Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiązanie aby programować PLC GE Fanuc z laptopa bez rs232

31 Sie 2007 08:56 3329 15
  • Poziom 12  
    PCMCIA na ge fanuc usb/rs232…Czy ktoś już próbował takiej konfiguracji? Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie są alternatywne rozwiązania które są sprawdzone niż na kartę PCMCIA?

Może ktoś już stosował takie rozwiązanie?

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Cytat:

PCMCIA na ge fanuc usb/rs232…Czy ktoś już próbował takiej konfiguracji?

Tak, ze sterownikami Samsunga

Cytat:

Jakie są alternatywne rozwiązania które są sprawdzone niż na kartę PCMCIA?

Jedyne jakie znam to przy zakupie laptopa szukać takiego który ma port RS232
  • Poziom 12  
    Ze sterownikami samsunga rozumiem ze to są drivers. Ja mam właśnie laptopa bez rs232 i potrzebowałbym sprawdzonego sposobu.

Mogłabyś podać więcej informacji na temat twojego rozwiązania.

Jest kilka sposobów ale ja chciałem się dowiedzieć o sprawdzonych sposobach przez osoby zajmujące się programowaniem plc Ge fanuc.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do włączenia się do dyskusji

Niestety nie mam takiego laptopa wiec zostaje mi tylko rozwiązanie z przejściówką 

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Postaram się sprecyzować chodzi mi o to żeby przejściówka była jak najmniejsza składała się z jak najmniejszej ilości części. Ponieważ chciałbym żeby to był sprzed jak najbardziej mobilny i nie posiadał dodatkowych ograniczeń, jakim jest np. dodatkowe zasilanie takie przejściówki.

Jednostka CPU to 331 sterownik GE Fanuc. Programowanie ma się odbywać przy użyciu Logicmaster 90.
  • Poziom 39  
    Gdy podpinasz moduł Pcimcia -> rs232 ( taki jak np tutaj komputer widzi dodatkowy pors RS-232 i jeśli jest w stanie się za jego pomocą komunikować, sterownikowi to raczej nie robi różnicy skąd ten RS wyłazi.
    W aplikacji do programowania PLC wybierasz port (ten który dostajesz "od" kontrolera) i wszystko powinno działać bez problemu (takie rozwiązanie sprawdzało się w przypadku Samsungów - dlaczego nie miałoby działać w przypadku innych).

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest przejściówka USB->RS232. Tutaj jednak nie mam żadnego doświadczenia.
  • Poziom 12  
    Post powstał dlatego że mało jest informacji na temat kart PCMICIA do programowania PLC jak również gotowych przejściówek usb/rs232 bądź usb/rs485, a chciałem uzyskać informacje czy ktoś już kiedyś sprawdził to na Ge fanuc.

Wiem ze są inne rozwiązania bardziej preferowanie jak sieć Ethernet (TCP/IP), łącza modemowe oraz gotowe przejściówki usb/rs232 lub gotowe wyjście rs232 w laptopie:D, którego niestety nie posiadam:cry:.

Ale u mnie najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie właśnie karty PCMCIA lub usb/rs232, ale z powodu mało informacji na ten temat i zawodności takich przejściówek jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zakup jednej z przejściówek i przetestowanie na Ge fanuc.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Model GE Fanuc IC693UDR001 z kartą PCIMCIA posiadającą port RS232 działa bez zarzutów (znajom tak się komunikował swojego czasu)
  • Poziom 28  
    Generalnie przejściówki usb/rs232 nie zawsze zdawały egzamin (siemens) zwłaszcza takie z allegro. O wiele lepsze były przejściówki z pcmcia.
  • Poziom 15  
    Witam

Ja proponuje przejścióke USB / RS232 na układzie TUSB3410 używam czegoś takiego i działa. Chociaż lepszym ale droższym rozwiązaniem jest PCMCIA z rs232. Przejściówka USB / RS232 ta co podałem działa jednak z innymi miałem problemy.

Pozdrawiam

Andrzej
  • Poziom 24  
    Polecam karty PCMCIA - sprawują się znakomicie i działają, tak jak zwykły port w laptopie (bo to są właśnie zwykłe systemowe COM-y bez konwersji z USB).
    Osobiście z powodzeniem od roku używam CARDBUS Xpower do wszelkich programatorów - jeszcze nie miałem przypadku aby nie zadziałała :D
    Podobno nawet te karty mają RS485 - ale nie znam rozpiski wyprowadzeń i nie potwierdziłem tego w praktyce
    Rozwiązanie aby programować PLC GE Fanuc z laptopa bez rs232

• Specjalista Automatyk
    Zgadzam sie z kolegami na temat kart Pcmcia.Ostatnio wałkowałem temat ze PLC Simatic.Kilka adapterow usb/rs232 sprawdziłem i stwierdzam,ze szkoda zachodu i kasy na to.Jedyny program ktory na tym działał to Easy Pro 6 Moellera.W każdym przypadku chodziło o brak komunikacji.Teraz używam karty Silocom Pcmcia z rs'em i działa bez zarzutów.Wiekszość programów potrzebuje jednak fizycznego coma a nie nakładki programowej na usb.No niestety tych kart za wiele niema i tanie niesą,ale chyba to jedyny sposób.Choć już na necie widziałem kable usb do programowania PLC,niestety trzeba jeszcze zmienić oprogramowanie bo wiekszość niema w ustawieniach komunikacji wyboru Usb tylko same comy.Życze powodzenia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Wiec podsumowując wszyscy polecacie kartę PCMCIA ja mam tylko pytanie dodatkowe czy ktoś się spotkał z sytuacją ze to rozwiązanie nie sprawdziło się.

Bo z tego co czytam to ogólnie jest to preferowane rozwiązanie na brakujący rs232.
  • Poziom 24  
    Nie słyszałem o takich przypadkach - zdarzają się natomiast problemy z konfigurowaniem takich kart - zazwyczaj mają wiele parametrów (bity stopu, startu, długość bajtu, parzystość, kontrola transmisji, wielkości buforów, częstotliwości oscylatora, mnożniki, dzielniki), które trzeba właściwie dobrać aby chciało "toto" działać - jeśli jednak przez to przebrniesz (ustawienia domyślne w przypadku laptopów nie zawsze są optymalne) to hula aż miło. Osobiście ze swoją kartą walczyłem trzy wieczory :D

Spotkałem się za to z wieloma przypadkami, gdy konwertery USB/RS232 okazywały się wielkim niewypałem - uczciwie pisząc, to chyba tylko raz w mojej praktyce wystarczył taki konwerter - w innych wypadkach ratowała sytuację tylko PCMCIA.

W zasadzie karty PCMCIA są najnaturalniejszym i najstarszym chyba sposobem rozbudowy komputerów przenośnych o dodatkowe peryferia - takie urządzenia rozpoznawane są przez BIOS jako integralne elementy płyty głównej - inne rozwiązania bazują na swego rodzaju "wirtualności" - system operacyjny widzi coś innego niż faktycznie jest podłączone.
    Najwięcej problemów powstaje, gdy oprogramowanie komunikacyjne odwołuje się do funkcji BIOS-u, jeżeli BIOS urządzenia nie wykrywa lub wykrywa nieprawidłowo, to z punktu widzenia aplikacji komunikacyjnej tego urządzenia niema go w systemie (wszelkie odwołania do procedur obsługujących takie urządzenia giną w czeluści urządzenia "NULL" i jeżeli dobrze rozwiązana jest obsługa błędów to przynajmniej wiadomo co się stało, ale jeśli jest ona kulawa to mamy niebieski ekran i koniec.

Polecam karty PCMCIA - pozwalają oszczędzić wiele nerwów i czasu - a ich cena wcale nie jest wysoka (<100PLN na Allegro) :D
  • Poziom 12  
    Czyli jednym słowem najlepsze są karty PCMIA ja jestem właśnie jestem w trakcie zakupu takie karty jak ją tylko dostanę i przetestuje to podzielę się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem rozwiązanie z karta PCIMCIA rzeczywiście najlepsze rozwiązanie Polecam trochę tylko trzeba pogrzebać w ustawieniach tak jak pisaliscie, a później już można przystąpić do programowania

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam