Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk HDD WD2500JB - nie działa, a dane na wagę złota !

MAYDAYDEEJAY 31 Sie 2007 00:17 4087 22
  • #1 31 Sie 2007 00:17
    MAYDAYDEEJAY
    Poziom 16  

Witam.
    Taki mały problemik (i widzę, że nie jestem pierwszy z tym dyskiem)...
    Mam dysk WD Caviar 2500JB - 00REA0 na którym to mam 210GB danych, z czego ponad 70GB to dokumenty z pracy i są one cenniejsze od złota, a usterka polega na tym, że choćbym sie mocno starał to nie mogę odczytać tych danych.
    Jeśli już uda się jakiś plik odczytać i zarazem skopiować, to innego już nie, a właściwie tylko jego jakiejś tam części (tak jakby głowica nie mogła sie dalej przesunąć) i po wyświetleniu komunikatu, że nic z tego nie będzie - dysk znika, a pojawia się po ponownym uruchomieniu kompa... czasami "ze swoim imieniem" a czasami bez, zdarza się nawet, że wyświetlany jest komunikat, że dysk nie jest sformatowany...
    Talerze chodzą stabilnie (stała prędkość) ale (chyba) głowice niedomagają...

I co teraz ?
    Bardzo proszę o pomoc, bo są tam bardzo istotne dokumenty :|

pozdrawiam Marek

• Pomocny post
    #2 31 Sie 2007 01:05
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

W Twoim przypadku ("dokumenty cenniejsze od złota") aż strach cokolwiek radzić. Tutaj już nie ma co próbować testów czy innej diagnostyki, a trzeba robić kopię 1:1, bo szans na jej wykonanie z każdą chwilą działania tego dysku jest coraz mniej. Czyli potrzeba drugi dysk 250gb i narzędzia. Można zrobić kopię w linux'ie 1:1 (o narzędzia darmowe na windows i >137GB ciężko). Tylko czy warto ryzykować?
    Specjalista wziąłby HRT DRE od BVG czy DataExtractor Acelaba i najpierw skopiował najważniejsze dane (narzędzia te pozwalają maksymalnie ograniczyć liczbę dostępów do dysku - faktycznie sektory odczytywane są maksymalnie raz), a potem resztę. Czy warto ryzykować samemu? Dopóki dysk działa i jest w stanie oddawać dane, to usługa jest całkiem tania. Tańsza niż te Twoje dane, cenniejsze od złota ;)

• #4 31 Sie 2007 08:52
    MAYDAYDEEJAY
    Poziom 16  

Witam.
    Na szczęście (chyba) dla danych - zaraz po awarii dysku wpadłem na pomysł, że lepiej będzie jak go fizycznie odłączę... i tak nie działający chodził może kilka godzin (może ze 3).
    Jak to jest z tym odzyskiwaniem danych przez firmy... najbardziej zależy mi na poufności no i jak to wygląda cenowo ??
    Jakieś linki lub coś w tym stylu ??

Z góry dzięki

• Pomocny post
    #5 31 Sie 2007 10:02
    msthhk

Wiekszość firm reklamuje poufność danych, o to nie ma się co obawiać, bo utrata zaufania dla firm jest gorsza niż pożar.
    Cena tego zależy od uszkodzenia tego dysku. Jeżeli jest tam kilka badów, to koszt około 150zł, jeżeli wymiana głowicy, to od 300zł. Mówię tu oczywiście o małych firmach, bo w firmie na O. za samą diagnozę wyjdzie ze 2000zł, a odzyskanie tak pewnie od 10k zł.
    Na forum jest dwóch użytkowników, którzy są fachowcami od dysków: Okzo i Mikippp.
    Strony Mikippp nie znam, strona Okzo to:
    http://yura.projektas.lt/ <- 40-300$

• Pomocny post
    #6 31 Sie 2007 15:21
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do listy kolegów podanych przez kolegę msthhk dodałbym BIGOLSEN.

• Pomocny post
    #7 31 Sie 2007 19:02
    Usunięty
  • Pomocny post
    #8 01 Wrz 2007 00:02
    bikcs
    Poziom 19  

Tutaj nie pomogą "domowe" sposoby na odzyskanie danych z tego dysku. Im częściej go włańczasz przy takiej awarii jak opisujesz, tym gorzej dla dysku i Twojej kieszeni.Prawdopodobnie uszkodzone moduły na przestrzeni SA, niestety bez specjalistycznego sprzetu się nie obejdzie.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #9 01 Wrz 2007 10:03
    BIGOLSEN

Sprzęt , owszem może i konieczny , ale czy niezbędny ?
    Oczywiście musisz brak kolego pod uwagę fakt , że im dłużej ten dysk pracuje , tym gorsze może mieć wyniki odczytu danych . Dysk może ci "znikać" w momencie , kiedy natrafi na uszkodzony sektor , gdzie uszkodzenia są zbyt duże i zostaje przez to zablokowany/odrzucony . Wówczas następuje reset dysku , a po nim albo się zainicjuje , albo i nie . Tutaj trzeba bardzo uważać . Każdy taki restart dysku może go dodatkowo uszkadzać . Po wielu takich resetach , może już się nie podnieść/zainicjować .

Pozdrawiam .

• Pomocny post
    #10 01 Wrz 2007 13:05
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    Z tematem zapoznałem się tylko bardzo pobieżnie (brak czasu...) więc mogłem czegoś nie doczytać...
    Z opisu sytuacji wynika (cenne dane), że zdecydowanie lepiej będzie oddać dysk w ręce specjalisty niż dobijać go własnoręcznymi próbami naprawy...
    Specjaliści będą w stanie jednoznacznie określić, czy możliwe będzie odzyskanie danych (klonowanie) bez wymiany MHA, czy też bez wymiany MHA nic się zrobić nie da...
    A jeżeli ktoś chce poeksperymentować, lub w przyszłości naprawić dysk samodzielnie to powinien wszelkie próby przeprowadzić najpierw na innym, nie zawierającym cennych danych dysku...

Mikippp

• Pomocny post
    #11 01 Wrz 2007 13:17
    Usunięty
  • #12 01 Wrz 2007 20:21
    MAYDAYDEEJAY
    Poziom 16  

Witam.
    Wielkie dzięki za porady, widzę, że panowie wiecie o czym piszecie i nie będę ryzykował we własnym zakresie.
    Pozostaje mi tylko wybór specjalisty (ale to sie chyba da zrobić)

Co do przyczyny... tak mi się tylko wydaje, (ale się na tym nie znam) że dysk został nieumyślnie uszkodzony...
    Całe jego życie był w zewnętrznej aluminiowej obudowie, a podczas przenoszenia został położony obok 22 kilogramowego magnesu na dosłownie kilka sekund, a po kolejnym podłączeniu zaczął się "krzaczyć" j/w.

Tyle ode mnie
    Dziękuje i pozdrawiam Marek

• #13 01 Wrz 2007 20:51
    Usunięty
  • #14 01 Wrz 2007 22:09
    K!lleR
    Poziom 39  

Jeśli chodzi o dane to współczuję, znam ten ból. Co do magnesu i uszkodzeniu HDD to się nie zgadzam. Prędzej i tylko jedynie uszkodzi FDD.

• #15 01 Wrz 2007 22:44
    msthhk

K!lleR napisał:
    Jeśli chodzi o dane to współczuję, znam ten ból. Co do magnesu i uszkodzeniu HDD to się nie zgadzam. Prędzej i tylko jedynie uszkodzi FDD.

Mam teraz na stole st9120821as, momentus 5400.2. Klient opowiada, że laptop leżał koło magnesu, a potem zaczęły się dziać cyrki. Efekt jest taki, że dysk w ogóle nie czyta strefy i głowice w ogóle nie widzą dysku. I teraz mi powiedz, że magnesy nie działają na dyski. Uprzejmie proszę nie zabierać głosu w tematach, o których nie ma się pojęcia.

• #16 01 Wrz 2007 22:51
    Usunięty
  • #17 01 Wrz 2007 23:32
    Usunięty
  • #18 02 Wrz 2007 01:00
    marcinek__85
    Poziom 13  

Co do pierwszego postu.. bawilem sie nie raz z padnietymi Cawirami .. to chyba najczestrza przyczyna tych dyskow. Najczesciej sa to bat sectory tak szybko sie mnozace ze szok a uwierzcie mi ze dzieja sie wtedy takie cuda ze szok.. przeskanuj go HD Tune i jesli wyswietli Ci ze sa bat sectory to uzyj HDD Regenerator.. nie niszczy danych z dysku.. dla przykladu na 80GB skanowal mi prawie tydzien non stop ale wszystkie dane byly do odzysku. szybka kopia i po kilku dniach zaczely znowu sie pojawiac bat sectory.. jesli niechcesz ryzykowac to jedynie firma profejonalnie sie tym zajmujaca pozdrawiam..a nastepnym razem nienalezy oszczedzac kasy na dysk i kupic cos porzadniejszego SEGATE, SAMSUNG:) CAVIAR? nie polecam tego producenta..
    Proszę poprawić post.
    Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
    Dziękuję ...
    TONI_2003

PS.
    Jako wypowiedź o niskiej wartości merytorycznej post powinien być może jednak wylądować w koszu.
    (raporty innych userów)

• #19 02 Wrz 2007 01:23
    Usunięty
  • #20 02 Wrz 2007 01:29
    marcinek__85
    Poziom 13  

Nie chcę podważać niczyjego zdania :) mogę sie mylić, ale swoje wiem ze Caviara nigdy nie tknę:)

• #21 02 Wrz 2007 10:49
    K!lleR
    Poziom 39  

Dysk HDD WD2500JB - nie działa, a dane na wagę złota !Dysk HDD WD2500JB - nie działa, a dane na wagę złota !
    Dysk HDD WD2500JB - nie działa, a dane na wagę złota !Dysk HDD WD2500JB - nie działa, a dane na wagę złota !

Dla sprawdzenia, na swój dysk położyłem magnes od piszczka dość mocny i dysk ma się bardzo dobrze.

• #22 02 Wrz 2007 11:12
    Usunięty
  • #23 02 Wrz 2007 12:39
    Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME