Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zasilania z przetwornicą

zbuffer 31 Sie 2007 19:51 1731 6
  • #1 31 Sie 2007 19:51
    zbuffer
    Poziom 10  

Witam!
    Potrzebuję wykonać układ zasilania do robota.
    Źródłem tego zasilania mają być dwa akumulatory żelowe 12V.
    Po połączeniu ich szeregowo będą zasilać silniki DC 24V.
    Oprócz silników muszę też zasilić całą elektronikę na 5V.
    Pytanie jest takie: jak przejść z napięcia 24V pochodzącego z akumulatorów na napięcie stabilizowane 5V?
    Przerzucając forum nie mogę znaleźć co jest najwydajniejsze. Bo oczywiście chodzi o jak najmniejsze straty energii.
    Prąd jaki pobierać będzie elektronika trudno mi ocenić, ale myślę że nie przekroczy on 2A.

Moja propozycja po przeczytaniu różnych postów to: przetwornica DC/DC z napięcia akumulatorów(oczywiście obu żeby równomiernie się wyładowywały) do 6V a następnie regulator Lowdrop z 6V na 5V.
    Czy to będzie najwydajniejsze rozwiązanie? czy istnieją lepsze?

No i jak to mam zrobić? Proszę o w miarę łopatologiczne tłumaczenie;)
    Mile widziane schematy żebym mógł to zrozumieć i łatwo wykonać...

Pozdrawiam

• #2 31 Sie 2007 19:57
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ale po co ten low-drop?

Przetwornica na LM2670/73/76 załatwia sprawę z zapasem.

• #4 31 Sie 2007 21:19
    -RoMan-
    Poziom 42  

Sądząc po częstotliwości pracy i deklarowanym prądzie - to LM2675 :)
    Martwi mnie tylko ten otwarty dławik.
    Tutaj: http://www.allegro.pl/item230462525_przetwornica_napiecia_stalego_dc3_3a_.html masz na LM2576 - 3A ale już z radiatorkiem...

• #5 31 Sie 2007 23:50
    zbuffer
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi. Z tego co widzę zastosuję prawdopodobnie układ LM2676T-5.0 bo jest on chyba najłatwiejszy do kupienia i spełnia moje wymagania z nadwyżką.

Pozostaje teraz tylko problem strony ładującej.
    Znalazłem rozwiązanie oparte o układ U3906 które zostało opublikowane w piśmie Elektronika Praktyczna(?) ale z tego co przeczytałem na forum są tam błędy i nie działa.
    Poszukałem więc dalej i znalazłem rozwiązanie, które na pewno jest bardziej zaawansowane i już wielokrotnie przetestowane. Pochodzi ono z zagranicznej strony http://www.geocities.com/vk3em/sla-charger/PDFs/SLA-ChargerMkIIManualV1-3.PDF
    Jest tylko jeden problem - ja mam dwa akumulatory 12V połączone szeregowo czyli muszę właściwie ładować akumulator 24V a nie 12V.
    Pytanie czy da się zmienić schemat z tej strony tak by działał z akumulatorem 24V a nie 12V?
    Wiem że układ scalony steruje m. in. przez kontrolę napięcia na akumulatorze więc jest ustawiony do optymalnego ładowania jednego akumulatora.
    Czy da się zatem to zmienić? jakie elementy trzeba by zastosować żeby napięcie ładowania było odpowiednio dwa razy wyższe i żeby układ scalony dostawał informacje tak jak przy jednym akumulatorze by sterowanie było prawidłowe?

Chyba że mam dobre przeczucie i układ scalony wcale nie jest ustawiony na 12V ale na pewne odchylenia procentowe od napięcia jakie zostanie do niego podane jako napięcie wzorcowe, bo widzę w tym przytoczonym powyżej schemacie stabilizator 12V.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

• #6 01 Wrz 2007 02:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zanim zrobisz jakąkolwiek przetwornicę na LM267x obejrzyj notę aplikacyjną AN-1135.PDF. Dotyczy ona co prawda wersji SMD ale daje pogląd na to, jak powinny być rozłożone elementy i poprowadzone ścieżki. Ten układ pracuje z częstotliwością 260 kHz i układ elementów oraz ścieżek jest naprawdę krytyczny.

Co do ładowarki - moim zdaniem przerost formy nad treścią. Zastosuj prosty układ na LM317 czy LM350 i z głowy. Gdyby chodziło o zasilanie jakiegoś urządzenia przez bardzo długi czas, gdzie istotne jest to, czy akumulator będzie pracował przez 5 czy 4 lata - bawiłbym się w komplikacje. Tutaj nie ma sensu. Pilnuj, żeby przy ładowaniu nie przekraczać 27.6V a przy rozładowaniu nie schodzić poniżej 21.6V i będzie dobrze.

• #7 09 Wrz 2007 23:35
    zbuffer
    Poziom 10  

Częstotliwość pracy mikrokontrolera jest dużo wyższa niż tej przetwornicy - czy to nie wpływa negatywnie na działanie? przeczytałem niby że gwarantowane jest napięcie wyjściowe +- 2% więc to chyba dość stabilne...
    zastanawiam się bo w samych danych technicznych jest napisane że układ może być stosowany jako wydajny pre-regulator przed regulatorem liniowym.(?)
    jeżeli już tego użyję to jakie cechy powinno mieć pcb? technologia oczywiście via i płytka jednostronna. Te schematy z noty katalogowej średnio mi coś mówią. Gdzieś czytałem że np. w układach wysokich częstotliwości masa powinna zajmować jak największą powierzchnię? czy to się tu stosuje? jakie inne cechy szczególne można wyróżnić?

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME