Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Meratronik V640 -problem z Miliwoltomierzem

pbres 31 Sie 2007 16:34 3552 18
  • #1 31 Sie 2007 16:34
    pbres
    Poziom 11  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Nabyłem miernik jak w temacie i mam następujące pytania:
    1. Czy aby uzyskać R=nieskonczoność dla pomiarów rezystancji należy zmieniać położenie ZERO V? Nie wiem dlaczego, ale u mnie tak jest.

2. Pomiar napięcia stałego. Po wyzerowaniu woltomierza wskazuje on przez cały czas wartość ok 0,8mV, przy czym na pozostałych zakresach ładnie trzyma zero. Czy tak ma być?
    Wartości napięć mierzonych na zakresach od 500mV w zwyż są prawidłowe.
    Pozostałych czyli od 1,5mV do 150mV nie sprawdzałem, ponieważ nie mam takiego źródła napięcia.
    Czy przyczyną takiej sytuacji może być uszkodzony wzmacniacz? Nadmienię, że wzmacniacz jest wykonany jako dyskretny.

Dodam, że wszystkie płytki przeczyściłem benzyną ekstrakcyjną,
    Z góry dziękuję za wszystkie udzielone informacje.

• Pomocny post
    #2 31 Sie 2007 19:34
    trebuch1
    Poziom 24  

Te mierniki zawsze zachowywały się dziwacznie. Używam taki od 27 lat
    i od czasu do czasu coś mu odbija - nie trzymając zera. One są wrażliwe na wszystko a zwłaczacza na wilgoć. Co kilka lat robię czyszczenie
    przełacznika i płytek. Trzeba bardzo uważać aby nie zniszczyć wzm. pomiarowego. Kiedyś i wzmacniacz wymianiałem na nowy, poniewaz nie dało się wyzerować miernika. Jako ciekawostkę podam, że poprzez nadgorliwość wyczyściłem pianką do komputerów szybkę od strony wskazówki. Plexi tak się nalelektryzowała ze miernik pokazywał głupoty.
    Zanim doszedłem o co chodzi straciłem troche czasu. Szybkę musiałem
    umyć w wodzie z kuchcikiem i wysuszyć nie pocierając.
    Miernik V640 musi być czysty i suchy oraz nak się okazuje
    nienaelektryzowany.

• Pomocny post
    #3 01 Wrz 2007 10:30
    yokoon
    Poziom 27  

Witam.
    Otóż przeczytałem ten post i jestem zdumiony wypowiedzią, iz te mierniki boją się wilgoci no a która elektronika się nie boi. Ja używam dwa takie mierniki jeden w pracy drugi w domu i nie mam żadnych problemów. Jeżeli chodzi o pływanie zera, a mierniki zbudowane są z elementów dyskretnych to należy wymienić tranzystory pracujące w układzie wzmacniacza różnicowego, dobrać na najmniejsze prądy zerowe.

• Pomocny post
    #4 01 Wrz 2007 14:04
    bzyzio
    Poziom 12  

Po jakimś czasie użytkowania każdy miernik analogowy, analogowy z elektroniką, cyfrowy, kalibruje się zgodnie z danymi zawartymi w DTR. Akurat do tego typu mierników DTR była bogata. Kalibrację zaczyna się od sprawdzenia prądu organu pomiarowego, a dopiero potem zaczyna się kalibrację poszczególnych p-któw miernika. Wyrywkowa kalibracja nic nie daje, ponieważ polepsza się jakieś zakresy, inne się pogarsza. Jeżeli chodzi o usuwanie ładunków elektrostatycznych z szybek wykonanych z poliwęglanu najbardziej skuteczny jest płyn "K" do usuwania tych ładunków z tkanin. Wystarczy przetrzeć szybkę i problem elektryzowania się wskazówki znika.

• Pomocny post
    #5 01 Wrz 2007 21:40
    trebuch1
    Poziom 24  

Bzyzio, nie mówimy o kalibracji tylko o nietrzymaniu zera na wszystkich zakresach.
    V640 b. dobrze trzymają kalibrację
    i ruszanie jej bez posiadania DTR i przygotowania technicznego jest b. ryzykowne.

yokoon, to zależy jakie masz wymagania od miernika. Mnie wkurza jeśli po przełaczeniu zakresu, wskazówka odchyla się od zera o jedną do kilku działek. Te mierniki (w tym mój) stać na to aby zero było super stabilne na wszyskich zakresach. Ponadto nie mówię że zero pływa tylko wystepują odchylenia po zmianie zakresu co wymaga korekcji. Nie pisz że jeśli nie masz problemu to ma on w ogóle nie wystepować. V640 jest b. czułym instrumentem pomiarowym i nie mozna go odnosić do standardowej elektroniki.

• Pomocny post
    #6 02 Wrz 2007 01:03
    bzyzio
    Poziom 12  

Trebuch1 w pomiarówce zawodowo wszelkie regulacje przyrządów, nawet jak w opisywanym przypadku, gdzie być może potrzebne drobne korekty PR-kami, to zawsze kalibracja albo rekalibracja.
    Podaję adres do instrukcji (DTR) V640:
    Polskie multimetry - V640Multimetr Elektroniczny Parametry: DC/ACmV: 1,5 5 15 50 150 500 (AC 10MOhm/DC 100MOhm) DC/ACV: 1,5 5 15 5 50 150 500 1500 (100MOhm) ...
    tzok.elektroda.eu/multimetr.php?typ=V640 - 4k -
    Pbres wykonaj wszystko zgodnie z instrukcją bo z Twojego postu nie wynika, czy "zero DC" ustawiałeś na zakresie 1,5mV przy zwartym wejściu.

• Pomocny post
    #8 02 Wrz 2007 09:28
    bzyzio
    Poziom 12  

Ponieważ Twój 1 post jest trochę nie zrozumiały:
    1.Czy jak ustawisz zero DC , przy zwartym wejściu, zmieniając zakresy DC w górę (500V), oczywiście wejście zwarte, wskazówka odchyla się od zeroweo położenia?
    2. Napisałeś " Czy aby uzyskać R=nieskonczoność dla pomiarów rezystancji należy zmieniać położenie ZERO V? Nie wiem dlaczego, ale u mnie tak jest" - chodzi Ci że nie możesz ustawić "zero R"?.
    Pomijając dolegliwość miernika, jezeli zasilasz go z zasilacza od V640, dobrze jest wymienić w zasilaczu elektrolity (mogą mieć już ok. 30 lat) , bo w wielu przypadkach zasilacz, jest przyczyną dziwnych zachowań tego miernika.

• Pomocny post
    #9 02 Wrz 2007 10:13
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    pierwsze i zasadnicze pytanie: czy sprawdziłeś zero mechaniczne mikroamperomierza?
    Należy to uczynić przy wyłączonym zasilaniu małym śrubokrętem w otworku na środku pod skalą.
    Dopiero po w/w regulacji można przystąpić do regulacji układu elektronicznego tego multimetru.
    Z mojej praktyki użytkowania wielu egzemplarzy tego miernika wynika, iż potencjometr do regulacji zera omomierza był nie najlepszego wykonania i niekiedy dokładne wyregulowanie zera szczególnie na najmniejszym zakresie nie było łatwe.
    Należy też pamiętać, iż "trzymanie zera" w zastosowanym tam omomierzu szeregowym zależy od stabilności napięcia źródłowego ogniwa 1,5V typu AA (R-6), dlatego też warto tam wstawić markowe ogniwo alkaliczne.
    Dlatego też w pierwszych egzemplarzach V-640 produkowanych w PRL-u w latach '70 (na kanadyjskiej licencji) dodawano ogniwo rtęciowe (teraz zakazane w użytkowaniu), które charakteryzuje się bardzo stabilną wartością napięcia źródłowego i rezystancji wewnętrznej.

Pozdrawiam

• #10 02 Wrz 2007 10:15
    pbres
    Poziom 11  

bzyzio napisał:
    Ponieważ Twój 1 post jest trochę nie zrozumiały:
    1.Czy jak ustawisz zero DC , przy zwartym wejściu, zmieniając zakresy DC w górę (500V), oczywiście wejście zwarte, wskazówka odchyla się od zeroweo położenia?

Nie, nie odchyla sie od położenia zerowego- ładnie trzyma zero.

bzyzio napisał:
    2. Napisałeś " Czy aby uzyskać R=nieskonczoność dla pomiarów rezystancji należy zmieniać położenie ZERO V? Nie wiem dlaczego, ale u mnie tak jest" - chodzi Ci że nie możesz ustawić "zero R"?.

"zero R" mogę ustawić, jednak wcześniej na pomiarze R wskazówkę muszę sprowadzić do położenia zerowego - wskazówka na skali R pokazuje nieskończoność na pozostałych 0.

• Pomocny post
    #11 02 Wrz 2007 10:42
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

yokoon napisał:
    Witam.
    [ ... ]
    Jeżeli chodzi o pływanie zera, a mierniki zbudowane są z elementów dyskretnych to należy wymienić tranzystory pracujące w układzie wzmacniacza różnicowego, dobrać na najmniejsze prądy zerowe.

to chyba tylko przez nieznajomość schematu i zastosowanych tam tranzystorów powstał ten tekst... :cry:
    W stopniu wejściowym wzmacniacza pomiarowego, kiedy ten złożony jest z elementów dyskretnych (oryginalna konstrukcja kanadyjskiego licencjodawcy), zastosowany jest podwójny tranzystor polowy złączowy; J-FET typu 2N5452 i trudno mówić tu o prądach zerowych... a pary tranzystorów bipolarnych pracujące w następnych stopniach wzmocnienia pracują już z tak znacznymi prądami kolektorów, iż "ze świecą szukać" tak kiepskiego tranzystora krzemowego (o znacznym prądzie zerowym) typu BC177A, czy BC527.

Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

pbres napisał:
    [ ... ]
    bzyzio napisał:

"zero R" mogę ustawić, jednak wcześniej na pomiarze R wskazówkę muszę sprowadzić do położenia zerowego - wskazówka na skali R pokazuje nieskończoność na pozostałych 0.

ależ to jest prowidłowość, przecież w omomierzu szeregowym kiedy zaciski pomiarowe są rozwarte to wskazówka wskazuje nieskończoną wartość rezystancji (zero pozostałych zakresów; wprost proporcjonalnych do wielkości mierzonej).
    Dopiero po ich zwarciu (zerowa wartość rezystancji) należy ustawić wskazówkę na zero na skali omomierza, a co odpowiada końcowej wartości skali miernika wychyłowego, za pomocą regulatora R.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #13 02 Wrz 2007 15:54
    bzyzio
    Poziom 12  

Na zakresie 1,5mV, jeżeli zadasz ze źródła napięcia 1,5 mV, to taką wartość na skali poniżej lusterka powinieneś odczytać. Dopuszczalny uchyb +/- 1,5%. Przy rezystancji wejściowej miernika100MΩ dla DC, przy niezbyt dokładnym ekranowaniu pomiaru, takie zjawisko może nastąpić. Moim zdaniem Masz miernik sprawny.

• Pomocny post
    #14 10 Wrz 2007 14:33
    trebuch1
    Poziom 24  

No i doczekałem się i ja problemu ze swoim V640.
    Otóż po jakimś czasie nieuzywania nie mogę ustawić zera dla wszystkich zakresów. Jak ustawię je dla zakresu DC1.5mV, trzyma mi ładnie dla pieciu najmniejszych zakresów DC. Na kojelnym zakresie jest znaczne odchylenie i maleje ono podczas przełaczania na kolejne trzy wyższe zakresy DC. Na ostatnich najwyższych zakresach ponownie zero jest b. dobre.
    Ze schematu wynika ze - po wyzerowniu - trzyma ładnie jesli wzm.pom.
    ma na wejściu rezystor 100M (bez dzielenia napięcia wej.) lub dzielnik
    wejsciowy od strony wzm. pom. ma niską rezystancję. Zakresy środkowe
    powodują rozjeżdżanie zera. To że wzm. jest niezrównoważony to wiem.
    Nie wiem z jakiej przyczyny, jesli jest to hybryda a elementy sa sprawne ( a przynajmniej nic nie znalazłem uszkodzonego). Czy jest mozliwe
    że wzm. pom. ma znacznie rozjechaną symetrię z powodu wieku?
    Na płytce wzmacniacza jest potencjometr precyzyjny 1Mohm do regulacji zrównoważenia. Kręcenie nim nic a nic nie zmienia, co mnie dziwi. Podejrzewam rezystor 100M w obwodzie zrównowazenia ale mam jak go sprawdzić. Wszelkie sugestie będą dla mnie cenne. Proszę aby nie pisali ci którzy V640 nie widzieli lub nie znają.

