Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[zadanie]Obwód nieliniowy.

30 Sie 2007 21:43 4096 13
  • Poziom 11  
    Mam takie zadanie z obwodów nieliniowych. Przy podanej charakterystyce typu Un=a*In^2+bIn to wiem jak rozwiązywać, tylko mam problemy z odczytywaniem z wykresu, tutaj taki prosty (chyba) przykład i nie wiem jak właśnie odczytać. Czy ktoś pomoże?

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    złożony obwód widziany z zacisków dwójnika nieliniowego należy zastąpić obwodem zastępczym wynikającym z Twierdzenia Thevenena, a wtedy powstanie nierozgałęziony obwód o połączeniu szeregowym: źródło zastępcze Et, rezystancja zastępcza (liniowa) Rt i rezystancja nieliniowa dana w postacji charakterystyki prądowo-napięciowej.
    Rozwiązanie graficzne (na owej charakterystyce) jest sprawą banalną i wynikającą z Praw Kirchhoffa (Metodą Charakterystyki Łącznej, lub Metodą Charakterystyki Odwróconej - rezystora liniowego).

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok pierwszą częśc rozumiem, że muszę Et i Rt obliczyć korzystając z Thevenina, mi głównie chodzi jak odczytać tą charakterystykę

Cytat:
    jest sprawą banalną

Ja własnie spraw banalnych nigdy nie rozumiem ;)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Snakenet napisał:
    Ok pierwszą częśc rozumiem, że muszę Et i Rt obliczyć korzystając z Thevenina, mi głównie chodzi jak odczytać tą charakterystykę

znajdź najpierw w/w parametry dwójnika zastępczego i wynikające z Twierdzenia Thevena, a wtedy możemy dyskutować dalej.

Snakenet napisał:
    Cytat:
    jest sprawą banalną

Ja własnie spraw banalnych nigdy nie rozumiem ;)

To znaczy, iż Prawa Kirchhoffa do dla Ciebie Tabula Rasa ...:cry:

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Co do praw Kirchhoffa, to je rozumiem, ale nie zawsze wiem jak w zadaniu wykorzystać, np właśnie w tym.

A co do wartości:
    Rt = 60
    Et = 40,8

Co do Et nie jestem pewien ale chyba tak.

Aha i In=Et/Rt = 0,68 A
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Mnie sie wydaje że
    Et=50V
    Rt=56Ω
    Czyli to sie chyba tak zaznacza?
    Oczywiście jeśli dobrze to policzyłem, ręki za to nie dam sobie obciąć
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Rozwiązanie analityczne:

Dany przedział charakterystyki elementu nieliniowego jest opisany
    równaniem:

$$Um=Up+\frac{Uk-Up}{Ik-Ip}*(In-Ip)$$

Up - napięcie na elemencie nieliniowym na początku przedziału prądowego
    Uk - napięcie na elemencie nieliniowym na końcu przedziału prądowego
    Ip - początek przedziału prądowego
    Ik - koniec przedziału prądowego

Tak więc uwzględniając wartości odczytanie z wykresu, element nieliniowy można opisać równaniami przedziałowymi:

Um=100Ω*In dla In ε <0, 0.5) A

Um=50V+5Ω*(In-0.5A) dla In ε <0.5A, 2.5A)

Um=60V+40Ω*(In-2.5A) dla In≥2.5A

Napięcie zastępcze z obwodu liniowego to Ez=50V (1A*40Ω+0.5A*20Ω)
    Rezystancja zastępcza widziana z zacisków el. nieliniowego Rz=56Ω (40Ω+20Ω||(50Ω+30Ω)

Izw=50V/56Ω≈892.85mA

Porównując te wartości z charakterystyką elementu nieliniowego widzimy, że rozwiązanie będzie leżeć w pierwszym segmencie charakterystyki (drugi odpada, bo dla prądów większych od 0.5A, napięcie na elemencie będzie wieksze od 50V co pozostaje w sprzeczności z możliwościami źródła zastępczego).

Wypisujemy równanie:

Uz(In)=Um(In)

Uz(In) - napięcie na zaciskach źródła zastępczego w funkcji In
    Um(In) - napięcie na zaciskach elementu nieliniowego w funkcji In

Ez-In*Rz=100Ω*In

50V=In*(56Ω+100Ω)=In*156Ω

Czyli szukany prąd to:

In=50V/156Ω=50/156A (~320.51 mA)
  • Poziom 43  
    Witam,
    Snakenet napisał:
    Co do praw Kirchhoffa, to je rozumiem, ale nie zawsze wiem jak w zadaniu wykorzystać, np właśnie w tym.

A co do wartości:
    Rt = 60
    Et = 40,8

oba powyższe wyniki są błędne i jak dla mnie nic nie warte, ponieważ brak jest jednostek wielkości fizycznych.
    Proszę policzyć (i tu zamieścić) jeszcze raz.

Snakenet napisał:
    Co do Et nie jestem pewien ale chyba tak.

Patrz wyżej.

Snakenet napisał:
    Aha i In=Et/Rt = 0,68 A

Wzór na wartość prądu zwarciowego źródła zastępczego dobry, ale wynik jest nieprawidłowy.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Tak racja:

Rt= 56 Ω
    Et= 50 V

Co do Et to znowu chyba bo z tym zawsze mam problemy.

A Iz=0.893 A
  • Poziom 43  
    Witam,
    Snakenet napisał:
    Tak racja:

Rt= 56 Ω
    Et= 50 V

wyniki są prawidłowe, ale bez podania wzorów (tym bardziej, iż wcześniej uczyniono tu Tobie "Niedźwiedzią Przysługę") na podstawie których owe wartości zostały obliczone są dla mnie niemiarodajne... i ocena za tak sposób podania wyników może być tylko jedna - niedostateczna.

