Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multipleksowanie wyświetlaczy LED

30 Sie 2007 18:38 6345 15
  • Poziom 20  
    Witam.
    Potrzebuje 16 wyświetlaczy led, sterowanych z procka DS89C450@12Mhz
    Sterowanie ma odbywać sie za pomocą 74ls154(4to16 decoder) na wybór anody, 74ls154 będzie sterowany z licznika 7493, a segmenty wyświetlacza będzie wysterowywał 74ls47 (BCD driver).W takim wypadku potrzebnych jest tylko 6pinów (lub 5 bez resetu 93'ójki.)
    Czy przy takiej ilości wyświetlaczy, jest możliwe równomierne i jasne świecenie wyświetlaczy ?

Czy sterowanie tyloma wyświetlaczami nie nastręczy trudności w programie, bo trzeba by zachować równy odstęp w przełączaniu itd.
    Ew. mógł bym zjechać z ilością do 12, ale wolałbym zachować moje 16.
    Krótki szpil - czy sie da, i jaka skala trudności oprogramowania ?
    //edit
    Oczywiście priorytetem jest jakość wyświetlania, a nie ilość :)
    Nie chciał bym przygasania segmentów, czy świecenia widmowego.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    16 wyświetlaczy w multipleksie? Policz ile będzie wynosił prąd na segment w
    impulsie a potem zobacz do noty katalogowej. Coś mi się zdaje że nie będzie
    to zbyt zdrowe dla wyświetlaczy. Ja bym to zrobił w grupach. Np. 4 grupy po
    4 wyświetlacze. Można też inaczej np. 2 grupy po 8.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A nie możesz wybierać wyświetlacza rejestrem przesuwnym? Chyba będzie prościej. Przynajmniej ja tak robię. I łatwo zmniejszyć liczbę wyświetlaczy.
    Sterowanie 16 wyświetlaczami... hm... policzmy.
    Jeśli założysz odświeżanie 100Hz, to kolejne cyfry musisz obsługiwać z częstotliwością 100Hz*16=1,6kHz i taka powinna być częstotliwość przerwań od licznika-timera. Najlepiej niech się automatycznie przeładowuje, ale dla wyświetlacza nie jest to zupełnie krytyczne. Ważne żeby inne przerwania nie blokowały zbyt długo obsługi wyświetlacza. Pamiętaj, że wypełnienie przebiegu sterującego dany wyświetlacz będzie równe 1/16, a zatem trzeba im dostarczać spory prąd (załóż 10x a nawet 16x większy prąd chwilowy w stosunku do ekwiwalentnego prądu ciągłego wyświetlacza).
    Jeśli zrobisz sterowanie wybieraniem tak jak napisałeś, to polecam pomiędzy przełączeniami wygaszenie wyświetlacza.
  • Poziom 20  
    Wyświetlacze które mam to HDSP-H101 - nie znalazłem datasheetu, ale pisało, że jest to niskoprądowy wyświetlacz (1mA min).

Wyświetlacze te miały być dzielone na 4 (lub 3 - wtedy było by ich 12) grupy i miały pełnić role amperomierzy i woltomierzy w zasilaczu 2 kanałowym.
    Istnieje jeszcze taka możliwość, że amperomierze zrobię na 2 x ICL7107, bo mam 2 na stanie. Wtedy zostanie 6 wyświetlaczy do multipleksowania, co już chyba bez problemu sie da zrobić.

Inna sprawa to taka, że 154 ma zanegowane wyjścia,a ja mam wyświetlacz ze wspólną anodą, więc nic z tego nie będzie. Ale jakiś rejestr przesuwny (164) chyba gdzieś sie tu podziewał, więc myśle że da rade.
    Dzięki za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dzięki antrykot!
    Jeszcze poradzę, może zamiast 7447 daj 74LS247. Ładniej wyświetla 6 i 9. I tu też z mojej praktyki - przeważnie daję coś w stylu 4094 czyli też rejestr szeregowy. Po prostu dla mikrokontrolera transmisja szeregowa to pestka, mniej połączeń, a można wyświetlać co się chce. Tylko policz, czy program się wyrobi, bo tego procka akurat nie znam. Może zastosuj sprzętowy SPI o ile ma.
  • Poziom 20  
    Jeśli chodzi o wyrobienie, to wątpię żeby był z tym problem, bo ten procek to szybka 51 - tzn.. nie ma wew.dzielnika przez12 - przy 33Mhz ma 33MIPSy.

74164 to shift register - serial in, parrell out.
    Nie patrzyłem do noty, ale po pinoucie widzę, że to chyba to samo.

Cytat:
    Dzięki antrykot!

Nie, to ja dziękuje :)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    antrykot napisał:
    Jeśli chodzi o wyrobienie, to wątpię żeby był z tym problem, bo ten procek to szybka 51 - tzn.. nie ma wew.dzielnika przez12 - przy 33Mhz ma 33MIPSy.

Coś mi się tak wydawało.

Cytat:
    74164 to shift register - serial in, parrell out.
    Nie patrzyłem do noty, ale po pinoucie widzę, że to chyba to samo.

Nie do końca. 4094 ma wewnętrzny zatrzask, a w 74164 bity są przesuwane "na żywca". Miej to na uwadze, aby nie rozświetlać zgaszonych segmentów (choć przy szybkim ładowaniu może się okazać, że nie będzie widać). Oczywiście zależy jak zorganizujesz to multipleksowanie.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    A może driver dekoder BCD (MC14511) i do tego 4094...
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Cytat:
    A może driver dekoder BCD (MC14511) i do tego 4094

A po co kombinować? :wink:. Ten uC to '51 (i w dodatku bardzo szybki) i wystarczy zmontować prostą szynę adresową na P0 na której będą pracować 3 zatrzaski 74HC573. A dokładając następne można bardzo prosto rozbudowywać układ. Jeden do zapalania segmentów dwa pozostałe do ich wyboru. Przy użyciu jednego rozkazu
    Code:
    movx.......
    zapalamy jeden segment od razu. Zaletą jest to że dane lecą po szynie 8-bitowej i odpada nam szeregowe ich przesyłanie co na pewno jest "wolniejszym" i trudniejszym programowo rozwiązaniem.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Co do multipleksowania to proponuję robić to segmentami a nie cyframi, tzn najpierw segmenty 'a' we wszystkich wyświetlanych cyfrach, w których ten segment ma być zapalony, potem 'b' itd. Programowo może trochę mniej naturalne ale uniezależniamy się od ilości cyfr - ilość przełączeń zawsze bedzie 8 (7) niezależnie czy mamy 16 czy 64 cyfry.
  • Poziom 20  
    ktrot@ no niby ciekawy pomysł, ale chyba zejde z ilością do 8 czy 6 i będzie bez kombinowania :)

markosik20@ zakupiłem sobie dzisiaj 4094,więc na pająka złoże tylko na rejestrach i zobaczymy, jak sie będzie sprawować. Jak coś będzie nie tak, to będe kombinował dalej.

pubus@no niby można by, ale złoże pająka na rejestrach i zobacze, jak to pójdzie.

Dzięki za sugestie.
  • Poziom 1  
    poszukuje informacji o sterowaniu wyswietlaczy hdsp 2206 produkcji hp/agilent dzieki tadi
  • Poziom 24  
    Antrykot - zainteresuj się układami ICM7218 , 7228 firmy Intersil

Do moderatora Zumka - to ja kiedys komus polecalem ten uklad, a punkty - pal ich licho, mozesz mi 100 odjać.
  • Poziom 13  
    Są jakieś układy takie jak MAX7219, tylko żeby miały wspólną anodę?
  • Poziom 2  
    Od jakiegoś czasu szukam implementacji wyświetlaczy z serii HDSP ( produkowanych przez HP -> Agilent -> Avago i innych). Mam kilkanascie HDSP-2206/2203. Są to wyświetlacze LED 5x7 po 8 znaków z własną pamięcią i sterowaniem.

Do sterowania chciałbym zastosować atmela/bascom.

pozdrawiam Tadi
  • Poziom 2  
    Proces sterowania przepięknymi wyświetlaczami SMART DOT PIX z serii HDSP 2xxx mam już w sumie opanowany, jakkolwiek pozostaje nadal brak dokumentacji do HDSP 2206 i HDSP2203 ( mam ich sporo, a inne jak np. HDSP 2502 lub HDSP 2110-2114 ) są dosyć drogie ~ 30-40 USD/EURO.
    Natomiast HDSP 2203/2206 można nabyć po 5 pln ( 8 znaków /pelne ascii/ LED 3,5-7mm w matrycy 5x7 )