimo tych „wybuchowych historii” i tutaj mam pytanie ktoś na forum pisał że zostały one poprawione gdy został wprowadzony inny soft , no właśnie czy jest jakaś możliwość przed zakupem sprawdzić z jakim softem jest dana ładowarka bez jej rozbierania ??
    sador
    Poziom 14  
    dlugi1974 napisał:
    czy jest jakaś możliwość przed zakupem sprawdzić z jakim softem jest dana ładowarka bez jej rozbierania ??

Witam, w mojej IC-8800 numer softu wyświetlał się przez chwilę po podłączeniu zasilania.
    Publius
    Poziom 2  
    Witam.
    Dzisiaj byłem po Technoline BC-900 w sklepie. Niestety wszystkie już "wyszły", ale dowidziałem się, że ta ładowarka jest bardzo awaryjna.
    Sklep dostaje 3 zwrotny na 36 ładowarek i jest to bardzo dużo. Podobno ładowarki GP wracają 3... ale na rok. Jak to w końcu jest?
    Chciałem sobie kupić ładowarkę, która będzie mi służyć latami, ale jeśli się ma rozpaść po 2 latach, to wolę chyba GP bez bajerów.

W sklepie polecano mi GP PowerBank H500. Przykład pierwszy z brzegu:
    Link
    Co o tym myślicie? Może warto zrezygnować z bajerów w BC900 dla niezawodności GP?
    ak4777777
    Poziom 11  
    Witam,

Mam te ładowarkę od miesiąca GP h-500 z bateriami GP 4X2700mAh i jestem z niej bardzo zadowolony aku z zestawu (czyli GP 4X2700mah) w ciągu 4h (oczywiście 4 naraz bo 2 to ładują się o polowe krócej) i na tych aku to robię 1000+ zdjęć cyfrówka Olympus SP-565UZ z lampa błyskowa.
    Bardzo przydaje mi się wtyczka samochodowa która jest w zestawie.

Polecam ja szczerze.

Nie wiem po co wam tyle bajerów w ładowarce do baterii, to nie telefon tylko ładowarka która ma baterie ładować. Owszem jedyne czego mi w niej brakuje to funkcji która testuje ile mAh ma akumulatorek. Ale tak do codziennego użytku to starcza
    Kudzu
    Poziom 14  
    Nie wiem czy ktoś poruszał głębiej temat jakości wykonania produktów Technoline - nie wczytywałem się aż tak dokładnie w wątek. IMO BC-700, bo takową nabyłem, jak za tą cenę wykonana jest mało solidnie. Może to wina kryzysu, może jakieś problem z dostępnością tworzywa - nie wiem. Ale oszczędność materiału pojawia się w najmniej odpowiednich miejscach.

Mnie, po 3 dniach użytkowania, przydarzyło się wcisnąć przycisk kanału tak, że został wciśnięty. Początkowo przestraszyłem się poważnych uszkodzeń, ale ze względu na brak plomby rozkręciłem ładowarkę. Okazuje się, że owe przyciski mają długie bolce, wciskające switche umieszczone na samym dnie. Bolce te są bardzo cienkie już przy podstawie, a ostatnie 3-4 mm mają na oko 1,5x0,8 mm. Switche są dość twarde, więc łatwo o uszkodzenia. Ja na szczęście tylko skrzywiłem bolec.

Ponieważ odsyłanie ładowarki do naprawy gwarancyjnej zajmuje dużo czasu, jest kłopotliwe i kosztowne (przesyłka), z racji tego, że nie ma plomby, w łatwy sposób można poprawić to, co projektanci/producenci zepsuli, bez pozostawienia śladów ingerencji. Ja wzmocniłem bolce poprzez naciągnięcie na nie, na całej ich długości, izolacji z przewodu ok. 3,5 mm. Operacja taka usztywnia całość, daje pewny wcisk, zwiększa powierzchnię kontaktu bolca ze switchem i zmniejsza poślizg, a jednocześnie w razie konieczności odesłania ładowarki na gwarancji (np uszkodzenie elektroniki) można łatwo taki pancerz zdjąć bez pozostawienia śladów.

Tak sobie dumam jeszcze teraz nad jakością wykonania z lekkim niedowierzaniem - może kupiłem podróbę?;)