Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer do użytku domowego ok.100W mocy RMS

29 Sie 2007 17:50 2206 19
  • Poziom 9  
    Jaki głośnik proponujecie do 150W RMS. Jaka marka głośnika?? Opór najlepiej 4 ohm ale jak będzie 8ohm to tez da rade. Aktualnie mam Głośnik Alphard ew 100 nie jest to cud techniki ,ale może da sie do tego zrobić obudowę z b-r (oczywiście wyliczona) program mi pokazywał zbyt duże litraż obudowy, wiec zmajstrowałem jaka własna nie wyliczona. Może ktoś doradzi mi jak można wykorzystać ten głośnik i powiedział lub wyliczył obudowę która by wyciągneła 100% tego głośnika. Jak nie to prośba moja taka by doradzić mi jaki głośniki mogę użyć do domowego suba do obudowy b-r. Jednak Cieszył bym sie jeżeli ktoś by mi napisał w jaka obudowę najlepiej wsadzić tego alpharda i czy warto. Z góry dziękuje. Jak by ktoś chciał jeszcze o cos zapytać to śmiało pisać... :)

JA w temacie akustyki ,nagłośnienia itp. Jestem dopiero od 2-3 miesięcy wiec nie wiem zbyt dużo ale szybko sie uczę. Wszelkie uwagi mile widziane :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    chodzi o to żeby to drogo nie wyszło po prostu chce wiedzieć czy warto robić wyliczonego suba na alphardzie najlepiej żeby na głośnik nie wydać więcej niż 80zł ale jak najtaniej i jak najlepiej :) Deski mam za darmo wiec nie ma problemu tylko koszt głośnika. ale może na Alphardzie jednak da sie zrobić dobra rzecz wiec niema sensu :p nie wiem trzeba mi doradzić.
  • Poziom 17  
    Robisz skrzynie do głośnika z desek czy pisząc "deski" miałeś na myśli płyte wiórową czy mdf? Jaki masz wzmacniacz do tego suba? Z desek raczej niczego dobrego nie zrobisz... Zbij odpowiednią obudowe do tego Alpharda (najlepiej BR, jak kupiłeś Alpharda to raczej zależy Ci na łupaniu) i jak ci będzie pasować to zostaw a jak nie to zmień. Głośnik 25cm powinien robić już w miarę mocne "łubudubu". Co do budowy nowego suba to raczej nic Ci nie mogę polecić, niewiele głośników słyszałem.
  • Poziom 23  
    STX GDN-25-100-4-SC
    Mam takie 2 basiory tylko 8 ohm i dają czadu!
  • Poziom 22  
    NIE NIE NIE tylko nie STX GDN-25-100-4-SC tego niemożna nazwać głośnikiem bo to jest szit a nie głośnik, to jest największy badziew STX'a

zainwestuj w jakiegoś tonsila np 30/100/11 lub coś większego ale wątpię żeby w tym przedziale cenowym kupił go

Choć ja mam Tonsila 30/80/2 ORGINAŁ tanio do sprzedania i ok tej kwoty co ty chcesz przeznaczyć jak coś to pisz śmiało
  • Poziom 17  
    STX'y mają bardzo niskie SPL (GDN-25-100-4-SC ma 86db...) jeśli sprzęt ma być niskobudrzetowy to szukaj raczej głośników z wysokim SPL. Ale najpierw polecam zbudować dobrą obudowe do Alpharda, po co kupować coś lepszego jak to, co masz może ci wystarczyć?
  • Poziom 9  
    Mówiąc deski mam na myśli płytę wiórowa ok 2 cm grubości :)
    Alphard wszystko ok ale jaka obudowę do niego wyliczyć?? alphard ten jest dość silny ja mam pokój 12m(kwadratowych) wiec on mi wystarcza tylko kwestia obudowy... ja mam wzmacniacz monofoniczny 4ohm o mocy 100W 20 letni ale działa służy do samego suba do kolumn mam wieże 7 letnia ale działa wieża będzie jeszcze wymieniana na wzmakol kolejny i będą robione kolumny ale puki co kwestia suba... do nie wielkiego pokoju nie potrzebuje nie wiadomo jakiej mocy. I jeżeli ktoś mi reklamuje głośnik tylko po to aby go sprzedać to dziękuje :) lubię czysty bass nie lubię jakiegoś chrupania bez sensownego wiec piszcie głośniki jakie mam po sprawdzać ale najpierw zrobię dobra obudowę jak to powiedział/a Joincik i sprawdzę jak to gra a potem ewentualnie zrobię drugiego z lepszym głośnikiem jeżeli mi nie będzie odpowiadać alphard.Za wszystkie odpowiedzi dziękuje każda uwaga się przyda :)

Dodano po 15 [minuty]:

Jednak że wydaje mi sie ze do takiego małego pokoju jaki ja posiadam spl bardzo duże nie jest ważne tym bardziej ze dobrze wykonana obudowa b-r podwyższy trochę :) tonsil to to samo co stx?? Te tonsile co mówił gucio. nie są takie drogie lecz dlaczego ten stx gucio. miałby być gówniany??