Snakenet napisał:
    Co do Et to znowu chyba bo z tym zawsze mam problemy.

A więc przyznajesz się "bez bicia", iż wartość Et nie policzyłeś tylko ściągnąłeś odpowiedź.
    Przecież to, co należy tu obliczyć na podstawie tego obwodu elektrycznego to jest "przedszkole" Elektrotechniki.

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Kolego Quarz, przyglądając się głównej stronie tego działu znalazłem taką inskrypcję u góry ekranu:

Cytat:
    Początkujący, Laborki, Teoria, Referaty

Możesz zapytać tutaj o opracowanie sprawozdania, wykładu lub jeżeli nie wiesz jak rozwiązać zadanie związane z elektroniką. Tutaj przymykamy oko na brak odpowiedniej wiedzy...

Więc skoro Ojcowie Założyciele mają ciężkie powieki to może i my miejmy, na mniejszą wiedzę innych :D w końcu my też zaczynaliśmy od zera a nie od 90% obecnej wiedzy :)

Rozwiązanie przeze mnie zadania, nie jest niedźwiedzią przysługą, bo klient ma przykład jak się rozwiązuje podobne zadania a jak będzie rozwiązywał w ciemno, to tylko będzie zawalał serwer kolejnymi przybliżeniami z założeniem, że może trafi.

A wytykanie niewiedzy bez nakierowania kogoś na kierunek rozwiązania to trochę tak jak mieszanie niesłodzonej herbaty łyżką i liczenie, że się osłodzi od tegoż. Jak widzę samo wskazanie praw Kirchoffa często jest tu dla niektórych osób zbyt ogólnikową pomocą (o co można mieć pretensje do ich wykładowców, że ciemno wyjaśniają metodologię ich stosowania) i trzeba im czasami pokazać całą metodę lub pokazać punkt zaczepienia (oczywiście są osobnicy ciężkomyślący, którzy powinni zmienić czym prędzej kierunek nauki, ale mimo wszystko tych jest mniejszość).

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Paweł Es. napisał:
    Kolego Quarz, przyglądając się głównej stronie tego działu znalazłem taką inskrypcję u góry ekranu:

Cytat:
    Początkujący, Laborki, Teoria, Referaty

Możesz zapytać tutaj o opracowanie sprawozdania, wykładu lub jeżeli nie wiesz jak rozwiązać zadanie związane z elektroniką. Tutaj przymykamy oko na brak odpowiedniej wiedzy...

Więc skoro Ojcowie Założyciele mają ciężkie powieki to może i my miejmy, na mniejszą wiedzę innych :D w końcu my też zaczynaliśmy od zera a nie od 90% obecnej wiedzy :)

Rozwiązanie przeze mnie zadania, nie jest niedźwiedzią przysługą, bo klient ma przykład jak się rozwiązuje podobne zadania a jak będzie rozwiązywał w ciemno, to tylko będzie zawalał serwer kolejnymi przybliżeniami z założeniem, że może trafi.

A wytykanie niewiedzy bez nakierowania kogoś na kierunek rozwiązania to trochę tak jak mieszanie niesłodzonej herbaty łyżką i liczenie, że się osłodzi od tegoż. Jak widzę samo wskazanie praw Kirchoffa często jest tu dla niektórych osób zbyt ogólnikową pomocą (o co można mieć pretensje do ich wykładowców, że ciemno wyjaśniają metodologię ich stosowania) i trzeba im czasami pokazać całą metodę lub pokazać punkt zaczepienia (oczywiście są osobnicy ciężkomyślący, którzy powinni zmienić czym prędzej kierunek nauki, ale mimo wszystko tych jest mniejszość).

uderz w w stół, a winny będzie się tłumaczył...

Moje zdanie na ten temat jest takie jak wcześniej napisałem i nie zmieni jego powyższe tłumaczenie, Panie Kolego.
    Zadanie było banalne i właściwą podpowiedź autor tamatu otrzymał ode mnie w pierwszej mojej tu odpowiedzi, co powinno być w pełni wystarczającą informacją do rozwiązania tego bardzo prostego zadania.
    Dalszą dyskusję na powyższą sprawą uznaję za bezprzedmiotową.

Quarz
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Banalne to ono może być dla kogoś kto ma praktykę a dla początkującego może nie być co zdaje się założyciel problemu napisał.

A winny się nie czuję :)
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:
    Witam,

A więc przyznajesz się "bez bicia", iż wartość Et nie policzyłeś tylko ściągnąłeś odpowiedź.
    Przecież to, co należy tu obliczyć na podstawie tego obwodu elektrycznego to jest "przedszkole" Elektrotechniki.

Pozdrawiam

Nie ściągnąłem, obliczyłem , pisze, że zawsze z tym miałem problemy, zawsze wykorzystywałem metodę potencjałów węzłowych bo w innych sposobach bałem sie o pomyłkę.

Ja jestem w przedszkolu...

Przyznam szczerzę, że nie chciałem być prowokatorem, "sprzeczki" "Quarz vs. Paweł Es." ;) fakt, że nie mam odpowiedniej wiedzy, a może inaczej wiedzę mam ale niezbyt potrafię ją wykorzystać i brak dośw. zadaniowego. U mnie było tak, że miałem ćw. z innym niż wykładowca i tak to wyglądało, że jak wykładowca zrobił egzamin to pierwszy raz te grupy co nie miały z nim widziały takie zadania :/

Ale to nie powód żeby sie tłumaczyć, dlatego nie piszę, że to czyjaś wina tylko moja z braku ilości wyliczonych obwodów.

Dziękuję za wytłumaczenie obydwóm :)