Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory mosfet, IRFP240 i IRFP9240, spalone?

djmaly17 01 Wrz 2007 14:15 1779 5
  • #1 01 Wrz 2007 14:15
    djmaly17
    Poziom 19  

Witam. Jestem obecnie w małym dylemacie i potrzebuję fachowej odpowiedzi no to pytanie. Mam problem z mosfetami a mianowicie z IRFP240 i IRFP9240. Posiadam dwie końcówki mocy na tych tranzystorach i z jedną mam problem. Sprawdziłem w jednej i w drugiej końcówce tranzystory mocy i są różne wyniki. W sprawnej końcówce mierzyłem na zakresie 2000K om i miałem następujące wyniki: zależnie od biegunowości było albo nieskończona rezystancja albo pokazywało ponad 300K om a na tej nie sprawnej końcówce na każdym tranzystorze i na tym samym zakresie miernik pokazywał mi zawsze niezależnie od biegunowości na mierniku zawsze 000. Czy te tranzystory są spalone i mogę spokojnie kupić nowe i po wymianie końcówka zadziała skoro wszystko jest dobrze i sprawne oprócz ty tranzystorów??? Proszę o odpowiedzi na moje pytanie!!!

0 5
  • #2 01 Wrz 2007 14:29
    janek1815
    Poziom 38  

Tak te tranzystory są spalone. Sprawdż przed wymiana również stopień sterujący nimi

0
  • #3 01 Wrz 2007 15:38
    djmaly17
    Poziom 19  

Tranzystory od stopnia końcowego wzmacniacza są sprawne wylutowałem je i dopiero sprawdziłem i są okej. To czyli mogę śmiało kupić nowe i wymienić je bo to one mogą być przyczyną że końcówka źle pracuje po prostu chodziła ale ciężko było ustawić prąd spoczynkowy i po kilku minutach grania radiator okropnie się nagrzał i wystrzelił kondensator a dopiero bezpieczniki. Teraz w ogóle nie mogę ustawić prądu spoczynkowego cały czas jest stały i roście po paru chwilach nie zależnie w którą bym stronę nie kręcił potencjometrem!!!

0
  • #4 01 Wrz 2007 15:57
    foxik000000
    Poziom 28  

Skoro wystrzelił kondensator, to wygląda na to, że odwrotnie go wlutowałeś. Jeżeli to elektrolit.

0
  • #5 01 Wrz 2007 16:58
    djmaly17
    Poziom 19  

Nic odwrotnie nie wlutowałem jest identycznie jak na drugiej końcówce i ona już gra drugi miesiąc a ta nie. Zamiast potencometru 4,7K był potencjometr2.7K i ciężko było ustawić prąd spoczynkowy na wartość między 100 a 200 mA końcówka grała przez około 30minut i okropnie na grzał sie radiator to odłączyłem go z prądu. Prąd spoczynkowy spoczątu ustawiłem na 100mA a kiedy na chwile przed szkodą zmierzyłem prąd spoczynkowy to miernik wskazał 12A i w tę czas wywaliło kondka i bezpieczniki. Wymieniłem kondensator i chciałem ustawić z powrotem prąd spoczynkowy to kiedy podłączyłem zasilanie od razu wywaliło mi bezpieczniki a prąd spoczynkowego nie mogę ustawić opisałem to wyżej. Myślałem że spaliły sie tranzystory stopnia wzmacniającego i tranzystor który wysterowuje tranzystory mocy ale są one w porządku tylko te mocy chyba się upaliły.

Dodano po 25 [minuty]:

Wylutowałem jeden tranzystor IRFP240 z teej uszkodzonej końcówki i za czołem go sprawdzać i na wyprowadzeniach mosfetu g d s jak bym nie mierzył na max zakresie jest nieskończona rezystancja. Z tego co wiem to nie powinno tak być powinien mieć jakieś przewodzenie tak jak wynika z teorii???

0
  • #6 02 Wrz 2007 11:01
    djmaly17
    Poziom 19  

Oki już wszystko wiem. Są uszkodzone dwa tranzystory z czterech jeden IRFP240 i jeden IRFP9240. Wylutowałem je z układu i po mierzyłem na dobrych miernik wskazywał mi nieskończoną rezystancje ponieważ nie miałem takiego zakresu na mierniku aby mi coś sie pokazało. Czytałem żę przy sprawnych tranzystorach powinno pokazać 10M. A na uszkodzonych pokazywało 000 czyli zwarcie i śą one ubite. Teraz mam pytanie znalazłem sklep internetowy w którym mogę kupić te tranzystory i czy warto w tym sklepie kupować takie części i powiedcmy że to nie są jakieś tam buble tylko niby oryginały. Załączam po niżej link z tym sklepem:
    http://mse.beep.pl/shop.php

0