Dodano po 7 [minuty]:

Sorry pomyliłem się jednak tonsil jest dość drogi ale czy ja potrzebuje na taki pokój takiego głośnika?? wątpię..
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    co to trafo i po co mi wzmacniacz??
  • Poziom 12  
    Hmm, jesteś w cieżkiej sytuacji bo ten Alphard to naprawde kiepski materiał na subwoofer. Z moich obliczeń wynika że jedyna sensowna obudowa w jakiej ten glośnik zagra "w miarę" to wcale nie bassreflex tylko obudowa zamknieta. Pojemność obudowy wyniesie aż 100 litrów a jej strojenie 48Hz. Czyli zbyt głęboki bass to nie będzie ale za to dobra dynamika i kontrola głośnika. To tyle gdybyś nie chciał nic kupować skoro mówisz ze materiał na skrzynie masz za darmo. Jeśli zdecydujesz się robić taką skrzynie jaką Ci podałem to pamiętaj żeby odliczyć od pojemności objętośc magnesu i całej "tylniej" części głośnika. Ważne jest też dobre wygłuszenie obudowy. Przypominam ze obudowę zamkniętą wygłusza się troche inaczej niż otwartą. I jeszcze pytanko na sam koniec... Czy ten wzmacniacz o którym piszesz to moze Radmor 100U ?
  • Poziom 9  
    Wiem ze to polski wzmacniacz nie znam dokładnie nazwy ale to raczej nie to o czym mówisz. mi program też zaproponował obudowę zamknietą .100l nie da sie tego zmniejszyć?? w sumie w tej obudowie co teraz mam całkiem ładnie gra... a jak zmiana głośnika to na jaki??
  • Poziom 12  
    Da sie zmniejszyć ale będzie to kosztem najniższej częstotliwości obudowy. W 100l masz prawie 48Hz więc w mniejszej to juz wole nie sprawdzać. Z tego się już prawie subwoofer przestaje robić. Ten głośnik jak na subwoofer ma bardzo kiepskie Qts i to robi problem... A jak byś chciał zmieniać to już na coś dobrego. Powiem szczerze że nie potrafie Ci niczego rozsądnego polecić bo albo trzeba mieć małe wymagania jak się ma mało kasy a jeśli nie to odrazu coś ala Tonsil kupować. Bo z niskobudżetowych rzeczy to tylko takie Alphardy albo STX wychodzą ale sam widzisz jak to w praktyce wychodzi. Nic rewelacyjnego nie zbudujesz. Ale nawet ten STX 25-100-4 SC jest od tego Alpharda lepszy bo ma o wiele lepsze Qts i będzie o wiele mniejszy problem z obudową. Na tym to juz mozna bassreflex budować. Tylko tak jak wyżej już pisano one mają niski SPL więc za głośne i skuteczne to nie będzie. Ale na 12m2 pokój powinien wystarczyć. Oczywiście nie oczekuj niczego rewelacyjnego od głośnika za 50zł. A dalej to juz tylko Tonsil albo jakieś "wynalazki" wyszukane na Allegro. Ale to też jest różnie. Powstaje pytanie na co się zdecydujesz. Te 100l pod Alpharda to katastrofa nie jest, zdarzają sie i większe skrzynie. Tylko przez to ze jest zamknięta to będzie ją trzeba baaardzo mocno usztywnić. Jeśli masz matriał za darmo to myśle że dasz sobie rade. A można wiedzieć jakie wymiary skrzyni juz masz zrobione?
  • Poziom 33  
    Kiedy Radmor miał w swojej ofercie wzmacniaczy model 100U? Czy to nie jest przypadkiem ELTRON? Może autor wreszcie nam zdradzi jaki posiada wynalazek do "napędzenia" przyszłego subwoofera?
    Może na razie zrezygnuj w ogóle z budowania takich konstrukcji, dopóki nie będziesz dysponował odpowiednia kwotą. Dobry głośnik kosztuje. Dla przykładu, idealny dla Ciebie, nowy Tonsil GDN 25/60 kosztuje 122 zł w ProTonsilu. Charakteryzuje sie on niezbyt nisko schodzącym, lecz szybkim basem oraz dużą (jak na taki przetwornik) efektywnością.
  • Poziom 12  
    PZ IX heh :) dzięki za poprawke... Pomyliłem się przy pisaniu, oczywiście że Eltron. Przepraszam autora postu za wprowadzenie w błąd. Ponawiam pytanie co do wzmacniacza. Czy to Eltron 100U ?? Pytam bo jeśli to ten wzmacniacz to naprawde warto do niego dobry subwoofer zbudować. Aha, PZ IX skoro nasz kolega dysponuje już jednym głośnikiem i na dodatek skrzynią która moze nie jest i dopasowana po ten głośnik ale za to moze akurat inny do niej przypasuje to warto coś z tego zrobić. Po co ma się marnować? Oczywiście masz racje że bez odpowiedniego budżetu nie ma się co zabierać ale skoro kolega Szhazak już poprosił o pomoc to chociaż podajmy mu wszystkie możliwości które posiada.
  • Poziom 9  
    Kolega szhazak odpowiada... Tak to jest eltron nie wiem czy ten model ale chyba tak. On ma równo 20 lat jest z 1987 roku :D dostałem go za darmo bo ktoś chciał go wyrzucić były do niego jeszcze kolumny ale zbyt duże :) ale jakieś części z nich sobie wezmę i dam znać co tam złowiłem...:D jest aktualnie w naprawie bo końcówka mocy poszła na spacer :) a że sa stare tranzystory to ciężko z nowymi :P wymiary to 24x35x35. a co powiecie o obudowach band pass. Kase bym miał ale jest problem bo mi sie rower coś psuje a jest mi potrzebny aby dojechać do szkoły na niego pójdzie jakieś 300 zeta :p kase będę miał za jakieś 2 miechy. Może jak pojadę do rodziny to coś dostanę :) zobaczymy puki co mówcie kasa zawsze sie znajdzie przynajmiej u mnie.. :) czekam na wszelkie uwagi...

Dodano po 3 [minuty]:

ten tonsil ma 8ohm to drobny problem przy tym wzmaqcniaczu
  • Poziom 33  
    Przepraszam za poniższy off-topic, ale ciężko mi się powstrzymać.
    A co się obecnie dzieje z kolumnami, które były w komplecie z tym Eltronem? Trafiły na śmietnik?
  • Poziom 43  
    ARN kupic 2x 226 8om najlepiej taniej jak 50 złotych. Lub GDN 27-150 z STX
  • Poziom 12  
    Hmm, obudowy band-pass. Powiem szczerze że nie robiłem tej konstrukcji, nie umiem Ci doradzić a byle czego klepać nie chce. Twój eltron pociągnie prawie każdego suba jakiego zbudujesz :) To dobrze bo nie będzie kłopotów pod tym kątem. Generalnie dopuki się na coś nie zdecydujesz to nic wiecej nie wymyśle. Mam jeszcze jedną koncepcje ale byś musiał mi podać wymiary aktualnej obudowy jaką zbudowałeś. Dobrze by było gdybyś na tym etapie chociaż troche nam podpowiedział czy chcesz sie skłaniać ku robieniu obudowy pod obecny głośnik czy raczej chcesz kupić inny. Moim zdaniem kombinuj z którymś STX. A jeśli chcesz wiedzieć co je bym na Twoim miejscu zrobił to powiem że zbudował bym to 100l pod Alpharda, gdyby efekt mnie nie zadowolił to bym głośnik sprzedał (będzie chociaż na piwo :) ) a następnie kupił lepszy i zmniejszył tą skrzynie do wymaganych rozmiarów, dorobił bassreflex i po kłopocie. Odrazu mówie że to dużo roboty i planowania ale skoro chcesz oszczędzić i nie wydawać kasy na marne to wydaje mi się to dobre rozwiazanie. I ostatnie wyjście nad którym juz kilka postów wzwyż myślałem to zamiast dopasowywać skrzynię do głośnika to moze policz litraż skrzyni którą juz masz i poszuka się głośnika o takich potrzebach. Chyba juz wyczerpałem wszystkie opcje. Zdecyduj się na coś.
  • Poziom 9  
    Kolumny od eltrona sa w magazynie :p tylko ze mi sie wydaje ze sa tam popalone głośniki ale zobacze... podalem juz wymiary kolumn!!

Roboty sie nie boje ale teraz niestety z czasem kiepsku szkola sie zaczela :(