Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 16 pomiary, generator fali prostokątnej, woltomierz.

ginar 30 Sie 2007 11:15 1580 2
  • #1 30 Sie 2007 11:15
    ginar
    Poziom 21  

Witam
    Mam kilka pytań odnośnie budowy miernika na tym uk.

Zbudowałem woltomierz (4-ro wejściowy, wykorzystując przetwornik ADC)
    tylko, że program jest tego rodzaju
    main
    {
    while(1)
    {....}
    }
    czyli cały procesr zajmuje się mierzeniem napięcia (załącz.1), niestety potrzebuje aby ten sam uk wykożystać jako generator fali prostokatnej
    i do mierzenie częstotliwości z zewnętrznego generatora sinus (poprzez jakiś komparator z histerezą który wyłapuje momoenty przejścia przez 0V impulsy będą podawane do uk i zliczane w jakimś liczniku w przez czas 1s).

Problem komplikuje chyba generowanie fali prostokątnej bo musi na być w pętli typu while(1) a reszta chyba na przerwaniach.
    Czy da sie coś takiego zrobić czy też do generowania powinien być użyty inny procesor?

BTW
    Nie mam zbyt dużego pojęcia o przerwaniach stąd jeśli by ktoś miał jakiś fany artykuł na ten temat to bylbym wczieczny za podesłanie

Pzdr.[/GVideo]

0 2
  • #3 30 Sie 2007 12:13
    zumek
    Poziom 39  

ginar napisał:
    ...czyli cały procesr zajmuje się mierzeniem napięcia
    A reszta "sprzętu" leży odłogiem ;)
    ginar napisał:

... niestety potrzebuje aby ten sam uk wykożystać jako generator fali prostokatnej...
    Użyj timera 0 lub 2 i wyjścia OCx.Czy proc ma generować impulsy ze stała (jaką ?) częstotliwością :?:

ginar napisał:
    ...i do mierzenie częstotliwości z zewnętrznego generatora sinus (poprzez jakiś komparator z histerezą który wyłapuje momoenty przejścia przez 0V impulsy będą podawane do uk i zliczane w jakimś liczniku w przez czas 1s).
    Niech Timer1 zliczya impulsy z wejścia T1(PB1)
    ginar napisał:

Problem komplikuje chyba ...
    ...skąpa wiedza o własnym uC :(
    ginar napisał:

Czy da sie coś takiego zrobić ...

Wszystko "obskoczy" Twoja M16 :D

Piotrek

0