• Pomocny post
    #15 10 Wrz 2007 17:14
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

trebuch1 napisał:
    No i doczekałem się i ja problemu ze swoim V640.
    Otóż po jakimś czasie nieuzywania nie mogę ustawić zera dla wszystkich zakresów. Jak ustawię je dla zakresu DC1.5mV, trzyma mi ładnie dla pieciu najmniejszych zakresów DC. Na kojelnym zakresie jest znaczne odchylenie i maleje ono podczas przełaczania na kolejne trzy wyższe zakresy DC. Na ostatnich najwyższych zakresach ponownie zero jest b. dobre.

takie objawy wskazują na złą jakość styków w obrotowym przełączniku zakresów.
    Proponuję dokładne przemycie ich, np. preparatami w spray'u z KONTAKT-Chemie; (60 - przemycie, WL - spłukanie, 61 - smarowanie i konserwacja).

trebuch1 napisał:
    Ze schematu wynika ze - po wyzerowniu - trzyma ładnie jesli wzm.pom.
    ma na wejściu rezystor 100M (bez dzielenia napięcia wej.) lub dzielnik
    wejsciowy od strony wzm. pom. ma niską rezystancję. Zakresy środkowe
    powodują rozjeżdżanie zera. To że wzm. jest niezrównoważony to wiem.
    Nie wiem z jakiej przyczyny, jesli jest to hybryda a elementy sa sprawne ( a przynajmniej nic nie znalazłem uszkodzonego). Czy jest mozliwe
    że wzm. pom. ma znacznie rozjechaną symetrię z powodu wieku?

Nie, zobacz wyżej. Gdyby rezystor R18 (100) zwiększył swą rezystancję (o czym napisałeś niżej), to już od najmniejszego zakresu byłoby źle.
    Zobacz dokąd prowadzi przewód (idący w górę na schemacie) od pinu - 3 wzmacniacza hybrydowego.

trebuch1 napisał:
    Na płytce wzmacniacza jest potencjometr precyzyjny 1Mohm do regulacji zrównoważenia. Kręcenie nim nic a nic nie zmienia, co mnie dziwi. Podejrzewam rezystor 100M w obwodzie zrównowazenia ale mam jak go sprawdzić. Wszelkie sugestie będą dla mnie cenne.

Zobacz co jest dołączone do suwaka tego potencjometru R29 o rezystancji 1.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #16 13 Wrz 2007 12:33
    trebuch1
    Poziom 24  

Przełącznik jest dobry. Wszystkie dzielniki działają OK. Wzmacniacz hybrydowy jest do du.y. Niewielka zmiana rezystancji na wej. wzmacniacza powoduje niezrównowazenie. Przełączanie dzielnika w sprzężeniu zwrotnym zachowuje dość dobre zrównoważenie wzmacniacza pomiarowego.
    Zastanawiam się co z zamian tej hybrydy wstawić.

• #17 14 Wrz 2007 17:46
    pbres
    Poziom 11  

Chciałbym pochwalić się, że mój mierniczek działa już poprawnie- pomogło kilkukrotne czyszczenie wszystkich płytek porządnymi środkami- benzyna ekstrakcyjna to jednak dla tego miernika za mało :D

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi, które pomogły mi w okiełznaniu tej bestii.

• Pomocny post
    #18 14 Wrz 2007 17:59
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

pbres napisał:
    Chciałbym pochwalić się, że mój mierniczek działa już poprawnie- pomogło kilkukrotne czyszczenie wszystkich płytek porządnymi środkami- benzyna ekstrakcyjna to jednak dla tego miernika za mało :D

czyli wyszło na moje... :D (patrz wyżej).

pbres napisał:
    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi, które pomogły mi w okiełznaniu tej bestii.

Proszę bardzo, jak będziesz się z tym miernikiem właściwie obchodził, to będzie Tobie jeszcze długo służył.
    Przede wszystkim, jeśli używasz baterii do zasilania, to pilnuj by nie wyciekły.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME