Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka kopie gdy nie jest uziemiona - może tak zostać?

PADudziu 30 Sie 2007 15:28 9611 7
  • #1 30 Sie 2007 15:28
    PADudziu
    Poziom 9  

Witam

Mam taki problem:
    Dostałem od znajomego zmywarkę BOSCHa - ma już kilka lat, do wymiany jest uszczelka bo troche cieknie, a tak pozatym sprawna.

Problem jest taki, że jak ją podłączyłem (nawet bez wlączania - tylko podpiąłem kabel) na próbę przedłużaczem bez uziemienia, to mnie całkiem mocna kopnęło z obudowy. Sprawdzałem, faktycznie po podlączeniu zasilania bez uziemienia na metalowych częsciach jest napięcie (taka prubówka z wyswietlaczem ala śrubokręt wskazuje nawet ok 100V, natomiast miernikiem jak sprawdzam pomiędzy zmywarką, a ziemią, czy zerem wskazuje ok 5V).

Natomiast gdy podłącze ją prosto do gniazda z bolcem (mam nową, sprawną instalację z uziemieniem itd) to nic nie kopie, nie wykazuje na obudowie napięcia ani nic.

Pytanie moje jest takie, czy mozna to tak zostawic? Czy trzeba szukać punktu gdzie jest jakieś przebicie?
    jak się podłączy do bolca, to nic nie kopie, nic nie wykazuje żadnego napiecia. Zchodzi to do ziemi przez uziom, ale czy nie uszkodzi to np innych urzadzeń podpiętych też do uziemienia?

Z góry dziękuje za poradę.

• Megger
  • Pomocny post
    #2 30 Sie 2007 16:02
    rychomuch
    Poziom 28  

Witam.

Z opisu wynika, że zmywarka posiada obniżony stan izolacji.
    Ponieważ Masz nową instalację elektryczną i po podłączeniu zmywarki do prawidłowej sieci ( czyli gniazdo z bolcem uziemiającym ) nie wylatuje bezpiecznik to jest OK. Bez zmartwień można ją używać.

• Pomocny post
    #3 30 Sie 2007 16:15
    Maly
    Poziom 27  

To nawet niekonieczie jest kwestia złego stanu izolacji.
    W nowszych urządzeniach są zasilacze impulsowe, które z zasady swojego działania generują pewne "napięcie" na zacisk PE. Doskonałym przykładem jest tu komputer, gdy gniazdo nie ma bolca, na obudowie zawsze będzie pewne napięcie. Bolec ochronny ma za zadanie zniwelować to napięcie.
    Dlatego też tego typu urządzenia zawsze powinno się podłączać pod gniazda z bolcem ochronnym.
    Pozdrawiam

• Megger
  • #4 30 Sie 2007 17:34
    skryn
    Admin grupy AGD

Przeniosłem z AGD.

• Megger
  • Pomocny post
    #5 31 Sie 2007 19:26
    stasiekm
    Poziom 29  

zmywarka MUSI być dołączona do gniazdka z bolcem
    to, czy bolec będzie uziemiony, połaczony z PE czy z PEN wynika z układu sieci jaki masz w domu
    skoro pytasz o uziemienie to zapewne masz przy gniazdku dwa przewody, zwykle niebieski i czarny lub niebieski i brązowy
    niebieski to PEN, zwany potocznie zerem a ciemny to L, czyli "faza"
    dla pewności -na niebieskim neonwka świeci, na drugim (czarnym lub brązowym świeci)
    dołączasz niebieski do bolca i lewej "dziurki" w gniazdku (gdy bolec jest na górze, patrząc z przodu na zamontowane gniazdko)
    przewód powinien być tak dołączony ze NAJPIERW trafia na BOLEC a poźniej na "dziurkę", nie powinien być przecinany
    najłatwiej zrobić to w ten sposób, ze dołączany końcówkę przewodu do "dziurki" a następnie zawijamy przewód w stronę zaciku od bolca -w ten sposób wiemy gdzie i ile izolacji zdjąć aby dołączyć bolec
    jak wspomnieli poprzednicy, jeśli działa w gniazdku z bolcem (dołączonym!) to wtedy nie ma pawa kopać i jest ok
    mam nadzieję, że nikogo nie uraził mój "łopatologizm"

• Pomocny post
    #6 31 Sie 2007 22:40
    koliber 30
    Poziom 13  

Tyle wypowiedzi,ale nikt nie napisał skąd się bierze to napięcie na obudowie. Otóż sprawa jest prosta - myślę, że i w tym przypadku. Zazwyczaj każde takie urządzenie ma zamontowany kondensator przeciwzakłóceniowy. Ten kondensator składa się z dwóch kondensatorów połączonych szeregowo.Dwie końcówki podłączone są pod zero i fazę,a środek między kondensatorami, na którym pojawi się potencjał około 110V - na obudowę urządzenia.Potencjał ten znika , gdy urządzenie uziemimy.Jeśli nie mam racji, proszę mnie poprawić.
    Pozdrawiam.

• #7 01 Wrz 2007 20:30
    stasikr22
    Poziom 11  

Masz rację, takie kondensatory są w większości sprzętu.Na tyle małe że nie
    wywalają różnicówki, a bez uziemienia sprzęt "parzy".

• #8 02 Wrz 2007 20:28
    PADudziu
    Poziom 9  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i porady.

Pytałem, bo przy prądzie trochę robie, ale wszystko tak jak być powinno (wedle zasad bezpieczeństwa itd) czyli z zabezpieczeniami, uziemieniem (PE), ale w zasadzie nigdy się nie zastanawiałem czy jak uządzenie kopie bez uziemienia to oznacza to jego uszkodzenie, czy jest to normalna sprawa (np komputery wiem że potrafią łaskotać).

do "stasiekm"
    dziękuje za dokładne wytłumaczenie - w domu mam instalacje z PE - kable trzy zyłowe :) ale takie dokładne tłumaczenie szanuje! Pomagasz w ten sposob innym :)

Pozdrawiam wszystkich!
    i podłączam zmywarke :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME